Mahkeme Kararına İtiraz Dilekçesi Örneği

A+
A-

Bir çok aşamada, Savcılık, Ceza Mahkemesi, Hukuk Mahkemesi İcra Daireleri gibi bir çok kurumun vermiş olduğu kararlara karşı itiraz edilebilir. Bu yazımızda özellikle ceza mahkemeleri tarafından verilen kararlara karşı itirazın nasıl yapılacağına ve karara itiraz dilekçesinin nasıl yazılacağına ilişkin bilgi vermeye çalışacak ve yine hazırlamış olduğumuz mahkeme kararına itiraz dilekçesi örneğini paylaşacağız.

İtiraz Edilebilecek Kararlar

Hakim kararları ile kanunun gösterdiği hallerde, mahkeme kararlarına karşı itiraz yoluna gidilebilir. CMK.md.267

Karara İtiraz Nasıl Yapılır

Ceza Mahkemelerinde karara itiraz edilebilmesi için yasal süresinde yani 7 gün içerisinde kararı veren merciye verilecek dilekçe veya zabıt katibi tarafından tutanağa bağlanmak sureti ile yapılabilir. Tutanakla tespit edilen beyan, mahkeme başkanına veya ilgili hakime onaylattırılır.

Karara İtiraz Ne Zaman Sonuçlanır

İlgili merciye yapılan itiraz, ilgili mahkeme tarafından yerinde görülmesi halinde düzeltilir ancak mahkemenin itirazı yerinde görmemesi halinde en fazla üç gün içinde itirazı incelemek ve karar vermek üzere ilgili merciye gönderir.

Karara İtiraz Nereye Yapılır

Ceza Mahkemelerinde karara itirazın nereye yapılacağı ve kararı inceleme mercileri CMK. 268. Maddesinin a,b,c,d ve e fıkralarında belirtilmiştir.

Mahkeme kararına itiraz nasıl yapılır

Karar İtiraz Nasıl Edilir

CMK. Madde 268/a,b,c,d,e (İtirazı İncelemeye Yetkili Merciler)

a) Sulh ceza hâkimliği kararlarına yapılan itirazların incelenmesi, o yerde birden fazla sulh ceza hâkimliğinin bulunması hâlinde, numara olarak kendisini izleyen hâkimliğe; son numaralı hâkimlik için bir numaralı hâkimliğe; ağır ceza mahkemesinin bulunmadığı yerlerde tek sulh ceza hâkimliği varsa, yargı çevresinde görev yaptığı ağır ceza mahkemesinin bulunduğu yerdeki sulh ceza hâkimliğine; ağır ceza mahkemesinin bulunduğu yerlerde tek sulh ceza hâkimliği varsa, en yakın ağır ceza mahkemesinin bulunduğu yerdeki sulh ceza hâkimliğine aittir.

b) İtiraz üzerine ilk defa sulh ceza hâkimliği tarafından verilen tutuklama kararlarına itiraz edilmesi durumunda da (a) bendindeki usul uygulanır. Ancak, ilk tutuklama talebini reddeden sulh ceza hâkimliği, tutuklama kararını itiraz mercii olarak inceleyemez.

c) Asliye ceza mahkemesi hâkimi tarafından verilen kararlara yapılacak itirazların incelenmesi, yargı çevresinde bulundukları ağır ceza mahkemesine ve bu mahkeme ile başkanı tarafından verilen kararlar hakkındaki itirazların incelenmesi, o yerde ağır ceza mahkemesinin birden çok dairesinin bulunması hâlinde, numara olarak kendisini izleyen daireye; son numaralı daire için birinci daireye; o yerde ağır ceza mahkemesinin tek dairesi varsa, en yakın ağır ceza mahkemesine aittir.

d) Naip hâkim kararlarına yapılacak itirazların incelenmesi, mensup oldukları ağır ceza mahkemesi başkanına, istinabe olunan mahkeme kararlarına karşı yukarıdaki bentlerde belirtilen esaslara göre bulundukları yerdeki mahkeme başkanı veya mahkemeye aittir.

e) Bölge adliye mahkemesi ceza dairelerinin kararları ile Yargıtay ceza dairelerinin esas mahkeme olarak baktıkları davalarda verdikleri kararlara yapılan itirazlarda; üyenin kararını görevli olduğu dairenin başkanı, daire başkanı ile ceza dairesinin kararını numara itibarıyla izleyen ceza dairesi; son numaralı daire söz konusu ise birinci ceza dairesi inceler.

