Maaş Haczi Nasıl Olur İtiraz Nasıl Edilir

A+
A-

Maaş ve Ücret Haczi Nedir

Ülkemizde birçok çalışan, yaşadıkları ekonomik zorluklar nedeniyle, borçlarını ödemekte sıkıntılar çekmekte ve bu nedenle icralık olmaktadırlar. Genellikle Banka kredileri ve kredi kartları ödemelerinin aksaması nedeniyle çalışanların maaş ve ücretlerine haciz işlemi uygulanmakta, bu nedenle birçok ücretli çalışan mağduriyet yaşamaktadır.

Yasa koyucu, maaş ve ücret hacizlerinde borçlunun yaşamını devam ettirebilmesi ve aile düzeninin bozulmaması amacıyla yasa ile belli kurallar çerçevesinde bu işlemi düzenlemiştir. Çalışanların maaş ve ücretleri bir kısmı haczedilebilen mallar ve haklar arasında tanımlanmış ve bu şekilde ücretli çalışanların mağduriyetleri önlenmiştir.

Maaş ve Ücret Haczi ile İlgili Yapılan İşlemler

Maaş ve ücret haczi, niteliği ve yerine getirilmesi bakımından genel haciz uygulamalarından farklılık göstermektedir. Genel haciz kararları genellikle tek işlemle yerine getirildiği halde maaş ve ücret hacizlerinde yapılan icra işlemleri, belli süreler içerisinde yinelenmek ve infaz işlemleri doğrudan doğruya icra memurunca değil, icra memuru adına borçlunun görev yaptığı (çalıştığı) yerde bulunan ve icra dairesinin bildirimini alan görevliler tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle, haciz kararı verilmesi, kararın yerine getirilmesi için yapılan bildirim ve kesilen paraların icra veznesine alınması, birbirine bağlı, fakat birbirinden ayrı birer icra işlemidir.

maaş ve ücret haczi nasıl olur

maaş haczi

İcra ve iflas yasasının 40. Maddesi gereğince, maaş ve ücret haczine yol açan icra kararları Yargıtay’ca bozulduğu takdirde, haciz kalkmasa da bir icra işlemi olan maaş ve ücret kesimi işleminin durdurulması zorunludur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Konkordato Nedir (En İnce Ayrıntıları ve Püf Noktaları)

İcrada Bir Kısmı Haczedilemeyen Mal ve Haklar

Bir kısmı haczedilemeyen mallar ve haklar (maaş ve ücretler) icra ve iflas yasasında ayrıca bazı özel yasalarda sayılanlar olmak üzere iki gruba ayrılır. Bu yazımızda icra ve iflas yasasına göre bir kısmı haczedilemeyen mal ve hakların neler olduğu hakkında bilgi vereceğiz.

Yasa koyucu tarafından, haczedilmeyen mal ve haklar bir takım sosyal düşüncelerle, özellikle borçlunun ve ailesinin yaşaması ve ekonomik varlığını devam ettirmesi, borçlunun ve ailesinin mağduriyetine sebep olmaması, toplumsal dengesinin bozulmaması ve kimseye muhtaç olmaması için borçlunun bazı mal ve haklarının tamamının veya bir kısmının haczedilemeyeceğini kabul etmiştir.

Bir kısmının haczedilemediği mal ve haklar içerisinde özellikle ücretli çalışanların ve emeklilerin ücret ve maaşları en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Bu yazımızda İcra ve İflas Yasasına göre bir kısmı haczedilemeyen mal ve haklarla ilgili olarak sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

İcra ve iflas Yasasına Göre Bir Kısmı Haczedilemeyen Mal veya Haklar

İcra ve iflas yasasının 83. Maddesinde bir kısmı haczedilemeyen mal ve haklar açıkça belirtilmiş olup şunlardır;

  • Maaşlar, ödenekler ve her çeşit ücretler
  • İntifa hakları ve hasılatı
  • İlama bağlı olmayan nafakalar
  • Emekli ayrılıkları, (burada anlaşılması gereken T.C. Emekli Sandığı yasasına göre bağlanan emekli ayrılıklarıdır. Buna karşılık sosyal sigortalar yasasına ve Bağ-Kur yasasına göre bağlanan emekli ayrılıklarının tamamı haczedilemez. Ordu ve zabıta hizmetlerinden malul olanlara emekli sandığı yasasına göre bağlanan emekli ayrılıklarının da tamamı haczedilemez. Borçlunun emekli olmadan önce ücreti üzerine konulmuş olan haciz, emekli olduktan sonra da emekli maaşı üzerinde devam eder.)
  • Sigortalar veya emekle sandıkları tarafından tahsis edilen gelirler.

İcra ve iflas yasasına göre bir kısmı haczedilemeyen mallar, borçlu ve ailesinin geçimleri için icra memurunca takdir edilen miktar çıkarıldıktan sonra haczolunabilir. Ancak haczolunacak miktar bunların dörtte birinden az olamaz (İİY.md.83/2).

maaş ve ücret haczi itiraz dilekçesi

maaş haczi

Maaş Haczine İtiraz Nereye Edilir

Maaş haczine itiraz; kişinin icra dosyasının bulunduğu İcra Müdürlüğüne yapılmalıdır. Bu İcra Müdürlüğü ‘ne hitaben yazılacak bir dilekçe hazırlanması gerekir. Bu konuda hazırlamış olduğumuz dilekçe örneğimizi hemen aşağıda paylaşmış olup, bu dilekçeyi kendinize uyarlayarak maaş haczine itiraz edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcra Mahkemesi Nedir Görevleri Nelerdir

Maaş Haciz Dilekçesi Örneği

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

Maaş haczine itiraz dilekçesi

Maaş Haczi İtiraz Dilekçesi Örneği

maaş haczine itiraz dilekçesi

maaş haczi itiraz dilekçesi örneği sayfa 2

Maaş Haczi İtiraz Dilekçesi ÖrneğiDilekçe örneğini bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Maaş Haczi İtiraz DilekçesiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Limak Uludağ Elektrik Şikayet Abonelik İtiraz Dilekçe Örneği

Limak Enerji Uludağ Elektrik A.Ş. enerji sektöründe öncü faaliyetlerini her geçen gün arttıran Limak Holding kuruluşudur. 2012 yılında kurulan şirket,...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016