Mahkeme Çağırdığında Gidilmediğinde Ne Olur (Çağrı Kağıdı)

A+
A-

Mahkemelerde yapılan yargılamalarda tarafların beyanları duruşmada alınır, kimlerin duruşma günü bildirir çağrı kağıdı çıkartılacağını veya kimlerin hakkında zorla getirme müzekkeresi düzenleneceğine, dava dosyasının kabulü sırasında yapılan tensip zaptı ile veya duruşma sırasında karar verilir.

Duruşmaya gitmediğimde ne olur tutuklanırmıyım

Mahkeme Çağırdığında Gidilmediğinde Ne Olur (Çağrı Kağıdı)

Çağrı Kağıdı Nasıl Yapılır

Çağrı kağıdının nasıl yapılacağı, çağrı kağıdına ilişkin usul ve esaslar ile çağrı kağıdına verilen şerhler yasa ile düzenlenmiştir. Tarafların sıfatına göre çıkarılacak olan çağrı kağıtlarına şerh verilmektedir. Örneğin tanığa çıkartılan çağrı kağıdında CMK 44. Madde şerhli çağrı kağıdı, Müştekiye çıkartılan çağrı kağıdında CMK 233 ve 235 şerhli çağrı kağıdı, Sanığa çıkartılan çağrı kağıdında ise CMK 176/2 gibi uygun olan şerhlerden biri bulunabilir.

Çağrı kağıdı posta yolu ile posta görevlisi tarafından yapılmaktadır ancak mahkemenin gerekli görmesi halinde memur vasıtasıyla da ilgili kişi hakkında çağrı kağıdı çıkartılabilir, telekomünikasyon yolu ile SMS gönderilebilir, e-posta gönderilebilir.

CMK 195 ve CMK 235 Şerhli Çağrı Kağıdı Nedir, Mahkemeye Gitmezsem Ne Olur

CMK 195 şerhli çağrı kağıdı sanıklara çıkartılır ve çıkartılan çağrı kağıdına CMK 195 madde şerhi “Duruşmaya Katılmadığınız Takdirde Yokluğunuzda Karar Verilecektir” verilir. Sanıklara çıkartılan bu tür çağrı kağıtlarında sanığın duruşmaya katılmaması halinde hakkında zorla getirme kararı verilmez ve sanığın yokluğunda duruşmaya devam olunur.

CMK 235 şerhli çağrı kağıdı ise müşteki ve mağdurlara çıkartılan çağrı kağıtlarına verilen şerhlerdendir. Bu çağrı kağıtları müştekilerin ve mağdurların davadan ve duruşma gününden haberdar olmaları için çıkartılır, müşteki ve mağdurun duruşmaya katılmaması halinde haklarında zorla getirme veya başka bir yaptırım uygulanmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Rehnin Paraya Çevrilmesi Yoluyla İcra Takibi

Mahkeme Çağırınca Gitmezsem Ne Olur

Usulüne uygun olarak yapılmış olan çağrı kağıdın da aksine bir durum belirtilmemişse duruşmaya katılma zorunluluğu vardır, Sanık, müşteki ve sanığın duruşmaya katılmaması halinde hakkında zorla getirme emri çıkartılır. Müşteki ve tanığın zorla getirilme emrine rağmen duruşmada hazır edilememesi halinde bir dahaki celse hazır edilmesi için yeniden zorla getirme emri düzenlenir, müşteki ve tanığın dinlenmesine kadar bu işlem devam eder.

Sanık kendisine usulüne uygun olarak yapılan çağrı kağıdına rağmen aksine bir durum belirtilmediği takdirde duruşmaya katılmazsa hakkında zorla getirme emri düzenlenir, bir dahaki celse de hazır edilmemesi halinde, sanığın beyanının alınması amacıyla hakkında yakalama emri düzenlenir. Sanığın ifadesinin alınmasına yönelik olarak düzenlenen yakalama emrinin infazı, yerine getirilmesi halinde hakkındaki yakalama emri kıldırılır.

Mahkemeden Çağrı Kağıdı Geldiğinde Ne Yapılmalı

Mahkemeden gelen çağrı kağıtlarında hangi mahkemeden ve nereden geldiği açıkça gösterilir. Ayrıca çağrı kağıdının üstünde mahkeme esas numarası bulunur, çağrı kağıdı duruşma gününün bildirilmesine yönelikse duruşma gün ve saati de çağrı kağıdının üstünde yer alır. Tebliğ edilmesi gerekli görülen evraklar çağrı kağıdına eklenir ve ilgili tarafa gönderilir.

Çağrı kağıdının ilgili tarafa tebliğ edilmesi halinde, dava dosyası hakkında bilgisi olan kişinin herhangi bir şey yapmasına gerek yoktur, sadece belirtilen gün ve saatte duruşmaya katılması yeterli olacaktır. Ancak hakkında açılan davanın ne olduğunu bilmeyen, yapılan çağrı kağıdının içeriği hakkında en ufak bilgisi olmayan taraflar bahse konu davanın ayrıntılarını ilgili mahkemeyi telefonla arayarak veya bizzat başvurarak öğrenebilir.

Mahkemelerde dava dosyası ile ilgili gerekli bilgi sadece tarafın kendisine ve vekiline verildiğinden telefonla yapılan görüşmelerle belki olumlu sonuç alamayabilirsiniz. Bu nedenle bizzat yapacağınız başvurular daha faydalı olacaktır, İlgili mahkemenin bulunduğu il veya ilçenin yerleşim yerinizden uzak olması halinde UYAP 4060 SMS aboneliği yaparak veya 11818, 11880 gibi bilinmeyen numara servisleri aranarak dava dosyanızın akıbeti hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Genç Çiftçi Projesi 2019 de Uygulanacak mı Hibe Var mı

Sitemizde yer alan yazılar arasında; Mahkemede Davayı Kaybeden Hangi Ücretleri Öder konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nurhayat dedi ki:

    Merhaba hocam eşime 2 yıl 13 ay 15 gün hapis cezası geldi yargıtay temyiz yolu açık diyor başvursak temyize ne olur sonuç değişir mi ve yatarı nedir kaç yıl yatar ve ne kadar yattıktan sonra açık ceza evine geçer


Önceki yazıyı okuyun:
Mahkemede Davayı Kaybeden Hangi Masrafları Öder

Mahkeme masraflarını kimi ödeyeceği, mahkeme masraflarının ne kadar olduğu, mahkemede davayı kaybedenin hangi masrafları ödeyeceği ve mahkeme masraflarının nereye ödeneceği,...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016