Kararına İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır

Ceza mahkemesi kararlarına karşı itiraz dilekçesi yazılırken öncelikli olarak ilgili mahkemenin adı ve itiraza konu dosyanın numarasının yazıldığına dikkat edilmelidir. Karara itiraz dilekçesinde, tarafların adı soyadı, TC.Kimlik Numarası, adresleri, varsa avukatlarına ilişkin bilgiler ile talebimiz net olarak yazılmalıdır. Karara itiraz dilekçesinde “Karara İtiraz Ediyorum,” “Mahkemenin Kararı Usul ve Yasaya Aykırıdır, İtiraz Ediyoruz” gibi ifadeler kullanılarak dilekçede net olarak belirtilmelidir. Karara itiraz dilekçesinde, itiraz konusunun dışında başka konulara değinmekten kaçınılmalı, dilekçe fazla uzatılmadan yazılmalıdır. Mahkemelerin iş yoğunluğu, Hakimlerin gün içerisinde bir çok dava ve işle uğraştığı da göz önünde tutularak yazılacak olan dilekçede taleplerimizin tamamının okunması ve dikkate alınması için dilekçenin kısa ve net olmasına özen gösterilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TBMM de Kabul Edildi : Vergi Yapılandırması 2019 Dilekçe Örneği

Karara İtiraz Dilekçesi Örneği

Ceza Mahkemeleri tarafından verilmiş kararlara ilişkin olarak sitemizde hazırlamış olduğumuz dilekçe örnekleri üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak, talebinize uygun olarak uyarlayabilirsiniz. Ceza Mahkemeleri Kararlarının değişiklik göstermesi ve ileride herhangi bir hak kaybının yaşanmaması açısından karara itiraz dilekçesi yazmadan önce bir hukuk uzmanına danışmanın faydalı olacaktır.

Resimleri büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Mahkeme kararına itiraz dilekçesi örneği

Ağır Ceza Mahkemesinin kararına İtiraz Dilekçesi

Karara itiraz dilekçesi örneği ceza mahkemesi

Asliye Ceza Mahkemesinin kararına İtiraz Dilekçesi

Tutukluluğun devamına itiraz dilekçe örneği

Tutukluluğun Devamı Kararına İtiraz Dilekçesi

Mahkeme tutukluluğa veya tutukluluğun devamına itiraz dilekçesi örneği

Tutuklama Kararına İtiraz Dilekçesi

Dilekçe örneklerini PDF formatında indirmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Ağır Ceza Mahkemesinin Kararına İtiraz Dilekçesi

Asliye Ceza Mahkemesinin Kararına İtiraz Dilekçesi

Tutukluluğun Devamı Karara İtiraz Dilekçesi

Tutukluluk Kararına İtiraz DilekçesiZİYARETÇİ YORUMLARI - 65 YORUM
 1. Gönül dedi ki:

  Abim kamyonu takografina takmak için eşimin kimliğini aldı 2 gün geri verdi eşim işten gelirken polis kontrolünde ehliyetin sahte olduğu söylendi bugün de aslı ceza mahkemesinden mahkeme kağıdı geldi nasıl bi yol izlemeliyiz lütfen acil cevaplayin

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Gönül hanım, işin açıkçası abinizin aracında bulunan takografa ehliyetin takılması ile eşinizin ehliyetinin sahte çıkması arasında nasıl bir bağlantı olduğunu anlayamadık, ancak kesinlikle varsa bütün delillerinizi mahkemeye sunmanızı varsa tanıklarınızın açık kimlik ve adres bilgilerinizi ilgili mahkemeye dilekçe ile bildirmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca davayı bir avukat ile takip ettirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

  2. Gönül dedi ki:

   Cevabınızı şimdi gördüm teşekkür ederim ehliyetin sahtesini yapmış bizede onu vermiş nereye başvurabilirim nasıl dava açarım bilgilendirirseniz sevinirim

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Gönül hanım, eşinizin hakkında zaten resmi evrakta sahtecilikten açılmış bir mevcut dava var bu davada delillerinizi ileri sürebilirsiniz, ayrıca ehliyetin sahtesini düzenleyen yakınınız bu suçu işlediğini kabul ediyorsa bunu da mahkemede belirtebilirsiniz. Bunun haricinde sizin de savcılığa şikayet etme hakkınız bulunmakta, sitemizde bulunan savcılık şikayet dilekçesi veya resmi belgede sahtecilik şikayet dilekçesi örneklerinden faydalanarak yazmış olduğunuz dilekçe ile şikayetçi olabilirsiniz.

