Mahkemede Davayı Kaybeden Hangi Masrafları Öder

A+
A-

Mahkeme masraflarını kimi ödeyeceği, mahkeme masraflarının ne kadar olduğu, mahkemede davayı kaybedenin hangi masrafları ödeyeceği ve mahkeme masraflarının nereye ödeneceği, dava açmayı düşünen kişilerin merak ettikleri konuların başında gelmektedir. Hukuk mahkemelerinde yapılan yargılama giderleri Ceza Mahkemelerinden farklı olarak davacıdan alınmaktadır. Ceza davalarında ise yapılan yargılama giderleri kamu tarafından karşılanır. Mahkemede davayı kaybeden hangi masrafları öder konusunda merak edilenleri bu yazımızla sizlere aktarmaya çalışacağız.

davayı kaybeden hangi masrafları öder

Mahkemede Davayı Kaybeden Hangi Masrafları Öder

Ceza Mahkemesinde Davayı Kaybeden Hangi Masrafları Öder

Ceza yargılamalarında davanın başından kesinleşmesine kadar yapılan yargılama giderleri kamu tarafından karşılanmaktadır. Sanık veya sanıkların dava sonunda haklarında beraat kararı verilmesi halinde mahkeme masrafları kamu üzerinde bırakılır. Sanık veya sanıkların mahkumiyetlerine karar verilmesi halinde yapılan mahkeme masraflarının (posta gideri, keşif gideri ve bilirkişi ücretleri, adli tıp ve rapor giderleri vb) sanık veya sanıklar tarafından ödenmesine hükmedilir. Ceza yargılamasında mahkumiyetine karar verilmiş olan sanıklar davayı kaybetmiş sayılacaklarından mahkeme masraflarını ödemek zorunda kalacaklardır. Mahkeme masraflarının davanın türüne ve yapılan işlemlerin niteliğine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca, katılan taraf kendisini avukat ile temsil ettirmiş ise, sanık tarafından Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre, avukatlık ücretini katılan tarafa ödemesi yönünde karar verilecektir. Ceza Yargılamasında, 2019 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 1980 TL olarak belirlenmiştir.

Hukuk Mahkemesinde Davayı Kaybeden Hangi Masrafları Öder

Hukuk Mahkemelerinde Ceza Mahkemelerinden farklı olarak harç ve mahkeme masrafları peşin olarak alınır. Mahkeme masraflarını, gider avansı ve harç olarak belirtebiliriz, bu masraflar davanın açılması sırasında davacı tarafından mahkemesine yatırtılır. Dava masraflarının yatırılması ile yargılamaya başlanır. Mahkemede davayı kaybedenin hangi masrafları ödeyeceği açılan davanın türüne göre değişiklik gösterecektir. Alacak davalarında, davacının haklı çıkması davalının davayı kaybetmesi halinde mahkeme masrafları davalıdan tahsil edilecektir. Yine buna benzer birçok hukuk davasında davacı taraf davayı kaybeden davalı taraftan yargılama giderleri ve avukatlık ücretinin ödenmesini talep edebilecektir.

Mahkeme Masrafları Nelerdir

Mahkeme masraflarını belirlerken yine iki ana başlık altında bu hususu belirlemenin daha faydalı olacağı kanaatindeyiz. Ceza Mahkemelerinde yapılan yargılama masrafları ile Hukuk Mahkemelerinde yapılan yargılama masrafları birbirinden farklılık göstermektedir. Ceza Mahkemelerinde yapılan yargılama masraflarını posta giderleri, keşif giderleri ve bilirkişi ücretleri, Adli Tıp Raporu giderleri gibi yapılan giderleri yargılama gideri olarak sayabiliriz ayrıca katılanın kendisini avukat ile temsil ettirmesi halinde de Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre avukatlık ücretinin de ödenmesine karar verilecektir.

