Mahkeme Davasına Kimler Şahitlik Yapabilir ve Yapamaz

A+
A-

Öncelikle şahit yani tanık kimlere denir onu öğrenelim. Tanık dava konusu olaya ilişkin bilgi ve görgüsü bulunan kişiye denir. Tanıklar mahkemede gördüğünü ve bildiğini doğru olarak anlatmak zorundadır. Mahkemede herhangi bir davadan dolayı şahitlik yapabilmek için görülen dava ile ilgili bilgi ve görgüsünün bulunması ve doğru ve tarafsız olarak bildiklerini anlatılması, şahitlik sırasında asla yalan ve eksik bilgi verilmemesi gerekmektedir. Yalan tanıklık yapmak ayrıca suç teşkil etmektedir.

mahkemede kimler şahitlik yapabilir

mahkeme davasina kimler sahitlik yapabilir yapamaz

Tanıklar Mahkemeye Nasıl Çağrılır

Tanıklık yapacak kişilere öncelikle ilgili mahkeme tarafından çağrı kağıdı çıkartılır, çağrı kağıdında tanığın belirtilen gün ve saatte duruşmaya katılmaması halinde sonuçları bildirilir. Tutuklu sanıkların yapılan yargılamalarında tanıklara çağrı kağıdı çıkartılmadan direkt zorla getirme kararı çıkartılabilir. Çağrı işlemi tebligat haricinde telefon, faks ve elektronik posta gibi araçlarla da yapılabilir, duruşmanın devamı sırasında hemen dinlenmesi gereken tanıklar için mahkeme tarafından tanıkların belirtilen gün ve saatte hazır bulundurulmaları için görevlilere yazılı emir verilebilir.

Usulüne uygun çağrı kağıdına rağmen duruşmaya gelmeyen tanıklar için mahkeme tarafından düzenlenen zorla getirme emirleri ile tanıkların duruşma gün ve saatinde hazır edilmeleri için kolluğa gönderilir. Tanıkların belirlenen gün ve saatte hazır edilmemeleri halinde bu işlem tekrarlanır.

Kimler Tanıklıktan Çekilebilir

Tanıklıktan çekilecek ve tanıklık yapmak istemediği takdirde kimlerin tanıklık yapmayacağı kanunda açıkça belirtilmiştir. Buna göre; aşağıdaki belirttiğimiz kişiler tanıklıktan çekilebilirler.

 • Şüpheli veya sanığın nişanlısı.
 • Şüpheli veya sanığın eşi (evlilik bağı kalmasa bile eski eşi tanıklıktan çekilebilir)
 • Şüpheli veya sanığın kan hısımlığından üstsoy veya altsoyu
 • Şüpheli veya sanığın kayın hısımlığından üstsoy veya altsoyu.
 • Şüpheli veya sanığın üçüncü derece dahil kan veya ikinci derece dahil kayın hısımları.
 • Şüpheli veya sanıkla aralarında evlâtlık bağı bulunan kişiler.
 • Tanıklık yapmanın ve tanıklıktan çekilmenin önemini anlayacak durumda olmayan akıl hastalığı, zayıflığı ve yaş küçüklüğü olan kişiler, kanunî temsilcilerinin (anne, baba vb.) rızalarıyla tanık olarak dinlenebilirler. Kanunî temsilci şüpheli veya sanık ise, bu kişilerin çekinmeleri konusunda karar veremez.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İdari Dava Çeşitleri Nelerdir

Yukarıda belirttiğimiz tanıklıktan çekilebilecek kimselere tanık olarak dinlenmeden önce tanıklıktan çekilebilecekleri hatırlatılır. Bu kimseler her zaman tanıklıktan çekinebilirler.

Meslekleri ve Sürekli Uğraşları Sebebiyle Tanıklıktan Çekilebilecek Kişiler

Belli meslek ve sürekli işlerle uğraşan kişilerden bazıları yaptıkları işleri gereğince tanıklıktan çekilebilirler. Aşağıda belirttiğimiz kişiler meslekleri ve sürekli işleri gereği tanıklıktan çekilebilirler.

 • Avukatlar veya stajyerleri veya yardımcıları bu sıfatlarından dolayı veya yüklendikleri görev ve sorumlulukları nedeniyle öğrendikleri bilgiler nedeniyle tanıklıktan çekilebilirler.
 • Hekimler, diş hekimleri, eczacılar, ebeler ve bunların yardımcıları ve diğer bütün tıp meslek veya sanatları mensuplarının, bu sıfatları dolayısıyla hastaları ve bunların yakınları hakkında öğrendikleri bilgiler nedeniyle tanıklıktan çekilebilirler
 • Müşavirler ve Noterlerin hizmet verdikleri kişilerin malî işlerde görevlendirilmiş olmaları halinde bu kişiler hakkında öğrendikleri bilgiler nedeniyle tanıklıktan çekilebilirler

Yukarıda belirtilen kişiler dışında kalan kişiler ilgilinin rızasının varlığı halinde tanıklıktan çekilemezler

Yemin Verilmeyen Tanıklar Kimlerdir,  Kimler Yeminsiz Olarak Tanıklık Yapar

Aşağıda maddeler halinde belirttiğimiz tanıklar yeminsiz dinlenir.

 • Tanık olarak dinlenecek kişinin beyanına başvurulacağı sırada onbeş yaşını doldurmamış olması.
 • Tanığın ayırt etme gücüne sahip olmaması nedeniyle yeminin niteliği ve önemini kavrayamayacak durumda olması.
 • Soruşturma veya kovuşturma konusu suçlara iştirak etmekten veya bu suçlar nedeniyle suçluyu kayırmaktan ya da suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirmekten şüpheli, sanık veya hükümlü olanlar.

