Mahkeme Çağrı Kağıdı Geldiğinde Ne Yapılmalı (Detaylar)

A+
A-

Ceza ve Hukuk yargılamalarında dava dosyasının taraflarına, dava dosyası ve duruşma günü hakkında bilgi vermek ve dinlenmesi istenilen tarafların duruşmaya katılmalarını sağlamak amacıyla çağrı kağıdı çıkartılmaktadır. Çağrı kağıdı posta yolu ile yapılmaktadır ancak mahkeme tarafından gerekli görülmesi halinde memur vasıtasıyla da yapılabilir. Ayrıca taraflara SMS veya e-posta yolu ile de çağrı kağıdı yapılabilir.

Çağrı kağıdı gelince ne yapılmalı nereye başvurulmalı

mahkeme cagri kagidi geldiginde ne yapmali detaylar

Çağrı Kağıdı Ne Anlam İfade Eder

Hakkında herhangi bir dava olmadığını ve açılan davanın niteliğinin ne olduğunu bilmeyen tarafların adreslerine çağrı kağıdının gelmesi ile çağrı kağıdını alan taraf haliyle paniklemekte ve biran önce hakkındaki bu davanın ayrıntılarını öğrenme gayreti içerisine girmektedir.  Peki, mahkemeden çağrı kağıdı geldiğinde ne yapılmalı, dava dosyasının ayrıntıları ile ilgili bilgiyi nasıl öğrenmeliyiz.

Mahkemeden Çağrı Kağıdı Geldiğinde Ne Yapılmalı Dava Dosyasının Ayrıntıları Nasıl Öğrenilmelidir

Mahkemeden gelen çağrı kağıdının üstünde ilgili mahkemenin adı, dava esas numarası ve herhangi bir şerh verilmişse bu şerhin ayrıntısı yazılmaktadır, ayrıca genellikle mahkemeler tebliğ etmek istedikleri evrakları da çağrı kağıdına ekleyerek ilgili tarafa göndermektedirler.

Ceza Yargılamasında Çağrı Kağıdı Geldiğinde Ne Yapılmalı

Ceza Mahkemelerinde yapılan yargılamalar da  müşteki, tanık ve sanıkların duruşmaya katılmaları  ve dava ile ilgili bilgi edinmeleri için çağrı kağıdı çıkartılmaktadır. Sanık, müşteki ve tanığın taraflarına yapılan çağrı kağıdına rağmen duruşmaya katılmamaları halinde haklarında zorla getirme kararı çıkartılır. Bu nedenle çağrı kağıdının tarafınıza tebliği halinde duruşmaya katılmaya asgari şekilde özen göstermeniz gerekmektedir.

Dava dosyasında sanık olarak bulunan tarafın çağrı kağıdına rağmen duruşmaya katılmaması halinde bir daha ki celse duruşmada hazır edilmesi için hakkında zorla getirme müzekkeresi düzenlenir, zorla getirme müzekkeresine rağmen duruşmada hazır edilemeyen sanık hakkında ifadesinin alınmasına yönelik yakalama emri çıkartılır.

Çağrı kağıdının tarafınıza ulaşması halinde çağrı kağıdında yazılı olan tarih ve saatte ilgili mahkemede hazır bulunmanız gerekmektedir, tebliğ edilen çağrı kağıdı ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız, ilgili mahkemeyi telefonla arayarak dosyanın durumu hakkında bilgi verilmesini talep edebilirsiniz. Mahkemeler genellikle telefonda ayrıntılı bilgi vermediğinden ilgili mahkemeye bizzat başvuruda bulunarak ayrıntılı bilgi edinmeniz daha faydalı olacaktır, İlgili mahkemenin bulunduğunuz il veya ilçede olmaması veya bir avukatınızın olması halinde çağrı kağıdının ayrıntılarını avukatınıza bildirerek onun bu konuda bilgi edinmesini sağlayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Başbakana Nasıl Ulaşabilirim (Telefon, Mektup, İnternet)

Mahkemelerden bilgi edinmenin bir diğer yolu ise UYAP  4060 SMS aboneliği yapmak ve hakkınızda görülmekte olan dava ve dosyalar hakkında tarafınıza SMS ile bilgi verilmesini sağlayabilirsiniz, ayrıca 118 bilinmeyen numara servislerini olarak adlandırılan 11818, 18160, 11880 gibi bu konuda hizmet veren özel hizmet sağlayıcılarını arayarak da bilgi edinebilirsiniz.

Sitemiz üzerinden; Mahkeme Davasına Kimler Şahitlik Yapabilir ve Yapamaz konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Hasan tunc dedi ki:

  iyi günler mahkemeye cagırma kağıdı duruşmadan kac ay veya kac gün önce gelir?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hasan bey, Mahkemenin çıkardığı çağrı kağıdının ne zaman geleceği ile ilgili kesin bir şey söylememiz mümkün değil, bu işlem mahkemenin çağrı kağıdını gönderme ve duruşma tarihi ile ilişkili diyebiliriz.

 2. mehmet satsa dedi ki:

  iyi günler mahkemeye cagırma kağıdı duruşmadan kac ay veya kac gün önce gelir?

 3. Mustafa Yıleri dedi ki:

  Slm 2 ay önce uyuşturucu kullanma
  Suçundan ifadem alındı tebligat gelmedi
  Ne zaman gelir uyapta gözükmüyor ceza alırmıyım cevap yazarsanız memnun olurum Teşekkür Ederim.


Önceki yazıyı okuyun:
Mahsup Nedir Ne Anlama Geliyor

İddianamelerde ve mahkeme kararlarında adını çok duyduğumuz kelimelerden birisi de mahsup kelimesidir. Söz konusu hukuk olunca özellikle eski kelimelerin sayısının...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016