Mahkeme Kararına Göre İnfaz Yatar Hesaplama Nasıl Yapılır

A+
A-

Herhangi bir nedenle ceza mahkemelerinde yargılamaları yapılan ve ceza alan sanıkların en çok merak ettikleri konuların başında verilen cezanın infazı yatarının ne kadar olacağıdır. Bilindiği üzere infaz ve yatar hesaplama işlemlerinde belli kriterler göz önünde bulundurularak hükümlünün ceza infaz kurumunda veya denetimli serbestlikte geçireceği süre hesaplanır. 2018 yılı en güncel bilgilere göre infaz yatar hesaplama işlemi aşağıda detaylı bir şekilde anlatılmış, bunun yanı sıra İnfaz Yatar Hesaplama Robotumuz da paylaşılmıştır.

Ceza İnfaz – Yatar Hesaplaması Nasıl Yapılır

Okurlarımızdan gelen talepleri de göz önünde bulundurarak sizlerinde rahatça infaz – yatar hesaplaması yapabileceğiniz bir program hazırladık. Artık sizlerde bu programı kullanarak rahatlıkla ceza infaz – yatar sürelerini hesaplayabilirsiniz.

Yazımızda belirttiğimiz hususları göz önünde bulundurarak aşağıda bulunan infaz hesaplama butonuna tıklayarak uygun yerleri doldurup infaz – yatar hesaplaması yapabilirsiniz.

Sanığın yapılan yargılamasında, Ceza Mahkemesi tarafından verilen sonuç cezanın tamamı infaz edilmeyecektir, yani sanık verilen cezanın tamamını ceza infaz kurumunda geçirmeyecektir. Hükümlü hakkında verilen sonuç cezada hesaplanan tahliye tarihine bihakkın tahliye tarihi denmekte, ceza infaz yatar hesaplanarak belirlenen süreye ise koşullu salıverme (şartlı tahliye) olarak nitelendirilmektedir. Cezasını iyi halli geçirmiş olan tüm hükümlüler hakkında koşullu salıverme (şartlı tahliye) uygulanır. Denetimli Serbestlik süresi ise koşullu salıverme (şartlı tahliye) tarihi esas alınarak belirlenir.

Ceza İnfaz – Yatar Hesaplamada Dikkat Edilecek Hususlar

Sitemizde hazırlamış olduğumuz ceza infaz yatar hesaplama butonu kullanılırken belli hususlara dikkat edilmelidir. Buna göre;

 • İlk olarak işlenen suçun tarihinin ceza infaz yatar hesaplama programında belirtilen suç tarihi kısmına doğru olarak giriş yapılması gerekmektedir. Suç tarihi 01/06/2005 tarihinden önce ve sonra olmak üzere veya 01/07/2016 tarihinden önce ve sonra olmak üzere belirtilen kısımlara uygun olacak şekilde işaretleme yapılmalıdır.
 • İkinci olarak işlenen suçun türü doğru olarak girilmelidir, ceza infaz yatar hesaplama programında üç adet suç türü bulunmaktadır, bunlar adi suç, terör suçu ve adları yazılı diğer suçlar olarak sınıflandırılmıştır. Genel olarak işlenen suçlar (hakaret, tehdit, hırsızlık, yaralama vs) adi suç olarak adlandırılmaktadır.  Aşağıdaki suçlar kısmında belirtilen suçlardan biri ile ilgili infaz hesaplaması yapılacaksa aşağıdaki suçlar kutucuğu işaretlenmelidir.
 • Hükümlünün yaşı infazı belirleyen bir diğer önemli husustur, infaz yatar hesaplamada hükümlünün yaşının küçük olması lehe indirim sebebi olarak kabul edilmiştir, dolayısıyla 15 yaşından küçük veya 15 yaşından büyük olarak hükümlünün yaşı ile ilgili iki buton bulunmaktadır, bunlardan uygun olan kısım işaretlenmelidir.
 • Mahsup (tutukluluk/hükümlülük süresi), hükümlü hakkındaki ceza kesinleşmeden önce bu suçla ilgili olarak daha önce gözaltında veya tutuklu kaldığı süre var ise; var butonu işaretlenerek tutuklu kaldığı süre yazılmalıdır. Mahsup edilecek gözaltında veya tutuklulukta kaldığı süre yoksa, yok kısmı işaretli olduğundan herhangi bir işlem yapmadan devam edecektir.
 • Tekerrüre Esas Sabıka Kaydı, Ceza infaz yatar hesaplamada tekerrür de önem arz etmektedir, tekerrüre esas sabıka kaydı bulunan hükümlüler hakkında mükerrirlere özgü infaz rejimi uygulanacaktır. Bu nedenle ceza infaz yatar hesaplamasının doğru sonuç vermesi için böyle bir durum varsa var butonu yoksa yok butonu işaretlenerek devam edilecektir.
 • Son olarak ceza miktarının girilme işlemi yapılmalıdır, bu kısma mahkeme tarafından verilen sonuç cezanın miktarı Yıl – Ay – Gün olarak sıralı şekilde yazılmalıdır, Örnek olarak 3 yıl 2 ay 15 gün şeklinde sıralı olarak yazılmalıdır, eğer belirtilen tarihlerden biri yoksa eksik olan kısım boş bırakılarak devam edilmelidir Örneğin 0 yıl 10 ay 15 gün gibi veya 1 yıl 0 ay 15 gün gibi, sonuç ceza ne ise birebir aynısı yazılarak ceza infaz hesaplaması yapılmalıdır.

