Mahkeme Masrafı Kim Tarafından Ödenir (Tüm İhtimaller)

Mahkeme masraflarının kim tarafından ödeneceği konusunu iki başlık halinde sizlerle paylaşacağız. Adli yargı sistemimiz, Ceza Mahkemeleri ve Hukuk Mahkemeleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu yazımızla hem Ceza Mahkemelerinde hem de Hukuk Mahkemelerinde mahkeme masraflarının kimler tarafından karşılanacağı yönünde genel bilgileri sizlere aktaracağız.

mahkeme masrafi nereye odeniyor

 

Ceza Yargılamasında Mahkememe Masraflarını Kim Tarafından Ödenir

Ceza yargılamalarında davanın işleyişi ve sırasında masraflar kamu tarafından karşılanır. Davanın şikayete bağlı olarak açılması veya resen Cumhuriyet Savcısı tarafından işlem yapılması bu durumu değiştirmez. Ceza dava dosyasında sanık olarak bulunan kişi veya kişiler dava sonucunda haklarında mahkumiyet kararı verilmesi halinde yargılama giderlerinden sorumlu olurlar. Mahkeme tarafından verilen mahkumiyet kararında yargılamanın sanık tarafından tahsiline karar verilmiş ise bu miktarları da belirtilerek kararda açıkça gösterilir.

Yargılama giderlerinin haricinde ceza davalarında sanıklara ekstra olacak bir masraf daha çıkabilir. Müşteki, katılan veya suçtan zarar görenin kendini avukat ile temsil ettirmesi veya suçtan zarar gören kurum vekilinin bulunması halinde Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine (AAÜT.) göre sanığın bu ücreti de ödemesi yönünde hüküm kurulabilir. 2017 yılı itibari ile bu ücret 1980 TL. dir.

Ceza Yargılamalarında Mahkeme Masrafları Nereye Ödenir

Ceza davasında yargılama sonunda sanık hakkında mahkumiyet kararı verilmesi ve yargılama giderleri yönünde hüküm kurulması halinde davanın kesinleşmesi ile yargılama giderleri ile ilgili olarak ilgili mahkeme tarafından Harç Tahsil Müzekkeresi düzenlenir ve düzenlenen Harç Tahsil Müzekkeresi ilgili Vergi Dairesine gönderilir. Vergi dairesince sanığın kararda belirtilen adresine yargılama giderlerini ödemesi yönünde tebligat yapılır. Tebligatı alan sanığın süresi içerisinde bu yargılama giderlerini ödeme zorunluluğu vardır, aksi takdirde hakkında icra takibi veya başka idari işlemler yapılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tutuklama Talebinin Reddine İtiraz Nasıl Yapılır

Yargılama giderlerinin haricinde ikinci bir mahkeme masrafı ise Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre avukatlık ücreti olan ve sanık tarafından katılan veya suçtan zarar görenin kendini avukat olarak temsil ettirmesi halinde mahkeme tarafından ödenmesine karar verilen miktardır. AAÜT yıllara göre değişiklik göstermektedir, 2017 yılı için bu miktar 1980 TL dir. Sanık, hakkında AAÜT.nin ödenmesi yönünde karar verilmesi halinde bu ücreti katılana veya katılan vekilin hesabına yatırmak zorundadır.

Hukuk Yargılamalarında Mahkeme Masraflarını Kim Tarafından Ödenir

Ceza yargılamaları ile hukuk mahkemelerinde yapılan yargılamalar usul bakımından tamamen birbirinden farklıdır, ceza yargılamalarında davanın başlamasından sonuçlanmasına kadar taraflardan herhangi bir yargılama ücreti talep edilmez. Ancak, hukuk mahkemelerinde yapılan yargılamalarda ise davacı tarafından yargılama giderleri karşılanır. Davacıdan, açılacak olan davanın türüne göre peşin olarak dava harcı ve gider avansı alınır. Bazı hukuk davalarında dava sonucunda yargılama giderlerinin davalıdan tahsiline karar verilebilir.

mahkeme masrafi kim tarafindan odenir tum ihtimaller

Hukuk mahkemelerindeki davalarda yargı harçlarının ve yargılama giderlerinin ne kadar olacağı konusunda kesin bir şey söylemek doğru olmayacaktır. Kadastro davaları, boşanma davaları, Tapu İptali ve Tescil Davası, Kamulaştırma Bedel Tespit Davası, Menfi Tespit Davası ve bunlar gibi birçok davanın yargılama giderleri de birbirinden farklı olacaktır.

Konuyla alakalı olduğu için Mahkeme Masraflarından Kaybeden Taraf Neleri Öder ve yine Mahkeme Masrafları Nereye Ödenir Avans İadesi Nasıl Alınır adlı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. ozgur dedi ki:

  Merhaba, ust kat komşum yüzünden kredi çekip aldığımız evde oturulmuyor. Kendileri yönetici olup uyarılarımı dikkate almamaktadır. Gece 11 e kadar koşturuyor çocukları. Bazen ailecek koşup, futbol oynuyorlar ev sarsılıyor. Tck.123’den savıcılığa dileçke verirsem ne olur? Altına kamu davası yazınca ücretsiz mi oluyor? Çalışmıyorum, maddi durumum iyi değil.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Özgür bey, Cumhuriyet Savcılığına yapacağınız başvurularda herhangi bir ücret ödemezsiniz, ceza dava dosyalarından herhangi bir harç ve yargılama gideri alınmaz. Kişilerin huzur ve sükununu bozmak suçundan üst kat komşunuz hakkında şikayette bulunabilirsiniz, ancak dava sonunda nasıl bir karar çıkacağı ile ilgili kesin bir şey söylememiz mümkün değil, mahkumiyet kararı olabileceği gibi beraat kararı da verilebilir.

 2. özer murat küçük dedi ki:

  mrblar sene 2014 te benım benım üzerıme ist bayrampasada 3 hat acılmıstır ben mustekıyım karsı taraf sanıkk beraat ettı delıl yetersızlıgınden 7 gun içinde ıtıraz etmezsem dava dusecek imzalar bana ait degıl ve anne kızlık soyismıde tutmadıdosya kapanacak kagıtta yazıyodu mahkeme gıderlerı sanıktan alınmıycak dıye istanbula gıtmem şartmı gıtmezsem ne olur mahkeme masrafı banamı patlar benım avukat yok karsı tarafın avukatı var

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Özer Murat bey,
   Acılan dava Ceza Davası bu nedenle sanığın beraat etmesi halinde yargılama giderleri hazine üzerinde kalır, sinden bir tahsilat yapılmaz. İstanvula gitmenize gerek yok bulunduğunuz il veya ilçedeki Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi aracılığı ile süresi içerisinde karara itiraz edebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Mahkeme Masrafları Nereye Ödenir İade Para Nasıl Alınır

Mahkeme masraflarının kim tarafından ödenir, mahkeme masrafları nasıl ödenir gibi merak edilen konulardan biri de mahkeme masrafları nereye ödenir sorusudur. ...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016