Kredi Notunu Anında Öğrenebileceğiniz 5 Platform

A+
A-

Kredi notunu öğrenmek için tüketicilerin başvurabileceği birçok farklı kanal vardır, ancak bu kanallardan yararlanmak isteyenlerin yerine getirmesi gereken prosedürler farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle olabildiğince hızlı ve düşük maliyetle kredi notunun nasıl öğrenilebileceğini bilmek yararlı olabilir.

Kredi notu, tüketicilerin finansal geçmişi hakkında Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB) tuttuğu bir sicil kaydı olarak düşünülebilir ve bankalara yapılan kredi, kredi kartı vb. ürünlerden yararlanabilmek için büyük önem arz etmektedir. Dolayısıyla kredi notunu düzenli olarak takip etmek ve olumsuz etkileri olabildiğince kısa süre içerisinde ortadan kaldırmak gerekir. Bunun için anlık sorgulama yapma imkanının yanı sıra çeşitli abonelik paketleri de türetilmiştir ve bu paketler sayesinde tek bir ödeme ile düzenli olarak rapor temin etmek mümkün hale gelmiştir.

Kredi notunu nereden öğrenebilirim

kredi notunu aninda ogrenebileceginiz 5 platform

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir

Kredi notunu öğrenmek için çeşitli yöntemler vardır, ancak en sık başvurulan kurum ve yöntemler; Findeks, bankalar, cep telefonu operatörleri, internet bankacılığı uygulaması, mobil bankacılık uygulaması, vadeli satış yapan kurumsal şirketler ve akıllı SMS servisleridir.

Tüm bu yöntemler aslı itibariyle kredi notu raporunu Findeks’ten temin eder zira Kredi Kayıt Bürosu (KKB) raporun sunumu hakkında yalnızca Findeks’i yetkili kılmıştır. Bankalar dahi tüketiciye kredi notu raporunu sunarken Findeks’e başvurur, rapor için ücret öder, bu ücrete komisyonunu ekler ve tüketiciden ücreti tahsil eder. Bu açıdan bakıldığında tüketicinin kendi kredi notunu aracı kuruluşa başvurmadan öğrenmesinin çoğu zaman maliyeti en düşük çözüm olacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Kredi notu neden düşer

gec odenen kredi ve kredi karti borcu kredi notunuzu dusurur

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB) izniyle kurulan Findeks, internet üzerinden tüketicilere ve kurumlara hizmet vermeye başlamıştır.

Findeks’e Nasıl Üye Olunur

findeks.com internet sitesine giriş yapan tüketiciler öncelikle sisteme üye olmak zorundadır. Üyelik için herhangi bir bedel ödenmesi gerekmez ve TC kimlik numarası ile bankalara kayıtlı GSM’in paylaşılması istenir. Bu bilgilerin paylaşılmasına istinaden tüketicinin cep telefonuna doğrulama SMS’i iletilir ve doğrulama yapılması beklenir. Sistem üzerinden doğrulamayı başarılı şekilde yapan tüketiciler bir sonraki ekranda kredi notu sorgulama bağlantısıyla karşılaşır. Bu bağlantının takip edilmesi halinde tek seferlik sorgulama ücretinin internet üzerinden ödenmesi istenir ve ödemenin yapılmasına istinaden kredi notu raporu pdf formatında anında sunulur.

kredi notu öğrenme nereden yapılır

kredi notu ogrenme islemi en ucuz findeks uzerinden yapilir

Bu yalnızca tek seferlik sorgulama yapılması için izlenmesi gereken yoldur, ancak bunun yanı sıra düzenli sorgulamalar yapabilmek için abonelik de oluşturulabilir. Abonelik oluşturulması halinde kredi notu raporu düzenli olarak tüketiciye her ay ya da 3 ayda 1 ulaştırılır ve aynı zamanda kredi notunda kritik bir değişiklik olması halinde konu hakkında bildirimde bulunulur. Abonelik paketi genellikle KOBİ’ler ve yüksek miktarlı kredileri sık kullanan tüketiciler tarafından tercih edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kredi Notu Düşük olanlara Bu Bankalar Kredi Veriyor

Cepten Kısa Mesajla Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama

Turkcell Kredi Notu Öğrenme/Sorgulama

Turkcell hat sahipleri Turkcell ve Findeks iş birliği ile başlatılan uygulama kapsamında yalnızca bir SMS göndererek kredi notu sorgulaması yapma imkanına sahiptir. TCKN (boşluk) Doğum Yılı yazıp 1122’ye SMS atılması halinde sorgulama anında gerçekleşecektir. (Örnek: 12356789012 1975) Aboneler bu sorgulama için Turkcell hatlarından 9 TL ücret tahsil edilmesini kabul etmiş sayılır.

