Mahkumlara Müjde Son Dakika 2018 (300+ Yorum!) | Dilekcesepeti.com

Mahkumlara Müjde Son Dakika 2018 (300+ Yorum!)

Denetimli Serbestlik Yasası ‘nda 7 Eylül 2016 tarihinde 29824 sayılı yönetmelik kapsamında; kapalı ceza infaz kurumu müdürlüklerinde bulunan mahkumların, açık ceza infaz kurumlarına geçiş koşullarının değiştirilmesi ile ilgili olarak bazı düzenlemelere gidilmişti. Ancak şartlar iyileştirildi derken yine mahkumlara yönelik bir kez daha düzenleme yapılmıştır.  Mahkumlara müjde son dakika 2018 konulu bu yazımızda mahkumlara yönelik yapılan en son düzenlemeler ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

mahkumlara mujde son dakika

22 Şubat 2017 ‘de Şartlar Değişti

22 Şubat 2017 tarihinde yapılan yeni bir düzenleme ile açık ceza evlerine geçiş ile ilgili şartların bir kez daha düzenlendiğini, bu düzenlemenin de Resmi Gazete ‘de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini görmekteyiz. Gerek cezaevlerindeki tutuklu – hükümlü sayısının FETÖ / PDY soruşturmaları nedeniyle artması, gerekse de mevcut şartların yetersiz kalması sebebinden böyle bir düzenlemeye gidildiği değerlendiriliyor.

İnfaz Hesaplama Robotu İçin Tıklayınız.

Hangi Mahkumlar Yararlanacak

22 Şubat 2017 tarihinde yapılan düzenleme ile; 10 yıldan daha az süreli hapis cezası ile cezalandırılan hükümlüler, bu cezalarına konu sürenin 1 ayını iyi hal üzere cezaevinde geçirdikten sonra açık cezaevine geçiş yapabilecek. Yine yapılan düzenleme ile; 5275 Sayılı Yasa kapsamında; 44. maddede belirtilmiş olan eylemler bakımından; toplamda 5 ya da daha fazla hücreye koyulma cezası alarak, son hücre cezası kaldırıldıktan sonra 1 yıl süre geçmeyenler de bu kapsama girmiş oldu.

Firar Etmiş Olanlar da Kapsamda

Firar edenlere önceki düzenlemelere göre açık cezaevlerine geçiş hakkı verilmemekteyken, yapılan düzenleme sonrasında ilk defa firar etmiş olan, yakalanan kişiler bakımından da tekrar aynı şekilde firar etmeyeceğinin değerlendirilmesi halinde açık ceza evlerine çıkışlarının önü açılmış oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hayvancılıkta Geri Ödemesiz Olarak Hangi Hibe Krediler Var

Yasal Düzenlemenin Tam Metni

Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Md. 1 – 2/9/2012 tarihli ve 28399 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “cezalarının” ibaresi “cezaları on yıldan az olanlar bir ayını, on yıl ve yukarı olanlar ise” olarak değiştirilmiştir.

Md. 2 – Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“c) Haklarında iyi hal kararı verilse bile, 5275 sayılı Kanunun 44 üncü maddesinde sayılan eylemlerden dolayı toplam beş ve daha fazla hücreye koyma cezası alıp, son hücreye koyma cezasının kaldırılması üzerinden bir yıl geçmemiş olanlar,”

Md. 3 – Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Açık kurumda cezası infaz edilmekte iken; firar suçu hariç kınama dışında disiplin cezası verilmek suretiyle kapalı kuruma iade edilenler disiplin cezasının kaldırılma tarihinden itibaren, Yönetmelikte aranan diğer şartlara uyduğu takdirde açık kuruma ayrılabilir.”

“(2) Açık kurumda cezası infaz edilmekte iken ilk kez firar edip yakalanan ve hücreye koyma disiplin cezası verilmek suretiyle kapalı kuruma iade edilen hükümlüler, disiplin cezasının kaldırılmasından itibaren Yönetmelikte aranan diğer şartlara uyduğu ve bir daha firar etmeyeceği değerlendirildiği takdirde açık kuruma ayrılabilir. Açık kurumdan ikinci kez firar eden hükümlüler hakkında ise bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinin ikinci fıkrasının (c) bendi hükmü uygulanır.”

Konu ile ilgili Açık Cezaevine Geçiş adlı yazımızı okumak ve dilekçe örneklerine ulaşmak için buraya tıklayınız. 

Mahkumların ve mahkum yakınlarının bu konuda ne kadar merak ve endişe içinde olduklarının farkında olduğumuzdan bu konunun hassasiyeti ve öneminin bilincindeyiz.  Mahkumlara yönelik 2018 yılı ve sonrasında yapılacak olan af veya ceza indirimi gibi yasal düzenlemelerle ve değişikliklerle ilgili sitemizde sürekli olarak güncelleme yapılacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Genç Çiftçi Projesi 2018 Başvuru Dilekçesi

SON DAKİKA GÜNCELLEMESİ 26/08/2017

Değerli okuyucularımız konu ile ilgili olarak 694 Sayılı KHK ile bazı yeni düzenlemeler yapılmıştır. Lütfen ilgili düzenlemeler için bu yazımıza muhakkak göz atınız.

Eski hükümlüler için devlet tarafında İş Kur ve KOSGEB destekleri ile ilgili yazımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 860 YORUM
 1. Süleyman durmusoglu dedi ki:

  Açık cezaevlerinde yer kalmadı denetimli serbestlik veya ceza indirimi olucak yakın zamanda

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba;
   Bu aşamada bu konuda herhangi bir çalışma olduğuna dair bir bilgi bulunmamaktadır.

 2. Ülkü turan dedi ki:

  Sesimizi duyun artık mahkumlara af verin ne olur çocuklarımız geleceğimiz için af getirin ne olur

  1. Aygul macit dedi ki:

   Aynen kardesim mahkumlara af ciksin nolur

 3. Didm dedi ki:

  Merhaba yeni yürürlüğe göre eşim dilekce yazmasına rağmen acığa cıkmayı bekliyor şuan kapalı cezaevinde ve 2 ay oldu bilgisi olan varmı acaba dilekce işlemleri ne kadar sürer ve nasıl hızlandırabiliriz şimdiden teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba;
   Bildiğimiz üzere 22 Şubat 2017 tarihi itibariyle uygulama başlamış durumda. Bu uygulamadan yararlanacak hükümlü sayısının da epeyce fazla olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla işlemler sırasıyla yapılmaya devam edilecektir. İlgili birimlerin yoğunluğuna göre eşinizin açık cezaevine ayrılma süreci değişkenlik gösterecektir. Daha detaylı bilgi almak için ilgili adliyeye giderek İlamat ve İnfaz Bürosu ‘ndan detaylı bilgi alabilirsiniz. Ya da bunun yerine eşiniz, cezaevi idaresine bir dilekçe ile başvuruda bulunarak konu hakkında bilgi verilmesi talebinde bulunabilir.
   Sonuç itibariyle net bir gün söylenmesi bu aşamada mümkün değildir.

  2. Hidayet dedi ki:

   Merhaba didem hanım eşiniz açık ceza evine çıktı mı

   1. Nili dedi ki:

    Tasarı bitmedimi mehmet bey artık?

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Nili, çalışmalar bitmedi tasarı bir hazır olsa olay bitecek.

 4. Didm dedi ki:

  Çok teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Rica ederiz, faydalı olabildiysek ne mutlu bize…

 5. gigi dedi ki:

  Amcam ve cok yakin abimiz icerde artik birileri duysun sesimizi basvurmadigimiz yer kalmadı en azindan dediginiz işlemleri yaparsak daha kolay sonuc aliriz insallah tesekkurler admin?

 6. sakarya dedi ki:

  Bu nedir ya dinden imandan cıkacam yakında açık cezaevinde ne var sanki bisey yapıyonuz gecirdiniz diye seviniyoz biz ne zorluklarla para bulup yatırıyoruz açıklarda her bir halt varmis ohhh ne ala memeleket benm esim zaten kumar hastaligi var iki senedir kapalida ne guzel oynuyamadi birakmistir dedik aciga gecti ayni devam simdi yatiracak kurus bile yok napacak bunalacak kacacak yemin ediyorum toplu intihar edecez ailecek….

  1. Dilek dedi ki:

   15 senedır af vermıyolar (yorumunuz düzenlenerek yayınlanmıştır)

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Dilek hanım, şu anda genel veya özel af ile ilgili herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Buna ilişkin herhangi bir taslak veya çalışma olduğu takdirde sitemizde okuyucularımız bilgilendireceğiz.

 7. Filiz dedi ki:

  Eşim açık cezaevinden firar etti 12hücrede kaldı acaba infazı yanmışmıdır yanmışsa bunun yatarı nedir

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Filiz Hn;
   Hükümlü veya tutuklunun cezaevinden firar etmesi ayrı bir suçtur, firar etmesi nedeniyle cezaevi yönetim yönetimi tarafından hücre cezası veya başka bir ceza ile cezalandırılabilir. Ancak koşullu salıverme (şartla tahliye) hükümlerinin uygulanıp uygulanmayacağı yine cezaevi yönetimin raporuna bağlıdır. Koşullu salıverme için Cezaevindeki hükümlülüğünü iyi halli geçirmiş olma koşulu aranmaktadır. yine bu konu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun ilgili maddelerine bakabilirsiniz.

  2. Deniz dedi ki:

   Filiz hanım eşiniz ne zaman yakalandı bu aftan sonra mı 12 gün hücrede kaldı

 8. Merve dedi ki:

  Merhaba eşimin 5 yil cezası var 23 ay yatti 18 ayi var acaba ne zaman denetimli serbestlige cikar

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Merve Hn;

   671 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile 01/07/2016 tarihinden önce işlenen suçlar için belirli düzenlemeler yapılmış, bu tarihten önce işlenen suçlar açısından ayrı bir denetimli serbestlik ve infaz sisteminin uygulanması kanunlaştırılmıştır. Buna göre:
   -Süreli hapis cezalarına mahkum olanlar cezalarının 1/2’sini infaz kurumunda çektikleri takdirde koşullu salıverme hükümlerinden yararlanacaktır.
   -Denetimli serbestlik süresi 2 yıl olarak uygulanacaktır
   (Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus işlenen suçun denetimli serbestlik kapsamında olup olmadığıdır, Denetimli Serbestlik konulu yazımızda bu suçların neler olup olmadığını ayrıntılı olarak yazmıştık, yazımızı okuyarak bu konuda bilgi edinebilirsiniz)

 9. gül dedi ki:

  Meraba bnim abimin 3yıli kaldi ama yargıtaydaki temyiz dosyamiz daha gelmedigi icin sonuclanmadigi icin aciga gecemiyor ne yapabikiriz lutfen bana yardim edin

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ağır ceza ve diğer mahkemelerde verilen kararlarda tutukluluk sınırları CMK 102 maddesinde belirtilmiştir. Tahliye konusunda mahkeme, suçun niteliği, cezanın üst sınırı ve diğer hususları değerlendirerek karar verecektir. CMK 102. maddesine göre;
   (1) Ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işlerde tutukluluk süresi en çok bir yıldır. Ancak bu süre, zorunlu hallerde gerekçeleri gösterilerek altı ay daha uzatılabilir.
   (2) Ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde, tutukluluk süresi en çok iki yıldır. Bu süre, zorunlu hallerde, gerekçesi gösterilerek uzatılabilir; uzatma süresi toplam üç yılı geçemez.
   (3) Bu maddede öngörülen uzatma kararları, Cumhuriyet savcısının, şüpheli veya sanık ile müdafiinin görüşleri alındıktan sonra verilir.

 10. sultan dedi ki:

  meraba nişanlım açık ceza evinden izine gldi ve bazı sebeplerden dolayı dönemdi tekrar geçen gün tekrar yakalndı ne kdr kapalı ceza evinde kalır acaba lütfen yardmcı olun ??

