Mahkeme Masraflarını Ödemezsem Ne Olur İcra Gelir mi

A+
A-

Ceza ve Hukuk Mahkemelerinde yapılan yargılamalarda belli giderler yapılmaktadır. Yapılan bu giderler Hukuk Mahkemeleri açısından, öncelikli olarak davanın açılması sırasında alınan dava harcı ve yargılama sırasında yapılacak olan giderlere ilişkin alınan gider avansıdır, ceza mahkemelerinde ise davanın açılışı ve yargılama sırasında herhangi bir ücret alınmaz, yapılan mahkeme masrafları kamu tarafından karşılanır.

mahkeme masraflarının ödenmemesi durumu

mahkeme masraflari ödenmeyince ne olur

Bu yazımızda ceza davalarında yapılan mahkeme giderlerinin kim tarafından karşılandığı, yapılan mahkeme masraflarının kimden tahsil edileceği, mahkeme masrafları ödenmezse ne olur, icra gelir mi gibi merak edilen konulara değinerek bilgi vermeye çalışacağız.

Ceza Davalarında Mahkeme Masrafları Kim Tarafından Karşılanır

Ceza davalarında mahkeme masrafları yargılama sırasında kamu tarafından karşılanır, ceza davalarında, hukuk davalarında olduğu gibi mağdur veya sanıktan herhangi bir harç veya gider avansı alınmaz.

Ceza Davalarında Yapılan Mahkeme Masrafları Nelerdir

Ceza davalarında yapılan mahkeme masrafları işlenen suçun niteliğine ve dava dosyasındaki tarafların sayısına göre farklılık gösterebilir. Mahkeme masrafı olarak öncelikle posta giderleri, keşif ve bilirkişi giderleri, adli rapor veya uzlaştırma giderleri olarak gösterilebilir. Bu giderlerin haricinde nadiren başka giderlerde yapılabilir. Bütün dava dosyalarında mahkeme masrafı yapılacağı gibi bir şey söz konusu değildir, bazı davalarda  herhangi bir mahkeme masrafı yapılmadan da dava sonuçlanabilir veya bir posta gideri ya da  bir keşif gideri yapılarak da dava sonuçlandırılabilir.

Ceza Davalarında Yapılan Mahkeme Masraflarını Kim Öder

Yargılama sırasında yapılan mahkeme masrafları kamu tarafından karşılanır ancak ceza davalarının sonunda yapılan mahkeme masrafları ceza alan sanıktan tahsil edilecektir, sanıklar birden fazla ise payları oranında, eşit olarak ya da müteselsilen alınmasına karar verilebilir. Yargılama sonunda cezaya hükmedilmemesi, beraat veya düşme kararı verilmesi halinde mahkeme masrafları kamu üzerinde bırakılır.  Sanığa ceza verilmemesi, beraat veya düşme kararı verilmesi mağdurun, müştekinin veya suçtan zarar görenin mahkeme masrafını karşılayacağı anlamına gelmez. Ceza davalarında mağdur, müşteki veya suçtan zarar görenden herhangi bir mahkeme masrafı tahsil edilmez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Asliye Hukuk Mahkemesi Nedir Hangi Davalara Bakar

Ceza Davalarında Yapılan Mahkeme Masrafları Nereye Ödenir

Ceza dava dosyasında verilen hükmün kesinleşmesi halinde hükümde belirtilen yargılama giderlerine ilişkin ilgili mahkeme tarafından harç tahsil müzekkeresi düzenlenerek Vergi Dairesi Müdürlüğüne gönderilir. Vergi dairesi müdürlüğünce, harç tahsil müzekkeresinde adı geçen sanıklara mahkeme masraflarına ilişkin ödeme emri tebliği çıkartılır. Ceza davalarında mahkeme masrafları vergi dairesi veznesine yatırılır.