dava masrafı hesaplama işlemi

mahkeme masrafi hesaplama islemi nasil yapilir

Hukuk mahkemelerinde yapılan mahkeme masrafları da,  Ceza Mahkemelerin yapılan mahkeme masrafları ile benzerlik göstermektedir. Hukuk Mahkemelerinde de posta gideri, keşif ve bilirkişi gideri ve rapor giderleri gibi masraflar yapılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en belirgin özellik Ceza Mahkemesinde yapılan yargılama giderlerinin dava sonunda sanığın mahkumiyetine karar verilmesi halinde tahsiline karar verilmesi, Hukuk Mahkemelerinde ise davanın açılması sırasında davacıdan tahsil edilmesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ceza ve Hukuk Davalarında İstinaf Başvuru Süresi Nedir

Yine konuyla alakalı olduğu için Mahkeme Masraflarını Kim Öder adlı yazımıza ve yine adınıza herhangi bir dava olup olmadığını öğrenmek için Mahkeme Dava Dosya Sorgulama İşlemi adlı yazımıza sitemiz üzerinden ulaşabilir ve okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 96 YORUM
 1. Hasan dedi ki:

  İyi günler cevap verirseniz sevinirim. Babamın mirasını tüm mirasçılar olarak reddi miras yaptık çok fazla borçtan dolayı. Babamın alacaklıları hakkımızda takip başlattı ve itiraz etmedik süresi içinde. Daha sonra gönderdiğimizde ise reddedildi itirazımız süresi içinde olmadığı için. Benim sorum şu. Biz şimdi menfi tespit davası açsak kazandığımızda ödeyeceğimiz nisbi harç bedeli karşı tarafa mı yüklenecek ya da hangilerini karşı taraf ödeyecek veya hiçbirini ödemeyecekler mi.

 2. Alaattin Gülerarslan dedi ki:

  Merhaba , tasarrufu iptal davasını kaybettim sonuc olarak dava harcı ve karşı tarafın avukatlık ücretini ödeme karar verildi , dava harcının ve avukatlık ücretinin taksitlendirilmesini / yapılandırılmasını isteyebilirmiyim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Atilla bey,
   Harç ücretinden taksitlendirme yapılmıyor avukatlık ücreti ile ilgili olarak ilgili avukat ile görusmeniz halinde bu konuda yardımcı olabilir.

  2. Alaattin Gülerarslan dedi ki:

   Teşekkür ederim.

 3. Muhammed dedi ki:

  İYİ GÜNLER BENİM SORUM KARŞI TARAF NAFAKA ARTIRIM DAVASI AÇTI KAZANDI.
  İKİ SENEDİR %50 %50 ARTTI +KARŞI TARAFIN AVUKATI OLMADIĞI HALDE BANA MAHKEME DAVASINA AVUKATLIK ÜCRETİ VERDİRTTİ. DOĞRU KARAR Mİ. ?
  NE YAPMAM GEREKİR. TEŞEKKÜRLER..

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Muhammed bey,
   Mahkemenin vermiş olduğu karar kesinleşmiş ise uymanız lazım ancak kendisini avukat ile temsil ettirmeyen kişilere avukatlık ücretinin ödenmesine karar verilmez bu durumun düzeltilmesi için ilgili mahkemeye başvurabilirsiniz.

  2. Sevda dedi ki:

   Merhabalar, ınstagram hesabımındaki resimlerimi
   ınstagram kullanıcı adımıda alarak tanışma sitelerinde paylaşan bir kişiyi dilekçe ile şikayet ettim.
   Kişinin kim olduğu görüntü alırkan küçük bir ayrıntıdan belli oluyor.
   Ama kişi bulanamzsa iletişim tespiti yapılacak ya da delil yetersizliğinden dosya masrafı ödermiyim?

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sevda hanım,
   Yapılan soruşturma ve kovuşturma işlemleri ceza davası ile alakalı olduğundan sanık bulunamazsa veya yargılama sonunda beraat etse bile sizden yargılama gideri talep edilemez, yargılama giderleri kamu üzerinde bırakılır ve hazineden karşılanır.

  4. ONUR dedi ki:

   İyi günler alacak davası 5000 TL alacağım için avukata vekalet verdim. Diyelimki davayı kaybettim. Ben ne kadar ödeme yaparım avukata

  5. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Onur bey,
   Bu durumu tutmuş olduğunuz avukatla konuşmuş olmanız gerekiyor, yapmış olduğunuz bir sözleşme varsa bağlayıcı nitelikte olabilir.