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Daha önceden firar suçu işleyenlerin açık cezaevine çıkma hakkı bulunmamaktaydı ancak yönetmelikte yapılan bu değişiklikle ilk kez firar eden ve yakalanan hükümlüler kapalı cezaevinde hücreye koyma ve disiplin cezalarını çektikten sonra, yönetmelikteki diğer şartlar uyduğu ve bir kez daha firar etmeyeceği değerlendirildiği takdirde açık cezaevine ayrılabilecekler. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız AÇIK CEZA EVİNE AYRILMA EN SON YÖNETMELİKTE YAPILAN DEĞİŞİKLİK konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

 11. mine dedi ki:

  Merhaba benim eşim 2010 yılında uyuşturucu suçundan yakalandı 2 ay tutuklu kaldı sonra sucsuzlugu ispat edildi ve serbest kaldı.2016 eylül ayında tekrar yakalandı 5 yil ceza onandı. eşimin yatari ne sorumu cevaplandirirsaniz sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Mine hanım, anladığım kadarıyla eşiniz 2010 yılında ayrı 2016 yılında ayrı bir suçtan dolayı yargılanmış, 2010 yılında işlediği suçtan dolayı beraat etmiş, 2016 yılında işlediği suçtan dolayı mahkum edilmiş. 2010 yılında yatmış olduğu 2 ay mahkumiyetin şimdiki cezasından mahsup edilip edilmeyeceği infaz dosyalarının incelenmesi ile netlik kazanır ancak şunu da söylemekte yarar var mahsup işleminin gerçekleşebilmesi için 2010 yılında işlediği ve beraat ettiği dava dosyası kesinleşmeden ikinci suçun işlenmiş olması gerekmektedir, aksi halde mahsup işlemi gerçekleşmez. Eşiniz 2016 yılında işlediği suçun tarihi 01 Temmuz 2016 tarihinden önce ise yeni denetim hükümlerinden faydalanır. Denetimli Serbestlik 2017 konulu yazımızda da buna ilişkin ayrıntılara ulaşabilirsiniz. Denetimli Serbestlik 2017

 12. mine dedi ki:

  Hayır aynı suç.2010 yılında tahliye edildi fakat dosyası yargitaya gitti ve 2016 da temyiz geldi ve 5 yil ceza onanmis yani ikinci bir suç yok..

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Mine hanım, eşinizin daha önce yatmış olduğu 2 ay hapis cezası, sonuç hapis cezasından indirilir ve suç tarihi dikkate alındığında yeni denetimli serbestlik yasası uygulanabilir.

 13. Tuğba kırıştı dedi ki:

  Merhabalar benim eşim 7 yıl önceki beraat ettiği dosya yüzünden tekrardan alındı yargıtay tekrar açtığı için dosyayı 10 gün önce denetim serbestliğinden yararlanabilirmi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Tuğba hanım, muhtemelen beraat ettiği dosya Yargıtay’dan bozularak gelmiş olmalı bu nedenle tekrar yargılama yapılmıştır. Denetimli serbestlikten yararlanma şartlarını bir bütün olarak değerlendirmek lazım, yani suç tarihi, cezanın miktarı ve suçun niteliği denetimli serbestliğin uygulanmasında ayrı ayrı kriterleri oluşturmaktadır. Suç tarihi itibari ile bir engel görünmüyor ancak suçun niteliğinin ne olduğunu bilmediğimiz için bu konuda bir şey yazamıyoruz. Bu konuda bir avukat yada hukukçudan bilgi almanızı öneririz.

   1. Tuğba kırıştı dedi ki:

    Teşekkür ederim saolun Uyuşturucu saticiligindan fakat suçsuz olduğu kanıtlandı binevbinevi arkadaş kurbanı oldu birde bu ev iznine çıkmasına engel mi bu uyuşturucu dan yatması

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Tuba hanım denetimli serbestlikten hangi suçların yararlanamayacağı kanunda açıkça belirtilmiştir. “Uyuşturucu veya uyarıcı madde ihmal ve ticareti.(TCK 188. Md.)” de bunlar arasındadır. Açık cezaevine çıkan hükümlüler, gerekli şartların oluşması ve cezaevi idaresinin uygun görmesi halinde ev iznine çıkarılabilirler.

     1. Tuğba kırıştı dedi ki:

      Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için hayırlı günler

     2. azize dedi ki:

      esrar dan dolayı giren kişiye denetimli serbestlik olmuyor mu yani

   2. Gulay dedi ki:

    102/1 af kapsamına girer mi? Çok fazla iftira uğramış insanlar.

    1. Admin dedi ki:

     Merhaba Gülay Hn,
     Konuyla ilgili Af kapsamı hakkında maalesef henüz net bir durum söz konusu değil. Gelişmeler geldikçe sizlerle de paylaşacağız. Bizi takipte kalın.
     Son olarak; adalet er ya da geç tecelli eder. Yanlış hesap Bağdat’tan döner diyelim.
     Saygılar sunuyoruz.

    2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Gülay hanım, mahkemenin yargılama sonunda ceza vermiş olması ve bu cezanın kesinleşmesi halinde yapacak başka bir işlem kalmıyor bu nedenle TCK 102/1 yani Cinsel Saldırı ( (1) Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlâl eden kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, beş yıldan on yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Cinsel davranışın sarkıntılık düzeyinde kalması hâlinde iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilir.) suçunu işleyenler kapsam dışında tutulmuşlardır…

 14. ahmet dedi ki:

  mrhb benim baba infazını yaktırdı ama bu 2005 te yapmiş ve 2017 de bu ceza bize geldi ve baba mı bu ceza nın 1/2 yatmak uzere yanı 648 gun infazın yakmış ve bunun icin ne yapa biliriz şimdi caze sı 8 ay kalmış ve yeni cıkan yasalradan yaralan mıyor bunu icin ne yapabiliriz

 15. ahmet bilici dedi ki:

  mrhb benim baba infazını yaktırdı ama bu 2005 te yapmiş ve 2017 de bu ceza bize geldi ve baba mı bu ceza nın 1/2 yatmak uzere yanı 648 gun infazın yakmış ve bunun icin ne yapa biliriz şimdi caze sı 8 ay kalmış ve yeni cıkan yasalradan yaralan mıyor bunu icin ne yapabiliriz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ahmet bey babanız cezaevi idaresine dilekçe ile başvurduğu zaman infaz ile ilgili yararlanacağı bir durum varsa kendisine hakkında uygulanacağını kanaatindeyiz. Avukatınız varsa avukat aracılığıylada bu hususta ilgili yerlere başvurabilirsiniz.

   1. Filiz dedi ki:

    Merhaba bnm sorum eşim mart ayında açık cezaevinden çıktı iki yıl denetim verildi yaklaşık iki buçuk ay denetim gördü bir hafta oluyo açık cezaevi ne tekrar aldılar temyizden başka ceza ilk yattigi sucun aynısı 6 ay 7 gün cezası var dediklerini göre bu ceza dusucekmis iki buçuk ay denetim gördü bnm sorum 24 ay kalami cikaracaklar denetime tekrar 21 ay kalami teşekkür ederim umarım anlatabilmisimdir

    1. Filiz dedi ki:

     Soruma cvp gelmedi lütfen çok acill

    2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Filiz hanım infaz dosyasının ne durumda olduğunu, suçun unsurlarını tam olarak bilemediğimiz için bu konuda yorum yapmamız pek de doğru olmaz, ancak denetimle ilgili ayrıntılı bilgiler yazımız içeriğinde mevcuttur. Eşinizin cezasına ilişkin denetim şartlarının oluşup oluşmadığı cezaevi yönetimi ve infaz bürolarınca değerlendirilecektir. Şartların oluşması halinde denetime çıkartılacağı kanaatindeyiz. Ancak eşinizin cezaevi yönetimine denetim hususunda dilekçe ile başvurmasının faydalı olacağı kanaatindeyiz.

 16. Nazlı karlı oğlu Gaziantep dedi ki:

  Merhaba ben antebde yaşıyorum kızım 8 yıldır Elbistan kapalı ceza infaz kurumunda yatıyor orda evlendi ve Bir kızı oldu cezası 24yilaldi açık cezaevine ne zaman Gide bilir onda bir ceza indirimi olursa yatari daha cokmu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Nazlı hanım, “Açık Cezaevlerine Ayrılma En Son Yönetmelikte Yapılan Değişiklik 2017” konulu yazımızda bu konu hakkında ayrıntılı olarak bilgi vermiştik, bu yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 17. MURAT dedi ki:

  MERHABA BEN MURAT GÜNER KARDEŞİM BİR YARALAMA OLAINA KARIŞTI YARALI 8 GÜN HASTANEDE YATIP ÇIKMIŞ HAYATINI ENGELLEYECEK HİÇ BİR ŞEYİ YOK HAKİM TARAFLI OLARAK KASTEN ÖLDÜRMEDN 10 YIL SİLAHTA 12 AY GÜYA TEHTİTTEN 10 AY VERDİ VEBİZ YARGITAYA İHTİRAZ ETTİK 3 AY OLDU HABER YOK VE 1,5 YILDIR KAPALIDA YATITOR NE ZAMAN AÇIK CEZA EVİNE GEÇER YATARI NE KADAR ANNEM 65 BABAM 70 YAŞINDA ÇOK ÜZÜLÜYORLAR BİLGİNİZE İHTİYACIM VAR SELAMLAR

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Murat bey, Yargıtay’a gönderilen dosyaların dönüş tarihleri ilgili ceza dairesinin yoğunluğuna göre değişmektedir. Bazı Yargıtay Ceza Dairelerinde 6 ayda dönen dava dosyası, bir başkasında bir kaç yılı bulabilmektedir. Burada, muhtemelen kasten adam öldürmeye teşebbüs suçuna bakan ilgili ceza dairesi abinizin dosyasına bakacaktır. abiniz tutuklu olduğu için, açık ceza infaz kurumuna çıkarılmaz, açık ceza infaz kurumuna çıkabilmesi için hükmün kesinleşmesi gerekmektedir.

 18. Kenan karkar dedi ki:

  S.a ismim kenan nisamlım acık senete imza attığı icin 8 sene 9 ceza aldı yatarı 5 sene enson cıkan yasadan 4 yılı sılindi 1 eylül 2016 yılın da yarı acık cezaevine geciş yaptılar 9 aydır yatıyor 7 ayı kaldı acık cezaevinde kac ay daha yatması gerekiyor

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kenan bey, infazın hesaplanması, koşullu salıverme (şartla tahliye) ve bihakkın tahliye tarihleri. hükümlünün cezaevine alınması ile birlikte yetkili infaz birimleri tarafından hesaplanmaktadır. Hükümlünün, koşullu salıvermeden yararlanabilmesi için cezaevinde kaldığı süre içerisinde cezasını iyi halli olarak geçirmiş olması gerekmektedir. Cezaevinden ne zaman çıkacağı ile ilgili kesin bir tarih verilmesi bu durumda mümkün değildir. Ancak yetkili birimlerle veya avukatınızla görüşerek bu konuda kesin bilgi edinebilirsiniz.

 19. Halil dedi ki:

  Merhaba kayın babam 1 yıl yatarı kaldığında açık ceza evinden firar oldu yakalandı şimdi kapalıya aldılar ne kadar ve nerde yatar yardımcı olırsanız sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Halil Bey;
   Aynı durum sizin içinde geçerli. Açık Cezaevinden firar edenler bilindiği üzere kapalı cezaevine alınmaktadır. Ancak tam olarak kayın babanızın ne kadar yatacağı, ne zaman tahliye olacağı, infaz yasası kapsamında yararlanabileceği indirimleri, vs. ilgili adliyeden Savcılık İnfaz Bürosu ‘ndan öğrenebilirsiniz. Mahkeme kararını görmeden bizim bir yorum yapmamız sizin durumunuz için mümkün değil.

 20. Görkem dedi ki:

  Slm benim eşimin 4yıl 6ay cezası var temmize gitdi bu 5yıl indirim yasası çıktımı yürürlüğe girdimi her sitede farklı bi haber var şaşırdım indirimden yararlana biliyoruz suç konusunda teşekürler

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Görkem;
   Tam olarak eşinizin ne kadar yatacağı, ne zaman tahliye olacağı, infaz yasası kapsamında yararlanabileceği indirimleri, vs. ilgili adliyeden Savcılık İnfaz Bürosu ‘ndan öğrenebilirsiniz. Mahkeme kararını görmeden bizim bir yorum yapmamız sizin durumunuz için mümkün değil.

 21. Kenan karkar dedi ki:

  Mehmet zeki bey nişanlımın mütnetnamesinde 09.01.2018 tarihinde cezaevinden tahliye olcak yazıyor benim anlamadığım kapalı cezaevınden acık cezaevine gecişinde 6 ay yatma şartı vardı neden ugkulanmıyor kıme sorduysam 2012 yılın da bu yasa kalkmış diyorlar kime inancamı bilemiyorum bu konuda beni bilgilendirirseniz cok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kenan bey, 22 Şubat 2017 tarihinde yapılan düzenleme ile; 10 yıldan daha az süreli hapis cezası ile cezalandırılan hükümlüler, bu cezalarına konu sürenin 1 ayını iyi hal üzere cezaevinde geçirdikten sonra açık cezaevine geçiş yapabilecek. şeklinde düzenleme yapılmıştır. Açık Cezaevine Geçiş konulu yazımızda bu konuda ayrıntılı olarak bilgi vermeye çalışmıştık. Ancak buna rağmen nişanlınızın açık cezaevine geçişinde sorun yaşanıyorsa, cezaevi idaresinden veya infaz bürosundan bilgi alınması daha faydalı olacaktır.