Mahkeme Masraflarını Ödemezsem Ne Olur İcra Gelir mi

Mahkeme tarafından kesinleşen dava dosyasında hükümde belirtilen mahkeme masraflarının tahsili için düzenlenen harç tahsil müzekkeresinde belirtilen miktarın ödenmesi için sanığa tebligat çıkartılır. Sanığın tebligatı almasına rağmen mahkeme masraflarını ödememesi halinde hakkında icra takibi başlatılabilir veya vergi dairesi tarafından alacak veya varlıklarına tedbir koyulabilir, böyle bir durumla karşılaşmamak ve mağdur olmamak için süresi içerisinde tebliğ edilen mahkeme masraflarının ödenmesi faydalı olacaktır. Harç tahsil müzekkeresinde belirtilen ve ödeme emri çıkartılan miktarın az olması vergi dairesince bu işlemlerin yapılmasını engellemez, bazı zamanlarda 200 TL bir alacak için 200 bin TL bir varlığınıza tedbir kararı konulabilir.

Sitemizde yer alan Mahkeme Masrafları Nereye Ödenir İade Para Nasıl Alınır konulu yazımız da okuyabilir ve süreç hakkında biraz daha bilgi alabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 60 YORUM
 1. Gizem dedi ki:

  Merhaba. Nafaka alıyordum babamdan ve daha sonra anlaşmalı olarak almamaya karar verdim. Dilekçe verip dosyayı kapatmamı istedi. Gidip dilekçesi yazıp dosyayı kapattım. Daha sonra bir dava dosyası açılmış adıma bu nafaka ile ilgili. Babama sordum ve maaşı üzerinde icra olduğunu o yüzden bu davayı açtıklarını söyledi. Sonra o dava sonuçlandı ve kapandı. E devletten bile göremiyorum. Fakat avukatı beni arayıp ona vekalet ücreti yatırmamı istiyor. Kapanmış bir davanın vekalet ücreti olabilir mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gizem hanım,
   Davayı kaybeden davacı veya davalıdan vekalet ücreti ödenmesi talep edilebilir ancak bunun kararda yer alması gerekmektedir, bu konuda ayrıntılı bilgi almak için ilgili mahkemeye başvurmanızı tavsiye ederim.

 2. Orhan kay dedi ki:

  Benim üzerime hiç bir şey kayitlı değil asgari ücretle çalışıyorum evim kira arabam yok bankada param yok 1500 tl avukat masrafıni ödeyebilecek bir durumum yok hacize gelseler evime alabilecekleri bir tv var bir çamaşır makinem bir bulaşık makinem birde koltuk takımım birde yatak odam var alabilirlermi bunları

  bildiğim kadarıyla eğer 2 tane ise evdeki eşyalardan 1ni alabiliyorlar sorum bir tek maaşım var bankaya yatan el koyabilirlermi teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Orhan bey,
   Sigortalı çalışan olmanız nedeniyle evinize hacize gelmeden maaşınız haczedilerek para tahsil edilebilir, maaşınız 4’de 1’i borç bitinceye kadar kesilmeye devam eder.

 3. Kübra dedi ki:

  işsizim iş davası açtım adli yardım taleplı olarak dava sonucu lehime olcak yani kaybetcem mal varlığım yok ailemle kalıyorum maasım da yok dosya masrafı 7bin odermıısm hemde pesin işsiz biri nasıl öder

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kübra hanım,
   Adli yardım talepli davalarda davayı kaybetmeniz halinde ilgili Mahkeme hâkimi bu yargılama giderlerinin bir kısmının sizin tarafınızdan bir kısmının hazineden ödenmesine karar verilebilir veya tamamının hazineden ödenmesine karar verilebilir, ilgili mahkemeye başvurarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 4. Gülümser dedi ki:

  Merhabalar yardım edeceğinizi umarak yazıyorum. Ceza davam vardı (düşünce suçu!) Kaybetmişim hükmün ertelenmesi kararı verilmiş. mahkeme masrafları gibi giderleri ödemem söyleniyor. Bir süredir işsizim ve hala öğrenciyim . Ben bunu nasıl ödeyeceğim yada bir yolu var mı? Eşimden ayrıldım ve bir süredir ailemle yaşıyorum. Ne yapabilirim sizce?


Önceki yazıyı okuyun:
Maaş Haczi Nasıl Olur İtiraz Nasıl Edilir

Maaş ve Ücret Haczi Nedir Ülkemizde birçok çalışan, yaşadıkları ekonomik zorluklar nedeniyle, borçlarını ödemekte sıkıntılar çekmekte ve bu nedenle icralık...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016