 4. Mehmet dedi ki:

  Merhaba iş mahkemem var yarın sonuçlanacak, ihbar ve fazla mesai ücretleri için, davayı kazanırsam, dava açma parasını kim karşılar? 750 tl dava açma parası vermiştik tekrar alabilir miyiz? Tesekkurler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey, davayı kazanmanız halinde dava yargılama giderlerinin davalı tarafından ödenmesine karar verilecektir, bununla ilgili ayrıntılar yazılacak olan gerekçeli kararda yer alacaktır.

 5. Serap dedi ki:

  Basit tehdit ve hakaretten açtığım davayı kaybedersem eğer, karşı tarafın vekalet ücretini benmi ödeyeceğim??şimdiden teşekkürler..şahidim vardı oda dinlendi bunun dışında delilim yok karşı taraf yalancı şahit bulmuş bu durumda ne yapmalıyım lütfen yardım hırsızlıkla itham edildim ve suçlandım ve hakkımı sonuna kadar aramak istiyorum..

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Serap hanım,
   Ceza Mahkemelerinde görülen davalarda sanıkların beraat etmeleri halinde mağdur ve müştekiye herhangi yargılama gideri ve vekalet ücreti yansıtılmaz, varsa ile bu hazine tarafından karşılanır. Sanığın ceza alması halinde mağdur kendini vekil ile temsil ettiriyorsa vekalet ücretinin ve yargılama giderinin sanık tarafından ödenmesine hükmedilir.

  2. Aysun yazgi dedi ki:

   Ben velayet davasını kaybettim birde nafaka artırın davasını karşı tarafın bana 2 bin tl borcu vardı benden 6800 tl bankadaki parama bloke kondu daha 2 binden daha fazla borcum varmış bu masraflar bu kadar tutarmi

 6. serkan dedi ki:

  işe iade davasında avukatım davayı kazanırsak 15000 tl + kazanılacak tazminatın yüzde 25 ini istiyor. fakat davayı kaybetmemiz durumunda 15000 tl yi yine alırım diyor. bu yasal mi veya normal mi?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Serkan bey,
   Avukatınız ile bu şekilde anlaştıysanız sözleşme gereği bu parayı sizden alacaktır ancak başka bir avukatla anlaşarak farklı şartlarla vekalet verebilirsiniz bu sizin takdirinize kalmış. Bu konuda başka avukatlarla da görüşerek ayrıntılı bilgi edinmenizi ve buna göre uygun gördüğünüz avukata vekalet vermenizi tavsiye ederiz.

 7. Salih dedi ki:

  Menfi tespit davası açmayı düşünüyorum. Mirası reddetmiştim ancak reddi miras ilamını 7 günlük sürede göndermedim göndermem gerektiğini bilmediğim için.Kendimi avukatla temsil ettirirsem ve davayı kazanırsam karşı taraf vekalet ücreti ödemeye mahkum edilir mi . Dava masrafları konusunda nasıl bir hüküm verilebilir.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Salih bey, açacagınız davayı kazanmanız halinde, kendinizi avukat ile temsil ettirmenin halinde karşı tarafın avukatlık ücreti ödenmesine hükmedilir. Dava masrafları davayı kaybedene yükletilir.

 8. ismet sarıkaya dedi ki:

  merhaba,satın almış olduğum cep telefonu garanti süresi içinde 3 defa arızalanıp 3 defa servise gönderilip tamir edildi ve sonradan yeniden arızalandı ve kapandı.satıcı firma telefonun yenisiyle değişimi veya para iadesi talebimi kabul etmedi,bu yüzden satın aldığım firmaya karşı asliye hukuk mahkemesinde dava açtım ,mahkeme harcını yatırdım ve ilk duruşmaya katıldım,firmaya vekaleten firma avukatı duruşmaya katıldı.karşı taraf herhangi bir anlaşmayı kabul etmediğini belirtti.mahkeme telefonun bilirkişi uzmanın kontrol etmesi için telefonun bilirkişiye gönderilmesi ve 450 tl bilirkişi ücreti ödememi istedi ve davayı ileriki tarihe erteledi.fakat sonradan tuhaf şekilde telefon kendiliğinden açıldı ve şuan çalışıyor .
  öğrenmek istediğim şu;bilirkişi ücretini ödemesem ve açtığım davayı geri çeksem dava direk düşer mi ve davayı geri çektiğimden dolayı karşı tarafın avukatlık ücreti vb ücretlerini ödemek zorunda kalır mıyım?çünkü şuan telefon çalıştığı için bilirkişiden benim aleyhime bir rapor yazılması sözkonusu.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İsmet bey,
   Davayı geri çekme hakkınız var ancak karşı taraf kendisini avukat ile temsil ettirdiğinden avukata vekalet ücreti ödemek zorunda kalırsınız ayrıca dosyada bulunan diğer masraf ve giderlerse sizin tarafınızdan karşılanacaktır. Neden tüketici hakem heyetine başvurmadığınızı veya tüketici mahkemesine dava açmadığınızı anlayamadım.