 22. Kenan karkar dedi ki:

  Mehmet bey eşim 1 eylül 2016 tarihinde açık cezaevine geciş yaptılar benim anlamadım konu şu kapalı cezaevinden acık cezaevine gectiğinde 6 ay yatma şartı koymuşlardı sonra denedimlik serbestliginden yararlanabilir yazıyor yeni denedimlik yasasında neden yararlanamıyor 10 aydır acık cezaevinde daha 6 ay 9 günü daha var bunu da yattıkdan sonra denedimlik yasasından yararlanacak bu nasıl adalet millet adam öldürüyor denedimlik yasasından yararlanıyor benim nişanlım açık senede imza atıp aynı imzayla eski eşi 3 katlı binayı satıyor ceza alıp cezaevine giriyor

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kenan bey haklısınız ama daha önce de izah ettiğim gibi, infaz dosyasının içeriğini tam olarak bilemediğimiz için bu konuda yorum yapmamız doğru olmayacaktır. ancak buna ilişkin şüpheleriniz varsa kesinlikle bir avukat aracılığıyla takip ettirmeniz faydalı olacaktır.

 23. Aslan dedi ki:

  Merhaba.kardeşim tek dosya dan tck 220/2 maddesi gereğince 1sene hapis ve tck 142 gereğince 3+3 toplam 6 sene hapis cezası aldı.mahkeme mükerrer infaz rejimine göre infaz kararı verdi. Kardeşim 19 ay cezasi kala acik cezaevinden izne geldi geri teslim olmadı.şimdi teslim olmak istiyor. Yeni infaz rejimi ve yeni denetimli serbestlik yasasından yararlanabilir mi?suç tarihi 2009.şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Aslan bey kardeşinizin işlediği suçlar aşağıda yazdığımız suçlar arasında değilse ve suç tarihi 01/07/2016 tarihinden önce olduğu için yeni denetimli serbestlik yasasından faydalanacağı kanaatindeyiz. Yine de, avukatınızdan ayrıntılı bilgi almanız faydalı olacaktır.

   -Kasten adam öldürme suçu (TCK. 81,82. Md)
   -Altsoya, üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden ya da ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda olan kişiye karşı işlenen kasten yaralama suçu.
   -Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar.(TCK. 102,103,104,105.md)
   -Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar. (Haberleşmenin gizliliğini ihmal, Kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi, Kişiler arasında konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması, Özel hayatın gizliliğini ihlal, Verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme ve yayma, Verileri yok etmeme)(TCK.132, 133, 134,135,136,137,138. Md.)
   -Uyuşturucu veya uyarıcı madde ihmal ve ticareti.(TCK 188. Md.)
   -Devletin güvenine karşı suçlar.(Örgüt üyeliği suçu dahil)
   -Devletin sırlarına karşı suçlar.
   -Milli savunmaya karşı suçlar.
   -Anayasal düzene karşı suçlar.
   -Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar.
   -Örgütlü tüm suçlar.
   -Koşulu salıverme hakkı geri alınan hükümler.
   -Cezaevinde disiplin cezası alıp da cezası henüz disiplin kurulunca kaldırılmayanlar.
   -Borçlar ve tazminatlar ödenmediği takdirde 5411 sayılı bankacılık kanunu gereği bankacılık zimmeti suçu.
   -Taahhüdü ihlal suçu işleyenler.
   Yukarıdaki suçlardan bir veya birkaçını işleyen hükümlüler 671 sayılı kanun hükmündeki kararname hükümlerinden (denetim serbestlikten) yararlanamazlar.

 24. Suskun dedi ki:

  Arkadaşım açık ceza evinden firar etti disiplin cezasi aldı ceza 1 yıl olarak onaylandı normalinde firar etmezse 19 ayı vardı şimdi 1 yıl disilin cezam var onu yatmadan açığa çıkamıyorum diyor acaba çıkması mümkünmü bir yol gösterirseniz sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Arkadaşınızın infaz dosyasındaki duruma göre Ceza İnfaz Kurumu gerekli değerlendirmeyi yapacaktır, açık ceza infaz kurumuna geçiş şartlarının oluşup oluşmadığına infaz dosyasının bütünüyle incelenip değerlendirilmesi gerekmektedir. Şartların oluşması halinde gerekli işlenin yapılacağını düşünmekteyiz. Yine de arkadaşınızın dilekçe ile ceza infaz kurumuna talepte bulunması halinde kendisine gerekli açıklama yapılacaktır.

 25. Suskun dedi ki:

  Bu arada 4 ay bitecek kapilida olalı

 26. Kral dedi ki:

  Açık ceza evinden firar ettim Nekadar ceza alırım kapalıda nekadar yatarım koşullu salıverilmemi yaktımmı

 27. gul dedi ki:

  Merhaba sözlum 8 yil önceki cinsel istismar sucundan ceza evine girdi yargitaydan 8 yil sonra geldi dosya 17 gündür içerde 5 yil 6 ay cezası var aciga ne zaman gecer hemen dilekce yazsa olur mu aciga gecmek icin

  1. Derya dedi ki:

   Allah kurtarsın bütün mahkümlarımızı gül hanım benimde sevdiyim.insan 19 denedir ceza. Evide 2 yılı daha var afı bekliyoruz bizlerde????

   1. Büşra Aydın dedi ki:

    19 yıl bekledinizmi allah sabır versin

 28. Hatice dedi ki:

  Merhabalar 5 yıl ceza indirimi yada 3 yıl denetim serbestlik nezamn çıkacak artk nolur mahkumlara ve mahkum yakınlarına müjdeli bir haber verin

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Hatice Hn;
   Bizler sürekli olarak sizler için konunun takipçisiyiz. Yeni bir haber geldiğinde hemen paylaşacağız. Ancak bu aşamada henüz bu yönde bir gelişme maalesef yok.

 29. Derya dedi ki:

  Merhaba benim sevdiyim insan19yıldır ceza evinde bu sene af. Cıkacakmı

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Derya Hn;
   Allah kolaylık versin. Şu an için herhangi bir 2017 yılı için şu ana kadar çıkan bir af haberi yok. Ancak konunun takipçisiyiz. Yeni bir gelişme olduğunda sizlerle anında paylaşacağız. Bizi takibe devam edin.

 30. Ayşe dedi ki:

  Merhaba.Eşim 2003 yılında maalesef ortam kurbanı olarak uyuşturucu dan.4 yıl 2 ay ceza aldı.8 ay yattı ve dosya Yargıtay’a gitti.13 sene sonra karar onandı.ve eşimi aldılar.Başka hiçbir sabıkası olmayan bir adam.müddetname tarihi 08/07/2017.Biz denetimliden yararlanamaz mıyız.Avukatı bile unutmuş davasını.Ben ne yapabilirim ne olur yardım edin

 31. Meryem dedi ki:

  Benim eşim 9yil 8ay ceza aldı yararı 4yila yakın yatacak 8ay kapalı da yatması gerekiyormuş sizin yazdıklarınızı göre 1ay kapalı da sonra açık ceza evine geçmesi gerekmiyomu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Meryem hanım, 22/02/2017 tarihli resmi gazetede yapılan değişiklikte, 10 yıldan az hapis cezası olan hükümlülerin, cezalarının 1 ayını iyi halli olarak cezaevlerinde geçirmeleri halinde açık cezaevine çıkabilecek olmaları şeklinde düzenleme yapılmıştır. Yapılan son değişiklikle şartları tutan mahkumlar açık cezaevine çıkmaya hak kazanmış oldular. Ancak, açık cezaevine geçiş için şartların oluşması gerekmektedir, bunda suçun işleniş tarihi, suçun ne olduğu ve diğer hususlar cezaevi yönetimi ve infaz birimlerince değerlendirilecektir. ilgili birimlere başvurarak buna ilişkin bilgi edinebilirsiniz.

   1. Merve dedi ki:

    Selamun aleykum benim babam uyusturudan tutukladilar yardım etiği için yardımyatıyor 2015 de ceza evinde kaldı 1 yıl sonr bıraktılar ve sonr tutuklandı dosyası temize göndermedi diye avukat ve simid babam 1 yıldır cezaevinde ve 3 yılı kaldı sizce çıkar mi lütfen yardım edin

    1. Merve dedi ki:

     Babam cikicak mi 3 yıl cezası var ve diyolar ki 10 asasi olan cikicak mi doğru mu ben daha 18 yaşındayım ve durumumuz çok kötü annme 8 çocukla ortada kaldı lütfen birsye söyleyin babam cikicak mi 3 yıl cezası var allah için birşey söyleyin

    2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merve hanım, avukatınızın dosyayı takip etmesi ve yasa yollarına başvurması yasal bir zorunluluktur. Babanız infaz dosyasında bulunan müddetnamede şartla tahliye tarihi hesaplanmıştır. infaz dosyasını görmeden bu konuda net bir şey söylemenin doğru olmayacağı kanaatindeyiz.

 32. Lina dedi ki:

  Ya benim sevgilim hırsızlıktan girdi 9sene 4ay aldı af onda vuruyomu veya ceza indirimi varmı lütfen beni çok acil cevap bekliyorum

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Lina Hn.;
   2017 de af çıkıp çıkmayacağını bilmiyoruz. Bu konuda bir bilgi edinmemiz halinde en kısa süre içerisinde Dilekcesepeti.com olarak sizlerle paylaşacağız. Bunun dışında sevgilinizin 9 yıl 4 ay ceza yediğini ve yazımıza konu olan açık cezaevine geçiş ile ilgili haklardan yararlanıp yararlanamayacağını mı soruyorsunuz ? Eğer bu soruyu soruyorsanız; kişinin ne zaman cezaevine girdiği, hükmün ne zaman kesinleştiği, vs. gibi durumları da bilmek gerekir. Bunun için en doğru yol, size en yakın adliyenin İnfaz Bürosu kalemlerine gitmek ve direkt olarak kaynağından bilgi almak olacaktır.

 33. Lina dedi ki:

  Ya benim sevgilim hırsızlıktan içeri girdi 9sene. Tay yedi çok merak ediyorum 2017de afçıkarsa oda bundan yaralanırmı

 34. Hatice kserci dedi ki:

  Ceza indirimi varmı ne olaca açık ceza evinde yatıyor bunun la ilgili bir şey varsa ne ölü yazın

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Hatice Hn;
   Şu an için ceza indirimi ile ilgili herhangi çalışma olduğuna dair duyum bulunmamaktadır. Yeni bir af ya da ceza indirimi ile ilgili bir durum olması halinde dilekcesepeti.com olarak bunu sizlerle anında paylaşacağız.

 35. Nursen dedi ki:

  Merhaba benim esim imza ihlali yapti uyusturucu kullaniyordu 20 ay hapis cezasi aldi indirim varmis ne kadar yatar.su an kapali ceza evinde girdigi tarih 16 haziran 2017.ne olur hocam bilgi veriniz

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Nursen Hn; Konu ile ilgili belgeleri görmeden sizlere net olarak bilgi vermemiz mümkün değil. Eşinizin yatarı ile ilgili en net bilgiye ulaşmak için; eşinizin kimlik bilgileri (TC no bile yeterli olacaktır) ile birlikte adliyenin infaz bürosuna gitmeniz yeterli olacaktır. Size eşinizin ne kadar süre ile cezaevinde kalacağı, ne zaman tahliye olacağı, varsa denetimli serbestlik hakkı ile ilgili net bilgi verilecektir.

 36. Anıl dedi ki:

  Merhaba arkadasim 7 sene 6ay ceza aldi 30 ay yattı sonra dosya tekrar geldi yerl mahkemeye yattıgi süre göz önüne alınarak tahliye edildi tekrar Yargıtay da onandi aynı ceza kalan süre acikta ne kadar yatar teşekkür

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Anıl bey, infazı kurumunca arkadaşınız hakkında müddetname düzenlenmiştir, müddetname de koşullu salıverme ve Bihakkın tahliye tarihleri bellidir. Tahliye tarihi ile ilgili bizim net olarak birşey söylememiz mümkün değil ancak mevcut yasada infaz 3/2 olarak hesaplanmaktadır.