  4. Ersin dedi ki:

   Dava sonucuna karşı taraf itiraz etti.iki kişiyi yaralamadan vücut bütünlüklerinde herhangi bir kayıp yok ayakda tedavi gördüler
   -6 ay hapis cezası verdiler hük.a.geri bırakıldı. Yalnız avukatın biri buna itiraz etmiş 26-02-2019 da ben avukatlık ve mahkeme masraflarını ne zaman ödemeliyim yardımcı olursanız sevinirim
   Benim kural hatası dışında hiçbir kusurum yok
   Bu itiraz cezayı yükseltirmi, memur adaylığım sürüyor düşme olurmu avukatlık ücretleri nasıl olacaktır nezaman ödemeliyim

 2. mehmed dedi ki:

  3 aylık hapis cezası aldım Sulh Ceza Mahkemesinden. Ancak para cezasına çevrildi. İstinafa itiraz ettik. Bölge Adliye Mahkemesi para cezası kararını onadı. Bölge Adliye Mahkemesinin bu para cezasına itiraz edbilir miyim? Uyap üzerinden böyle bir bölüm var. Oradan dilekçeyi yazsam olur mu? Çünkü ikametim başka bir şehirde mahkemeler farklı bir şehirde?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Mehmet bey istinaf basvurunuzu inceleyen Bölge Adliye Mahkemesinin vermiş olduğu kararın kesin olduğunu düşünüyorum yine de itiraz yolu varsa itirazı bir başka Bölge Adliye mahkemesi değerlendirecektir, bu kararı temyiz edemezsiniz.Dilekcenizi bulunduğunuz ildeki nöbetçi ilgili mahkeme aracılığıyla gönderebilirsiniz.

 3. berkay dedi ki:

  polisin dur ihtarına uymadım biraz kaçtıktan sonra yakalandım 1.23 promil alkolle ehliyetimi 6 ay verdim ve 2000 liraya yakın para cezası ödedim süre doldu parayıda ödedim ehliyetimi geri aldım şimdi kamu dava açmış ve tekrar 2 ay 15 gün hapis cezası vermiş onuda para cezasına çevirmiş 3000 tl 6 ay taksitle öde diyor buna itiraz edebilirmiyim nasıl bi yol izlemeliyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Berkay bey, normalde sabıkanızın olmaması halinde, sizin de kabul etmeniz şartıyla hakkınızda verilen bu para cezasının ertelenmesi yani HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİYE BIRAKILMASINA karar verilmesi gerekmekte, verilen para cezası hapisten çevrildiği için itiraz edebilirsiniz, karar yüzünüze karşı verilmişse tefhimden, yokluğunuzda verilmiş ise tebliğden itibaren 7 (yedi) gün içerisinde itirazınızı yapmak zorundasınız, sitemizde bulunan dilekçe örneklerinden faydalanarak itiraz dilekçenizi hazırlayabilirsiniz.

 4. murat dedi ki:

  2015 tarihinde beni dolandırdılar senet aldım av verdim 2016 yılında icra memuruna ödeme sözü verdi ve 12/10/2018 hala borçlu itiraz vs yire tam 3 yıl oludu hala savcı bey aranma çıkaramadı bu av suçumu savcı beyinmi borçlunun üzerinde gayrimenkulu var borcumda var dedi mahkemede ama param yok diyerek uzadıda uzadı yardım edecek biri varmı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Murat bey, öncelikle şunu belirtmek istiyorum icra işlemleri ile Cumhuriyet Savcılığına yapılan şikayetler ayrı ayrı yürütülmekte, borca ilişkin taahhüt varsa taahhüttü ihlal nedeniyle icra ceza mahkemesinden verilen hapis cezaları savcılık infaz bürosunca takip edilmektedir, bununla ilgili takip işlemini avukatınız aracılığınızla yaptırabilirsiniz.

 5. Azel dedi ki:

  Beyfendi meraba eşim firar ben vasisi olarak gelen mahkeme kararını itiraz edebilirmiyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Azel, eşiniz adına verilen cezaya, mahkeme kararına itiraz edebilirsiniz.