  2. İsmet sarıkaya dedi ki:

   İlk olarak tüketici hakem heyetine başvurdum,buna göre dilekçe doldurup işlemi başlattık.ancak birkaç ay sonra bana telefonun bilirkişi incelemesi için çağrıda bulunulmuş yazılı olarak.ben bu esnada yaşadığım adreste değildim.yani iletişimsizlik nedeniyle benim haberim olmadığımdan telefonu tüketici heyetine zamanında ulaştırmadım ve dava kapanmış.birkaç ay sonra davanın durumunu öğrenmek için gittiğimde bana ulaşılamadığı ve çağrılan zamanda gelmediğim için davanın düştüğü söylendi.bu saatten sonra asliye hukuk mahkemesine başvurmam söylendi tüketici hakem heyetinden.ben de buna göre hareket ettim ve hakkımı aramak İçin davayı açtım.tabi mahkemenin masraflı olduğunu bilmiyordum ilk etapta.karşı firma vekaleten dört avukat tutmuş bu dava İçin.ilk duruşmaya bir avukat geldi hakim telefonun bilirkişiye gönderilmesi kararını verdi ben de bilirkişi ücretini ödeyip telefonu teslim ettim.şuan yarın duruşma günü.bilirkişi kararına göre karar verilecek sanırım.ancak tüketici kanunu hakkında bilgisi olanlardan aldığım bilgiye göre telefonun bilirkişiye gönderilmesine hiç gerek yokmuş.çünkü benim telefon ayıplı mal sınıfına giriyormuş.çünkü ilk 6 ayda arıza yaptı ve sonra iki defa daha arıza yaptı toplam üç defa servise gitti.ancak ben 3. Servise gittiğinde telefonun sorunsuzu ile değişim veya para iadesi talebinde bulundum yazılı olarak fakat firma bana dönüş yapmadan yine servise gönderip tamir işlemi yaptı.süreç bundan sonra başladı ve kanunen en başında bilirkişi raporuna bile gerek duymadan ürün ilk 6 ayda sorunlu çıktığı İçin iade hakkım varmış.ancak şuan hakim yine de telefonu bilirkişiye yönlendirdi ve yarın karar günü.karşı firmayı evrak üzerinde dört ayrı avukat temsil etmesi hepsine avukatlık ücreti ödeneceği anlamına gelir mi sizce davanın kaybedilmesi durumunda.

 9. Selim dedi ki:

  Merhaba sorum 10 ayin 15 inde erken rezarvasyondan faydalanmak icin para yatirdik yaz tatili icin tatilimize 1 ay kaldi halen otelimizde rezarvasyonumuz yok araci firmayi ariyorum bugun yarin diye oyaliyorlar simdi ise tlf na cikmiyorlar sirket tursab.a bagli sirket.ne yaoabilirim yardimci olursaniz cok memnun oluruz tesekkurler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Selim bey,
   Rezarvasyon yaptırdığınız oteli arayarak rezerve işleminin gerçekleşip gerçekleşmediğini teyit edin işlem gerçekleşmemişse ilgili firma yetkilileri hakkında Tursap ve Savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Ancak savcılık rezerve tarihine kadar suç oluşmadığından dolayı şikayetinize işlem yapmayabilir.

