Mahkeme İçin Mazeret Dilekçe Örneği

A+
A-

Daha önceki konularımızda bir çok dilekçe örneği paylaştığımız üzere; bu yazımızda da siz değerli okurlarımız için Mahkemelere sunmak için ihtiyaç duyabileceğiniz Mahkeme Mazeret Dilekçe Örneği paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Mahkeme duruşmaya katılmayacağına ilişkin mazeret dilekçesi

mahkeme mazeret dilekce ornegi

Mahkeme Mazeret Dilekçesi Nasıl Verilir

Mahkeme mazeret dilekçesinin kesinlikle duruşma yapılmadan önce mümkünse duruşma gününden birkaç gün önce verilmesine özen gösterilmelidir. Duruşmadan birkaç saat önce verilen dilekçelerin ise duruşma dosyasına girdiğinden emin olunması gerekmektedir.

Mahkeme mazeret dilekçesi ilgili Hakime havale ettirilerek dava dosyasının içine koydurularak duruşma gününden önce hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

Fiziki verilen mahkeme mazeret dilekçeleri haricinde posta yolu ile ve elektronik ortamda UYAP sistemi kullanılarak e-imzalı veya m-imzalı olarak da ilgili mahkemeye gönderilebilir.

Posta İle Mahkeme Mazeret Dilekçesi Nasıl Gönderilir

Posta ile gönderilen duruşmaya katılamayacağını bildiren mazeret dilekçeleri yine ilgilinin bulunduğu yerdeki nöbetçi mahkeme aracılığıyla gönderilmelidir. Yazılan mazeret dilekçesi ile en yakın adliyeye gidilerek nöbetçi mahkeme aracılığıyla ilgili mahkemeye mazeret dilekçesi gönderilebilir, bu işlem yapıldığında yine duruşma günü dikkate alınarak işlemin birkaç gün önceden gerçekleştirilmesi faydalı olacaktır.

Elektronik Yolla Mahkeme Mazeret Dilekçesi Nasıl Gönderilir

Duruşmaya katılamayacağı yönünde mazeret bildirmenin bir diğer yolu da elektronik yolla mazeret dilekçesinin gönderilmesidir, bulunduğunuz yerden adliye ye gitmeden ilgili mahkemeye mazeret dilekçesini elektronik ortamda göndermeniz mümkün ancak bunun için öncelikli olarak elektronik imza veya mobil imza sahibi olmanız gerekmekte, genellikle vatandaşlardan ziyade avukatların tercih ettikleri bir yol olan elektronik yolla mazeret dilekçesi gönderme işlemini vatandaşların da yapmasında herhangi bir engel bulunmamakta, sahip olduğunuz e-imza veya m-imza ile UYAP vatandaş portalından giriş yaparak dava dosyanıza ulaşabilir ve ilgili mahkemeye hazırlamış olduğunuz mazeret dilekçenizi sistem üzerinden rahatlıkla gönderebilirsiniz.

Mahkeme Hakimi Tarafından Mazeret Dilekçem Kabul Edilir mi

Mahkemeye vermiş olduğunuz mazeret dilekçesinin kabul veya red edilmesi ilgili mahkeme hakiminin takdirindedir. Hakim mazeretin kabulüne veya reddine karar verebilir, bunu da yapılan duruşmada duruşma tutanağına geçerek belirtir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adli Kontrol Kararına İmza Atmayı Unuttum Ne Yapmalıyım

Mahkeme Mazeret Dilekçesi Nereye Hitaben Yazılır

Mahkeme mazeret dilekçesi, ilgi dava dosyasının duruşmasının görüldüğü mahkemeye hitaben yazılmalıdır. Mazeret dilekçesi ilgili mahkemeye bizzat veya UYAP üzerinden elektronik ortamda gönderilebilir, başka bir il veya ilçeden gönderilecek olan mazeret dilekçelerinde de ilgili mahkemenin adı ve dosya esas numarası dilekçeye açıkça yazılmalıdır.

Mahkeme Mazeret Dilekçesi Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Mahkemeye verilecek olan mazeret dilekçesinin kabul edilebilmesi için kabul edilebilir bir mazeret olmasına dikkat edilmelidir. Sağlık problemleri nedeniyle hastanede bulunmak veya önemli bir iş seyahati nedeniyle duruşmaya katılamamak geçerli bir mazeret olabilir ancak mümkün olduğu kadar mazeret dilekçenizin kabulü için dilekçenize varsa ilgili mazeretinizi belgeleyecek evraklarında fotokopisini eklemeniz faydalı olacaktır.

Mahkeme Mazeret Dilekçesine Pul Eklenmesine Gerek Var mıdır

Ceza mahkemelerinde yapılan yargılamalarda verilecek olan mazeret dilekçelerine pul eklenmesine veya herhangi bir masraf yatırılmasına gerek yoktur ancak Hukuk Mahkemelerinde yapılan yargılamalarında pul (yargılama gideri) eklenmesi gereklidir. Hukuk mahkemelerinde yazılan mazeret dilekçesine pul eklenmesi halinde yeni duruşma gününün tebliği sağlanmış olur. Ancak, mazeret dilekçesi veren kişinin duruşma gününü UYAP dan öreneceğim veya duruşma gününü kalemden bizzat öğreneceğim gibi notu dilekçeye düşmesi halinde pul eklemesine gerek bulunmamaktadır. Bu konuda Yargıtay içtihatları de mevcuttur.  (Yargıtay 19. H.D. 2004/6443 Esas, 2004/12791 Karar).  Mazeret dilekçesini vermiş olan taraf  bu şekilde duruşma gününü  öğrenme yükümlülüğünü  yüklenmiş olacaktır.

Mahkeme duruşma katılamama mazeret dilekçesi örnekleri aşağıda paylaşılmıştır.

Mahkeme mazeret dilekçesi duruşma için

Durusmanin mazeret nedeniyle bekletilmesi talep dilekce ornegi-1

Mazeret dilekçesi mahkeme duruşması için

Mahkeme Mazeret Dilekce ornegi-1

Avukatlı duruşma mazeret dilekçesi örneği

Mahkeme mazeret dilekcesi avukatli-1

İlgili dilekçe örneklerinin PDF formatlarını indirmek için;

Durusmanin mazeret nedeniyle bekletilmesi talep dilekce ornegi

Mahkeme Mazeret Dilekce ornegi

Mahkeme mazeret dilekesi avukatli

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İş Kazası Maddi Manevi Tazminat Davası Dilekçe Örneği

Mazeret ve Devamsızlık Dilekçesi Örneği konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Mahkeme Dosya Sorgulama İşlemi (Tıkla Anında Davanı Öğren)

Birçok insan herhangi bir nedenle, bir ceza dava dosyasında taraf olmakta veya bir hukuk dava dosyasında davacı veya davalı olabilmektedir....

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016