Mahkeme Dosya Sorgulama İşlemi (Tıkla Anında Davanı Öğren)

A+
A-

Birçok insan herhangi bir nedenle, bir ceza dava dosyasında taraf olmakta veya bir hukuk dava dosyasında davacı veya davalı olabilmektedir. Çağımızın, bilişim çağı olması, artık yapılan bir çok işlemlerin internet ortamında takip ediliyor olması nedeniyle kurumlar da kendilerini bu teknolojik yeniliklere uydurarak vatandaşların daha iyi hizmet alması ve işlerini takip etmesi için ellerinden geleni yapmaktadırlar.

Bu kapsamda e-devlet ülkemizde devlet tarafından faaliyete sokulan ve vatandaşların e-devlet kapısını kullanarak asgari düzeyde kamu işlerini yapmalarına olanak sağlamaktadır. Bu yazımızda mahkemeden dosya sorgulama işleminin nasıl yapılacağı ve tek tıkla anında davanın nasıl görülebileceğini sizlere izah etmeye çalışacağız.

Soru : adima acilan davayi nasil ve nereden ogrenebilirim Cevap : Bunun için E Devlet portalından ya da UYAP Vatandaş portalından sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca 4060 ‘a sms atarak da adınıza dava var mı öğrenebilirsiniz

Mahkemeden Dosya Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

Dava dosyanızın hangi mahkemeye açıldığını bilmiyor iseniz, hakkınızda herhangi bir dava dosyası bulunup bulunmadığını öğrenmek istiyorsanız veya açılmış olan dava dosyanızın duruşma gününü hatırlamıyor iseniz bu işlemlerini tamamını e-devlet diye tabir ettiğimiz sistemi kullanarak tek tıkla mahkeme dosyanızı sorgulayabilir ve duruşma günü ile ilgili bilgi alabilirsiniz. E-devlet uygulamasını kullanabilmek için öncelikli olarak PTT şubelerinden birinden e-devlet şifresi almanız gerekecektir. PTT şubelerine kimliğinizle başvurarak basit bir şekilde alacağınız e-devlet şifresi ile  https://www.turkiye.gov.tr/ adresine girerek sisteme giriş butonunu tıklayarak buraya size verilen şifre ile giriş yapabilirsiniz. Bu aşamadan sonra sırasıyla ana ekrandaki kamu kurumları butonu, sonrasında adalet bakanlığı butonu tıklanarak açılacak olan mahkeme dava dosyası sorgulama butonu kullanılarak rahatlıkla işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kimler Mahkemeden Dava Dosyası Sorgulama İşlemini Yapabilir

E-devlet sistemini kullanan kişi ancak kendisi ile ilgili dava dosyalarını sorgulayabilir. Mahkeme dava dosyası sorgulamanın başka şekilleri de vardır. Bunlardan en fazla kullanılanlar Adalet Bakanlığının vatandaşlara sunmuş olduğu SMS bilgilendirme sistemidir. Adalet Bakanlığı SMS bilgi sistemi ile bütün operatörlerden TCKİMLİKNO TAM ABONE yazarak 4060 göndererek abone olabilirsiniz, eğer sadece dosyada kediniz ile ilgili değişikliklerden haberdar olmak istiyor iseniz TCKİMLİKNO KİŞİSELABONE yazarak 4060 abone olabilirsiniz. Bu işlem sonrasında sizinle ilgili yapılacak olan tüm adli dava dosya işlemleri ilgili bilgilendirme mesajı alacaksınız. Örneğin  (İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesinin 2017/9999 sayılı dava dosyasının duruşması 12/12/2017 tarihine ertelenmiştir) şeklinde bilgilendirme mesajı tarafınıza gönderilecektir. 4060 servisine abone olma işleminin gerçekleşebilmesi için cep telefonu hattı kullanıcısının T.C. Kimlik Numarası ile abone olmak istenen kişinin T.C. Kimlik Numarasının aynı olması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mahkeme Davasına Kimler Şahitlik Yapabilir ve Yapamaz

Adalet Bakanlığı SMS bilgilendirme servisi 4060 haricinde, özel firmalar olan 11818 ve 11880 gibi birçok firmada mahkeme dava dosyası sorgulama işlemlerinde vatandaşlara hizmet sunmaktadır. Ancak, 11880 ve 11818 gibi hizmet sağlayıcı firmaların bu hizmetlerinin karşılığını telefon hattını kullanan kişinin faturasına yansıttıkları unutulmamalıdır.

e devlet ve sms ile mahkame davasi sorgulama ogrenme nasil olur

Mahkeme Dosyası Sorgulama İşlemi Yargıtay’dan Nasıl Yapılır

İlk derece mahkemeleri tarafından verilen kararların temyizi üzerine inceleme işlemini yapan Yargıtay Ceza ve Yargıtay Hukuk dairelerinde bulunan dava dosyalarının sorgulama işlemleri Yargıtay’ın kendi sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Yargıtay’da “Yargıtay Daire Bilgileri ile Sorgu” “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Bilgileri ile Sorgu” “Yerel Mahkeme Bilgileri İle Sorgu” ve “Yargıtay İlk Derece Mahkeme Bilgileri ile Sorgu” seçeneklerinden herhangi biri ile sorgulama yapılabilmektedir.

mahkeme dosya sorgulama islemi tikla davani aninda ogren

E-imza ile Mahkeme Dosyası Sorgulama İşlemi

E-devlet sistemine e-devlet şifresi ile giriş yapılabildiği gibi e-imza ve mobil imza ile de giriş yapılabilmektedir. e-imza ile yapılacak olan girişlerde mahkeme dosyası sorgulama işlemi ile birlikte duruşma günü öğrenilebilir, dava dosyasındaki belge ve tutanaklar görüntülenerek incelenebilir ayrıca ilgili mahkemeye e-devlet üzerinden de talep veya dilekçe gönderilebilir. E-imza kanunu ile e-imza kullanılarak yapılan işlemlerin ıslak imzalı evraklarla yapılmış işlemlerle aynı niteliği taşıdığı kabul edilmiştir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Önceki yazıyı okuyun:
Kırmızı Işık Cezasına İtiraz İçin Dilekçe Örneği

Son zamanlarda araç sahiplerinin en çok şikayet ettikleri konulardan biri de, işlemediklerini iddia ettikleri trafik ceza tutanaklarının adreslerine gönderilmesidir. Peki...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016