Mahkeme Masraflarını Ödemezsem Ne Olur İcra Gelir mi

A+
A-

Ceza ve Hukuk Mahkemelerinde yapılan yargılamalarda belli giderler yapılmaktadır. Yapılan bu giderler Hukuk Mahkemeleri açısından, öncelikli olarak davanın açılması sırasında alınan dava harcı ve yargılama sırasında yapılacak olan giderlere ilişkin alınan gider avansıdır, ceza mahkemelerinde ise davanın açılışı ve yargılama sırasında herhangi bir ücret alınmaz, yapılan mahkeme masrafları kamu tarafından karşılanır.

mahkeme masraflarının ödenmemesi durumu

mahkeme masraflari ödenmeyince ne olur

Bu yazımızda ceza davalarında yapılan mahkeme giderlerinin kim tarafından karşılandığı, yapılan mahkeme masraflarının kimden tahsil edileceği, mahkeme masrafları ödenmezse ne olur, icra gelir mi gibi merak edilen konulara değinerek bilgi vermeye çalışacağız.

Ceza Davalarında Mahkeme Masrafları Kim Tarafından Karşılanır

Ceza davalarında mahkeme masrafları yargılama sırasında kamu tarafından karşılanır, ceza davalarında, hukuk davalarında olduğu gibi mağdur veya sanıktan herhangi bir harç veya gider avansı alınmaz.

Ceza Davalarında Yapılan Mahkeme Masrafları Nelerdir

Ceza davalarında yapılan mahkeme masrafları işlenen suçun niteliğine ve dava dosyasındaki tarafların sayısına göre farklılık gösterebilir. Mahkeme masrafı olarak öncelikle posta giderleri, keşif ve bilirkişi giderleri, adli rapor veya uzlaştırma giderleri olarak gösterilebilir. Bu giderlerin haricinde nadiren başka giderlerde yapılabilir. Bütün dava dosyalarında mahkeme masrafı yapılacağı gibi bir şey söz konusu değildir, bazı davalarda  herhangi bir mahkeme masrafı yapılmadan da dava sonuçlanabilir veya bir posta gideri ya da  bir keşif gideri yapılarak da dava sonuçlandırılabilir.

Ceza Davalarında Yapılan Mahkeme Masraflarını Kim Öder

Yargılama sırasında yapılan mahkeme masrafları kamu tarafından karşılanır ancak ceza davalarının sonunda yapılan mahkeme masrafları ceza alan sanıktan tahsil edilecektir, sanıklar birden fazla ise payları oranında, eşit olarak ya da müteselsilen alınmasına karar verilebilir. Yargılama sonunda cezaya hükmedilmemesi, beraat veya düşme kararı verilmesi halinde mahkeme masrafları kamu üzerinde bırakılır.  Sanığa ceza verilmemesi, beraat veya düşme kararı verilmesi mağdurun, müştekinin veya suçtan zarar görenin mahkeme masrafını karşılayacağı anlamına gelmez. Ceza davalarında mağdur, müşteki veya suçtan zarar görenden herhangi bir mahkeme masrafı tahsil edilmez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcra Yoluyla Çocuk Alma Nasıl Olur

Ceza Davalarında Yapılan Mahkeme Masrafları Nereye Ödenir

Ceza dava dosyasında verilen hükmün kesinleşmesi halinde hükümde belirtilen yargılama giderlerine ilişkin ilgili mahkeme tarafından harç tahsil müzekkeresi düzenlenerek Vergi Dairesi Müdürlüğüne gönderilir. Vergi dairesi müdürlüğünce, harç tahsil müzekkeresinde adı geçen sanıklara mahkeme masraflarına ilişkin ödeme emri tebliği çıkartılır. Ceza davalarında mahkeme masrafları vergi dairesi veznesine yatırılır.