 37. Halit dedi ki:

  Iyi gunler nerdeyse tum yorumları okudum soruma cevap bulamadim size sormak istedigim ve inanin kafami cok kurcalayan bi sorum var 2015 10. Ayinda uyusturu iciciliginden yakalandim denetimi yaktim asliye mahkemesi 1.8 ay verdi cezayi yargıtaya gondertigim aşamada yani ceza daha onanmadan 2. Kez icicilikten yakalandim 2017 7. Ayinda muhtemelin bundanda 1.8 ay alir 3yil 4 aya baglariz gibime geliyor peki benim eski yasa kapsamindaki cezam la su andaki cezam birlesirse nasil bir yol izlerler eski yasada 2 yil denetim serbestlik den ne gibi artimiz olur eline emegine saglik bi bilgilendirme sansin olurmu bekliyorum şimdiden teskkur ederim…

 38. Halit dedi ki:

  Iyi gunler nerdeyse tum yorumları okudum soruma cevap bulamadim size sormak istedigim ve inanin kafami cok kurcalayan bi sorum var 2015 10. Ayinda uyusturu iciciliginden yakalandim denetimi yaktim asliye mahkemesi 1.8 ay verdi cezayi yargıtaya gondertigim aşamada yani ceza daha onanmadan 2. Kez icicilikten yakalandim 2017 7. Ayinda muhtemelin bundanda 1.8 ay alir 3yil 4 aya baglariz gibime geliyor peki benim eski yasa kapsamindaki cezam la su andaki cezam birlesirse nasil bir yol izlerler eski yasada 2 yil denetim serbestlik den ne gibi artimiz olur eline emegine saglik bi bilgilendirme sansin olurmu bekliyorum şimdiden teskkur ederi

 39. Halit dedi ki:

  Soruma cevap verecek hic kimse yok galiba zor yerdenmi geldi ne oldu anlayamadim ama merak ediyorum konu ile ilgili bilgisi olann yok galiba

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Halit Bey;
   Elimizden geldiği kadar sizler için burada herhangi bir ücret veya karşılık beklemeden emek vermeye çalışıyoruz. Bazı önem arz eden hususları araştırmadan cevap vermiyoruz. Bunları bilmenizi isterim. Sorunuza gelecek olursak;

   5275 Sayılı Ceza İnfaz Yasasının “Birden fazla hükümdeki cezaların taplanması” başlıklı 99. maddesinde bir istisna mevcuttur. Buna göre : “Bir kişi hakkında hükmolunan her bir ceza diğerinden bağımsızdır. varlıklarını ayrı ayrı korurlar. Ancak bir kişinin hakkında başka başka kesinleşmiş hükümler bulunur ise. 107. maddenin uygulanabilmesi yönünden mahkemeden bir toplama kararı istenir”. şeklinde düzenleme yapılmıştır. Bu konuda hukukçuların yaygın kanaati ve bizim görüşümüze göre “5275 Sayılı Ceza İnfaz Kanununun 99. maddesinde sadece koşullu salıverme bakımından, hapis cezalarının infazında hükümlülerin lehine sonuca varılabilmesi amacıyla kabul edilen cezaların toplanması usulü, bu düzenlemenin kapsamına girmeyen ve cezaları toplamanın hükümlünün aleyhine olacağı başka infaz konularında uygulanmaz. Her bir hapis cezasının bağım sız varlığını koruyup infaz edildiği durumda, hükümlü açık cezaevine geçebilmekte ve denetimli serbestlikle cezanın infazından daha erken yararlanabilmekte ise, cezalar toplanmamalıdır” burada önemli olan hükümlü hakkında lehe olan durumun uygulanmasıdır.

 40. canan dedi ki:

  Merhabalar eşim firardi yakalandı diğer cezaları silinmiş fetoden dolayı su an hücrede ver toplamda 1 yıl disiplin cezası aldı acaba açığa cikarmi bı yardimci olsanız

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Canan hanım, cezaevinde bulunan mahkumlardan hükümlü olanlar şartlarının tutması halinde açık ceza evlerine alınmaktadırlar. Disiplin hapsinin bulunması hükümlünün açık cezaevine geçişi için engel teşkil etmektedir. Yine de bu konuda eşinizin veya avukatının yazmış olduğu dilekçe ile ceza evi idaresine başvurması halinde ayrıntılı bilgi verileceği kanaatindeyiz.

 41. canan dedi ki:

  Teşekkürler Mehmet bey yani açık hakkını kaybetti o zaman

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Canan hanım, infaz dosyası tamamen incelenmeden bu konuda kesin birşey söylemek doğru olmaz, eşinizin veya avukatının yinede cezaevi idaresinden bu konuda talepte bulunması halinde gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

 42. melek dedi ki:

  merhaba eski eşim kızına cinsel istismardan dolayı kasım 2016 da tutklandı şuan konya kapalı ceza evinde 16 yıl aldığı söyleniyor eğer af gelirse oda faydalanırmı bukadar kısa sürede gerçekten cezası verilirmi tutuklu kalma süresi nedir bilgilendirirseniz sevinirim teşkkürler….

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Melek hanım, şu anda af ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır, ayrıca af çıksa bile kapsamının ne olacağını şimdiden bilmemiz mümkün değil. Mevcut infaz yasasına göre 3/2 oranında ceza infaz edilmektedir. Özel veya genel af ile ilgili bir çalışma olduğu takdirde sitemizde buna ilişkin bilgilendirme yapılacaktır.

 43. Kübra dedi ki:

  Merhaba eşim 2012 yılında uyuşturucu kullanmak ce temin etmekten 4 yıl 2 ay ceza aldı 10 ay kapalıda kaldı açıkcezaevine geçince izinden tekrar dönmedi cezaevine mart 2017 dede firar olduğu için yakalandı 15 gün hücre cezası aldı ve yattı açık cezaevine geçebilmesi için disiplin cezasının kalkması gerekiyomuş bunun için başka bir cezaevine sevk olması disiplin cezasını kaldırırmı müddetnamesinde koşullu salıverme tarihi 04.06.2018 konuyla ilgili acil bilginize ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kübra hanım, firar eden hükümlülerin tekrar açık cezaevine geçişleri ile ilgili gerekli düzenleme yapıldı bizde buna ilişkin olarak yazmış olduğumuz yazımızla sizlere bilgi vermeye çalışmıştık ancak burada dikkat edilmesi gereken husus firar eden hükümlünün hakkında verilen disiplin cezasının kalkması ve cezaevi yönetiminin hükümlünün tekrar firar etmeyeceğine ilişkin kanaatlerinin oluşması gerekmektedir. Bu konuyu avukatınız varsa avukatınıza, yoksa cezaevi yönetimine danışmanız daha faydalı olacaktır. Bizim bu konuda infaz dosyasını görmeden yapacağımız yorumlar gerçekçi olmayacaktır. Dilekcesepeti.com ekibi olarak tez zamanda eşinizin cezasının bitmesini ve bir araya gelmenizi temenni ederiz.

 44. Kübra dedi ki:

  Bana yardımcı olurmusunuz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kübra hanım, firar eden hükümlülerin tekrar açık cezaevine geçişleri ile ilgili gerekli düzenleme yapıldı bizde buna ilişkin olarak yazmış olduğumuz yazımızla sizlere bilgi vermeye çalışmıştık ancak burada dikkat edilmesi gereken husus firar eden hükümlünün hakkında verilen disiplin cezasının kalkması ve cezaevi yönetiminin hükümlünün tekrar firar etmeyeceğine ilişkin kanaatlerinin oluşması gerekmektedir. Bu konuyu avukatınız varsa avukatınıza, yoksa cezaevi yönetimine danışmanız daha faydalı olacaktır. Bizim bu konuda infaz dosyasını görmeden yapacağımız yorumlar gerçekçi olmayacaktır. Dilekcesepeti.com ekibi olarak tez zamanda eşinizin cezasının bitmesini ve bir araya gelmenizi temenni ederiz.

 45. Kübra dedi ki:

  Teşekkür ederim Mehmet bey

 46. Ali dedi ki:

  Herkese kolay gelsin benim sorum su saygideger arkadaş lar 2 ayri suc işledim 1. Sucumdan girdi cikti yapip denetime tapi olacagim 2. Sucumun mahkemesi daha gelmedi bile ben denetimlige devam ederken kesinlesecektir 2. Suçu infaz asamasininda degil 1. Sucun netlestigi tarihlerde işledim sorum su, ortalama 5 6 ay denetim aldigim 1. Sucum 2 cisi netlesince cezadan duserme ayri ayri 2 sucun yatari yok yanliz 2 suc birlesirse yatarim ama 1. Suctan denetim gormus olacam en az 6 7 ay bu konu suclerin 2 side uyusturucu kullanmak ılki 2015 tarihli cok teşekkür ederim simdiden 2. Sucta uzerimde bisey yoktu yanimdaki cocuk yakalatti benim dedi ben haberim yok dedim ama tahlil verdik kanka cikarsa onuda 1.8 ay olarak aliriz die hesap ediyorum bu arada

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ali bey, anladığım kadarıyla hakkınızda uyuşturucu kullanmaktan iki ayrı dava açılmış, bunlardan ilki için dava sürecinin kesinleştiği ikinci suçtan dolayı davanın derdest olduğu ve kesinleşmediğini belirtmişsiniz. İkinci davanızın henüz sonuçlanmış olması ve bu davadan dolayı ceza alıp almayacağınız, alsanız bile ne tür bir ceza alacağınızın belli olmaması nedeniyle bu konuda yorum yapmamız mümkün değil. Birinci suçun kesinleşmesinden sonra ikinci suçu işlemiş olmanız halinde denetimli​serbestliği etkileyen bir sonuç ortaya çıkabilir. İleride, dava sonucu hakkında daha detaylı bilgi vermeniz halinde, dilekcesepeti.com ekibi olarak tekrar yardımcı olmaya ve bilgilendirmeye çalışacağız.

 47. Ali dedi ki:

  Mehmet bey ilgi alakanizdan dolayi teşekkür ediyorum ilk suçumun ust mahkemeden bana gelen kagitda 16.07 2017 tarihinda kesinlesmistir dio kagit tabi o tarihde degil 1 ay sonra bana ulaştı su andada 10 gun icinde teslim olmam gerektiğine tahil kagit geldi cezam 2015 tarihli oldugu icin iyi halden bir kacgun girip cikacagimi düşünüyorum ikinci sucu isleme tarigim 1 sucun kesinlestigi tarihten 5 gun sonra 21.07.2017. Ben şimdi 1. Sucun denetimini baslayacam yakin zmanda diger sucum gelip mahkemisi olup ust mahkeme yolu acik oldugunu düşündüğümüzde ust mahkemeye gonderdigimde butun bu evrelerde su ilk cezamin denetimini bitirsem olmazmi bana bi faydasi mehmet bey.denetim serbestliği etkileyen bi durum ortaya çıka bilir demissini bide ne gibi sorunlarla karsilasa bilirim. Ilk cezadan denetimi sorunsuz bitirsem 2. Ceza 1.8 olarak gelse ondanda bi denetim yazmazlarmi 2 ayla kurtaramazmiyiz 1. Sucumun infazi tamamlanmiz olmazmi 2015 yilindan beri kanunlari yasaları arastiriyorum cok çelişkili cok karmasik ve cok psikolojik olarak insani cok yoruyor bi kac aya dugun hazirligi icerisinde iken su 2 yakalanma olayi beni derinden etkiledi sizi surekli rahatsiz etmem bundandir efendim torbaci olsam atsinlar beni iceri dha cikarmasinlar yaptim bi sigara kendime oturdum ictim evinde nie benim psikolojimi bozuyor bunlar anlamis değilim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ali bey, size tavsiyemiz kesinleşmiş olan ilk cezanızdan dolayı bir an önce denetime uymanız olacak, diğer suç nedeniyle size herhangi bir ceza verilip verilmeyeceği belli olmadığı için sonuçları hakkında size bir şey söylememiz doğru olmaz.

 48. şaban yalçın dedi ki:

  oglum 24.07.2015 te ceza evine girdi uyuşturucu sucundan 12yıl 6ay ceza aldı acık cezaevine nezaman gecer nezaman denetili salıverilir teşekür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Şaban bey, Açık Cezaevine çıkabilecek olan mahkumlara ilişkin olarak yazmış olduğumuz, “Açık Cezaevine Ayrılma En Son Yönetmelikte Yapılan Değişiklik” konulu yazımızı okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 49. Gulbahar dedi ki:

  Meraba benim sorum olacak abim gasp ve yaralamadan uc ay ceza evinde yatti sonra beraat etti 5yil ceza islememek suretiyle 5yil doldu tekrar gasptan iceri alindi ve 10 yil ceza aldi ve 6.5yila indirildi uc yila yakin yatiyor ceza evinde suan acik ceza evinde sorum acaba indirimden ve denetimli serbestlikten yararlanip nekadar yatari kaldi simdiden tesekkurler .

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Gülbahar hanım, anladığım kadarıyla daha önce verilen ceza beraat değil HAGB (Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması) kararı, abinizin bu kararın kesinleşmesinden 5 yıl sonra suç işlemesi halinde sonrada işlemiş olduğu cezaya bir etkisi olmayacaktır. Daha sonra işlediği suç nedeniyle verilen cezanın üçte ikisini 2/3’ünü yatması koşullu salıvermeden yararlanabilir.

 50. ece erden dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin nişanlım 2011 yılında işledi suçtan dolayı 03.08.2017 tarihinde tutuklandı.Bu ceza belli olduktan sonra başka suçundan kaynaklı imzası vardı tutuklanma kararı çıkınca imzasını yaktı 2 yıl olan imzanın 1 yılını sürekli attığı halde son 1 yıl yakalama kararı çıktıktan sonra yandı 4 ay firar gezdi ve yakalandı.daha önce de başka suçtan 3 yıllık firarlığı var. şimdi avukat 7 yıl 9 ay toplam cezası dedi ama daha mahkemesi olmadı. bu sürenin ne kadarını kapalı da ne kadarını açıkta ne kadarını denetimli serbestlikle geçirir cevaplarsanız sevinirim uykular haram oldu 1 haftadır.