 6. tuncay başsüllü dedi ki:

  mrb mehmet bey eşime eltisinin yani kardeşimin karısının telefonun açarak..önce kendisi şerefsiz daha sonra konuşmanın sonunda parçalarım kız seni hitabı mevcut.ancak eşi olan kişi telefonun yanından ağır hakaretler…eşime hitaben seni o evde oturmucaksın buraları terk edeceksin.şerefsiz…sizin ağzınıza nasıl sıkıcam…tehditleri vardı.eşim hep eltisinden hemde kaynından şikayetçi oldu ama kaynı bu olayı inkar ederek beraat aldı.mahkeme oldu ve ne eşim nede eltisi ceza aldı…bu davada ne yapmamız lazım.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Tuncay bey, Mahkemenin vermiş olduğu kararın gerekçesinin ne olduğunu bilmediğimizden bu konuda yorum yapmamız pek doğru olmayacaktır ancak mahkemenin vermiş olduğu karara karşı itiraz etme yani İstinaf başvurusu yapma hakkınız bulunmakta, sitemizde bulunan İstinaf Başvuru dilekçelerinden faydalanarak dosyanın Bölge Adliye Mahkemesine gönderilerek incelenmesini talep edebilirsiniz.

 7. tuncay başsüllü dedi ki:

  size yorum yazmıştım..şunuda eklemek istiyorum…sosyal medyada hakaret tehdit..mevcut.artı konuşma kaydı cd de sunduk ama hakim ne dinledi ne baktı.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Tuncay bey istinaf başvuru dilekçenizde özellikle bu hususları belirtebilir ve delillerinizi dilekçenize ekleyebilirsiniz.

  2. Ersin dedi ki:

   7-2-2019 da trafik kazası sonucu karşı taraf davacı oldu .taksirle iki kişiyi yaralamak karar yüzüme okundu 6 ay hapis cezası hükmün açıklanması geri bırakıldı.
   Karşı taraf avukatlarından birisi itiraz etmiş sonuca ben de ne alkol nede kural hatası dışında bi kusurum yok aracımında sigortası vardı
   -bir üst mahkemeye yaptıkları itiraz 26-02-2019 tarihinde olmuş acaba kaç güne açıklanır.sonuö açıklanmadan bi önceki gerekçeli karardaki avukatlık ücretlerini ödemelimiyim yoksa bana tebligatı beklemeliyim icra takibi başlarmı

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ersin bey, hakkınızda herhangi bir ceza verilmişse bu HAGB de olabilir, karşı taraf kendisini avukat ile temsil ettirmişse kararda Avukatlık Asgari Ücret tarifesi uyarınca ücret ödenmenize karar verilebilir. Karar kesinleştiğinde ilgili avukatla görüşerek bu parayı ödemenizi tavsiye ederiz, aksi halde tebligat yapmadan da icra takibine başvurabilirler.

 8. yılmaz dedi ki:

  eşim bir yaşında çocuk yuvasından evlatlık edinilmiş kayın pederim ve kayın validemin çöcukları olmadıgından dolayı eşimi çocuk yuvasından evlat edinmişler sonra 1965 senesinde noterde kayın pederim evlatlık olarak eşimi evlat edinmiş kayın validemde eşime muvakat ediyorum ka
  evlatlık edinmesine razıyım diyor kayın pederim ve kayın validem öldüler tek mirascı olarak eşime teyzesininde çocugu olmadıgı için teyzesi öldükten sonramiras kalıyor fakat dayısı mirascılık belgesine itiraz ediyor itirazda eşimin kayınvalidemin üstünde evlatlık görünmedigi bu mirastan yararlanamıyacagını beyan ediyor ögrenmek istedigim eşimin nufusta kayın validemin isminin oldugu ve annesi oldugu gözüküyor eşimin mirastan faydalanması söz konusumudur teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yılmaz bey, eşinizin mirastan faydalanacağı kanaatindeyiz ancak yine de herhangi bir hak kaybına maruz kalmamanız açısından davanızı bir avukat aracılığıyla takip ettirmenizi tavsiye ederiz.