Mahkeme Masraflarını Ödemezsem Ne Olur İcra Gelir mi

Mahkeme tarafından kesinleşen dava dosyasında hükümde belirtilen mahkeme masraflarının tahsili için düzenlenen harç tahsil müzekkeresinde belirtilen miktarın ödenmesi için sanığa tebligat çıkartılır. Sanığın tebligatı almasına rağmen mahkeme masraflarını ödememesi halinde hakkında icra takibi başlatılabilir veya vergi dairesi tarafından alacak veya varlıklarına tedbir koyulabilir, böyle bir durumla karşılaşmamak ve mağdur olmamak için süresi içerisinde tebliğ edilen mahkeme masraflarının ödenmesi faydalı olacaktır. Harç tahsil müzekkeresinde belirtilen ve ödeme emri çıkartılan miktarın az olması vergi dairesince bu işlemlerin yapılmasını engellemez, bazı zamanlarda 200 TL bir alacak için 200 bin TL bir varlığınıza tedbir kararı konulabilir.

Sitemizde yer alan Mahkeme Masrafları Nereye Ödenir İade Para Nasıl Alınır konulu yazımız da okuyabilir ve süreç hakkında biraz daha bilgi alabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 60 YORUM
 1. ferhatt dedi ki:

  Herkese öncelikle Selamün Aleyküm. elime bir tebligat geldi falanca yerde hisseniz var diye,e devlete baktım hakikaten öyle bir hissem var.sonra hakkımızda dava acıldı burası bizim diye, karşı tarafın avukatına söyledim hakkımız olmayan şeyi almayız diye,geleyim imza vereyim sorun değil dedim.avukat ise sadece imza yetmez masraflarımızıda ödeyin dedi.ne kadar dedim oda bakacaz artık dedi,ve üç sene dava sürdü sonuç olarak hem hisseli tapumu aldılar hemde 11000 masraf çıkardılar bu ödeyin diye gelde bu avukata hayırlı bir söz söyle.sadece yazıklar olsun diyorum İnşaallah Rabbim yedirmesin size.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ferhat bey haklısınız bu konuda sizin gibi mağdur olan bir çok insan bulunmakta, umarız yetkililer bu durumu göz önünde bulundurarak bu konuda gerekli düzenlemeleri yaparak vatandaşların mağdur olmaması amacıyla gerekli tedbirleri alırlar.

 2. Ali icacan dedi ki:

  Avukat parasini odeyemiyorum pesin ev kredim var miktari 3300 ytl kirAmve ev masrafi ektrik su anca taksitle oderim olurmu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ali bey, Mahkeme masrafları veya kararda ödemenize hükmedilen avukatlık asgari ücret tarifesine göre avukatlık ücretini farklı yerlere ödemek zorundasınız, mahkeme masrafları için maliyeden tarafınıza tebligat yapılacaktır, tebligat tarafınıza yapıldıktan sonra ödemek zorundasınız, ödemediğiniz takdirde icra yolu ile tahsiline gidilebilir veya varsa gelir veya alacaklarınıza tedbir koyulabilir. Avukatlık ücretini ise ilgili avukat ile irtibata geçerek hesap numarasına yatırmanızı tavsiye ederiz veya en azından avukatla görüşerek süre talep edebilirsiniz, bu konuda insiyatif ilgili avukatta olacaktır, parayı yatırmanız için size süre de verebilir veya hemen icra takibi de başlatabilir.

 3. Yasin Atay dedi ki:

  Mahkemeye gırilmeden davacı sikayetine geri cekerse dava direk düsermi ? Sonra dosya masrafı gelirmi ?gelsede ödemezsek dava sürermi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yasin bey, Şikayete tabi bir davada müşteki veya mağdur şikayetten vazgeçerse dava düşer ancak şikayete tabi olmayan bir davada şikayetten vazgeçme olsa bile dava kamu davası olarak devam edecektir. Düşme kararının verilmesi halinde yargılama giderleri hazine üzerinde bırakılır, aksi bir karar yani mahkumiyet kararının verilmesi halinde yargılama giderleri sanık tarafından ödenmek zorundadır. Yargılama giderleri davanın kesinleşmesinden sonra düzenlenen Harç Tahsil Müzekkeresi ile ilgili vergi dairesine gönderilir, vergi dairesi adresinize tebligat çıkartarak bunu yatırmanızı talep eder.

