Kredi Sicili Bozuk Olanlar Düzeltmek İçin Ne Yapmalı?

A+
A-

Bankacılık sisteminin işleyişi gereği tüketicilerin ödenmeyen borçları ağır yaptırımlarda bulunulmasını gerektirir ve çoğu zaman borç ödemesi yapmamak, ödemeyi geciktirmek vb. durumlar kredi sicilinin bozulmasına neden olur. Bu durum ileride yapılacak kredi başvuruları için de büyük bir sorun anlamına gelir ve üstesinden gelinmesi elzem önem taşır.

Kredi Siciliyle Kredi Notu Farklı Mı?

Kredi sicilinin nasıl düzeltilebileceğiyle ilgili ayrıntılara geçmeden önce konuyla ilgili sıkça yaşanan bir karışıklığın üstesinden gelmekte yarar var. Şöyle ki kredi sicili ile kredi notu tamamen farklı şeylerdir. Aslında birbiriyle ilişkilidir, ancak bankalar için ifade ettiği anlam beklendiği gibi sonuçlar alınmamasının asıl sebebidir.

kredi sicili nasıl düzeltilir

kredi sicili bozuk olanlar duzeltmek icin ne yapmali

Kredi notu geçmişte kullanılan krediler, kredi kartları, çekler vb. nedeniyle doğan sorumlulukların ne derece yerine getirildiğini en güncel haliyle ortaya koyan yalnızca bir puandır. Fakat kredi sicili geçmiş dönemlerde kullanılan kredilere, gecikmelere, yapılmayan ödemelere, kara listeye girmeye vb. tüm detaylara erişilebilecek bir karne niteliği taşır.

Dolayısıyla yüksek bir kredi notuna sahip olunsa dahi geçmiş dönemde ödenmeyen borçlar olması ya da kara listeye girmiş olmak bir bankanın kredi başvurusunu olumsuz sonuçlandırmasına neden olabilir.

Kredi Sicili Nasıl Oluşur?

Kredi sicilinin bir karne niteliğinde olduğundan söz edilmişti. Bu kapsamda oluşturulacak kredi sicili için kredi ve kredi kartlarından doğan borçların düzenli olarak ödenip ödenmediği, güncel krediler ve kredi kartları için ne kadarlık bir borç bulunduğu, ne kadar sık kredi kullanıldığı, kredi başvurularının bilinçli yapılıp yapılmadığı, vergi borcu olup olmadığı vb. konular hakkında bilgiler bulunacak, kredi sicili bu bilgilerden oluşacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Banka Hesabı E Haciz Sorgulama (Yeni E Devlet Hizmeti)

Banka, kredi notuna ek olarak geçmiş dönemlerden gelen bu alışkanlıkları da inceler ve sağlanacak kredinin ne düzeyde risk teşkil ettiğini hesaplamaya çalışır. Bazen uzun vadeli kredileri daha düşük vade ile kullanmayı teklif ederken bazen de doğrudan kredi başvurusunu reddetme yoluna gidebilir.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Yürürlükteki mevzuat gereği kredi sicilinin düzeltilmesi 5 yıl boyunca mümkün değildir. Borcunu geciktiren, sicili bozulan tüketiciler borç ödemesini yaptıktan sonra bunun sicilde gözükmemesi için en az 5 yıl boyunca beklemelidir. Konu hakkında yapılabilecek farklı bir şey yoktur.

Ancak, 2017 yılına girerken bu mevzuata geçici bir madde eklendi ve sicil affı kapsamında 23 Haziran 2017 tarihine kadar borçlarını ödeyen tüketicilerin yalnızca bir defaya mahsus olmak üzere sicillerinin temizlenebileceği duyuruldu. Şu an ilgili geçici maddeden yararlanmak mümkün değil zira yalnızca 2017’nin Ocak ayı ile 2017’nin Haziran ayları arasını konu alan bir düzenlemeydi.

İlerleyen dönemlerde sicil affı çıkarılıp çıkarılmayacağıyla ilgili bir açıklama yapılmadı fakat sicili bozuk olan tüketicilerin sicil affıyla ilgili haberleri yakından takip etmesinde, fırsatları kaçırmamasında yarar var zira yürürlükteki mevzuat ne kadar katı olsa da bazen bu tarz geçici maddeler yürürlüğe girebilmekte.

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Kredi notu ile kredi sicili arasındaki fark daha önce açıklanmıştı ve basit bir matematikle bazı bankaların riski göze alabileceğini düşünmek mümkün. Özellikle bireysel müşteri tabanında yayılmak isteyen bankalar, kredi kullanım şartlarında bazı esneklikler yapabilmekte ve kredi sicili bozuk olanlara kredi verebilmekte.

Kefilsiz ve gelir belgesiz kredi kullanılabilecek bankalar şu şekildedir:

  • Enpara (QNB Finansbank)
  • N’ Kolay Kredi (Aktifbank)
  • CEPTETEB (TEB)

Daha önce farklı bankalara kredi başvurusu ileten tüketicilerin bu bankalara yapacağı kredi başvuruları için olumlu yanıt alma imkanı vardır. Dolayısıyla diğer bankalara çok sık kredi başvurusu ileterek kredi notunun düşmesine neden olmadan önce yukarıda yer alan ve daha kolay kredi veren bankalar arasından bir seçim yapmak yararlı olabilir.

bozuk kredi sicili olanlar nasıl düzeltebilir

kredi sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar

Kredi Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Kredi Kartı Alır?

Kredi sicili bozuk olsa da tüketicilerin kredi kartı temin etmek için uygulayabileceği bazı yöntemler bulunur. Bu yöntemlerden en sık başvurulanı ve istenen sonuca en kısa sürede ulaştıranı bloke teminatlı kredi kartı başvurusu iletmektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Esnaf İçin Özel Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bloke teminatlı kredi kartı alabilmek için ilgili bankada bir mevduat hesabı açılmalı ve buraya kredi kartı limitinin en az 1.2 katı kadar nakit para yatırılmalıdır. Banka, hesaba yatırılan parayı blokeli olarak yine hesapta tutacak fakat kredi kartının borç ödemesinin yapılmaması halinde blokeli tutardan borç miktarını tahsil etme imkanına sahip olacaktır.

kredi sicili bozuk olanlara hangi bankalar kredi veriyor

bozuk kredi sicili nasil duzeltilir

 

Blokeli kredi kartı veren bankalar 

  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Türkiye Finans
  • Yapı Kredi
  • ING Bank
  • Garanti
  • Şekerbank
  • Albaraka Türk Katılım Bankası

Bloke teminatlı kredi kartı başvurusu iletmeden önce bilinmesi gereken en önemli detay bu yöntemin her ne kadar uygulanabilir görünse de banka tarafından reddedilebileceğidir. Dolayısıyla ilk olarak aktif şekilde kullanılan banka ile görüşmek daha iyi olabilir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Sicil Affı Ne Durumda Uygulanıyor mu (En Son Durum)

Yaşanan finansal sorunlar nedeniyle bankalara olan kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borçlarını ödeyemeyenler, karşılıksız çek verenler ya da...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016