  1. ece erden dedi ki:

   lütfen acil cevap alabilirmiyim

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ece hanım, yazdığınız yorumdan anladığım kadarıyla nişanlınız birkaç suçtan dolayı ceza almış ve bu cezaların toplamı 7 yıl 9 ay. 5275 Sayılı İnfaz Kanununa göre koşullu salıvermeden faydalanabilmesi için cezaevinde kaldığı sürece cezasını iyi halli olarak geçirmiş olması gerekecektir. şartların oluşması halinde cezasının 2/3’ünü (üçte ikisini) çekmesi halinde koşullu salıvermeden faydalanır. cezasının son iki yılında denetimli serbestlikten faydalanabilmesi için işlediği suçun tarihi, ve suçun niteliğinin birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. Avukatınızla görüştüğünüzde bütün bu hususları birlikte değerlendirip sizlere daha ayrıntılı bilgi vereceği kanaatindeyiz.

   1. ece erden dedi ki:

    yani 7 yıl 9 ayın yatarı 3 yıl 10 ay 18 gün (1413 gün) sonra şartla tahliye edilme hakkı kazanacaksınız.
    1 yıl 10 ay 18 gün sonra denetimli serbestliğe ayrılırsınız. (683 gün)
    Yatacağınız 1 yıl 10 ay 18 gün hapsin 1 ayını kadar kısmını kapalı ceza evinde geçirmek zorundasınız.
    Açık ceza infaz kurumlarına ayrılma yönetmeliğinin 6. maddesi gereğince 10 yıldan az ceza alanlar açık cezaevine geçiş ve denetimli serbestlik uygulamasından yararlanabilmesi için toplam cezalarının 1 ayını mutlaka kapalı ceza evinde geçirmek zorundadır. yani bi umut 1 ay sonra bzde açık ceza evine çıkabilirmiyiz

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Ece hanım, daha önce de belirttiğimiz gibi nişanlınız toplam cezasının üçte ikisi şartla tahliye tarihi olarak belirlenir. 7 yıl 9 ay hapis cezasının üçte ikisi 5 yıl 1 ay 15 gün civarında yapmaktadır, açık ceza evine ayrılma ve denetimden faydalanma şartlarının uygun olması halinde (suç tarihi ve suçun niteliği bu nedenle önemlidir) nişanlınız açık cezaevine ayrılabilir ayrıca cezasının son iki yılında ise denetimli serbestlikten faydalanabilir.

 51. ece erden dedi ki:

  ve bu ceza para cezasına çevrilebilir mi

 52. Meltem dedi ki:

  Eşimin 16 ayı kaldı uyuşturucu suçun dan yatıyor açık ceza evinde idi kapalı ya geçti tekrar dan 6 ay önce kapaliya geldi şimdi tam 16 var çıkmasına acaba bi ceza indirimi falan varmı olsa da eşime de geçerli olurmu uyuşturu suçun dan yatıyor çünkü lütfen bi bilgi verirseniz sevinirim yeni bi yasa gelicekmis diye bi söylenti var umutla bekliyoruz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Meltem hanım, şu anda gündemde olan bir ceza indirimi veya af yok, herhangi bir ceza indirimi veya affın gündeme alınması ile hangi suçları kapsadığı ve kimlerin yararlanacağı ile ilgili bilgi verebiliriz. Böyle bir çalışmanın olması halinde detayları ile sitemizde sizlerle paylaşacağız.

 53. Ibrahim Çelik dedi ki:

  Selamun Aleykum ben şuan erbildeym 2011 de açık cezaevinden izine geldim ve bir daha geri dönmedim şuan 10 yıl kusur cezam var ve ben gelip teslim olmak istiyorum cezamı nasıl bitiririm yani açık cezaevine ne zaman çıkabilirim teslim olursam bu bana bir avantaj sağlarımıysağlarımıy yeni cikan yasalardan yaralanirmiyimsaygılarımla

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   İbrahim bey, cezanız kaldığı yerden infaz edilir, firar suçu ile ilgili ayrı bir soruşturma açılır. Belli bir süre kapalı cezaevinde kaldıktan sonra, cezaevi idaresinin olumlu raporu olması halinde açık ceza evine çıkabilirsiniz. Suç tarihinin 01 Temmuz 2016 dan önce olması nedeniyle iki yıl denetimli serbestlik den faydalanabileceğiniz kanaatindeyiz.

   1. Ibrahim Çelik dedi ki:

    Mehmet bey öncelikle cewabiniz için teşekkürler kapalı cezaevinde ne kadar süreyle kalırım aşağı yukarı birşey söyleyebilirmisiniz acaba saygılarımla

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     İbrahim bey, bildiğiniz üzere kapalı ceza evlerinin doluluk oranı ve başka nedenler göz önünde bulundurularak açık ceza evlerine geçiş şartlarında iyileştirme yapıldı, geçiş şartları kolaylaştırıldı. Buna göre; Adalet Bakanlığınca çıkartılan ve 22/02/20017 tarihinde yayımlanan resmi gazetede yer alan “Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe”göre; aşağıdaki şekilde iyileştirme yapılarak açık cezaevlerine ayrılma şartları kolaylaştırıldı.

     “MADDE 1 – 2/9/2012 tarihli ve 28399 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “cezalarının” ibaresi “cezaları on yıldan az olanlar bir ayını, on yıl ve yukarı olanlar ise” olarak değiştirilmiştir.” Bu değişiklikten de anlaşılacağı üzere, cezaları on yıldan az olanlar bir ayını kapalı ceza evinde geçirdikten sonra açık ceza evine çıkabilecek, “açık ceza evine ayrılma, yönetmelikte yapılan son değişiklik” konulu yazımızı okuyarak bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 54. fadile dedi ki:

  selam.benim eşim 1 sene 10ay ceza aldi ancak 2016 da acik cezaevi 2ay yatti sonradan denwtim serbestlik yararlandi.ancak 2 tane imza unuttu için geri27 haziranda kapali cezaevide aldilar.nekadar yatar aceba?? ve hepsi kapali da mi gecer?şimdiden tesekurlerr

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Fadile hanım, bildiğiniz üzere 01 Temmuz 2016 tarihinden önce işlenen suçlara (bazı suçlar hariç) iki yıl denetimli serbestlik uygulanmaktadır. Ancak, denetimli serbestlik yasasında mahkumun belirtilen saatlerde imza atması ve belirli günlerde seminerlere katılması gerekmektedir. Denetimli serbestik kurallarına uymayan mahkumlar hakkında infaz dosyası yeniden C.Başsavcılığı infaz bürosuna gönderilerek işlem yapılır. Bundan sonraki süreçte hükümlünün açık ceza evine geçebilmesi için belli bir süre ve açık cezaevine geçip geçemeyeceği ile ilgili olarak cezaevi idaresinin olumlu raporu gerekmektedir. Bu konuda avukatınız varsa avukatınıza danışmanız, avukatınız yoksa cezaevi idaresi veya C.Başsavcılığı infaz bürosu ile görüşmeniz halinde daha sağlıklı bilgi edinebilirsiniz.

 55. fadile dedi ki:

  2 ay acik cezaevinde yatti.Denetimde 2 imzaya gitmedigi icin 6 ay hapis cezasi geldi. Şuanda silivri kapali cezaevinde 2 ay yatti kalan 4 ayın Hepsini yatar mı yoksa erken çıkabilme gibi bi şansı var mıdır?Teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Fadile hanım, hakkında denetimli serbestlik uygulanan hükümlünün belirtilen sürelerde imzaya gitmemesi ihlal sebebidir. Bu nedenle, hükümlünün infazının kalan kısmı tekrar cezaevinde çektirilebilir.

 56. Esra dedi ki:

  Merabalar Abim acik ceza evinde firar yapti izin dönüşü teslim oldu tellerden kaçarak firar yapti ve 15 Ağustosta yakalandi hücre ve disiplin cezasi ne kadar alir saygilir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Esra hanım, 5275 Sayılı Kanunun 44. maddesinde – (1) Hücreye koyma cezası, hükümlünün eylemlerinin nitelik ve ağırlığına göre bir günden yirmi güne kadar, açık havaya çıkma hakkı saklı kalmak üzere, geceli ve gündüzlü bir hücrede tek başına tutulması ve her türlü temastan yoksun bırakılmasıdır. şeklinde düzenlenmiştir.
   Cezaevinden izinli olarak ayrılanlar açısından firar suçunun oluşması için teslim olması gereken saatten 48 saat geçmesi gerekmektedir. 48 saatten önce hükümlünün kendiliğinden teslim olması yada yakalanması halinde izin tecavüzü oluşur. 48 saatten fazla olması halinde firar suçu oluşur, bu şekilde işlenen firar suçu da 11 günden 20 güne kadar hücre cezasını gerektirir.

 57. Berkay aydınalp dedi ki:

  Slm benim kardeşim 2016 yillinda iki tane hırsızlık dosyası var bide 2017de bitane gasp dosyası var bunlardan ceza aldı Su An kapalı da yatıyor 10 ay oldu içerde gasp olayın da karşı taraf şikayetini geri cekti ama yinede 5 buçuk yıl verdiler yatari nedir bunun diğer cezalarla birleşir mı peki lütfen yardımcı olur musunuz birde Su An mecliste yeni bi yasa var diyorlar dogrumu doğruysa kardeşimde faydalanır içerde yattığı kadar iyi halinden açığa çıkar diyorlar ne kadar doğru lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Berkay bey kardeşinizin infaz edilmekte olan cezaları içtima ettirilir (toplanır) bu cezaların üçte ikisini infaz olarak hesaplanır, koşullu salıvermeden (şartla tahliyeden) cezaevinde bulunduğu sürece iyi halli olarak hükümlülük halini geçirmesi gerekmektedir. Gasp (yağma) suçundan dolayı mağdurun şikayetini geri çekmesi davayı düşürmez, bu tür suçlar şikayete bağlı değildir. Şu anda mecliste gündemde olan bir af veya ceza indirimi ile ilgili bir yasa bunmamaktadır. Meclis gündeminde, ileride ceza indirimi ile ilgili bir düzenlemenin yer alacağı kanaatindeyiz. Bilindiği üzere cezaevlerinin son durumu ve yoğunluğu ortadadır. Bir şekilde bu konunun gündeme geleceği ve buna ilişkin bir düzenleme yapılacağı kanaatindeyiz.

 58. Derya dedi ki:

  Kardeşiminn dosyası onaylanmadı daha af gelirse faydalanır mı acsa on aydır cezaevinde 17 yaşında

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Derya hanım, geçmişte uygulanan af kanunlarına baktığımızda belli bir tarihten önce işlenen suçları kapsadığını görmekteyiz, bu nedenle kararın kesinleşip kesinleşmesinin çıkarılacak olan bir af için herhangi bir öneminin olmadığı kanaatindeyiz.

 59. Demet dedi ki:

  Merhaba kaynım ve arkadaşı trafik kazasında hayatını kaybetti 02.09.2016 yılında %100 kusursuz mahkemede çarpan kişiye 11 yıl ceza verdi 1 yıldır içerde şimdi bu kanundan yararlanıp dışarı çıkma ihtimali var mı iki kişinin canını ehliyetsiz alkollü araç kullanıp böyle kolay çıkarılabiliyor mu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Demet hanım, şu anda gündemde olan bir af bulunmamaktadır, herhangi bir af kanununun yayınlanması halinde kapsadığı suçlar ve affın kapsamı ile ilgili bilgi verebiliriz.

   1. Demet dedi ki:

    Bu yeni çıkan kanundan yararlanabilir mi onu soruyorum

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Demet hanım, infaz dosyası bir bütün olarak ilgili birimlerce ele alınıp incelenerek yeni KHK’dan faydalanıp faydalanmayacağına karar verilecektir, bizim haricen infaz dosyası ile ilgili kesin bir yorum yapmamız mümkün değildir.

 60. Derya dedi ki:

  Cevap verin lütfen karşı taraf şikayetçi dosyayı tayan gönderdi 17 yaşında tahrik altında adam öldürmeden 8 yıl 4 ay ceza aldı dosya onaylanmazsa aftan yararlanamaz mı cezasının yatarı ne kadar dır

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Derya hanım, daha öncede belirttiğim iz gibi, geçmişte uygulanan af kanunlarına baktığımızda belli bir tarihten önce işlenen suçları kapsadığını görmekteyiz, bu nedenle kararın kesinleşip kesinleşmesinin çıkarılacak olan bir af için herhangi bir öneminin olmadığı kanaatindeyiz.

 61. Nur Demir dedi ki:

  Benim kardeşim denetimli serbestlik almıştı fakat 2 kere semineri kaçırdı.Şuanda kapalı da yatıyor.Son çıkan khk ile açıkcezaevine veya tekrardan denetimli serbestlik alarak dışarıya çıkarmi..Çok madur kaldı ailesi.Çok üzülüyoruz.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Nur hanım, yeni yayınlanan KHK ile 01 Ağustos 2017 tarihinden önce herhangi bir nedenle disiplin cezası alan mahkumlara uygulanan disiplin hapislerini affedilerek bu suçtan dolayı açık ceza evine ayrılamayan ve denetimli serbestlikden faydalanamayan mahkûmların yararlanmaları sağlanmıştır bu konuda en kısa zamanda açıklayıcı yazımızı yayınlayacağız.