  2. Yasin Atay dedi ki:

   Peki odemezsek ne olur?

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yasin bey ödemezseniz bir şekilde paranın tahsili için hesaplarınıza bloke koyulabilir yada avukat aracılığı ile icra takibi başlatılabilir.

  4. Yasin Atay dedi ki:

   Peki dava sürermi? tekrar tekrar ifadeye veya mahkemeye cagırırlarmı?

  5. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yasin bey mahkeme ve ifadeyle artık işiniz olmayacak icraya verilirse bundan sonraki süreç icra takibi ile devam edecek.

  6. Serdar dedi ki:

   İşveren ihbar tazminatı için işçiye dava açtığında kazanırsa ayrıca avukatlık ücretini de ödetmek zorunda bırakırmı hem ihbar hem kendı avukatının ücretini ödemek zorunda kalır mı işçi dava masrafı da var mı

  7. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Serdar bey,
   böyle bir dava açılırsa ve davacı davayı kazanırsa davalıdan ayrıca avukatlık ücreti ve yargılama giderlerinide talep edilebilir.

 4. Yasin Atay dedi ki:

  Yani mehmet bey adliyeyle bi iş kalmıcak dava kapancak vergi dairesiylemi işi kalcak?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yasin bey aynen öyle, mahkeme ile bir alakası yok, yargılama giderlerinin tahsil işlemi Vergi Dairesi ile alakalı.

  2. Yasin Atay dedi ki:

   Dava surmez demi? Ve mahkemeye girilmeden şikayet geri cekince 250 lira dosya masrafa gelirimi?

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yasin bey dosya kesinleşmeden yargılama giderleri tahsil edilmez, hüküm de yargılama giderinin ödenmesine karar verilmiş ise sikayetten vazgeçmiş olması bir şeyi değiştirmeyecektir zaten yargılama sırasında mahkeme şikayetten vazgeçme durumu varsa bu hususu değerlendirerek karar vermiştir.

  4. Yasin Atay dedi ki:

   yani dosya parası gelmezemi mahkemeye girilmeden?

 5. TAN dedi ki:

  Merhaba, iş mahkemesine açılan davanın ikinci duruşmasında tarafımdan 500 tl gider avansı yatırmam gerektiği ihtirattı yapıldı. Bu masrafın mahkeme tarafından karşılanmasını talep edebilir miyim?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba TAN, bu durumda talep edemezsiniz ancak adli yardım talepli dava açmış olsaydınız ve maddi durumunuzun müsait ilmamasi nedeniyle yargılama giderleri kamu tarafından karşılanabilirdi, yine de adli yardım talebinde bulunabilirsiniz bu durumu ilgili mahkeme değerlendirecektir, aksi halde parayı yatırmak zorundasınız.

 6. Yasin Atay dedi ki:

  Mahkemeye girilmeden dosya masrafı gelmez mi?

 7. Yasin Atay dedi ki:

  Mahkemeye girilmeden dosya masrafı gelmez mi??

 8. Zeynep dedi ki:

  merhaba,

  Kasım 14 te davam vardı 6 ay alkoden ehliyetimi kaptırmıştım. Daha sonra kamu davasına dönüştü. Ve mahkeme sonuçlandı , bana 550 TL yargılama masrafı çıkartmışlar. Cezam o kadaar. Fakat elime tebligat geçmiyor mübaşiri aradım evlendiğim için yeni adresimi bile verdim yine yok. Ne olacak böyle ? Bide beni içeri vs atmasınlar durduk yere.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Zeynep hanım, Yargılama giderleri bir ceza değildir bu nedenle tahsilat işlemi Vergi Daireleri tarafından yapılmaktadır, Merkezi Nüfus İşletim Sisteminden (MERNİS) yeni adres kaydınızı yapmışsanız tarafınıza Vergi Dairesi tarafından tebligat yapılacaktır, tebligat yapıldığında bu parayı ödeyebilirsiniz. Yine de tebligat gelmeden ödemek istiyorum diyorsanız, ilgili mahkemeye başvurarak düzenlenen HARÇ TAHSİL MÜZEKKERESİ ile birlikte ilgili Vergi Dairesine başvurarak ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

