Kredi Sicil Affı Dilekçe Örneği

A+
A-

Son birkaç yıldır esnaf, KOBİ ve vatandaşlar tarafından beklenen müjdelerden birisi olan kredi sicil affı çıktı. Yaklaşık 1 – 2 yıldır, çıktı çıkacak diye sürekli hakkında konuşulan kredi sicil affı ile ilgili; Başbakan Binali YILDIRIM ve Gümrük Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci tarafından yapılan açıklamalar sonrası bekleyiş daha da artmıştı. Yapılan düzenleme ile birlikte de af çıkmış oldu. Kredi sicil affı ayrıntıları ve yine konu ile ilgili merak edilenleri kısaca sizlere aktarmaya çalışacak ve yine hazırlamış olduğumuz kredi sicil affı dilekçe örneği ni sizlerle paylaşacağız.

Kredi Sicil Affı Nedir

Kredi sicil affı; bankalara 90 gün boyunca ödenmeyen borçlar sonrasında kara listeye giren ve kredi sicili bozulan vatandaşların, KOBİ ‘lerin ve esnafın bu sicillerinin temizlenmesi anlamına geliyor. Sicilleri bozuk olduğu için kredi kullanamayan bu kişiler artık kredi kullanabilecek.

Kredi Sicil Affı Kimleri Kapsıyor

Kredi sicil affı gerek vatandaş olsun, gerek KOBİ ‘ler olsun ve gerekse esnaflar olsun tüm vatandaşlarımızı kapsayacak şekilde düzenlenerek Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu ‘ndan geçti. Burada sadece aftan yararlanmak isteyenlerin gerekli şartları yerine getirmesi gerekecek. Şartları yerine getiren herkes aftan yararlanacak.

Kredi Sicil Affı İçin Gerekli Şartlar

Kredi sicil affından faydalanmak isteyenlerin; bankalara olan ödenmemiş borçlarını ( kredi sicilinin bozulmasına sebep olan gecikmiş borçlar ) 6 ay içerisinde ya kapatması ya da yapılandırması gerekiyor. Aksi takdirde aftan yararlanmak mümkün değil.

kredi sicil affı için gerekli şartlar

Kredi sicil affı dilekçe örneği

Kredi Sicil Affı Resmi Gazete Yayınlandı ve Yürürlüğe Girdi ( Güncellendi )

Kredi sicil affı Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu ‘ndan geçti. 12,5 milyon civarında tüketiciyi kapsadığı belirten bu af ile ilgili olarak yapılan kanuni düzenlemenin adı Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun olarak geçiyor. Bu kanun içerisinde kredi sicil affı dışında bazı düzenlemeler de bulunuyor. Kredi sicil affı 27/01/2017  tarihinde Resmi Gazete ‘de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hasar Tespiti Dilekçe Örneği

Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun metni için buraya tıklayınız.

Kredi Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılacak

Bunun için borçlu olduğunuz bankaya giderek; borcunuzu kapatma ya da yapılandırma için başvuruda bulunmanız gerekecektir. Böylelikle kredi sicil affından yararlanılmış olacaktır. Kredi sicil affı için bankaya müracaat ederken; yazımızın sonunda paylaştığımız kredi sicil affı dilekçe örneği üzerine düzenleme yapıp, kendinize göre uyarladıktan sonra başvurmanız; sonradan bir hak kaybı yaşamamanız adına daha sağlık olacaktır.

Kredi Sicil Affı Dilekçe Örneği

Kredi Sicil Affı Dilekçe Örneği – Borcunun Tamamını Kapatacak Olanlar İçin

kredi sicil affı başvuru dilekçesi

kredi sicil affı dilekçe örneği

Kredi Sicil Affı Dilekçe Örneği – Borcunu Yapılandıracaklar İçin

 

kredi sicil affı için başvuru dilekçesi örneği

kredi sicil affı başvuru dilekçesi

Resimleri Büyütmek İçin Lütfen tıklayınız.