Türk Telekom / Avea Kredi Notu Sorgulama / Öğrenme

Türk Telekom aboneleri de kredi notu sorgulaması yapmak için operatörlerine başvurabilir. Bunun için tek yapılması gereken TC kimlik numarası (boşluk) doğum yılı yazıp 1122’ye SMS atmaktır. Aboneler, bu sorgulama için Türk Telekom hatlarından 9 TL ücret tahsil edilmesini kabul etmiş sayılır.

Vodafone Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama İşlemi

Vodafone ‘da da aynı durum geçerli olup TC no, doğum yılı yazılarak 1122 ‘ye gönderilmesi yeterli olacaktır.

Bankadan Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama

İnternetten Kredi Notu Sorgulama

İnternetten kredi notu sorgulaması yapmak isteyen tüketiciler kurumsal bazda hizmet vermeyen web sitelerinden uzak durmalıdır. Oltalama olarak tabir edilen bir dolandırıcılık türü son günlerde sıkça yaşanmaya başlamıştır. Bu dolandırıcılık genel itibariyle bilindik, güvenilir bir banka ya da kurumun internet sitesini kopyalayıp tüketicilerden TC kimlik numarası, kart numarası, CVV kodu, kart şifresi vb. bilgileri almayı amaçlar. Bu gibi web sitelerinden hizmet almadan önce iki defa düşünmek yararlı olacaktır.

İnternetten kredi notunu öğrenmek isteyen tüketicilere güvenilir ve en çok tavsiye edilen yöntem ise internet bankacılığı uygulamasıdır. Neredeyse her banka internet bankacılığı uygulaması içerisinde bulunan Risk Takip sekmesi altında kredi notu sorgulaması yapılabilmesin imkan vermiştir. Hesapta bakiye olması halinde bakiyeden 6 – 9 TL arasında bir ücret tahsil edilir ve kredi notu anında tüketiciye sunulur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  EFT Nasıl Yapılır : İnternet ve Mobil Bankacılık

Mobil Bankacılık Uygulamasıyla Kredi Notu Sorgulaması

Kredi notu sorgulaması için başvurulabilecek diğer bir kanal da mobil bankacılık uygulamasıdır. Bankalar, mobil bankacılık uygulamalarını her geçen gün geliştirmeye ve daha güvenli hale getirmeye devam etmektedir. Bu kapsamda mobil bankacılık uygulaması üzerinden kredi puanı raporu edinmek sakıncalı değildir ve hatta açıklanan raporlara göre en sık başvurulan yöntemdir. Hesapta bakiye olması halinde yine Risk Takip sekmesinin altında bulunan Kredi Risk Raporu bağlantısı takip edilebilir ve 6 – 9 TL arası bir ücret ödemesi yaptıktan sonra kredi notu öğrenilebilir.

kredi notu nereden öğrenilir kredi notum kaç puan

kredi notu renkleri kredi notunuzun kac oldugu anlamina gelir

Bankalar Aracılığıyla Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunu öğrenmek için bankalara başvuracak tüketicilerin her banka için uygulaması gereken prosedür farklı olacaktır. Bu nedenle arama yoğunluğu en çok olan, diğer bir deyişle öğrenilmesi en çok fayda sağlayacak başlıca bankaların kredi notu öğrenme yöntemlerine değinmek yararlı olacaktır.

