Mahkeme Masrafları Nereye Ödenir İade Para Nasıl Alınır

A+
A-

Mahkeme masraflarının kim tarafından ödenir, mahkeme masrafları nasıl ödenir gibi merak edilen konulardan biri de mahkeme masrafları nereye ödenir sorusudur.  Daha önce de yargılamanın ceza ve hukuk yargılaması olarak iki şekilde ele alınması gerektiği konusunda açıklama yapmıştık. Mahkeme masraflarının ödenmesi konusunda da bu ayrım önemli bir yer tutmaktadır. Ceza yargılamalarında yapılan yargılama giderleri ile Hukuk mahkemelerinde yapılan yargılama giderleri tamamen birbirinden farklılık göstermektedir. Bu yazımızda, bu konunun detaylarına biraz daha göz atarak mahkeme masrafları nereye ödenir konusunda genel bilgileri vermeye çalışacağız.

mahkeme masrafı ödeme

Mahkeme Masrafları Nereye Ödenir İade Para Nasıl Alınır

Ceza Mahkemeleri Yargılama Masrafları Nereye Ödenir

Ceza yargılamasında taraflardan yargılama gideri ve harç adı altında herhangi bir ücret alınmamaktadır. Ancak, yargılama sonunda sanığın mahkumiyetine karar verilmesi halinde, sanık tarafından yargılama giderlerinin ödenmesine hükmedilebilir. Bu yargılama giderleri, davanın açıldığı ilk aşamadan karar aşamasına kadar yapılan posta giderleri, keşif ve bilirkişi giderleri, Adli Tıp Giderleri ve diğer giderleri kapsar. Dosyanın karara çıkmasından sonra yapılan yargılama giderleri varsa bunlarda dava dosyasının kesinleşmesi sırasında Harç Tahsil Müzekkeresine eklenir ve tahsil edilmek üzere Vergi Dairesine gönderilir. Vergi Dairesi tarafından sanığa yargılama giderlerini ödemesi üzerine tebligat çıkartılır. Sanık tarafından yapılan tebligat sonrasında mahkeme masrafları vergi dairesine ödenir.

Ceza Mahkemeleri Yargılama Masrafları Nereye Ödenir

Hukuk mahkemelerinde yapılan yargılama masrafları, Ceza Mahkemelerinden tamamen farklıdır. Hukuk Mahkemelerinde yargılama giderlerini davacı karşılamak zorundadır. Davacı tarafından harç ve gider avansı mahkemeler veznesine yatırılır. Adliye içerisinde bulunan mahkeme vezneleri tarafından harç ve yargılama giderleri tahsil edilmektedir. Gider avansı olarak davacıdan tahsil edilecek olan yargılama giderinin ne olduğuna ilgili mahkeme Hakimi karar verecektir. Hakim tarafından dava dilekçesinin havalesi ve yatırılacak olan gider avansının belirlenmesi sonrasında mahkeme masrafları vezneye yatırılır.  Mahkeme masraflarının ne kadar olacağı, gider avansının ne kadar yatırılacağı yapılacak işlemler (posta giderleri, keşif ve bilirkişi giderleri vb.) Mahkeme Hakimi tarafından belirlenerek tespit edilir. Mahkemenin devam etmesi halinde eksik yargılama giderinin bulunması halinde ilgili mahkeme hakimi tarafından davacıdan eksikliğin giderilmesi talep edilir. Eksik mahkeme masrafları da davacı tarafından mahkemeler veznesine ödenir. Mahkeme masraflarına ilişkin eksiklik tebliğden itibaren iki hafta içerisinde tamamlanmalıdır. Yine, Hukuk Mahkemelerinde davacı tarafından yatırılan harçlar davanın türüne göre farklılık göstermektedir. Ancak, aynı türdeki davalarda yatırılacak olan harç miktarı aynı olacaktır. Dava harç miktarlarının ne olduğu her yıl başında Resmi Gazete ile ilan edilmektedir.