 9. kevser dedi ki:

  merhaba

  ceza mahkemesinde alnan kararın gerekçesini hakim bildirmeden itiraz etmek ne kadar mantıklı, hakim gerekçeli kararını bildirdikten sonra itiraz süresini başlatmak mümkün müdür?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kevser, yüze karşı verilen kararlarda itiraz süresi kararın verildiği anda başlar ve ceza mahkemelerinde bu süre 7 gündür ancak bu sure içerisinde süre tutum dilekçesi verebilirsiniz böyle bir durum de gerekçeli karar size tebliğ edilecek ve süre tebliğ tarihinden sonra başlayacaktır.

 10. Mustaga dedi ki:

  Babamın komşusuyla kavga etmesi sonucu 1 yıl gün verildi buna komşumuzun büyük sanayi tip su arıtma cihazı ve kömürlük yoluna koyulan eşyalar sonucu husumeti olmuştu buna itiraz nasıl yapabilirim yardımcı olabilir misiniz şimdide teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mustafa bey, babanıza verilen ceza muhtemelen (tecilli) erteli ilam niteliğindedir. Bu karara sanığın yüzüne karşı verilmiş ise verildiği tarihten yokluğunda verilmiş ise tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içerisinde itiraz edilebilir.

 11. Hakan yegen dedi ki:

  Tartisma ve siddet yuzunden bi dava acilmisdi mahkemede 3 lira para cezasi kesildi ve 5 yil ertelemeye girdi ama 5 yil olmadan ayni suc tekrarlandigi icin hem ilk cezayi hemde ikinci cezayi odedim ama simdi asli ceza mahkemesi karar icin tekrar dava acmis ifadem alindi bu son mahkemede karar ne cikabilir tekrar para cezasimi yoksa hapis cezasimi cikar yardimci olursaniz sevinirim tskler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hakan, daha önce mahkemenin vermiş olduğu HAGB kararına uyulmadığı nedeniyle dava yeniden ele alınıyor ise HAGB kararı açıklanacaktır, daha önce verilen kararda sonuç ceza ne ise o infaz edilecektir.

 12. Umut kahraman dedi ki:

  Bölge adliye mahkemesi 5yillik hapis cezasını onadı. Karar için başka bir mercimek itiraz hakkım varmi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba ümit bey, 5 yıl (dahil) veya daha az hapis cezalarına karşı istinaf başvurusunun esastan reddine dair bölge adliye mahkemesi kararları temyiz edilemez (CMK md. 286/2-a). Ancak, yerel mahkeme 5 yıldan az ceza vermesine rağmen, istinaf başvurusu üzerine bölge adliye mahkemesi yerel mahkemenin verdiği cezayı arttırırsa, bu karara karşı temyiz başvurusu yapılabilir (CMK 286/2-b). Örneğin, herhangi bir bilişim suçu nedeniyle yerel mahkeme tarafından 3 yıl hapis cezası verilen bir kişinin cezası istinaf mahkemesi tarafından arttırılarak 4 yıla çıkartılırsa, ceza miktarı 5 yılın altında olmasına rağmen bu karara karşı temyiz başvurusu yapılabilir.

 13. Uğur dedi ki:

  Suriyeli birisinden 250 adet kot paltulon aldim parasini beni onla tanistiran aracinin gözünün önünde nakit ödedim tanesini 10 tl ye almistim mazemeleri aldim 1 gun sonra defolu olduklarini fark ettim bir kismini iade ettim.parasini istedim vermedi yerine tutun verdi ve benim.ona 1000 lira borcum.oldu bende verdigi tutund3 bir ise yaramaz diye parasini odemedim karakola sikayette bulunmus ifade verdim ayni gun mahkemeye cikarildim suriyeli vatantas 25 milyar borcu oldunu idda etmis hakim bana yalan konusuyorsun dedi mahkeme acilincaya kadar denetimli serbetlik verdi ayni gun suriyeli benim tlfnma tehtit mesajlari cekti kendi tlfnundan senin bana 1000 tl borcun var ama ben bunu senden 25 milyar olarak alcam dedi bu mesajla birlikte hemen karakola gittim dosyama eklenmesini istedim cunku hakli oldumu kendi aziyla itiraf etmisti dilekce yazdim adliyeye verdim bugun gittim hakim ret etmis doayam bi ust mahkemeye gitmis sonuc ne olur benim 1000 tl borcum var gerekirse onuda odiyim ama suriyelinin iftirasi 25 milyar diyo cvo yazarsaniz sevinirim ayrica karakolda verdigim ifade dosyama eklenmismidir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Uğur bey, Mahkemenin vermiş olduğu kararın kesinleşmemiş ve üst mahkemede incelenecek olması nedeniyle delillerinizi dilekçe ile üst mahkemeye bildirerek kararın bozulmasına karar verilmesini talep edebilirsiniz. Dosyanızın hangi aşamada olduğunu ve dosyanızın içerisindeki belgeleri ilgili mahkemeye başvurarak temin edebilirsiniz.