  2. Muhammed ali demir dedi ki:

   Merhaba mehmet zeki bey bni bidavam var 10gün kalmış mahkemeye geri çekilirsem davadan herhangi bir ücret ödermiyim

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Muhammed Ali bey,
   Davanızı geri alabilirsiniz ancak karşı taraf kendisini avukat ile temsil ettiriyor ise sizin Avukat vekalet ücreti ödemenize karar verilebilir.

 10. Yasin dedi ki:

  Selamünaleyküm benim bir evim vardı takas yaptım ve tapu dairesinde bana söyledi ufak bir borç var satıcı cevap verdi biz onu kendi aramızda hal ederiz deyince bana imzayı atırdı ve tapuyu aldım evin üstüne rehin var adam kaldırmıyor yani borcu var kaldırmıyor bunu mahkemeye verse davayı kim kazanır lütfen cevap bekliyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yasin bey,
   Bu olayla ilgili açacağınız davayı kazanıp kazamanayacağınız konusunda önceden bir yorum yapmamız doğru olmaz, ilgili mahkeme sunulan delillere ve tarafların beyanlarına göre bir karar verecektir, Bu konuda bir avukata danışarak dava açmanızı veya avukat aracılığıyla davanızı takip ettirmenizi tavsiye ederiz.

 11. Kübra dedi ki:

  İyi aksamlar.. eski nişanlım takilan takıları göndermediğim için bana dava açtığını iddia ediyor. Eğer davayi kaybedersem ortalama ne kadar mahkeme masrafı öderim? Birde açılan davayı e devletten sorguladığımda bir kayıt bulunamadı diyor. davanin e devlete düşmesi uzun sürdüğünden mi davayla ilgili bilgilere ulaşamıyorum? Neden bilgileri göremiyorum Bilgilendirirseniz sevinirim 🤗

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kübra hanım,
   Hakkınızda açılan dava varsa e-devlet üzerinden dosya sorgulama yaparak ayrıntılarına ulaşabilirsiniz, yargılama giderleri davanın işleyişine göre farklılık gösterebilir ancak ilk aşamada davacı tarafından karşılanır davalı davayı kaybederse bu para ondan tahsil edilebilir, ortalama 500-1000 TL civarında yargılama giderleri olabilir, dava açması sizin davayı kaybedeceğiniz anlamına gelmez.

 12. Sibel dedi ki:

  Merhaba trafik kazası yaptım raporda hatalı şerit değişmekten suçlu ben çıktım karşı tarafın aracını sigorta yaptırdı ama 11gun aracını kullanamadığı için dava açmış 11×75 =825 lira günlük araç kiralama bedeli bilirkişi raporu geldi ben uzatmak istememiştim şimdi bende avukat tutup savunucam mahkeme masrafları ne olur bikac yıl uzarsa

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sibel hanım,
   Mahkeme masrafları ilk aşamada davacı tarafından karşılanır, yargılama sonunda verilen karara göre davalı ya da davacının üstünde kalabilir, taraflar avukat ücretlerini kendileri karşılar, ancak dava sonunda avukat vekalet ücreti de aynı şekilde karşı taraftan tahsil edilebilir.

 13. Naide dedi ki:

  Merhaba ben bir kaza geçirdim arabada ben ve 9 yasında çoçuğum vardı , karşıdaki araba ben U dönüş yaparken hızlı bor şekilde gelip (fren izi 14 metre) sağ taraftan vuruyor ve cogunlukla U dönüs yaptığim için ben haksız görúnúyorum 60% karşı taraf sikayetçi oldu ve avukat tuttu ,ben o an şikayetci olmadım ama onlar şikayetci olunca bende avukat tuttum şimdi eşim de çocugumuz için dava açacak. Sanırım tazminat davası açmayada dúşünüyor sonrasında çúnkü uzlaşmak bile istemiyolar,dava kaybedirsek onların masrafları avukat vs.. bizden isteyebililer mi acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Nadide hanım,
   Öncelikle geçmiş olsun, dizinde karşı taraftan şikayetçi olma hakkınız bulunmakta ancak ceza davalarında şikayete tabi suçlarda bir kez şikayetten vazgeçme olursa daha sonra şikayetçi olunmaktadır. Yapılan yargılama sonunda mahkemece verilen karara göre haksız çıkan taraftan payları oranında yargılama giderleri ve Avukat vekalet ücreti talep edilebilir.