Kredi Sicil Affı Dilekçe Örneği Word Formatında

Yukarıda vermiş olduğumuz dilekçe örnekleri üzerinde düzenleme yapmak ve bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

kredi sicil affı dilekçe örneği borcu kapatanlar için

kredi sicil affı dilekçe örneği borç borç yapılandıracaklar için

Bir mum diğerini yakmakla ışığından birşey kaybetmez ! Yazımızı Facebook ve Twitter üzerinden paylaşmak ya da beğenmek için sosyal medya butonlarımızı kullanabilirsiniz.

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
 1. yasemin dedi ki:

  Benim borcum kapandı buna rağmen kredi çekemiyorum. borcu kapanan mğşteriler nasıl bi başvuru formatına uyacak?

  1. Admin dedi ki:

   Merhabalar;
   Eğer kredi sicil affı kapsamından yararlandıysanız ve üzerinize düşen yükümlülüğü yani tüm borcunuzu kapadıysanız bankaların size kredi vermesi gerekir. Ancak ilgili düzenlemede bankaların kişilere kredi tahsisi yapmadan önce kendi kayıtlarını dikkate alma hakkı verildiği için eski kayıtları baz alarak kredi başvurunuzu reddediyor olabilirler. Maalesef bu konudaki açık bankalar tarafından kullanılıyor. Ancak bu anlamda devlet bankalarına başvuruda bulunmanız daha olumlu bir adım olabilir. Makul miktarlardaki kredi başvurularınız onaylanabilir. Kısacası kredi sicil affından yararlanan herkes hemen bankalardan rahatça kredi çekebilecektir gibi bir durum söz konusu değil. İlgili banka ile görüşüp konuyu izah etmeye çalışabilirsiniz. Bunun yanı sıra belli bir süre bankalara karşı olan ödemelerinizi nizami yapınız, otomatik ödeme talimatları verebilirsiniz. Bu gibi yöntemlerle en azından silinen sicil sonrası kredi notunuzu yükseltmiş olursunuz. Ancak bu biraz zaman alacaktır.

  2. İrfan kaymaz dedi ki:

   Yurtdışı çıkış yasağı konulmuş ve yurtdışı yasağım kldırdıkları halde sadece il nufus sisteminde halen görülen yurtdışı yasağı İn uyap modülü üzerinden güncellemesi gerektiğini arz ederim 2010/22955 dosyadan

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İrfan bey,
   Yurt dışı çıkış yasağının kaldırılması için bu yasağı koyan ilgili birime dilekçe ile başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

  4. Ömer dedi ki:

   Kredi kartı almak istiyorum

 2. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Benim 2 tane kredi ve ayrıca ödenecek kredi kartlarım var ödemelerde çok zorlanıyorum borçlarımı bir yerde toplamak istiyorum.. ama kredi notum düşük olduğu için toplayamiyorum siz ne önerebilirsiniz yada bir çıkış yolu varmıdır teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Mehmet bey, sizin kredi notunuz düşükse bu konuda yakınlarınızdan yardım olarak bu olayı halletmeye çalışmalısınız. Bankaların tamamı aynı bilgi sistemini kullandığı için aynı sonuçlarla karşılaşacaksınız. Yine de bu konuda herhangi bir bankadan yetkili kişilerden detaylı bilgi almanız daha faydalı olacaktır.

 3. ayşe dedi ki:

  iyi günler kredi gecikmem var ve avukata verildim aftan yararlanmak istiyorum ve yapılandırma yapmak istiyorum ne yapmalıyım

  1. Admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe Hn;
   Kredi borcunuzu yapılandırmak için ilgili krediyi çektiğiniz banka ile görüşmeniz gerekecektir. Bunun yanı sıra başka bankalardan “Borç Transferi Kredisi” adı altında kredi çekebilmeniz de mümkündür. Ancak şu an hâli hazırda ödenmeye bir borcunuz olduğu için muhtemelen kendi bankanız haricindekiler kredi verme konusunda daha çekimser davranabilir. Her ikisini de değerlendirebilirsiniz. Kredi yapılandırma işlemini sözlü olarak yapabileceğiniz gibi sitemizde bununla ilgili dilekçeyi bulabilir ve dilekçe ile de başvurabilirsiniz.

   Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle.