mahkeme kararina gore infaz yatar hesaplama nasil yapilir

Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra İnfaz hesapla butonuna tıklandıktan sonra hazırlamış olduğumuz infaz yatar hesaplama programı size eksiksiz olarak istemiş olduğunuz verilere verecektir. İnfaz yatar hesaplama programında hükümlünün koşullu salıverme (şartı tahliye) tarihi, denetimli serbestlikte geçireceği süre, denetimli serbestlik süresi dışında cezaevinde geçireceği süre, açık ve kapalı cezaevinde geçireceği süreler ayrıntılı olarak ayrı bir pencere olarak karşınıza gelecektir. Dilerseniz infaz ve yatar hesaplamasının yapıldığı ekrandan çıktıda alabilirsiniz.

Ceza İnfaz Yatar Hesaplama Programı

Ceza İnfaz Yatar Hesaplama Programına buradan giriş yaparak rahatlıkla ceza infaz yatar işlemi yapabilirsiniz.

infaz hesaplama nasıl yapılır

İnfaz hesaplama robotu

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için Denetimli Serbestlik 2018 Son Durum konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 365 YORUM
 1. Hikmet dedi ki:

  Merhabalar yeğenim 2012 suç tarihli bir dosyadan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası aldı. ceza yargıtay tarafından onandı. Terör suçu kapsamında ve önceden bi suçu olmadığı halde dosyada tekerrür kararı var hakimin. Yatarı Ne kadardır acaba ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hikmet bey,
   Yeğeninize verilen ceza 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası, suç tarihi 2012, terör suçu ve tekerrür olduğu dikkate alındığında

   Verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATARI: 2 YIL 4 AY 5 GÜN HAPİS cezası olacaktır.

   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.

   Sanık 1 YIL 4 AY 5 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.

   NOT: Terör ve örgütlü suçlardan hükümlü olup, mensup oldukları örgütten ayrıldıkları idare ve gözlem kurulu kararıyla tespit edilenler, koşullu salıverilme tarihine bir yıldan az süre kalması halinde açık ceza infaz kurumuna geçebilirler.

 2. Ömer dedi ki:

  Merhaba 2017 tarihinde tck 142 ve 116 maddelerinden toplam 3 yıl 9 ay hapis cezası aldım karar onaylandı şimdi ben ne kadar kapalıda ne kadar açıkta yatacağım yardımcı olurmusunuz?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ömer bey,
   Tarafınıza verilen ceza 3 yıl 9 ay hapis cezası ise;

   verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATAR: 2 YIL 6 AY HAPİS cezası olacaktır.

   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamazsınız

   1 YIL 6 AY 0 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılacaksiniz

   Verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çekmeniz gerekmektedir.

 3. Metin dedi ki:

  Merhaba ben 2010yılında kasten adam yaralama sucundan 1.6ay ceza aldım cezam ertelendi 2013yılındada resmi belge sucundan 3yıl ceza aldım mükerirlere özgü infaz rejminin diyor nekadar ceza alırım. Teşekürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Metin bey,
   Sadece tekerrür uygulanan cezanıza ilişkin olarak değerlendirme yapacak olursak tarafınıza verilen ceza 3 yıl hapis cezası ise, verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATAR: 2 YIL 3 AY 1 GÜN HAPİS cezası olacaktır,

   Sonuç ceza 2 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamazsınız

   3 AY 1 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılabilirsiniz.

 4. Pınar dedi ki:

  Merhaba zeki bey ben Almanya’da yaşıyorum 3 yıl once avrupaya sahte schengen vizesi ile uçarken yakalamıştım ve hakkımda evrakta sahtecilikten dava açılmış son duruşmalara gidemedim avrupada olduğundan dolayı mahkeme bana 2 yıl 1 ay hapıs cezası verdı ve kesinleşmiş cezam dolayısıyla izine gidemiyorum turkiyeye cezamı erteletmek mantıklı gelmiyor bana bu cezadan bir kurtuluş yolu yok mu adlı para cezasına çevirme veya ust mahkeme dılekce yazıp karar bozdurulabılır mi? 2. Yargı paketi çıkarsa cezam silinir mi ne yapmamı tavsiye edersiniz hapis cezası olduğu icin türkiye’ ye gelemem kesinlikle teşekkür ederim vereceğiniz bilgiler icin……

1 6 7 8

Önceki yazıyı okuyun:
Mahkeme İçin Mazeret Dilekçe Örneği

Daha önceki konularımızda bir çok dilekçe örneği paylaştığımız üzere; bu yazımızda da siz değerli okurlarımız için Mahkemelere sunmak için ihtiyaç...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016