  2. Selamlar ben bi kaza geçirdim ve şikayetci oldum suç davası açılmış bu davayı kaybetme durumunda ben ceza alırmıyım yada her hangibi bi kaybım olurmu?

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Tacettin bey,
   Savcılığın düzenlediği iddianamde siz mağdur veya müşteki olarak görünüyorsanız herhangi bir ceza almanız söz konusu değil ancak kaza çift taraflı olmuşsa ve her ikimizde mağdur ve sanık iseniz bu durumda davanın görüldüğü ilgili mahkeme kusur durumuna göre her iki tarafa da ceza verebilir.

  4. Emrah dedi ki:

   Ben idare mahkemesine dava açtım mahkeme reddetti sonra istinaf başvurusu yaptım bir üst mahkemeye verdim oda ret verdi sorum şu ben iki mahkemeye ayrı ayrımı avukatlik ücreti odeyecem mahkeme masrafları ayrımı çünkü ilk dava da avukatlık ücreti çıkmıştı istinafta ret verdi

  5. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emrah bey,
   Dava dosyası tek olduğu için Avukat vekalet ücreti ayrı ayrı çıkmaz. Mahkeme masraflarına ek olarak istinaf gidiş dönüş posta ve tebligat masrafları da eklenir.

 14. ÖZKAN dedi ki:

  Merhaba, ben ayıplı sağlık hizmeti nedeniyle hakem heyetine müracat ettim ve kazandım. Ama karşı taraf Whatsapp yazışmalarının delil kabul edilemeyeceği ve kendilerine savunma hakkı verilmeden karar verildiği gerekçeseyle itiraz ettiler.Gakem heyeti tebligatı adreslerine gönderdiği halde burda yok diyerek iade etmişler ,savunma hakkı verilmedi demeleri bu nedenle. Ama internetteki adresleri bu ve hala geçerli görünüyor. Bana verdikleri garanti belgesindeki diğer adresede ben icra takibi başlattım ama yine aynı şekilde geri döndü. Yani bilerek burda yok diye iade ediliyor. Tüketici mahkemesi gün verdi ben icra takibine devam ettireyimmi mahkemeyi bekleyeyimmi. Kendim avukat tutmadım.Bu durumda kaybetsem karşı tarafın avukat ücretini ödemem gerekiyormu. İcra takibi içinde ne yapabilirim çünkü hep burda yok veya taşındılar gibi bahanelerle geri çevriliyor tebligatler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Özkan bey,
   Tüketici mahkemesinin kararını bekleyerek icra takibi yapmanızı tavsiye ederiz, sonuçta tüketici hakem heyetinin verdiği karara itiraz edildiğinden henüz kesinleşmiş kabul edemeyiz.

 15. YAĞMUR dedi ki:

  Merhaba kira sözleşmesinden kaynaklı benim kiracı olmadığım dükkan ile ilgili dava açtılar 4 duruşma oldu bilirkişi raporu çıktı talep ettikleri 9424 bilirkişi raporu 5700 uygun görmüş buna hangi ücretler eklenir? kaybetmiş sayılıyormuyuz?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yağmur hanım,
   Mahkemenin sonucu ile ilgili bu aşamada kesin bir şey söylememiz mümkün değil ancak aleyhinize bir karar verilmesi halinde bilirkişi raporunda belirtilen miktarın esas alınacağı kanaatindeyiz.

 16. ümit dedi ki:

  merhaba, benim babamın alacağı var bunu tahsil etmek için karşı tarafın mallarını icra yolu ile ihale ile satışa çıkardık mallar satıldı buna karşılık ihalenin feshi davası açıldı 1 sene süren mahkeme sonucu davayı ret edildi buna karşılık bölge mahkemesine gidildi oradada itiraz kabul edildi. bu durumda bizde yargıtaya gönderdik orada da itirazımız kabul edilmedi sebep ptt ulaşamadığı için muhatara bırakıyor muhtar tarafından tebliğ ediliyor ve şu an bizden masraf paraları isteniyor. alacağımızı tahsil edemediğimize üzülelim daha masraflar bize yüklendiğinemi ödemesem ne olur. bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ümit bey,
   Mahkeme masrafları size yüklendi ise bunu ödemek zorundasınız aksı halde icra takibi yolu ile sizden tahsil edilebilir.