 14. Esra dedi ki:

  Eşimle tartışmamız olmuştu. Bana tehdit ve yaralamadan yargılandı. 6 +6 ay hapis cezası verdi hakim. Şikâyet eden bendim. Mahkemede sikayetci olmadığımi da soyledim. Şuan iyiyiz herhangi bir problemimiz yok. Itiraz dilekcesi yazabilirsin dediler eşime. Ben sikayetci olmadigim icin ceza alma durumu olabilir mi. Cevap verirseniz sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Esra hanım, Tehdit (106/1-1.cümle) ve eşe karşı yapılan basit yaralama (86/3.md) eylemi şikayete tabi değil bu nedenle siz şikayetten vazgeçseniz bile kamu davası devam etmektedir, bu nedenle eşinize ceza verilmiştir. Tabi ki itiraz hakkınız bulunmakta ancak üst mahkemenin yapacağı inceleme yerel mahkemenin vermiş olduğu kararın bozulacağı anlamına gelmez. Eşinizin daha önce herhangi bir sabıkası yoksa verilen ceza ertelenebilir yani eşiniz hakkında HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİYE BIRAKILMASINA karar verilebilir. Tehdit suçu uzlaşmaya tabidir ancak Eşe Karşı Basit Yaralama suçu ile birlikte işlendiğinden uzlaştırma kapsamında kalmamaktadır.

 15. Resul DELLAL dedi ki:

  İyi günler ben geçen sene alkollu yakalandım o mahkemede 3 ay 10 gün erteleme vermişti.ben 2. Kez alkollu yakalandım bugun 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Acaba kaç ay yatarım bide karara itiraz ediyimmi eğer edersem bana verdiği 1 yıl 3 ay cezayı daha da yukarı çıkartırlarmı. Örnek veriyim Sivas mahkemesi az vermiş bunun cezası 3 sene dermi anayasa mahkemesi sizce itiraz ediyimmi lüffen yardımcı olurmusunuz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Resul bey, İstinaf başvurusunda bulunabilirsiniz, başvuruda bulunan siz olduğunuz için üst mahkeme cezanın arttırılmasına karar vermez. Sitemizde bulunan İstinaf başvuru dilekçesi örneğinden faydalanarak dilekçenizi talebinize uygun şekilde uyarlayabilirsiniz. Ayrıca hakkınızda daha önce verilen erteleme kararı ile ilgili de bu kararı veren mahkemeye ihbarda bulunulacaktır. 1 Yıl 3 Ay hapis cezasından koşullu salıverme süresi çıkartıldığında yatar 10 Ay olacaktır, bu da 1 yıldan az olduğu için ceza infaz kurumuna giriş çıkış işlemi yapılarak hakkınızda denetimli serbestlik uygulanacaktır.

 16. Furkan dedi ki:

  Asliye mahkemesinden kamu malına zarardan 10 ay hapis aldım bunu da 5 yıl ertelediler 5 yıl şuç işlememem lazım bende itiraz edip infazı kaldırmak istiyorum peki itiraz onaylanmazsa daha kötü bir durum olabilir mi imkan var mı ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Furkan bey, Hakkınızda verilen Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması (HAGB) kararına itiraz edebilirsiniz, itirazınız Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi tarafından incelenecektir lehinize bir durum varsa HAGB kararı kaldırılabilir, Aleyhinize bir durum varsa HABG kararı kaldırılmaz, rahat olabilirsiniz.

 17. Tayfun dedi ki:

  Hayırlı günler Mehmet bey biz 6sene önce bir kavga etmiştik s 5sene kavga etmezseniz para cezası odemezsiniz demişlerdi şimdi mahkeme den kağıtlar geldi kişi başı 2serbinlira para v cezası gelmiş itiraz etsemmi bilinmedik??

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Tayfun bey, faha önce verilen cezada Hükmün Açıklamasının Geriye Bırakılmasına (HAGB) kaarı verildiği için kararın kesinleştiği tarihten sonra 5 yıl içerisinde kasıtlı bir suç işlememeniz gerekiyor aksi takdirde daha önce verili ertelenen bu hüküm açıklanır ve infaz edilir.