   1. Nur Demir dedi ki:

    Cezaevini aradik çıkacak dediler.Bugünde açık cezaevine geçer diyorlar.Cezasının yatari 18 ay zaten.Tekrardan 2 senelik denetimli serbestlikten yararlanamaz. mı. acaba

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Nur hanım, umarım cezaevinden olumlu yönde işlem yapılmıştır. Biz de buradan elimizden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

 62. derya dedi ki:

  Tmm tşk ler yani kapsar diyiyorsunuz kardeşimi peki 8 yıl 4 ayın yatarı nedir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Derya hanım, yürürlükte olan kanunlar sonuç cezanın üçte ikisi infaz olarak uygulanmaktadır.

 63. sevgi dedi ki:

  benim ablam 3 yil once uyusturucudan yakalndi 8.5 yil yedi simdi acikta denetimli serbestlik uygulanir mi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Sevgi hanım, normal haliyle denetimli serbestlik yasasından faydalanır, ablanız açısından yeni yayınlanan KHK nın ekstra bir fayda sağlamayacağı kanaatindeyiz.

 64. Sakarya dedi ki:

  Cezaevleri ayaga kalksin yaptiklari adaletsizlige yaptiklari işe bak bisey veriyonuz kimseye yaramiyo yakin cezaevlerini herkes kurtulsun nedir buya allah askina allahin adini verdim adam gibi affı getirin yeter artik..

 65. Sakarya dedi ki:

  Nasil isyan etmiyelim esim bir sene disiplin cezasi yatti karabükte bitti geyveye geldi 3 aydir burda cikan yasaya bak nasil isyan etmeyelim….

 66. Admin dedi ki:

  26 .Ağustos 2017 tarihinde yayınlanan 694 Sayılı KHK ile bir dizi değişikliğe daha gidilmiştir. Lütfen https://www.dilekcesepeti.com/694-sayili-khk-ile-bazi-mahkumlara-tahliye-yolu-acildi-kimleri-kapsiyor/ bu yazımmızı da muhakkak okuyunuz.

 67. Sakarya dedi ki:

  Iyide bizim icin hic bisey farketmiyo cikan bu yasa dahada sinirlendirdi hepimizi esim daha 3 aydir acikta yatiyo 1 sene karabukte disiplin cezasi yatti cezasini bitirdi 3 ay sonra bu af cikti boyle bi adaletsizlik sanssizlik olurmu ya butun mahkum ve yakinlari cezaindirimi bekliyo icerde bi dunya baskalarinin kurbani olmus masum vatandas var neyi bekliyonuz babama bisey olsun o cezaevinde. Bi daha bu devlete oy moy yok kac yere basvurduk beyin ameliyati gecirmis adam oglu yaninda simdi o bakiyo ama 6 ay sonra tahliyesi var sonra ne olacak daha 3 sene yatari var allah herkesin yar ve yardimcisi olsun banasa sabir versin.

 68. Kübra dedi ki:

  Merhaba benim eşim 2013 de açık cezaevinden firar etti 2017 mart ayında yakanlandı 8 ay disiplin verdiler eşimde yararlanabilecekmi disiplin affından

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kübra hanım, eşinizin son yayınlanan KHK’dan faydalanacağı kanaatindeyiz, ama yine de eşiniz hakkında idare tarafından düzenlenmiş olan iyi hal kararının bulunması gerekmektedir

 69. fadile dedi ki:

  Benim eşim denetimli serbestlik almıştı fakat 2 kere semineri kaçırdı.Şuanda kapalıda yatıyor.2 ay cezaevinde kaldı;cezasının bitmesine 4 ay kaldı. Son çıkan khk ile açıkcezaevine veya tekrardan denetimli serbestlik alarak dışarıya çıkarmi..

 70. azize dedi ki:

  merhaba abim esrar dan dolayı girdi içeri 4 yıl önce serbest bırakıldı fakat yargıtaya gitti cezası 2 ay önce onaylanmıs cezası içeri alındı 4 yıl 2 ay dı ama 1 yıl 9 aya dusuruldu su an denetimli serbestlik ten faydalanabilir mi ne yapmamız lazı tesekkur ederim şimdiden

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Azize hanım, abinizin denetimli serbestlikten faydalanacağı kanaatteyiz ancak daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız Denetimli Serbestlik 2017 tarihli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 71. Hande dedi ki:

  Merhaba benim eşim gireli 1ayi geçti dahaca mahkeme görmedi ilk mahkemede çıkacağını söylediler acaba bu aftan faydalanabilecek mi ve faydalanicaksa ne zaman çıkar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Hande hanım, anladığım kadarıyla eşinizin yargılaması devam etmekte. Eşinizin ancak tahliye isteminde bulunması halinde yargılamanın yapıldı mahkeme tarafından yapılacak değerlendirme sonunda tahliye istemi uygun görülürse tutukluluk hali son bularak tahliyesine karar verilecektir. Çıkabilecek bir affın kapsamının ne olacağı belli olmadığından bu konuda genelleme yapmak mümkün değildir. Gündemde şu an af bulunmamakta, ancak yarın ne olacağını bilemeyiz.

 72. hasan dedi ki:

  Daha önce adam bıçaklamadan dolayı 5 yıl yatan ve sonra şartlı tahliye serbest bırakılan bir kişi tekrar kavga ve bıcakla yaralama nedeniyle tahliyesi yanan ve kapalı cezaevine konan bir kişi tekrar bu haktan yararlanıp şartlı tahliye olma imkanı olabilir mi.Saygılar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Hasan bey, şartla tahliyesine karar verilen hükümlünün Bihakkın tahliye tarihinden önce herhangi bir kasıtlı suç işlemesi halinde şartla tahliyesinin kesildiği tarihle Bihakkın tahliye tarihi arasındaki sürenin infazı için tekrar cezaevine alınır.Bir başka ifadeyle, koşullu salıverilen hükümlünün, denetim süresinde hapis cezasının gerektiren kasıtlı bir suç işlemesi veya kendisine yüklenen yükümlülüklere, hakimin uyarısına rağmen, uymamakta ısrar etmesi halinde koşullu salıverilme kararı geri alınır.

 73. hasan dedi ki:

  koşullu salıverilen hükümlü denetim süresi sırasında tekrar bıçakla yaralama suçundan yargılanıp kapalı cezaevine konulan hükümlü tekrar şartlı salıverme hakkından yararlanma imkanı olabilirmi. ( Son çıkan yasaya göre )

 74. hasan dedi ki:

  Şartlı tahliye ile serbest bırakılan daha sonra şartlı tahliyesi bitmeden tekrar adam bıcaklama ile yargılanıp kapalı cezaevine konulan kişi yeni çıkan kanunu ile tekrar şartlı salıverme işlemi uygulanırmı.saygılar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Hasan bey, ilk suçtan dolayı koşullu salıverme (şartla tahliye) ihlal ettiğinizden dolayı bu suçun kalan cezasının infazı için Bihakkın tahliye tarihine kadar tahliye edilmeyeceğini, ikinci suçtan dolayı ise yeniden hakkınızda şartla tahliye hükümlülerin uygulanacağı kanaatindeyiz. Ancak, infaz dosyasını bir bütün olarak değerlendirmek gerekmektedir, suçun niteliği, işleniş şekli, suç tarihi bu açıdan önem arzetmektedir. Bu nedenle kesin bir yorum yapmamız mümkün değildir.

 75. Bahar dedi ki:

  Mrb benim annem azmettirmekten müebbet aldi 10 yıldır içerde anneme af vuracakmi saygılarımla

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Bahar hanım, öncelikle Allah sabırlar versin, gündemde herhangi bir af bulunmamakta ancak cezaevlerinin yoğunluğu ve başka nedenler genel af olmasa bile mahkumlara ilişkin yeni bir düzenleme yapılacağı yönünde kanaat oluşturmaktadır.

 76. cice dedi ki:

  Merhaba.esim 3 ay once bi operasyola tutuklandi.daha dosyasinda gizlilik karari var ve silah ticareti sucundan yargilaniyor.esim bu kismi aftan yararlanirmi acaba.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Şu anda gündemde af ile ilgili bir çalışma yok, mevcut düzenlemelerin eşiniz ile ilgili bir fayda sağlayıp sağlamadığı dosyanın bütünüyle incelenirken sonra değerlendirmesi yapılabilir. Ayrıca, devam eden bir yargılama süreci var, bununda netlik kazanması bu konuda yorum yapmak açısından daha faydalı olacaktır.

 77. Emre dedi ki:

  Tahut ihlali tazyik hapislerine bi af denetimli serbestlik gibi uygulama gelicek mi. Bilgisi olan var mi.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Emre bey, tazyik hapsi ve disiplin hapsi maalesef denetimli serbestlikten faydalanamamaktadır. Ayrıca, tazyik hapsi ve disiplin hapsi için koşullu salıverme (şartla tahliye) hükümleri uygulanmamaktadır.

   1. Emre dedi ki:

    Tazyik hapsi konusuyla ilgili devletin bir çalışması var mi bilginiz var mi

    1. Admin dedi ki:

     Merhaba Emre Bey;
     Bu aşamada konu ile ilgili henüz bir çalışma yok mevcut işleyiş devam etmektedir. Ancak Dilekcesepeti.com olarak bu tarz konuların sürekli takipçisiyiz. Konu ile ilgili gelişmelerden sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz. Bizi takipte kalabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızı Twitter, Facebook üzerinden takip etmek için hemen ana sayfada yer alan Twitter ve Facebook sembollerine tıklayabilirsiniz.

 78. emrah bahadır karacadağ dedi ki:

  merhaba ben denetim serbeslik yasasından cıktım imzaları kacırmamdan dolayı dosyam kapandı yeni çıkan disiplin affından dolasyı yeni bir düzenleme olurmu denetim donyamda bilgi edinmek istiyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Emrah bey, bir önceki yorumunuza denetimli serbestlikle ilgili olarak ayrıntılı bilgi vermeye çalıştık. Denetimli Serbestlik yükümlülüklerini yerine getirmeyenler için kanunda koşullu salıverme tarihine kadar cezasının infazı için kapalı ceza infaz kurumuna gönderilecekleri yönünde açık hüküm vardır. Bu nedenle yeni yapılan düzenlemenin sizi kapsamayacağı kanaatindeyiz.

 79. Emre dedi ki:

  3 ay taahhut ihlalden hapis cezası aldım bidefa yakLandım 10 gün süre verdiler teslim olmadım kaça bildiğim kadar kaçıcam 2 yıl yakalanmasan dava düşer denildi şansımı deniycem bi af beklentisi varmı sizce bu konuda aydınlatırmısınız

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Emre bey, sürekli gündemde mahkumlara af çıkıyor, mahkumlara af çıktı ve mahkumlara ceza indirimi gibi söylentiler var ancak şu anda gündemde böyle bir çalışma yok. Bu konuda yapılacak olan bir çalışma veya düzenleme olursa dilekcesepeti.com olarak sizlerle paylaşacağız.

 80. hüseyin dedi ki:

  Merhaba oğlum kapalıcezaevinde yatarken annesi vefat etti ve biz ona söyleyemedik cezaevi müdüründende rica ettik söylenmemesi icin ve haberi olmadı.Açık cezaevine cıktıgında ögrendi ve kapıdan atlayarak firar etti.yaklaşık 16 17 aydır firar teslim olursa 11 ile 20 gün arasi hücre ve 6 ay – 1 yıl arası disiplin cezası alacağını yorumları takip ederek öğrendim.şimdi teslim olsa hücresini ve disiplinini bitirdikten sonra 6 ay veya 1 yıl sonra tekrardan açığa çıkabilirmi? lütfen yardımcı olun böyle hayat geçmez nereye kadar kaçaçak düşünmekten üzülmekten yüzümüz gülmez oldu beni bilgilendiririseniz çok sevinirim.Allah içerdeki dışardaki herkesin yar ve yardimcisi olsun inşallah teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Hüseyin bey, Firar eden mahkumların açık cezaevine ayrılmalarına ilişkin daha önce düzenleme yapılmıştı buna ilişkin Açık Cezaevlerine Ayrılma Son Değişiklik konulu yazımıza ayrıntılı bilgi vermeye çalışmıştık.
   Şu ana kadar mahkumlara yönelik en son yapılan düzenleme olan 694 Sayılı KHK ile, 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı hakkındaki kanununa geçici madde eklenerek, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununda belirtilen bazı suçlardan dolayı mahkum olan tutuklu ve hükümlüler hariç olmak üzere 01 Ağustos 2017 tarihinden önceki eylemleri nedeniyle, 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun 39 ve 46. Maddeleri uyarınca verilen disiplin cezası ve tedbirleri, infaz edilmeleri kaydıyla 48. Maddedeki süre ve karar şartı aranmaksızın cezaevi idaresi ve gözlem kurulunca verilecek iyi hal kararı üzerine kaldırılır. ( 5275 Sayılı Yasanın 55. Maddesindeki hükümler saklıdır) şeklinde düzenleme yapılmıştır.

