Mahkeme Cumartesi Çalışıyor mu Açık mı (Nöbetçi Mahkeme)

A+
A-

Türk yargı sistemini iki şekilde adli yargı ve idari yargı olarak ele almamız doğru olacaktır, adli yargı sistemi içerisin de faaliyet gösteren mahkemeler ise ceza mahkemeleri ve hukuk mahkemeleri olarak iki gruba ayrılmaktadır. Mahkemeler diğer adli birimlerle birlikte Adliye Sarayı olarak tabir edilen adliye binaları içerisinde hizmetlerini yürütmektedirler. Ayrıca mahkemeleri heyet halinde (örneğin ağır ceza mahkemeleri) veya tek hakimli (örneğin asliye ceza mahkemeleri) olarak gruplandırabiliriz. Peki, mahkemeler cumartesi pazar açık mı, mahkemeler hafta sonu çalışıyor mu, hakkında yakalama kararı bulunan sanığın ifadesi ne zaman alınır.

Mahkemeler Cumartesi Pazar Açık mı

Mahkemeler kişiler arasında veya kişiler ile devlet arasında meydana gelen uyuşmazlıkların ve her türlü hukuki problemin çözümü için yargılamanın yapıldığı ve sonuçlandırıldığı adli birimlerdir. Adliye binaları içerisinde faaliyet gösteren mahkemeler diğer adli birimler gibi adliyenin açılış ve kapanış saatleri içerisinde faaliyetlerine devam etmektedir. Mahkemelerde uygulanan mesai saati bir çok kamu kurum ve kuruluşunda olduğu gibi hafta için her gün 08:00’da başlar akşam saat 17:00’da sona erer. Cumartesi ve Pazar günleri adliyeler kapalıdır sadece nöbetçi mahkeme ve nöbetçi hakim ile personel acil yapılması gereken işler yönünden nöbet tutmaktadır. Normalde yapılan işlemler yönünden mahkemelerin cumartesi pazar günü çalıştığını söyleyemeyiz.

Mahkemeler Cumartesi Pazar Günü Duruşma Yapıyor mu

Mahkemelerde yapılan duruşmaların günleri daha önceden belirlenir ve belirlenen gün ve saatte duruşma yapılır. Cumartesi, Pazar ve resmi tatil, bayram günlerinde duruşma günü bırakılmaz ve duruşma yapılmaz, duruşma gününün sehven cumartesi, pazar veya resmi tatil gününe bırakılması halinde ilgili gün için tutanak tutularak duruşma ileri bir tarihe ertelenir. Bu haliyle mahkemelerde cumartesi pazar ve resmi tatil günlerinde duruşma yapılmadığını kesin olarak söyleyebiliriz. Ayrıca adli tatil günlerinde de bir çok davanın duruşması yapılmamaktadır.

Mahkemelerde Cumartesi Pazar ve Hafta sonu Hangi İşlere Bakmaktadır

Mahkemeler her ne kadar cumartesi, Pazar ve resmi tatil günlerinde çalışmasalar da Nöbetçi Mahkeme olarak tabir ettiğimiz mahkemeler de acil yapılması gerekli işlemler yine de yürütülmekte bu yönüyle mahkemeler cumartesi Pazar ve resmi tatil günleri de hizmet vermektedir. Peki, mahkemeler cumartesi Pazar ve resmi takil günleri hangi işlere bakmaktadır. Hafta sonu ve resmi tatil günlerinde nöbetçi kalan mahkemeleri öncelikli olarak Sulh Ceza Hakimlikleri, Asliye Ceza Mahkemeleri ve Ağır Ceza Mahkemeleri olarak sınıflandırabiliriz, tutuklamayı gerektiren bir suçun işlenmesi ve gözaltı süresinin hafta sonu veya resmi tatilde dolması nedeniyle Cumhuriyet Savcılığınca gerekli işlem yapılmak üzere şahıslar Sulh Ceza Hakimliğine sev edilir Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği bu şahıslar hakkında sorgu işlemini gerçekleştirir, tutuklanmalarına veya tahliyelerine karar verir. Ayrıca, Ağır Ceza Mahkemeleri ile Asliye Ceza Mahkemeleri tarafından çıkartılan yakalama emirleri nedeniyle hafta sonu veya resmi tatilde yakalanan şahısların mahkemeye sevk edilmesi halinde de bu şahısların işlemleri nöbetçi mahkemeler tarafından yerine getirilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Valilik Saat Kaçta Kapanıyor 2019 Çalışma Saatleri