  2. Çiğdem dedi ki:

   Merhaba aynı durumu bende yasadım. Alkollu olmamama ragmen alınmıstı. Kan tahlıllerım temız cıktı. Polıs suclu goruldu. Davayı kazandım. 2015 yılında oldu. Suan üzerime 2300 tl borc gorunuyor

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Çiğdem hanım,
   Davayı kazanmış olmanız halinde ilgili olaya ilişkin kesilen cezaların iptali için karardan bir suret ekleyerek dilekçe ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz

 9. Hasan Ak dedi ki:

  Telefon buldum 3 ssene once sahibine geri vermedim parasina verdim sikayetine geri cekti bu dava kamu davası olurmu?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hasan bey, bahsettiğiniz olay şikayete konu olmuşsa ve dava açılmışsa karşı tarafın şikayetten vazgeçmesi ile düşmez, ancak davanın konusu güveni kötüye kullanmaksa bu suç şikayete tabi olduğundan düşecektir.

 10. Ersin dedi ki:

  Trafik kazası sonucu asli ceza mah. Görülen dava sonuçlandı kararda ben suçluyum (T.kural hatası olduğunu zaten kabul ediyorum)
  -mahkeme giderleri ve avukatlık ücreti nasıl ödenecek bunu bilmiyorum
  Ben mahkeme sonucunu ertesi gün aldım adliyeden aldım ödeme için karşı tarafın avukatları veya devletin bi tebligatı olacakmı
  Şimdiden teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ersin, öncelikle mahkemenin vermiş olduğu karar dikkate alınarak işlem yapılmalı, ilgili mahkeme size ceza vermişse gerekçeli kararda ne ceza verdiği, yargılama giderleri ve varsa Av.Asg.ücret tarifesine göre avukata ödenmesi gereken para miktarı açıkça belirtilir. Böyle bir durumda ilgili avukatla iletişime geçerek hesabına para yatırabilirsiniz, yargılama giderleri için Vergi Dairesinden adresinize tebligat gönderilecektir tebligat sonrasında ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  2. Ersin dedi ki:

   Teşekkürler ;
   Peki mahkeme 7-02-2019 da sonuçlandı.vergi dairesi tebligatından sonramı ödemeliyim avukatlık ücretini
   avukatlara ulaşamadım avukatlar icra takibini nezaman başlatabilir belli bi süresi varmı yoksa kendilerimi veriyor icraya verme kararını ,

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ersin bey, Vergi dairesi dosya kesinleştikten sonra mahkeme tarafından gönderileb harç tahsis müzekkeresini esas alarak tarafınıza tebligat gönderecektir, ancak avukatlık ücreti yönünden ilgili avukat tebligat yapmadan da takip başlatabilir bu nedenle sizin irtibata geçmenizi daha faydalı olacaktır.

  4. Emir dedi ki:

   Yargılama giderini nereye nasıl öderim

  5. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emir bey,
   Yargılama giderleri konusunu iki şekilde ele alabiliriz, 1. Hukuk mahkemelerinde görülen davalara ilişkin 2. İse Ceza Mahkemesinde görülen davalara ilişkindir, hukuk mahkemesine ilişkin yargılama giderleri davacı tarafından talep edilebilir, ancak ceza davalarında verilen yargılama giderlerinin ödenmesine ilişkin karar varsa bu parayı vergi dairesine yaptırmalısınız, bu konuda adresinize vergi dairesi tarafından tebligat yapılacaktır.