Kredi Notu Öğrenme Garanti 

Garanti Bankası müşterilerinin kredi notunu öğrenmek için yararlanabileceği tek yöntem internet bankacılığı uygulamasıdır. Bu kapsamda kredi notunu öğrenmek isteyenler öncelikle internet bankacılığı uygulaması şifresi edinmelidir. İnternet şubeye giriş yapıldığında Başvurular > Kredi Risk Raporu adımları takip edilerek rapor elde edilebilir. 

Kredi Notu Öğrenme Akbank 

Akbank müşterilerinin kredi notunu öğrenebilmek için yararlanabileceği iki farklı kanal bulunmaktadır: internet bankacılığı ve Akbank Direkt. Hesaba giriş yapıldığında Kredi Risk Raporu bağlantısının takip edilmesi halinde rapor anında tüketiciye sunulacaktır. Akbank, kredi risk raporu sorgulaması için tüketicilerden 15 TL ücret tahsil etmektedir. 

SMS ile kredi kartı öğrenme

kredi notunuzu internet bankaciligi mobil bankacilik ya da sms ile ogrenebilirsiniz

Kredi Notu Öğrenme TEB 

TEB, bireysel tüketiciler için kredi risk raporunun yanı sıra Findeks Çek Raporu da sunan nadir bankalardandır. Her banka, findeks çek raporu için şubelerine yönlendirir, ancak TEB, internet şube uygulaması aracılığıyla da bu sorgulamanın yapılabilmesine imkan vermektedir. TEB aracılığıyla kredi notu sorgulaması yapacak tüketiciler TEB şubelerinden, TEB internet şube uygulamasından ya da CEPTETEB mobil bankacılık uygulamasından yararlanabilir. 

Kredi Notu Öğrenme Ziraat 

Ziraat Bankası, kredi notu sorgulaması için yalnızca internet şube uygulamasını kullanılabilir kılmıştır. Bu kapsamda tüketiciler internet şube uygulamasına giriş yaptıktan sonra Durum İzle > Çek ve Risk Raporu > Kredi Risk Raporu adımlarını takip ederek kredi notu sorgulaması yapabilir. 

ücretsiz kredi kartı sorgulama

kredi notunu ogrenme ve sorgulama islemi ucretli bir islemdir

Kredi Notu Öğrenme İşbankası 

İş Bankası, Findeks kredi notu sorgulaması için internet şube uygulamasını, İş Bankası ATM’lerini, İşCep mobil uygulamasını ve İş Bankası şubelerini kullanıma sunmuştur. Bu kapsamda sorgulamayı internet şubeden yapacak tüketiciler Kredilerim > Kredi Risk Raporu adımlarını, ATM’lerden yapacak tüketiciler Bilgi Sorma > Kredi Risk Raporu adımlarını ve mobil şube aracılığıyla yapacak tüketiciler ise Krediler > Kredi Risk Raporu adımlarını takip etmelidir. 

Kredi Notu Öğrenme Yapı Kredi 

Yapı Kredi, kredi notunu öğrenmek isteyen tüketicilere yalnızca abonelik bazlı yardımcı olmakta ve şubelere yönlendirmektedir. Bu kapsamda tek seferlik sorgulama yapacak tüketiciler alternatif kanalları kullanabilir ya da Yapı Kredi şubesine giderek abonelik paketine üye olabilir. 

Kredi Notu Öğrenme Halkbank

Halkbank müşterisi olunmasa dahi Halkbank şubelerinden KKB Risk Raporu sorgulaması yapmak mümkündür. Halkbank müşterileri ise şubelere ek olarak Halkbank Dialog ya da Halkbank internet şube aracılığıyla kredi notunu öğrenebilir.

Kredi Notunuz Yanlışsa İtiraz Edin

Kredi notunuzda eğer bir hata olduğunu düşünüyorsanız, bu durumda KKB ‘ye bir dilekçe ile itiraz etmeniz gerekebilir. Dilekçeden önce KKB ‘nin kendi kurmuş olduğu itiraz platformunu da kullanabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Notuna İtiraz Dilekçe Örneği : Banka ve KKB İçin Ayrı Ayrı

Kredi notu konusu artık ekonomik hayatımızın bir gerçeği haline gelmiş durumda. Bankalar ve diğer bazı finans kurumları; tüketicilerin kredi notuna...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016