   Herhangi bir şekilde disiplin cezası ve tedbir nedeniyle açık cezaevine ayrılamayan veya denetimli serbestlik hükümlerinden faydalanamayan hükümlülerin cezaevi idaresi ve gözlem kurulunca verilecek iyi hal kararı üzerine, 5275 Sayılı CGTİK.nun 48. Maddesindeki süre ve karar şartı aranmaksızın disiplin cezaları ve tedbirleri kaldırılır. Bu haliyle disiplin cezası ve tedbirinin süresinin dolmasını bekleyen hükümlüler bu süreyi beklemeden açık cezaevlerine ayrılabilecek veya engel teşkil eden bu durumun ortadan kalkması ile denetimli serbestlikten faydalanabileceklerdir.
   Bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız 694 Sayılı KHK Mahkumlara Tahliye konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

 81. hüseyin dedi ki:

  mehmet bey özür dileyerek pek anlamadım bilgisayarıda biraz zor kullanıyorum acemiyim yani şimdi teslim olsa disiplin yatip tekrar açıkcezaevine çıkabilirmi? yatarken hicbir ceza almadı iyi halliydi cezaevinede ilk kez girdi.Ver bana bir hayırlı bir haber inşallah

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Hüseyin bey, suç tarihi ve suçun niteliğinin uygun olması halinde hücre cezasından sonra disiplin cezası çektirmeden açık ceza evine ayrılabileceği kanaatindeyiz. Ancak, yinede dosyanın niteliği ve durumu ile ilgili olarak bir Avukat veya uzman hukukçu dan bilgi almanız faydalı olacaktır.

 82. Nesrin dedi ki:

  Benim kardeşim 24 sene aldı yatarı nedir.af onada vururmu.ceza indirimi alırmı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Nesrin hanım, infaz sonuç cezanın üçte ikisi (2/3) olarak hesaplanır, aksine bir durum bulunmadığı müddetçe, 24 yılın 16 yılı sonunda kardeşinizin şartla tahliye edilebilir (koşullu salıverilir)

 83. Nesrin dedi ki:

  Mahkumlara af çıksın ne olur.cezası ağır olanlara çıkmalı af.az olanlara çıkıyor.ne olur af çıksın.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Nesrin hanım, sürekli gündemde af söylentiler veya ceza indirimi var, ancak şu anda görüşülen veya hazırlıkları yapılan bir kanun taslağı yok.

 84. hüseyin dedi ki:

  merhaba mehmet bey şimdi benim oglum teslim olacak inşallah.afyon açık cezaevinden firar etmişti başka bir il veya ilçede teslim olsa tekrar afyonamı nakledilir ? afyona gönderilirse bize 500 600km mesafe uzaklıkta ziyarete gidip gelmek hem yüklü masraf hemde uzun yol.bilgi verebilirmisiniz?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Hüseyin bey, teslim olduğu cezaevi idaresi ile firar ettiği cezaevi arasında resmi yazışmalar yapılarak disiplin hapsi ( hücre hapsi) cezası bittikten sonra teslim olduğu yerden açık cezaevine tekrar ayrılabilir. Bunun Afyon cezaevi olması şart değil, başka cezaevine de ayrılabileceği kanaatindeyiz.

 85. Nagihan ünal dedi ki:

  Merhaba eşimin 3 ayri cezadan toplamda 4 yil 9 ay 15 gun cezasi var suanda kapali cezaevinde toplamda yatari 4 ay 15 gun olarak cikti yaklasik 21 gundur kapali cezaevinde insallah acik ceza evine cikacak fakat ogrenmek istedigim acik ceza evine ciktiginda cevremden duydugum 25 gunde tahliye olur soylentisi var yardimci olurmusunuz denetimli serbestlik yasasi 3 yia cikacak soylentisi var gercekte boyle bisey varmidir..

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Nagihan hanım, eşinizin koşullu salıverme (şartla tahliye) tarihi cezaevi idaresi tarafından düzenlenmiş olan ve infaz dosyasında bulunan müddetnamede bellidir. Bu tarih dikkate alınarak tahliye işlemi gerçekleştirilir, denetimli serbestlik veya diğer yasalar uygulanabilir.
   Denetimli serbestlik 3 yıl oldu gibi söylentiler sürekli gündemde, ancak dediğimiz gibi sadece söylentisi var resmi birşey yok.
   Yapılacak olan yeni düzenlemeler ile ilgili dilekcesepeti.com ekibi olarak sürekli sizleri bilgilendirmeye çalışacağız, sitemizi sosyal medyadan da ücretsiz üye olup takip ederek gündemdeki konular hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 86. Merve dedi ki:

  Meraba iyi günler. Dayim 32 yil ceza aldı. 4 yıldır içerde. Ortada ölen yok ama kasten adam öldürme suçuyla yargilaniyor. Dosyasi 2 yıldır yargitayda. Halen bi cevap yok. Yargitaydaki karar ne zamana belli olur ve ne kadar indirim alir. Cezanin düşme ihtimali var mi? Af çıkarsa yararlanma ihtimali ne kadar ? 🙁

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merve hanım, Dayınız muhtemelen kasten adam öldürmeye teşebbüs etmek suçundan yargılanmaktadır. Dosya Yargıtay’da ise verilecek cezanın onanması veya bozulması için Yargıtay’dan dönüşü beklenilmelidir. Genelde Yargıtay’dan dosyaların dönüşü 2-3 yıl almaktadır. Şu anda gündemde olan bir af çalışması yok, ancak bu, yarın herhangi bir af çalışmayacağı anlamına gelmez. Gündem son bir kaç yıldır çok hızlı değişmekte. Genel bir af çıkması halinde bütün mahkumları kapsar, ancak özel af olarak nitelendirdiğimiz bir af çıkması halinde, çıkarılacak olan yasanın şartları değerlendirilerek yorumlanabilir, umarım yorumumuz açıklayıcı olmuştur. Tez zamanda sevdiklerinize kavuşmanızı ümit ediyoruz.

 87. Merve dedi ki:

  Neden attığım yorumu göremiyorum

  1. Admin dedi ki:

   Merve Hanım Merhaba; tüm okurlarımızın yorumları, admin tarafından onaylandıktan sonra görülür. Bunun sebebi ise; hakaret, vs. gibi suç içeren yorumlara engel olmaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

 88. Merve dedi ki:

  Bilgilendirme icin teşekkür ederim. Fakat sorularimin cevabini alamadim. Yardımcı olur musunuz ? ?

  1. Admin dedi ki:

   Merve Hanım;
   Konuyla ilgili birim sorumlumuz Mehmet Zeki Bey ‘e konuyla ilgili bilgi aktardım. En kısa sürede size sorunuz ile ilgili bir dönüş sağlayacaktır. Anlayışınız için teşekkürler.

 89. Merve dedi ki:

  Ben teşekkür ederim. Bilgi icin sabırsızlıkla cevabınızı bekliyorum… 🙁

 90. Figen dedi ki:

  Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler ve desteğiniz için sonsuz teşekkürler. Benim kardeşim yaklaşık 3 buçuk yıl önce adam öldürmeye tam teşebbüs suçundan 13 yıl 4 ay ceza aldı. (Allah korudu ve neyse ki karşı tarafa bir şey olmadı.) Konu Yargıtay’a taşındı fakat şu ana kadar hiç bir sonuç yok. Bu yıl üniversite sınavına hazırlanıp cezaevinde kaldığı ildeki üniversitede Bir bölümü kazandı, eşi kayıt yaptırdı. Yargıtay cezayı onaylasa bile, açık cezaevine geçip üniversiteye gidebileceğini öğrenmiş. Dilekçe verip Yargıtay’dan gelecek sonucu hızlandırmaya çalışıyor. Konuyu Yargıtay’a taşımasaydık çoktan açık cezaevine geçebilecekken şu anda ne kadar bekleyeceğimizi bile bilmiyoruz. Bu konuyla ilgili başka ne yapabiliriz? Herkesin bir an önce ailesine kavuşması dileğiyle, yardımcı olduğunuz kişiler adına tekrar teşekkür ederim. Saygılarımla,

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Figen hanım, maalesef Yargıtay’dan dosyaların geri dönüşü uzun zaman almakta, sizin de belirttiğiniz gibi dilekçe verilerek veya avukatınız aracılığıyla bizzat takip ettirilerek sürecin hızlanmasını sağlayabilirsiniz. İyi dilekleriniz ve temennileriniz için ayrıca teşekkür ederiz. Dilekcesepeti.com olarak okurlarımızı bilgilendirerek yardımcı olamaya çalışmak bizleri mutlu etmekte. Okurlarımız tarafından takdir edilmekte doğru yolda olduğumuzu, daha da büyüyerek geniş bir aile olacağımızı gösteriyor. Bir an önce sevdiklerinize kavuşmanızı ümit ediyoruz.

 91. Merve dedi ki:

  Bilgilendirme mesaji yeni elime geçti,hersey icin ilginiz icin cok teşekkür ederim ?

 92. Bayram dedi ki:

  Herkese selam olsun ben edirne acik ceza evinde yatiyorum özel izinle çıktım denetim serbesligi üç sene ve ceza indirimi varmış bu konula ilgili bilgi alabirmiyiz çünkü dika basa dolu nefes almakta zorluk aliyoruz

  1. Admin dedi ki:

   Merhabalar Bayram Bey;
   Bizden de sizlere selam olsun.

   Konuyla ilgili ortada konuşulan, yazılan ve çizilen bir çok haber ve bilgi var. Bizlerinde bu yönde aldığı duyumlar var. Ancak gerek siz mahkumların ve gerekse de mahkum yakınlarının konuyla ilgili hassasiyetini bilerek birşeyler yazmaya gayret gösteriyoruz. Amacımız kimseyi umutlandırmak değil. Dilekcesepeti.com ‘da sadece gerçek bilgiler paylaşılmaktadır. Mahkumlara müjde 2017 yılı başlarında bir düzenleme ile verilmiş, bu da tarafımızdan sizlere anında bildirilmişti. Konuyla ilgili takibimiz sürüyor. Ankara ‘dan bu yönde atılacak somut adımları, yetkili ağızlardan yapılacak açıklamaları anında sizlerle paylaşacağız.
   Çok detaylara girmek istemiyoruz ancak mahkumlara 2017 yılı bitmeden ikinci bir müjde gelebileceğini düşünmekteyiz. Yine de umutlanıp hayal kırıklığına uğramaktansa, unutup sürpriz sevinci yaşamak daha yeğdir diyoruz. Lütfen biraz daha sabredin.

   Saygılar.

 93. abdulhamit dedi ki:

  sayın hocam 2016 dan once atesli silahli olaydan 14ay ikinci kez mukerrir hukmunde ceza aldim.cezamin tamamini kapali cezaevinde cekmek gerektigi dogrumudur..okadar arastirip sormama ragmen bir netice alamadim. yardimci olursaniz sevinirim saygilar . iyi gunler diliyorum

  1. Admin dedi ki:

   Merhabalar Abdulhamit Bey;
   Bu sorunuz da yine Mehmet Zeki Bey üstadımızca detaylı bir şekilde sizlere cevaplandırılacaktır.

 94. kemal dedi ki:

  merhaba denetim serbestlik yasasından faydalanarak 4 once açık cezaevinden tahliye oldum 1 kez imzamı birkezde görüşmeyi kaçırdım sonuç ne olur 20 ay daha denetim serbestligim var

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kemal bey merhaba,
   Denetimli Serbestliğe Uymayara ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.
   Hükümlüler denetimli serbestlik kapsamında tahliye edilirken bunun sonucunda getirilen kuralları da kabul etmiş olurlar. Denetimli Serbestliğe uyulmaması halinde kişinin yararlanmış olduğu haklar ve infaz şekli ortadan kalkar. Denetimli Serbestlik ihlalinde bulunan hükümlü tekrar cezaevine alınır. Bu nedenle, hemen denetim serbestlik müdürlüğüne başvurarak başvurarak sözlü veya yazılı şekilde mazeretinizi bildirmenizi öneririz, umarız bu şekilde sorununuz çözülür.