 11. ali dedi ki:

  merhabalar Mehmet bey
  geçmiş yıllardan kaçak elektrik kullanımı nedeniyle para cezası ödedik ve mahkemeye çıktık olay kapandı bütün borçları ödedik yalnız daha sonrasında mahkeme masrafları nedeniyle hakkımızda icra başlatılmış baya da oldu şimdide borç ödemezsek eğer 1 sene 6 ay hapis cezası ve çocukların adına bulunan araba yada maaşlarını haciz geleceğini söylüyor doğru mudur ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ali bey, anladığım kadarıyla kurum avukatı vekalet ücreti yönünden icra takibi başlatmış, bundan dolayı sizin adınıza bulunan mallarla ilgili haciz işlemi yapılabilir, borçlu veya kefil haricinde kimseye haciz yapılamaz, taahhüt ihlali olmadığı sürece icra borcu nedeniyle hapis cezası verilemez,Hükümlünün istemiyle infazın ertelenmesi koşulları, suçun kasten veya taksirle işlenmesine göre değişmektedir. Kanuna göre, kasten işlenen suçlarda 3 yıl, taksirle işlenen suçlarda ise 5 yıl veya altındaki hapis cezalarının infazı ertelenebilir. Hapis cezası, bu süreleri aşıyorsa infazın ertelenmesi kararı verilmesi mümkün değildir. avukat ile iletişime geçerek icra borcunu kapatmanızı tavsiye ederiz.

 12. Özcan dedi ki:

  Mrb 28 bin olan cek icralik oldu cek bedeli odendi fakat avukat sikayetten vazgecmiyor 7500 tl istiyor odenmezse hapis cikar diyor cek davasi acilan

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Özcan bey,
   Ödemiş olduğunuz para çek bedeli olduğu için avukat sizin hakkınızda icra takibi başlattığından avukatlık ücretinin de ödenmesini talep etmekte, icra dosyasının kapatılabilmesi için avukatla anlaşmanız gerektiği kanaatindeyiz. Taahhüt edilmeyen hiçbir icra borcu için hapis işlemi olmaz, ancak taahhüt ettiğiniz halde borcunuzu ödemezseniz hapis talebiyle şikayetçi olabilirler. İcra borcundan dolayı tedbir ve haciz işlemi yapılabilir.

 13. birol arslan dedi ki:

  KARAR VE İLAM HARCI 01/2018-12/2018 1 11/11/2018 Normal ASİL BORÇ 1127.66 GEÇİKME ZAMMI 142,84 TOPLAM 1.270,5 E DEVLET DE GÖRDÜM NE OLDUĞUNU BİLMİYORUM BANA TEBLİĞ EDİLMEDİ HİÇ BİRŞEY BUNU NEDEN ÖDEYECEĞİM…(İZALEYİ ŞUU DAVASI VARDI BİZİM ARSADA ) AMA BANA YATIRILAN BİR PARA YOK ??? ANLAMADIM

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Birol bey,
   e-devlet üzerinden hakkınızda açılan mahkeme ve icra bilgilerine ulaşabilirsiniz, ilgili mahkemeden de ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

 14. Mustafa dedi ki:

  Benimde mahkemem oldu 273 lira para cezasi geldi askerim bu cezayı hiç ödemezsem sıkıntı olurmu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mustafa bey, verilen ceza suça iliskin para cezası ise ödemeniz lazım, aksi halde para yerine hapis yatarsın, yargılama giderleri ise bundan dolayı hapis işlemi yapılamaz.

 15. sedat dedi ki:

  05,06,2016 tarihinde boşandım , mahkeme masrafları olarak karşı tarafın bana 1800 tl. ödemesine karar verildi ama karşı taraf temyize gitti, 17,12,2018 de temyiz kesinleşti, yine 1800 tl. mi alıcam yoksa faiz işlemişmidir ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sedat bey,
   Kesinlesme tarihinden itibaren faiz işlemeye başlar, Yargıtay’ın onama tarihi kesinleşme tarihidir.

 16. Mine Özyurt dedi ki:

  Kardeşim ceza aldi ve içerde şuan e devletten baktığımda 3000 tl mahkeme masrafi gözüküyor ve baktığım günden sonra faiz işlemeye başladı kardeşimin hiç birşeyi yok ne maaşı ne üzerine gayrimenkulu yok bende vasisi oldum mahkeme masraflarini odemessek bana icra gelirmi kardeşimin ödeme gibi bir şansı yok zaten 10 yil cezasi var daha ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim..