 4. Asiiii dedi ki:

  Akbanka 3 ay önce bütün kredi ve kredi kartı borcumu kapattım. Fakat ondan önceki gecikmeli ödemelerimden dolayı kredi notum 285 kadar düşmüş, şimdi kredi notumu etkileyecek hiçbir borcum yoktur. Acil paraya ihtiyacım oldu ne kredi nede kredi kartı alamıyorum yardım lütfen ne yapmam gerekli

 5. Murat Acar dedi ki:

  Merhaba,
  Finansal ihtiyaçlarınızı çözmek için acil bir krediye ihtiyacınız var, 5.000,00 TL’den 100.000.000,00 TL’ye kadar kredi teklif ediyoruz, güvenilir, verimli, hızlı ve dinamik,% 100 garantiyle, Avro (Euro, Pound ve Dolar) ) Eğer ilgileniyorsanız, tüm Krediler için geçerli faiz oranı (% 2).

  E-posta: (*********@gmail.com)

  Teşekkürler.

  1. Kemal AKSU dedi ki:

   Merhaba murat bey 2017 yılında bütün borçları ödedim fakat kredi verilmiyor maaş durumun iyi yardımcı olabilir seniz sevinirim

  2. Osman Sağlam dedi ki:

   Ulaşın lütfen murat bey

 6. ercan dedi ki:

  selam aleyküm kredi aksatmadan dolayı kredi dosyam başka kurumlara devir edildi güven varlık diye bi kuruma ve borçumu bitirdim elimde ibraznamem var kamu personeli olmama ragmen kredi çekemiyorum ve kredi kartıda alamıyorum ne yapmam lazım bilgilendirirseniz sevinirim saygılar.

  1. Hikmet Ilgaz dedi ki:

   Merhaba Ercan Bey,
   Muhtemelen kırmızı kalem yemiş olabilirsiniz. Yani kredi siciliniz bozuk durumda diye düşünüyoruz. Bunu anlayabilmek için Merkez Bankasının sorgulamasından kara listede adınız olup olmadığınıza bakabilirsiniz. Bunun yanı sıra kredi notunuzu da öğrenebilirsiniz. Kredi notunuz düşük ise ve kara listedeyseniz bu yüzden kredi çekememe durumunuz söz konusu olabilir. Eğer böyle bir durum var ise; en doğru yöntem tüm borçlarınızı günü gününe ve tam olarak ödeyip sicilinizin düzelmesini beklemek olacaktır.

 7. Hayatidoygun dedi ki:

  Hiç borcum yok bankaya kredi çekemiyorum sicilim nasıl duzelir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hayatı bey,
   Eğer daha önce borcunuzu 90 gün boyunca ödemediyseniz ve yasal takip sürecine girdiyseniz kara liste tabir ettiğimiz veri kayıt işleminde sorumlu müşteri olarak görunmektesiniz. Kara listeden çıkmak, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan sicil kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 sene geçmesi gerekir. Bu beş sene içinde yaptığınız kredi ve kredi kartı başvuruları siciliniz bozuk olduğu için kabul edilmez.

   Siciliniz temizlendikten sonra, yani 5 yıl geçtikten sonra dilediğiniz tutarda kredi ya da kredi kartı alabilmek için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Kredi notunu yükseltmek için düzenli kredi ve kredi kartı ödemesi yapmak başta olmak üzere vergili borçları zamanında ödemeniz gerekmektedir.

 8. Mustafa dedi ki:

  Merhaba benimşekerbanka borcumvar kırmızı kalem yedim avkatlık oldum borçlarımı kapatmak için borç tıransveri yapilirmi kendime ayit bir işim var yardımci olurmusunuz

  1. Hikmet Ilgaz dedi ki:

   Merhaba,
   Mustafa bey, borç transferi yapabilirsiniz. Bunun için diğer bankalarla görüşmeniz gerekir.


Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Notunu Anında Öğrenebileceğiniz 5 Platform

Kredi notunu öğrenmek için tüketicilerin başvurabileceği birçok farklı kanal vardır, ancak bu kanallardan yararlanmak isteyenlerin yerine getirmesi gereken prosedürler farklılık...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016