Tanıklıktan Çekinebilecek Kişilerin Tanıklıktan Çekilmek İstememesi

Tanıklıktan çekilebilme hakkı olduğu halde tanıklıktan çekilmeyen ve beyanda bulunmak isteyen kişilerin yeminli veya yeminsiz tanıklık yapmaları hakim veya mahkemenin takdirine bağlıdır.  Tanık isterse yeminden çekilebilir, bu da kendisine hatırlatılır.

Tanıklar Nasıl Dinlenir

Herhangi bir olay nedeniyle dinlenen tanıkların birden fazla olması halinde tanıkların dinlenmeleri ayrı ayrı yapılır, tanıklar birbirlerinin yanında dinlenilmez. Tanıkların beyanları gerekli görülmesi halinde görüntülü veya sesli olarak kayıt altına alınabilir, ancak mağdur çocukların ve duruşmaya getirilmesi mümkün olmayan, tanıklık yapmaları halinde gerçeğin ortaya çıkması zorunlu olan kişilerin yapacakları tanıklıklarda görüntülü veya sesli kayıt zorunludur. Elde edilen sesli ve görüntülü kayıtlar sadece ceza muhakemesinde kullanılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Darp Raporu : Süresi - Nereden Nasıl Alınır - Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tanığa Beyanından Önce Görevinin Öneminin Anlatılması

Tanığın beyanının alınmasına geçilmeden önce tanıklık görevinin önemi anlatılır ve  aşağıdaki şekilde tek tek tanığa bu durum hatırlatılır.

 • Soruşturma veya Kovuşturma sırasında tanığın beyanı alınmadan önce gerçeği söylemesinin önemi anlatılır.
 • Yalan tanıklık suçtur bu nedenle tanığa gerçeği söylememesi halinde yalan tanıklık yapma suçundan dolayı cezalandırılacağı hatırlatılır,
 • Doğruyu söyleyeceği hususunda usulüne uygun olarak yemin etmesi gerektiği hatırlatılır.
 • Tanığa, mahkeme başkanı veya hâkimin açık izni olmadan duruşma sırasında mahkeme salonunu terk edemeyeceği, anlatılır.

Tanığa Verdirilen Yeminin Biçimi Nasıl Olur

Tanığın beyanına geçilmeden önce tanığa yemin verdirilir. Tanığa verdirilecek yeminin biçimi “Bildiğimi dosdoğru söyleyeceğime namusum ve vicdanım üzerine yemin ederim.” biçiminde olur, tanığa yemin verdirilirken duruşma salonundaki herkes (hakim ve zabıt katibi de dahil olmak üzere) ayağa kalkar.

Tanığın, Tanıklıktan ve Yeminden Sebepsiz Çekilmesi

Yasal bir sebep bulunmadan tanıklıktan ve yeminden çekilen tanık hakkında bundan doğan giderlere hükmedilerek, yeminin veya tanıklığın gerçekleştirilmesi için bahse konu dava hakkında hüküm verilinceye kadar üç ay disiplin hapsi verilebilir. Kişinin tanıklığa ilişkin yükümlülüğünü yerine getirmesi halinde derhal salıverilmesine karar verilir. Tanıkla ilgili bu tedbiri naip hakim, istinabe (talimat) mahkemesi ve sulh ceza hakimi vermeye yetkilidir. Disiplin hapsine karşı itiraz edilebilir.

Tanığa Verilecek Tazminat ve Giderler Nelerdir

Tanığa verilecek tazminat ve giderler her yıl Adalet Bakanlığınca düzenlenen tarifeye göre belirlenir. Cumhuriyet Savcısı veya ilgili mahkeme hakim veya başkanı tarafından dinlenmesine karar verilen tanığa kaybettiği zaman ile orantılı bir tazminat verilir. Tanık, hazır bulunmak için seyahat etmek zorunda kalmış ise, yol giderleri ile tanıklığa çağrıldığı yerdeki ikamet ve beslenme giderleri karşılanır. Ödenmesine karar verilen tazminat ve giderlerden hiçbir vergi, resim ve harç alınmadan ödeme yapılır.

Sitemizde Mahkeme Çağırdığında Gidilmediğinde Ne Olur konulu yazımızı da ortalama 2,5 dk da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. savas dedi ki:

  Ablam benden almis oldugu paraya rest cekti daha sora ablamdan karsiliginda senet aldim bu paranin yarisini icra aldi ve yarisi ödeyecek senetin arkasi cirolandi aradan 13 yil gecti hayla ödemedi yeniden icra takibi baslaticam kalan bu tutar icin 13 yillik faiz oranini reskont faizinden talep edebilirmiyim ? birde bu parayi verirken annem abim esim dayim ve kuzenim vardi bu kisileri sahit olarak gösterip tazminat davasi acabilirmiyim tesekkurler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Savaş bey,
   İcra dosyası kapatıldıktan sonra yeniden aynı şekilde açılamaz yani bir senet birkez icraya verilebilir, işlemden kaldırıldıktan sonra tekrar işlem yapılamaz, ayrıca zamanaşımına da dikkat etmek gerekiyor, borç alacak ilişkilerinde tazminat davasının bir faydasının olmayacağı kanaatindeyiz.


Önceki yazıyı okuyun:
Mahkeme Çağrı Kağıdı Geldiğinde Ne Yapılmalı (Detaylar)

Ceza ve Hukuk yargılamalarında dava dosyasının taraflarına, dava dosyası ve duruşma günü hakkında bilgi vermek ve dinlenmesi istenilen tarafların duruşmaya...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016