Gider Avansının Fazlası Nasıl Alınır

Hukuk mahkemelerinde yapılan yargılama sonunda gider avansının kullanılmaması veya kullanılan miktardan fazla kalanın davacıya iadesine karar verilir. Gider avansının fazlası, davacının ilgili mahkemeden talebi halinde iade edilir veya resen ilgili mahkeme tarafından davacının hesabına yatırılır. Herhangi bir şekilde dava dilekçesinin geri çekilmesi veya masraf yapılmasını gerektirecek bir durumun olmaması halinde gider avansının davacıya ödenmesine karar verilse bile hiçbir şekilde yatırılan harç iade edilmez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gece Vakti İcra Haciz Olur mu Hangi Saatlerde Haciz Yapılır

Yine konuyla alakalı olduğu için Mahkemede Davayı Kaybeden Hangi Masrafları Öder adlı yazımızı ya da Mahkeme Dava Dosya Sorgulama işlemi ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 76 YORUM
 1. Levent dedi ki:

  Merhaba ölüm kaydının tespiti için ilçe nüfus müdürlüğüne dava açmıştık ilk duruşmada nüfus müdürlüğünden gelen memur hakime aramızda hallolunabileceğini söyledi hakim de aranızda çözmeye çalışın çözdükten sonra ikinci verdiğim duruşma günene kadar çözülürse mahkemeyi iptal ettirirsiniz dedi ve biz işimizi hallettikşimdi ikinci duruşma günü gelmeden mahkemeyi nasıl iptal ettirebiliyoruz,ve yaptırdığımız 90 tl harç 200 tl gider avansı için geri alabilmeniz için dilekçe mi yazmamız lazım ve nasıl yazabiliriz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba levent bey,
   Siz Nüfus müdürlüğü ile işinizi çözdüyseniz, ilgili mahkemeye dilekçe ile başvurarak davanın düşürülmesini talep edebilirsiniz. daha önce ödemiş olduğunu harç tarafınıza ödenmez ancak gider avansı olarak yatırdığınız paradan kullanılmayan kısımlar tarafınıza iade edilecektir.

 2. nigar dedi ki:

  merhaba, mirasın gerçek reddi davası için 40 küsür tl harç, 117.5 TL de gider avansı ödemiştik, gider avansı kullanılmamış bunun iadesi için ne gibi bir işlem yapmamız gerekiyor ?

  1. Hikmet Ilgaz dedi ki:

   Merhaba Nigar Hn,
   Konuyla ilgili olarak eğer karar çıktıysa ve kesinleştiyse, kararınız ile birlikte gider avansınızın adliyede bulunan Hukuk Mahkemeleri Tevzi Bürosu veznelerinden alabilirsiniz.

  2. koparal dedi ki:

   yapılması gereken şu önce hangi mahkemede dava olmuşsa o mahkemenin ön bürosuna dilekçeyle baş vuruluyor.Yatırılan gider avansından arta kalan kısmını istiyorsun.dilekçeyi yazmıyorum internet ortamında heryerde bula bilirsiniz. Dilekçenize kendinizin açmış olduğu dava Dosya numaranızı ve hangi mahkemeyse onu yazıyorsunuz. Teslim alınan evrak Talep dilekçesi oluyor.dilekçenizde talep dilekçesidir.size bir makbuz veriliyor bu makbuzla da baş vurmuş olduğunuz mahkemenin kalemine gidiyorsunuz oradanda bir makbuz veriliyor sonra gişelerin yolunu tutuyorsunuz bu kadar uğraştan sonrada yolunuzu bulabilirseniz.Bir kalem müdürü oradaysa yoksa git gel .Adamın biri cevap yazmış git gişelere paranı al hey yavrum hey sen avrupadan yazdın ellagım bu cevabı.