Cumhuriyet Savcılığınca ise soruşturması yürütülen dosyada sanıkların gözaltı süresinin dolması ve tutuklamaya sevk edilmelerini gerektirecek bir durumun olması halinde işlemler Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı tarafından yerine getirilir. Ayrıca, hafta sonu, mesai sonrası veya resmi tatilde meydana gelen ölümlü olaylarda (cinayet, trafik kazası, elektrik çarpması gibi) yine nöbetçi Cumhuriyet Savcısı veya personeli tarafından işlem yapılmakta ölü muayene ve otopsi tutanağı düzenlenmektedir.

Yakalaması Bulunan Sanığın İfadesi Cumartesi Pazar Alınabilir mi

Hakkında ifadesinin alınmasına yönelik veya tutuklanmasına yönelik yakalama bulunan sanığın ifadesi cumartesi, Pazar veya resmi tatil gününde de alınabilir. Yakalama işleminin hafta sonu veya resmi tatil gününe denk gelmesi halinde bu işlem ilgili nöbetçi mahkeme tarafından yerine getirilecektir.

Mahkemelerin Çalışma Saatleri Nedir, Saat Kaçta Açılıyor, Kaçta Kapanıyor

Mahkemeler normal işlemlerini diğer kamu kurumlarında olduğu gibi mesai saatleri içerisinde yerine getirmektedirler. Ayrıca, mahkemelerde yapılan duruşma işlemlerinin günlü olduğu unutulmamalıdır, duruşmalara katılmak için belirtilen gün ve saatte ilgili mahkemenin duruşma salonunda hazır bulunulmalıdır.

Mahkemeler hafta içi her gün saat 08:00’de açılmakta ve akşam saat 17:00’de kapanmaktadır. Ancak, personel tarafından UYAP sisteminin çalışır hale getirilmesi ve işlemlere başlanılması 08:30’u bulmakta ve genellikle duruşmalar saat 09:00 dan sonra başlamaktadır. Bu nedenle mahkemede yapılacak işlemler için mahkemenin açılış saatini 08:30 olarak esas almak daha mantıklı olacaktır.

Mahkeme cumartesi pazar hafata sonu açık mı nöbetçi mahkeme varmı

mahkeme cumartesi calisiyor mu acik mi nobetci mahkeme

Mahkemenin Çalışma Saatleri 

  • Mahkemeler sabah kaçta açılıyor : Mahkemeler hafta içi sabah saat 08:00’da açılmaktadır.
  • Mahkemeler akşam kaçta kapanıyor : Mahkemeler hafta içi akşam saat 17:00’de kapanmaktadır.
  • Mahkemeler Öğlen Tatili Ne Zaman : Mahkemelerde de öğlen tatili saat 12:00 ile saat 13:00 saatleri arasıdır, bu saatler arasında da mahkemeler kapalıdır ve hizmet verilmemektedir.
  • Mahkemeler Hafta Sonu Açık mı Cumartesi Pazar Çalışıyor mu: Mahkemeler hafta sonu yani cumartesi ve pazar günü sadece nöbetçi personelin bakmasını gerektiren işlemlere bakmaktadırlar. (Yakalama, Sorgu gibi)
  • Mahkemeler Resmi Tatil ve Bayramda Açık mı : Mahkemeler Ramazan ve Kurban bayramında, resmi tatiller olan 01 Ocak, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 15 Temmuz, 30 Ağustos ve 29 Ekim tarihlerinde kapalıdır, sadece nöbetçi mahkemenin ve nöbetçi hakimliğin bakmasını gerektiren işlemlere bakmaktadırlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adliye Cumartesi Açık mı Hangi Bölümler Çalışıyor

Sitemiz üzerinden Adliye Dilekçe Örnekleri ile ilgili bir çok dilekçe örneğine ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Mahkeme Davasına Kimler Şahitlik Yapabilir ve Yapamaz

Öncelikle şahit yani tanık kimlere denir onu öğrenelim. Tanık dava konusu olaya ilişkin bilgi ve görgüsü bulunan kişiye denir. Tanıklar...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016