 17. Kenan Gül dedi ki:

  Merhaba,Apartmanda benim hakkımda acılan tahliye davasında bugün mahkeme tahliye talebini ret etti ama bana uyarı cezası verdi bir daha komşularla sıkıntı yaşattıgim takdirde bana para cezası verecegini temyiz yolun açik oldugunu söyledi.karsı taraf apartman yönetimi avukat tuttu.bu durumda herhangi bir ödemem olur mu
  Saygılarimla

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kenan bey,
   Anladığım kadarıyla davacının tahliye talebi reddedilmiş, bu yönüyle sizin bir ödeme yapmanıza gerek yoktur, zaten olsa bile bu mahkeme kararında açıkça belirtilir.

 18. Faruk akgun dedi ki:

  Merhaba muhdesatın aidiyeti davasını kaybetmemiz durumunda mahkeme masrafları bütün davalılardan nasıl bir sırayla tahsil ediliyor karşı tarafın avukatının bizi icraya vermesi durumunda? Herkesten eşit miktardamı yoksa üzerinde ilk önce malvarlığı olanamı giderler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Faruk bey,
   Muhdesatın Aidiyetinin Tespiti Davası, tapu kaydı maliklerinden muhdesatın davacıya ait olduğunu kabul etmeyen maliklerine karşı açılmalıdır. Maliklerden bazıları veya tamamı muhdesatin davacıya ait olduğunu kabul ediyorsa bunlar aleyhine dava açılamaz.Acik bir beyanda bulunmayan tüm ortak ve tapu maliklerine dava açılabilir.

   Muhdesatın aidiyetinin tespiti ortaklığın giderilmesi davası, nispi harca tabidir. Davacı, muhdesatın toplam değerinden kendi payına isabet eden bölümün değeri oranında nispi harç yatırmak zorundadır. Keşiften sonra eksik kalan harç tamamlanabilir,

   Yargılama giderleri ve avukatlık ücreti yönünden ise; kabulüne karar verilen ve harçlandırılan değer üzerinden davacı lehine avukatlık ücret tarifesi hükümleri uyarınca avukatlık ücreti takdiri gerekir. Aynı şekilde kabul ve red oranına göre davacı tarafından yapılan yargılama giderlerinin de davalılardan tapu kaydındaki payları oranında alınmasına karar verilmesi gerekir (HMK m.326 ).

 19. Selma dedi ki:

  Merhabalar benım sıze soyle bı sorum olucak 4yasında kızım var erken dogum ve oksıjensız kaldıgı icin kasları etkılenmıstı ve fızık tedavi goruyodu 1bucuk yasında fizik tedavı gordugu yerde ihmal sonucu cocugu dusuruyolar ve kafa tramvası gecırıyo buna baglı epilepsı meydana geliyo dava acıtık adlı tıpa gıttık ve adli tıp dusmeye baglı deyıl dıye rapor verdı şimdı dava msraflarını bızım odememız gerekiyomus bnım sıze sorum su neyapmalıyımkı bu masrahları odemıyım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Selma hanım,
   Ne tür bir dava açtınız, öncelikle bu çok önemli, savcılığa suç duyurusunda bulunarak ceza davası açtıysanız ve karşı taraf suçsuz bulunduysa yargılama giderleri kamu tarafından karşılanacaktır, Hukuk Mahkemesine açılan bir dava ise o zaman dava ve avukat vekalet ücreti sizden talep edilebilir.

  2. Selma dedi ki:

   Maddı manevi tazmınat davası

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Selma hanım,
   Tazminat davası ise yargılama giderleri ve karşı taraf avukatı vekalet ücreti davayı kaybettiginiz için sizin üzerinizde kalacaktır.


Önceki yazıyı okuyun:
Mahkeme Masraflarını Ödemezsem Ne Olur İcra Gelir mi

Ceza ve Hukuk Mahkemelerinde yapılan yargılamalarda belli giderler yapılmaktadır. Yapılan bu giderler Hukuk Mahkemeleri açısından, öncelikli olarak davanın açılması sırasında...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016