 3. Duran Erdoğan dedi ki:

  Merhaba. Hayırlı günler. İstanbul Adliyesinde Miras davası açtım. 550 TL Gider Avansı yatırdım. Davanın konusu 207 de köye dedemden kalan arazilere kadastro geçmesi ve tapu dağıtılırken vefat annemizin mirasçıları biz iki kardeş olan mirasçılara tebligat çekilmemesi sonucu annemin hakkının diğer beş kardeş tarfından paylaşılması ve biz iki kardeşin bu haktan muhaf tutulması sonucu açtığım Tapu İptal davasıdır.
  Mahkeme miras miktarını belirtmemi ve bu miktar kadar harç yatırmamı istedi. Başvurduğum tapu dairesi veraset kağıdını göstermeme, mirasçı olduğumu kanıtlamama rağmen Kaçırılan mal miktarının tapu kayıtlarını vermedi. Bende miktarı bilmediğim için harc yatıramadım.
  Mahkeme sonuçta davanın açılmamış sayılmasına karar verdi. Gerekçeli karar yazıldı, belirtilen süre içinde itiraz etmediğim için karar benim açımdan kesinleşti.Kalem de yatırdığım gider avasını alabilmem için diğer davacılarada tebligat çekileceğini, onlarda itiraz etmezlerse davaının kesinleşeceğini ancak o zaman gider avasının bana iade edileceğini belirtti.
  Şu anda benim açımdan davanın kesinleşmesinden itibaren bir ay geçti,gider avansı için istektede bulundum hala haber yok.
  Ne kadar süre içinde dava tam olarak kesinleşir. Açılmamış bir dava için tarafları her birine tebligat gönderillir mi.
  Teşekürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Duran bey,
   Dava tamamen kesinleşmeden yatırmış olduğunuz gider avansınızdan arta kalan kısım tarafınıza ödenmez, Buna ilişkin davaları bir avukat aracılığıyla takip ettirmenizi, tapu iptali ve benzer hukuki konularda bilgi edinmek için bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

 4. Selahattin dedi ki:

  İyi günler hocam Mahkemem vardı sonuçlandı bitti hepsini ödedim sadece yargılama gideri kaldı Ödemek için herhangi bir emir tarafıma gelmediği geçen gün mahkemeye in çıktığım yere gittim gittim baktılar dosya kapanmış dediler bizde bilmiyoruz dediler ama karşında bir yerde çıkar dediler benim ne yapmam gerekiyor şimdi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Selahattin bey,
   Yargılama giderleri infaz ile alakalı değildir, karar kesinleştikten sonra mahkeme yazı işleri müdürü tarafından düzenlenen harç tahsil müzekkeresi ilgili Vergi Dairesine gönderilir, ilgili vergi dairesi harç miktarını tahsile değer görmesi halinde tarafınıza tebligat yapacaktır bu tebligatı alarak yargılama giderini ödeyebilirsiniz ya da ilgili mahkemeye başvurarak harç tahsil müzekkeresini alarak resen Vergi Dairesine başvurup yargılama giderini yatırabilirsiniz.

  2. Memet dedi ki:

   Ticaret mahkemelerindeki dava acma harcı toplam ne kadar oluyo acabaa.avukat benden 5000 tl talep ediyo cok fazla degilmi bu dava harci parasi

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey,
   Bu tür davalarda alınan harçlar nisbi veya maktu olarak veya açılan davanın niteliğine göre farklılık gösterebilir bu nedenle ticaret mahkemesine veya tevzi bürosuna bizzat başvurarak açılacak davanın türüne ve değerine göre harcın ne olacağı hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 5. Duran Erdoğan dedi ki:

  Hayırlı günler. İstanbul Adliyesine Tapu iptal davası açtım. Köydeki dedemden anneme miras kalan arazilerde kadastro geçmesi ve tapu idaresinin tapu dağıtılırken bütün mirasçılara tebligat çekmesi gerekirken bize haber verilmeden köyde ki annemin kardeşlerine arazilerin tapuları verilmiş.Bunun sonucunda tapuların iptali için açtığım davada
  550 TL GİDER AVANSI YATIRDIM. Mahkeme miras miktarını belirtmem ve harç yatırmam için ara karar çıkarttı. Miras Miktarını belirlemem için veraset kağıdıyla gittiğim Tapu idaresi kalan mirası gösteren tapu kayıtlarını mahkemeden bir belge getirmeden veremeyeceğini belirtti. Mahkeme de Miras miktarını belirtmeden davayı açmayacaklarını söylediler. arada kaldım. Ne Tapu idaresi tapu kayıtlarını nede Mahkeme tapunun istediği belgeyi veriyor.
  Sonuç olarak ara karar süresi doldu ve Mahkeme davayı açılmamış saydı. Benim açımdan itiraz etmediğim için karar kesinleşmiş oldu. Gider avansını istediğimde Kalemde çalışan Müdüre hanımda kararın tam olarak kesinleşmesi için diğer davacılara da ara kararın ulaşması ve karara itiraz etmemeleri kaydıyla davanın kesinleşeceği gider avansın da o zaman geri alabileceğimi belirttiler.
  Açılmamış davanın karının diğer davacılara gönderilmesini anlamadım. Gider avansımı geri almam için Bekleme süresi ne kadar, Şu anda kararın verilmesinin arsından bir ay geçti. Tapu idaresi mirasçı olmama rağmen tapu kayıtlarını vermemesi normal mi.
  Adalet Mağdur olanları koruması gerekmiyor mu.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Duran bey, ilgili mahkemeye başvurarak kayıtları alabilmeniz için mahkemeden yazılmış bir yazı istediklerini keşke belirtseydiniz, muhtemelen buna ilişkin bir işlem yapılacaktı, bu tür davaların avukat aracılığıyla takip ettirilmesi daha faydalı olacaktır, gider avansından kullanılmayan kısımlar dosya kapalı hale geldiğinde tarafınıza iade edilebilir.

 6. Vildan Aydemir dedi ki:

  Trafik cezası geldi fakat yanında resim yok ..cezaya itiraz ettim sonuç cezanın haklı olduğu sonuçla birlikte ihlalin fotoğrafı gönderildi yazıyo fakat resim gene yok.birde dava masraflarının tarafım tarafından ödeneceği yazıyo ama yazılı bir miktarda yok..ne yapmalıyım.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Vildan hanım,
   Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen bu karara itiraz edebilirsiniz, itiraz dilekçenizde özellikle bu durumu belirtin, itirazınız yine reddedilirse yargılama giderlerini ve kurum avukatına avukatlık ücretini ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 7. osman dedi ki:

  merhaba bir kavga olayı oldu bana saldırdılar şikayetçi oldum avukat tutmuştum ve mahkemeyi kazandım avukatın ücretinide ödemiştim ve bu dava sonuclandı karsı taraf ceza aldı dosya kapandı ve bana hazine bakanlığından mahkeme ve avukat masraflarının geri iade edileceğini bildiren bir yazı geldi ve ben bu yazı ile belirtilen vezneye gittim bu parayı benim alamayacagım sadece avukatımın alabilecegini söylediler anlamadım hem benim adıma tebilgat geliyor hem ben alamıyorum bu konuda bilgi verirseniz sevinrim .

 8. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba Nigar hnm ben bi araç almıstım km si ile oynanmış dava açtım ikinci mahkemede hakim kazandın 40 gün sonra kaleme gel dendi yaklaşık 1800 tl dosya masrafları verdim o parayı geri alabilir miyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hüseyin bey,
   Mahkemenin vermiş olduğu karardan buna ilişkin ayrıntılar yer alır paranın ödenmesine ilişkin bir hüküm varsa karşı taraftan bunu tahsil edebilirsiniz.

