Kredi Sicil Affı Ne Durumda Uygulanıyor mu (En Son Durum)

A+
A-

Yaşanan finansal sorunlar nedeniyle bankalara olan kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borçlarını ödeyemeyenler, karşılıksız çek verenler ya da protestolu senedi olanlar bilindiği gibi kara listeye alınmakta ve 5 yıl boyunca hiçbir şekilde bankaların sağladığı finansman ürünlerine erişememektedir. 2017 yılına girerken konuyla ilgili yapılan açıklama uyarınca öğrenilene göre kara listedeki kişi sayısı ülkemizde 11 milyonu geçmiş durumdadır ve bu konuyla ilgili bir düzenleme yapılmasını zorunlu kılmıştır.

BDDK, TBB ve Bakanlar Kurulu’nca masaya yatırılan konu uzun görüşmeler sonucunda sicil affı çıkarılması kararıyla noktalanmıştır. Sicil affı kapsamında gerekli şartları yerine getiren tüketiciler ve firmalar geçici madde de belirtildiği gibi kara listede değilmişçesine bankalara finansman başvurusu yapma, kredi kartı çıkartma, çek düzenleme ve senet teslim etme hakkına sahip olmuştur.

Hangi bankalar kredi sicil affı uygulamakta

kredi sicil affi uygulayan bankalar hangileri

Sicil affı kanunu kapsamında kara listeden çıkmak isteyen tüketici ve kurumların uygulaması gereken bazı prosedürler, yerine getirmesi gereken bazı şartlar bulunur. Bu nedenle sicil affını tüm ayrıntılarıyla öğrenmek yararlı olacaktır.

Sicil Affı Hangi Zamanı Kapsıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBBM) gündemine getirildikten 3 gün sonra onaylanan yasa taslağı 27.01.2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı ve bu sayede 27.01.2017 tarihi itibariyle tüketici ve firmalara sicil affından yararlanma imkanı verildi. Sicil affının kapsamı ise yalnızca 2017 yılına girmeden önce edinilen borçları kapsıyor. Yani 2017 yılı veya daha sonrasında edinilecek borçlar için sicil affından yararlanmak söz konusu değil.

2017 Sicil Affı Neden Eleştiriliyor?

Sicil affı yasası farklı yayın organlarınca bambaşka şekilde sunulmakta ve bu nedenle tüketicilerin doğru bilgiye erişmesi oldukça güç. Bazı yayın organları tıpkı 2009 yılında çıkarılan sicil affı gibi tüketicilerin daha önce hiç kara listeye girmemişçesine muamele göreceğini aktarmakta fakat bu doğru değil. Sicil affının eleştirilen birçok noktası mevcut fakat tüketicinin işine yarayacak kısmıyla bunların neler olduğunu bilmek aslında diğer detayları da aydınlatacak cinsten bir öğrenim anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Taşeron İşçi Başvurusunun Reddine İtiraz Dilekçe Örneği

Öncelikle sicil affı kesinlikle daha önce kara listeye girmemişçesine muamele görülecek bir düzenleme değil. Resmi Gazete’de yayınlanan geçici düzenlemede bankaların tüketicinin daha önce kara listeye girmiş olmasını görmezden gelmeyebileceği belirtiliyor. Bunun anlamı: banka sicil affı kapsamında borcunu ödeyen ve kara listeden çıkan tüketiciye kredi vermeme hakkına sahip ve kayıtların silinmesiyle ilgili hiçbir zorunluluk bulunmuyor. Dolayısıyla tüketiciler kara listeden çıksa bile 5 yıl boyunca sanki kara listedeymiş gibi muamele görebilir.

Düzenlemenin en çok eleştirilen diğer bir noktası ise kanun maddesinde bankadan yana bir tavır takınılması. Şöyle ki sicil affı kanunu ilk bakışta tüketiciler lehine verilmiş bir karar gibi görünüyor, ancak ekonomistlerin yaptığı eleştiriler bu düzenlemenin borcunu ödeyemeyecek durumda olan tüketicilerin borçlanmaları önündeki engelleri kaldırdığı yönünde. Zira sicil affı çıkarılması aslında sevindirici bir durum değil, perde arkası incelendiğinde 11,5 milyon kişinin kara listede olması, bunun 2.3 milyonunun tüzel kişilik olması ekonominin gidişatında ciddi olumsuzluklar olduğunu ortaya koyuyor. Bu noktada ekonomistlerin ortak paydası devletin sicil affı çıkararak aşırı borçlanmanın önündeki engelleri kaldırmak yerine tüketici ve firmaların neden borçlarını ödeyemediğini incelemesi gerektiği yönünde.

Sicil Affından Yararlanan Kişinin İsmi Kara Listeden Çıkar Mı?