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mine hanım,
   Kardeşinizin herhangi bir mal varlığı yoksa sadece evrak üzerinde icra takibi yapılabilir ve tapu, banka veya ilgili kurumlara yazı yazılarak cevabı beklenir, Yargılama giderleri kamu alacağı olduğu için haciz işlemi için gelineceğini zannetmiyorum ancak bundan sonraki hayatında her zaman yapacağı Mali işlerde karşısına çıkabilir, siz vasisi olduğunuz için bu borçtan sorumlu tutulamazsınız. Borcun sizinle bir alakası yoktur.

 17. Merve dedi ki:

  Merhaba Mehmetbey eşimin annesinden kalan Evi sattılar satışta alıcıyla eniştesi anlaşmış ve paranın hepsini üstüne yatırttı eniştesi parayı vermedi bizde avukatın doğrultusunda alıcıya dava açtık mahkeme bitti enişteye açmamız lazımmış sebepsiz zenginleşme adı altında avukatımızı değiştirdik yanlış yönlendirdiği için ve eşime 2.750 avukatlık ücreti çıktı davayı kaybettikleri için eşimin üzerine bişey yok yeşilkartlı sigortasıda yok ödemezsek ne olur hapis cezası vs bişey çıkarmı teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Merve hanım,
   Bu parayı ödemezseniz hapis cezası yatmazsınız ancak icra yolu ile tahsil edilebilir, icra işlemleri sırasında taahhütte bulunup ödemezseniz hapis yatabilirsiniz.

 18. Melike dedi ki:

  Merhaba Mehmet Bey,
  Babamdan nafaka alıyordum nafakanın kesilmesi içi dava açtı çıkan masrafların bana yükletilmesi ile ilgili bir dilekçe vardı dava bitti 4 ay kadar oldu nafakam kaldırıldı adliyedeyken masrafları sormuştum 3000 civarı olduğunu söylemişlerdi fakat herhangi gelen bir tebligat yok bana ödemeyi nereye yapmam gerekir faiz gelir mi ya da erteleme şansım var mı acaba bu konularda bilgilendirirseniz çok sevinirim .

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Melike hanım,
   Nafakanın kaldırılması için verilen kararda mahkeme masraflarının davalı yani sizin tarafınızdan ödenmesine karar verilmemişse yapmanız gereken bir şey yok, şayet sizin ödemenize karar verilmişse bu konuda ayrıntılı bilgi almak için ilgili mahkeme kalemine başvurmanızı tavsiye ederiz.

 19. İbrahim dedi ki:

  Merhabalar benim yargılamam sonucu ödemem gereken bir borç çıkarıldı fakat şuanda bunu ödeyecek imkanım yok ve işsizim herhangi bir gelirim yok bu durumda ne yapabilirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İbrahim bey,
   Mahkeme masrafları ile ilgili alacağın peşine Gelir İdaresi Başkanlığı düşmektedir, sadece varsa hesap ve mal varlığınıza tedbir koyulabilir, yargılama giderleri veya diğer bir ifadeyle mahkeme masraflarından dolayı hapis yatmanız söz konusu olamaz.

 20. efe dedi ki:

  merhaba .
  öğrenciyim ve masraflarım çok fazla. bir gelirim de yok.ceza mahkemesi tarafıma ödenmek üzere mahkeme masrafları çıkarmıştır. benim bu parayı ödeyecek gücüm yok. ne yapmam gerekir yardımcı olur musunuz teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Efe bey,
   Mahkeme masrafları idari alacaktır bu nedenle bu alacağının tahsili gelir idaresi başkanlığı tarafından yapılmaktadır, varsa banka hesaplarınıza veya üzerinize kayıtlı mal varlığınıza tedbir koyulabilir, burs ve KYK ödemelerine haciz uygulanamaz.


Önceki yazıyı okuyun:
Maaş Haczi Nasıl Olur İtiraz Nasıl Edilir

Maaş ve Ücret Haczi Nedir Ülkemizde birçok çalışan, yaşadıkları ekonomik zorluklar nedeniyle, borçlarını ödemekte sıkıntılar çekmekte ve bu nedenle icralık...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016