  2. İsmail dedi ki:

   Merhaba Mehmet Zeki bey benimde sonuçlanan bir davam var dosya masraflarını ben mi alırım avukat mı alır

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İsmail bey,
   Dava masrafları siz yatırdıysanız ilgili mahkemeye başvurak talep edebilirsiniz reddiyat işlemi yapılarak vezneden ödeme yapılabilir,

 9. Çiğdem özahı dedi ki:

  Benden avukatim harc parası altinda bir meblağ aldi ceza mahkemelerinde harc yatirilmadigini ogrendim.avukatin benden aldigi fazladan (sozde harc) parayi nasıl geri alabilirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Çiğdem hanım,
   Ceza mahkemelerinde harç alınmamaktadır, alınan ücret başka bir şey için kullanılmış olabilir şayet keyfi olarak alınmışsa bunu avukatınızdan geri isteyebilirsiniz. Haksız olarak tarafınızdan alındığını düşündüğünüz parayı ödememesi halinde ilgili avukatı bulunduğu baroya veya cumhuriyet savcılığına şikayet edebilirsiniz.

 10. Ezgi dedi ki:

  Merhaba ben işten ayrıldım haklarımi istemek için dava açtım yalnız avukatım dosya masrafı için 450 lira istiyor dava kazanilirsa geri alabilecek miyim verdiğim parayı yoksa avukata mi oluyor şimdiden teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ezgi hanım,
   Yargılama gideri olarak avukatınız talep etmiş olmalı yargılama sonunda davayı kazanirsaniz karşı taraftan alınarak size ödenmesine karar verilebilir.

 11. Apler dedi ki:

  Selam kolay gelsin ben bir mahkemeyi kazandım yatirdigim harç paralarını almak istiyorum bir dilekçe örneği varmi rica etsem

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Alper bey,
   Mahkeme harç ücretleri iade edilmez ancak yargılama giderlerinin kullanılmayan kısmını ilgili mahkeme kalemine başvurarak alabilirsiniz, ayrıca davayı kaybeden taraftan, kararda belirtilmiştir ise yargılama giderlerinin ödenmesini talep edebilirsiniz.

 12. Sedat dedi ki:

  İcra Dairesine yatan masraf avansları iade olurmu.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sedat bey,
   İcra dairesine yatan ve kullanılmayan avanslar başvurmanız halinde iade edilecektir.

 13. Halil Sarı dedi ki:

  İyi akşamlar. Tüketici hakem heyetine otogar park ücreti için başvuruda bulunmuştum ve benim lehime karar verdi. Karşı taraf da kararın iptali için tüketici Mahkemesine başvurdu. Ve benim aleyhime karar çıktı. Kararda 10 TL Vekalet Ücreti ve 402 tl yargılama giderinin karşı tarafa ödemem gerektiği belirtiliyor. Karar bana daha tebliğ edilmedi. Ben uyaptan gördüm. Nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Halil bey,
   Tebliğ yapılmasını beklemeden ilgili kurum ile iletişime geçerek belirttikleri hesap numarasına mahkeme masrafları ve vekâlet ücretini yatırabilirsiniz

 14. Ergün AÇIKGÖZ dedi ki:

  Merhaba benim konu iş davası işe iyade davası açtım ve kazandım 3 yıl geçti ve postalandı dava düştü yaklaşık 1 ay önce ama sorum şu avukata göre pastaya düştüğü zaman konuştuk 1 ay sonra paranız elinizde dedi fakat bu para nerde gözükücek ben nekadar yattığını ve nereye yattığını nasıl bilicem nasıl öğrenicem bilmiyorum şimdiden teşekürler verdiğin cevap için

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ergün bey,
   Bu konuda avukatınız ile görusmenizi tavsiye ederiz muhtemelen avukat beyin hesabına yatırılacaktır böyle bir durum olursa avukatınızın sizi bilgilendireceği kanaatindeyiz.


Önceki yazıyı okuyun:
KYK Yurttan İzin Almak İçin Dilekçe Örneği : Nasıl İzin Alınır

Bu yazımızda KYK yurdun kalan öğrenciler için önem arz eden bir konu olan izin alma konusu ile ilgili olarak; KYK...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016