Mahkemede Duruşma Ne Kadar Sürer (Detaylı İnceleme)

A+
A-

Her ne kadar birçoğumuz geç kalmış adalet, adalet değildir sözüne katılsak da, aslında ünlü Fransız siyaset adamı Mirabeau’nun dediği “Adalet topaldır, ağır yürür fakat gideceği yere er geç varır” sözüne de katılmamak içten bile değil. Gerçekten herkesin adalete ve adil yargılamaya ihtiyacı vardır.

Ülkemizde de adliyelerdeki işlerin yoğunluğu ve dava dosyalara bakacak yeteri kadar Hakim ve personelin bulunmaması nedeniyle davaların sonuçlanması bazen birkaç yılı almaktadır.

mahkeme en cok kaç kere duruşma yapar

mahkemede en fazla kac defa durusma yapilir

Peki, mahkeme dava dosyası ne zaman sonuçlanır, duruşma ne kadar sürer; merak edilen bu konuda detaylı bilgi vermeye çalışalım.

İçindekiler

Duruşma Ne kadar sürer

Duruşma ne kadar sürer sorusunu iki şekilde yanıtlamak daha doğru olacaktır. Hukuk mahkemelerinde yapılan yargılamalarda açılan davanın niteliğine göre duruşmanın ertelenmesi ve davanın sonuçlanma süresi değişiklik gösterecektir. Özellikle vasi tayini, veraset ilamı, anlaşmalı boşanma davaları ve buna benzer çekişmeli olmayan davalarda davaların sonuçlanması daha erken olacaktır. Duruşma süresi ise davanın türüne göre değişiklik gösterecektir.

Ceza yargılamalarında duruşma gününün verilmesi davanın görüldüğü mahkemenin iş yoğunluğuna göre değişiklik gösterecektir. Adliye sarayı bulunan küçük ilçelerde dava dosyalarının yoğunluğunun az olması nedeniyle genellikle duruşmalar 1 ay veya 2 aylık sürelerde ertelenmektedir. Ancak, büyükşehirlerimizde ve özellikle İstanbul’da bulunan ceza mahkemelerinde yapılan yargılamalarda dava dosyalarının yoğunluğu nedeniyle, duruşma günlerinin 3-4 ay veya daha fazla sürede ertelendiği görülmektedir.  Duruşmalar, duruşmaya katılan sanıkların, müştekilerin ve tanıkların yoğunluğuna göre yarım saat veya iki saat arasında sürebilir. Tarafların daha önce dinlenmiş olmaları halinde ise duruşma yaklaşık olarak 5 – 10 dk. Sürecektir.

Mahkeme Dava Dosyası Ne Zaman Sonuçlanır

Daha önce de belirttiğimiz gibi Hukuk Mahkemelerinde yapılan yargılamalarda davanın sonuçlanması, açılmış olan davanın türüne ve niteliğine göre farklılık gösterecektir, çekişmeli olmayan davalar 1-2 ay içerisinde sonuçlanırken, çekişmeli olan davaların sonuçlanması birkaç yılı bulabilir.

Ceza Mahkemelerinde yapılan yargılamalarda, Ağır Ceza Mahkemelerinde görülen davalar ve Asliye Ceza Mahkemelerinde görülen davalar olarak bu konuyu ele almak daha doğru olacaktır. Ağır Ceza Mahkemelerinde görülen davaların genellikle uyuşturucu ticareti, terör, adam öldürme ve diğer nitelikli suçları kapsaması nedeniyle sonuçlanmaları daha fazla sürme almaktadır, bu süre bazen 5-6 yılı bazen daha fazla bir süreyi de bulabilmektedir.

duruşma ne kadar sürüyor

mahkemede durusma ne kadar surer detayli inceleme

Asliye Ceza Mahkemelerinde görülen davaların ne kadar süreceği ve ne zaman sonuçlanacağını da genellikle dosyadaki tarafların çoğunluğu ve işlenen suçun niteliği belirleyecektir. Bazı dava dosyalarında suçun niteliği ve sanığın suçunu ikrar etmesi nedeniyle dava dosyası ilk duruşmada çıkacaktır. Yine, bütün tarafların ilk celsede dinlenmeleri ve araştırılacak başka bir hususun bulunmaması halinde ise dava dosyası ilk celsede karara çıkartılarak sonuçlandırılacak, tarafların kanun yoluna başvurmamaları halinde ise kısa bir süre içinde kesinleşecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Şahsi Dilekçe Nasıl Yazılır (Oku ve Dilekçeni Hemen Yaz)

Asliye Ceza Mahkemelerinde görülen diğer nitelikli davalarda ise bu süre yaklaşık olarak 1 veya 3 yıl arasında olacaktır. Karara çıkan davalarda tarafların kanun yoluna başvurması halinde ise davanın kesinleşmesi daha uzun bir süre alacaktır.

Sitemizden İlk Duruşma Ne Zaman Olur konulu yazımızı ortalama 2,5 dakika okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Mahkeme Çağırdığında Gidilmediğinde Ne Olur (Çağrı Kağıdı)

Mahkemelerde yapılan yargılamalarda tarafların beyanları duruşmada alınır, kimlerin duruşma günü bildirir çağrı kağıdı çıkartılacağını veya kimlerin hakkında zorla getirme müzekkeresi...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016