Kesinlikle hayır. Sicil affından yararlanan kişinin tek hakkı kredi ya da kredi kartı başvurusu yaptığı bankanın kendisine sanki kara listede değilmiş gibi davranma imkanıdır. Bankacılık mevzuatı gereği sicil affı çıkmadan önce bankanın kara listedeki bir müşteriye kesinlikle kredi, kredi kartı, çek veya senet verme imkanı yokken bu düzenleme ile bankalara geçici bazı esneklikler verilmiştir. Buna karşın sicil affının yasalaşmasının üzerinden neredeyse 1 yıl geçmesine rağmen yasa kapsamında sicil affından yararlanmasına rağmen yaptığı tüm kredi ve kredi kartı başvuruları olumsuz sonuçlanan tüketici sayısı milyonlarla ifade edilmektedir.

Yani sicil affı ile kara listedeki bir kişiye kredi veren banka, devlet tarafından dava edilmekten kurtulmuş oldu. Bu, kara listede olsa dahi geliri yüksek, ipotek ya da teminat gösterebilen tüketicilere bulundukları durum itibariyle yüksek faizli kredi verilmesinin önündeki engelleri de kaldırdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Noterden Veraset İlamı Nasıl Alınır Dilekçe Gerekiyor mu

Liderler tarafından aksi söylense, medya organları tarafından tüketicilerin kara listeden çıkarılacağı yönünde yayınlar yapılsa da 5834 kanun numaralı, 27124 sayılı, 48 cilt numaralı “KARŞILIKSIZ ÇEK VE PROTESTOLU SENETLER İLE KREDİ VE KREDİ KARTLARI BORÇLARINA İLİŞKİN KAYITLARIN DİKKATE ALINMAMASI HAKKINDA KANUN” maddesinde de belirtildiği gibi sicil affından yararlanan isimlerin kara listeden çıkarılmasıyla ilgili bir bildiri yok. Dolayısıyla bu söz konusu değil.

Sicil Affından Kimler Yararlanabilir?

İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi, eğitim kredisi vb. bireysel tüketici kredisi nedeniyle kara listeye girenler, rotatif krediler, spot krediler, kobi kredileri vb. ticari krediler nedeniyle kara listeye giren işletmeler ve sermaye şirketleri kara listeden yararlanma hakkına sahip.

Sicil Affı Şartları

2017 sicil affı düzenlemesi kapsamında kara listeden çıkmak isteyen bireysel tüketicilerin, KOBİ’lerin veya sermaye şirketlerinin yerine getirmesi gereken tek şar 27 Ocak 2017 ile 27 Haziran 2017 tarihleri arasında borcun tamamını kapatmak ya da yeniden yapılandırmak. Yerine getirilmesi gereken farklı bir şart ya da prosedür bulunmuyor.

kredi sicil affında son durum

kredi sicil affi ne durumda uygulaniyor mu en son durum

Sicil Affından Nasıl Yararlanılır? / Başvuru Nasıl Yapılır?

Bir kez daha çok iyi anlaşılabileceği gibi sicil affı tam anlamıyla bir kara listeden çıkma vaadi değil. Bu nedenle 27 Ocak 2017 ile 27 Haziran 2017 tarihleri arasında borcu tamamen ödemek ya da yapılandırmak dışında yapılması gereken bir şey yok.

Öğrenilebileceği gibi 2009 yılında da sicil affı çıkarılmıştı, ancak 2009 yılındaki sicil affında TC Merkez Bankası kayıtlarının da temizleneceği belirtilmişti ve bu nedenle dilekçe yazmak gerekiyordu. Fakat 2017 sicil affı için bir başvuru yapmak, dilekçe yazmak vb. gerekmiyor.

Sicil Affı Esnafı Rahatlatacak Mı?

Aslında sicil affının elle tutulur tek olumlu yanının KOBİ’lere sağladığı bir fayda olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü KOBİ’ler kara listede olmaları gereği 5 yıl boyunca hiçbir bankadan kredi çekemiyor, KOSGEB desteğinden yararlanamıyor ya da kooperatif kefilliği talep edemiyordu. Sicil affı çıkarıldıktan sonra 27 Haziran 2017 tarihine kadar borcunu ödeyen ya da yapılandıran KOBİ’ler tekrardan KOSGEB kredilerinden yararlanma imkanına sahip oldu.

Dolayısıyla bireysel tüketicilerin aksine KOBİ’ler bankalarla baş başa bırakılmadı ve devlet desteklerinden yararlanma hakları da oldu.

Kredi sicil affı dilekçe örneğine ve yine kredi yapılandırma dilekçe örneğine sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Sicil Affı Dilekçe Örneği

Son birkaç yıldır esnaf, KOBİ ve vatandaşlar tarafından beklenen müjdelerden birisi olan kredi sicil affı çıktı. Yaklaşık 1 - 2...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016