 18. ibrahim dedi ki:

  merhaba, fikri ve sinai haklarda marka hakkına tecavüz suçundan 1 yıl hapis ve sonra hükmün açıklanıp geri bırakılması cezası aldım. üst mahkemeye itiraz ettim. oradan red gelirse istinaf yolu mu açılıyor ? yardımcı olurmusunuz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İbrahim bey Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması kararlarında sadece üst mahkemeye itiraz edilebilir. Üst mahkemeden itirazınız reddedilse bile İstinafa gönderme şansınız bulunmamakta.

 19. Ali dedi ki:

  Merhaba Mehmet abi abim bundan iki sene önce kiralık araç ile kaza yaptı. Abim suçlu bulundu yanlız aracın kasgosu yoktu kasgosuz adam kaskosunu karşılamak ıcın sahte senet yaptı sozlesmeye attığımız babamla benım ımzamı senete cektı ve mahkeme Karşı tarafı haklı çıkardı kazandı karşı taraf ne yapmam gerekıyor babam sızofren hastası vasısı annemın üstüne ve babamın üstüne ev var ama devlet kımsenın üstüne yapmıyor alırlarmı evı??

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ali bey, hakkınızda başlatılan icra takip işlemi kesinleşmişse alacaklı taraf haciz talebinde bulunabilir, Ev, araba veya üzerinize kayıtlı diğer menkul veya gayrimenkullere tedbir koyarak satış talebinde bulunabilir.

  2. mehmet dedi ki:

   merhaba hocam hakkımda 2yil bir ay hapis cezası verilmiş itiraz etmek için nasıl bir yol izleyebilirim duruşmanın yapıldığı yerden farklı bi adreste yaşıyorum şimdi buradaki mahkemeye müracaat edebilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey, hakkınızda verilen cezaya yüzünüze karşı verilmişse tefhim, yokluğunuzda verilmişse tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde itiraz edebilirsiniz. Davanın görüldüğü mahkemenin bulunduğu yerden başka bir yerde ikamet ediyorsanız ikametinize en yakın Adliyeye giderek nöbetçi mahkeme aracılığıyla dilekçenizi ilgili mahkemeye gönderebilirsiniz. Sitemizde bulunan İstinaf Başvurusu dilekçe örneklerinden faydalanarak istinaf başvurusu dilekçenizi hazırlayabilirsiniz.

 20. mehmet öztunç dedi ki:

  mehmet bey, 15 temmuz şehitler köprüsü’nden 15.01.2019 tarihinde 1. ve devamında farklı tarihlerde toplamda 8 defa 1. sınıf hususi ( ruhsatta kamyonet )otomobilimle geçtim. her biri için 849 tl ceza kesilmiş. ancak aynı araçla 2017 ve 2018 yıllarında en az 200 defa geçmeme rağmen hiçbir ceza gelmemişti. bunu da geçtim hgs sisteminde numaram kayıtli olmasına rağmen hiçbir uyarı gelmedi. ilk geçişim ile 2. geçişim arasında 5 gün son geçişim ile 21 gün var ve bu süre içerisinde tebligatta gelmedi. tebligat elime 09.04.2019 tarihinde ulaştı. ve tebligat ile sadece 1 ceza için gelmiş, diğerleri için elime henüz tebligat ulaşmadı. itiraz etmek istiyorum ama nereye ,nasıl bilmiyorum. cezayı ödedikten sonra mı önce mi itiraz etmeliyim. hem tüketici hakem heyetine hemde mahkemeye ikisine birden itiraz dilekçesi vermelimiyim.izlemem gereken yol hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey,
   Trafik para cezalarına itirazı cezanın kesildiği yer Sulh Ceza Hakimliğine yapmalısınız, tüketici hakem heyetini ilgilendiren bir konu yok, cezayı ödeyip itiraz ederseniz ileride gelebilecek yasal faizden kurtulmuş olursunuz daha ayrıntılı bilgi için sitemizde yayınladığız bu konudaki makaleyi okumanızı tavsiye ederiz


Önceki yazıyı okuyun:
KYK Üniversite Değişikliği Dilekçe Örneği : Nasıl Yapılır

Kredi ve Yurtlar kurumu yani halk arasında KYK, her yıl binlerce öğrenim gören gence burs ve kredi desteği sunmaktadır. KYK...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016