Mahkemeden Zorla Getirme Kararı Nedir Kime Çıkarılır

A+
A-

Ceza Mahkemelerinde yapılan yargılamada maddi gerçeğe ulaşılabilmesi ve yargılamanın bir an önce sonuçlandırılabilmesi amacıyla yapılan çağrıya rağmen gelmeyen sanık, müşteki, mağdur, bilirkişi ve tanıkların savunma ve beyanlarının alınabilmesi için kolluk marifetiyle (jandarma, polis) ilgili şahısların zorla getirtilmelerine karar verilebilir.

Bu yazımızla zorla getirme kararı nedir, kimler hakkında verilebilir, zorla getirme kararına uymazsam ne olur gibi merak edilen konulara değinerek bu konuda bilgi vermeye çalışacağız.

Zorla Getirme Kararı Nedir

Ceza Mahkemelerinde yapılan yargılamada çağrı kağıdına rağmen duruşmaya gelmeyen, sanık, mağdur, müşteki, suçtan zarar gören şikayetçi, bilirkişi ve tanıklar hakkında kolluk marifetiyle getirtilmesi için ilgili mahkeme veya savcılık tarafından düzenlenmiş belgedir.

Zorla Getirme Kararı En Fazla Kaç Kez Düzenlenir

Yapılan yargılama sırasında ilgili mahkeme veya savcılık çağrı kağıdına rağmen gelmeyen sanık, mağdur, müşteki, bilirkişi ve tanıklar hakkında zorla getirme emri düzenleyebilir, ilk düzenlenen zorla getirme emrine rağmen ilgili kişilerin hazır edilememesi halinde bu işlem defaten tekrarlanabilir. Ayrıca yargılamanın tutuklu iş olması halinde çağrı kağıdı çıkartılmadan zorla getirme kararı verilebilir.

Hakkında Zorla Getirme Kararı Bulunanlar Gözaltında Tutulabilir mi

Zorla getirme kararı eski ifadeyle ihzar kararları, hakkında çıkartılan kişinin hazır edilmesi istenilen günden bir gün önce kollukça karakolda tutulması ve sabahı ilgili mahkeme veya savcılık biriminde hazır edilmesini ifade etmektedir, ancak günümüzde zorla getirme kararları kollukça bu şekilde uygulanmamaktadır. Hazır edilmeleri istenilen ilgili şahıslar aynı gün kollukça hazır edilmekte veya bir gün önce kendilerine ilgili mahkeme veya savcılıkta bulunmaları yönünde tebliğ yapılmaktadır.

Zorla Getirme Kararı Emrini Kim Verir

Zorla getirme kararı verme yetkisi soruşturma evresinde Cumhuriyet Savcısına, Kovuşturma aşamasında ise mahkeme hakimine aittir, bu kişiler dışında kimsenin zorla getirme kararı verme yetkisi yoktur, sonuç olarak zorla getirme işlemi kişilerin kısa süreli de olsa özgürlüklerinden alıkonulmaları anlamına gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Genel Olarak İdari Davalar ile İlgili Bilgiler

Sanık ve Şüpheli Hakkında Verilen Zorla Getirme Emrine Uyulmaması Halinde Ne Olur

Ceza yargılamalarında sanık ve şüpheli hakkında çıkartılan zorla getirme müzekkerelerinin yerine getirilememesi ve sonuçsuz kalması halinde bu kişilerin savunmalarının alınabilmeleri için haklarında yakalama emri düzenlenebilir. Soruşturma aşamasında C.Savcısı gerekli nedenleri açıkça belirterek bu işlemi nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğinden talep eder, nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği C.Savcısının talebini yerinde görürse ilgili şüpheliler hakkında yakalama emri düzenlenmesine karar verebilir. Kovuşturma aşamasında ise yargılamanın yapıldığı ilgili mahkeme sanığın çağrı kağıdı ve zorla getirme emrine rağmen hazır edilememesi halinde ifadesinin alınabilmesi amacıyla yakalama emri düzenleyebilir. Mağdur, müşteki, bilirkişi ve tanıklar hakkında yakalama emri düzenlenmez.

zorla getirme kararı

mahkemeden zorla getirme karari

Tutuklu Davalarda Zorla Getirme Emrinin Düzenlenmesi

Ceza yargılamalarında dava dosyasında tutuklu sanıkların bulunması halinde ilgili mahkeme yargılamanın tutuklu iş olduğunu göz önüne alarak mağdur, müşteki, bilirkişi ve tanıklara çağrı kağıdı çıkartmadan da bu şahıslar hakkında zorla getirme emri düzenleyebilir.

Sitemizde yer alan Mahkeme Çağırdığında Gidilmediğinde Ne Olur (Çağrı Kağıdı) konulu yazımızda da süreç ile ilgili alternatif bilgilere ulaşabilmeniz mümkündür.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Mahkemede Duruşma Ne Kadar Sürer (Detaylı İnceleme)

Her ne kadar birçoğumuz geç kalmış adalet, adalet değildir sözüne katılsak da, aslında ünlü Fransız siyaset adamı Mirabeau’nun dediği “Adalet...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016