 95. kemal dedi ki:

  teşekkür ederim peki kapali cezaevinemi alınıyor kalan cezamı ordami çekiyorum açık hakkim tekrardan olmuyor mu mehmet bey tesekkurler birkez imza birkezde görüşmeye gidemedim ikiside aynı ihlalmi sayılıyor bir şansım daha olmuyor mu kınama gibi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kemal bey, daha önce de belirttiğimiz gibi herhangi bir şekilde denetim şartlarına uymamak ihlal sebebi sayılmaktadır. yasada ihale uymayanlar cezaevine alınır şeklinde açıkça hüküm vardır. Bu nedenle kapalı cezaevine alınsanız bile daha sonra şartların uygun olması halinde açık ceza evine geçmenizde bir sakınca olmadığını düşünmekteyiz, yine de bu konuda en son kararı verecek olan ilgili birimler olacaktır, çünkü infaz dosyanız bir bütün olarak değerlendirilerek işlem yapılacaktır. Denetim ihlali nedeniyle bir işlem yapılıp yapılmadığını ilgili Denetimli serbestlik müdürlüğüne başvurarak öğrenmenizi tavsiye ederiz.

 96. Mertan dedi ki:

  Mrb. Arkadaşlar benim dayım yıllardır cezaevinde ve bu konu ile ilgili araştırma yapmamı istedi nereye nasil başvuru yapacağı konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim dilekçe örneği vs.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Mertan,
   Tutuklulukla ilgili yapmak istediğiniz araştırmanın konusunun ne olduğunu bilsek buradan sizlere daha açıklayıcı bilgiler verebiliriz. Sitemizde tutuklulukla ilgili bir çok ayrıntılı makale bulunmaktadır. Bu makaleleri de okuyarak tutuklulukla ilgili bilgi edinebilirsiniz. sitemizin arama butonuna merak ettiğiniz konuyu yazarak arama yapmanız yeterli olacaktır, örnek “tutukluluk” veya “Denetim” gibi

 97. Nur nehir dedi ki:

  12.12.2016da acilmis bir davadan 2 yol 6 ay ceza aldim acik cezaevine gideceğim direk bunun yatari ne olur birde ertelemeye gönderdim küçük çocuğum ve bakmakla hükümlü olduğum engelli annem vardır belgerini sundum.ne kadar hatip cikarim ertlenmezse

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar,
   Hakkınızda verilen ceza 2 yıl 6 ay hapis cezası ise verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında Yatar: 1 YIL 8 AY 1 GÜN HAPİS cezası olacaktır.
   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamazsınız.
   8 AY 1 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılırsınız.
   Hakkınızda verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çektiğiniz takdirde geri kalan cezanızı açık ceza infaz kurumunda çekebilirsiniz.

 98. Nur nehir dedi ki:

  Bana gelen ihtarnamede 10 gün içinde sivas acik ceza evine teslim olmak yaziyir kapali birşey ywzmiyor ama aras girdiği da da acikta yatacaksin denildi belli bir sure hatip.iyi halden cikamazmiyim

 99. Mazhar dedi ki:

  Merhaba! Benim abim taş atma yasadından yargılandı4 yıl 2 ay ceza yedi yatarı nekadar denetimli serbeslik uygulanır mı geceli gündüzlü mü yatıyor cezasını nasıl oluyor lutfen bilgilendirin

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Mazhar bey,
   Taş atma yasasından kastettiğiniz suçun “örgüt üyeliği” suçu olarak değerlendirdiğimizde
   4 yıl 2 ay hapis cezasından koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında Yatar 3 YIL 1 AY 15 GÜN HAPİS olacaktır.
   Sanık 2 YIL 1 AY 15 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.

   1. Mazhar dedi ki:

    Allah razı olsun Mehmet Zeki Tunçtürk tşkler

   2. Mazhar dedi ki:

    Hocam birde ceza evinde herhangi bir ceza yemezse 2 yıl 1 ay 15gün den hic düşmez mi birsey tşkler şimdiden

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Mazhar bey,
     daha önce belirtmiş olduğumuz süreler zaten hükümlünün cezaevinde iyi halli olarak geçirmesi halinde koşullu salıvermeden (şartlı tahliye) faydalanacağı süreler. bu nedenle denetimli serbestlik haricinde bu sürelere başkaca bir indirim uygulanmayacağını düşünmekteyiz.

     1. Mazhar dedi ki:

      Peki hocam kendisi şu anda kiliste omu batmana yada batmana yakın bir il ilçe getirmek gibi bir imkanimiz varmı
      Ayreten kendisinin olmayan ama ruhsatı kendi adına olan iki araç var vasi kararına rahmen aracların üzerinde şer varmiş araçları satamıyoruz araç satışını hızlandırmamız için ne yapmamız gerek tşklr

     2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

      Mazhar bey, cezaevi idaresine hükümlünün bu konuda dilekçe vermesi gerekmektedir, mevcut şartların uygun olup olmaması yönünde bu durum değerlendirilerek karar verilecektir

 100. Nur nehir dedi ki:

  Tekrardan merhaba ben bana gelen hapis cezasini ertelemeye gönderdim su anda da itiraz edicem bir sorun olur mu acaba hem erteleme hem.itiraz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Nur Nehir hanım,
   Hapis cezasını ertelemeye gönderdim dediğinizden açıkçası tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım ancak ertelenmiş olan yada HAGB kararı verilen bir karara itiraz etmenizde herhangi bir sorun olmaz bu sizin yasal hakkınızdır.

 101. Nazan abbasoğlu dedi ki:

  Eşim daha önce denetim serbestlikten faydalanmak için 4 gün açık ceza infaz kurumunda yatmıştı daha sonra 7 ay denetim serbetlikte imza attı ve seminerlere katıldı ama daha sonra 1 seminer ve 1 imza atamadığı için kalan 7 ayını kapalı infaz kurumunda geçirmek üzere kapalı cezaya alındı 2 aydır yatmakta kalan 6 ayını kapalıdamı geçirir ikinci kez açık infaz kurumuna geçiş hakkı varmı teşekkürler

 102. Hulya dedi ki:

  Merhaba eşimin 4 yıl 2 ay ceza kesil 20 ay yattı iyi halden serbest kaldı 2008 yılında ama eşim yabancı olduğun dan ülkesine gönderildi eşine arama kararı çıkmış 2013 beri geçen hafta adliyede tutukladılar eşimin haberi yoktu arama kararından ordaki savcı 2 3 gün yatip çıkar dedi şartlı tahliye olacak dedi ama halen eşim çıkmadı serbest denetim için dilekçe yazdı halen cevap gelmedi kapalı cezaevinde yatıyor kaç ay yatar esim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Hülya hanım, en son yapılan düzenleme ile eşiniz 2 yıl deneyimli serbestlikten faydalanılabilir (suçun kapsam dışında olmaması halinde) bu nedenle işlemlerinin tamamlanması ve iyi hal kararının alınmasının hemen ardından bir kaç gün içinde tahliye edileceği kanaatindeyiz.

   1. Hulya dedi ki:

    Merhaba mehmet bey 1 haftadır çıkmadı çağlayanda yakalandı yabancı olduğu için maltepe ‘ye götürürdü salı günü acil görüş versi savcı bana ama salı günü dilekçe yazmış 2 3 günü cevap gelir demişler ben şimdi süreci takip etmek için çağlayan adliyesinemi yoksa kartal adliyeden den mi takip edeyim eşi olduğum için bana bilgi verirler mi mehmet bey

   2. Hulya dedi ki:

    Mehmet bey suçu eroin satıcısı ‘ndan ama başkasının yerine yakalandı suçu onun olmadığını aradaki muhbir söylemiş satan başkası ama arkadaşı o gün onu göndermiş oraya o yakalanmış 20 ay yattı suçsuz olduğu anlaşılmış

 103. Emre dedi ki:

  Ben 2013 yılında kaçakçılık suçundan 2 yıl 6 ay ceza aldım. Dosyam temyizde hala gelmedi. Bu yasadan yararlanabilir miyim? Ve yatarı ne kadardır? Anladığım kadarıyla ceza yatmayacağım cevap verirseniz çok sevinirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Emre bey, suç tarihinin 2013 olması nedeniyle sizde 2 yıl denetimli serbestlikten faydalanabilirsiniz. Cezaevine giriş işlemi yapmadan kimse için koşullu salıverme ve denetimli serbestlik uygulanamayacağından ilk başta cezaevine giriş işleminiz yapılacak sonrasında denetimli serbestliğe tabi tutulacaksınız, denetimli serbestlikten faydalanmak için cezaevine alındığınızda dilekçe ile talep de bulunmalısınız. cezaevine giriş çıkış işleminiz bir ile on beş gün arasında olabilir.

   1. Emre dedi ki:

    Çok soru soruyorum kusura bakmayın. Yeni denetimli yasası çıktığına göre mahkemenin direk hagb verebilme ihtimali var mıdır? Bir de geçenlerde alkollü araç kullanmaktan mahkeme açıldı. Kasıtlı şekilde trafik güvenliğini tehlikeye sokmaktan fakat eski dosyama karar verilmediği için ceza alsam da tekerrür hükmü uygulanamiyor değil mi? Tekerrür hükümleri ceza aldıktan sonra tekrar suç işlenirse denetimli bozulur diyor çünkü? Yanlış mı biliyorum? Teşekkür ederim.

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhabalar Emre bey,
     HAGB bir tedbirdir ve şartların oluşması halinde uygulanabilir. HAGB kararı verilebilmesi için sanığın sabıkasız olması ve sonuç cezanın 2 yıldan az olması gerekmektedir. Ayrıca sanığın HAGB’nin uygulanmasına muvaffakkat etmesini gerekmektedir. Tekerrür ise daha önce işlemiş ve kesinleşmiş bir suçun olması halinde uygulanır. Suçun aynı nitelikte olması gerekmektedir. Yani kasıtlı suç işlenmesi halinde tekrar kasıtlı suç işlenirse tekerrür oluşur. Denetim süresi içerisinde kasıtlı bir suç işlenmesi halinde denetim ihlali nedeniyle bozulur.

 104. Banu dedi ki:

  İyi günler mehmet bey.eşim eşyayı gumruk işlemlerine tabi tutmaksızın ülkeye sokmak suçundan 12ay hapis cezası aldı..bu suçun kasıtlı suçmu taksırlı suc mu olduğunu öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız çok sevınırım.eşimin yaralama suçundan tekerrüre esas ilamı var.bu suç tekerrur hukumlerıne uygulanırmı.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Banu hanım,
   Eşinizin işlemiş olduğu suç kaçakçılık olarak nitelendirilmektedir ve kasıtlı bir suçtur, daha önce işlemiş olduğu kasıtlı bir suç varsa tekerrür oluşur.

 105. Gencer dedi ki:

  Merhabalar Mehmet bey mühim bi sorum sıkıntım var.dosyamdaki kararda şöyle yazıyordu;Sanığın 1.sulh ceza mahkemesinde …..esas …..karar sayılı ilami ile tekerrüre esas 3ay 15 gün mahkumiyeti bulunduğundan sanının cezasının 58/6-7 maddeleri gereğince mükerrırlere göre cezalandırılmasına dıye karar vardı.ceza yargıtaydı.ben dılekçe yazıp ıtırazımdan feragat ettım cezayı kabullendim.
  Ancak bazi arkadaslarim infaz asamasinda 58/6-7ile beraber ikinci kez tekerrur hukmu uygulanip 108/3 koşullu salıverılemez uygulanır dıyorlar.bu mümkün olabılırmı.benım kararımda 58/6-7 yazıyor başkada bişey yazmıyor.zaten tekerrur bıle deıldım eskı cezamda uğrasamıcagım için ve her iki türlüde denetımlı serbrstlikten yararlanagım ıcın üstüne düşmedim.ama kararda yazmamasına rağmen ben ıtırazdanda feragat edıp sucu kabullendım dılekçe yolladım daha 2gun oldu.ama şimdi arkadasların bana bunları solemesı benı çok kotu ettı.sızden rıcam Allah rızası için bana ne yapabılırım onu soyleyın .dosyam ınfaz hakımliğine geldınde bu soyledıklerımın olma ıhtımali varmı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Gencer bey, mükerrirlere özgü infaz rejimi bile uygulansa hakkınızda 3/4 infaz uygulanacak ve koşullu salıverme (şartlı tahliye) hükümleri uygulanacaktır.

 106. kemal dedi ki:

  Merhaba mehmet bey benimde bir sorum olacak 2013 yılında bir suca karışıp ceza aldım aldigim bu ceza 5 yıl ertelendi 2017 yılında tekrardan bir suça karışıp 4 yıl ceza aldım su an denetim görüyorum 2013 yılında aldigim cezada geldi su ne yapmam gerekir denetim görüyorum bu beş ayın hepsini mi yatarım deneyimim yanarım teşekkür ederim

 107. kemal dedi ki:

  Merhaba mehmet bey benimde bir sorum olacak 2013 yılında bir suca karışıp ceza aldım aldigim bu ceza 5 yıl ertelendi 2017 yılında tekrardan bir suça karışıp 4 yıl ceza aldım su an denetim görüyorum 2013 yılında aldigim cezada geldi su ne yapmam gerekir denetim görüyorum bu beş ayın hepsini mi yatarım denetiimim yanarmi teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kemal bey, 2013 yılında almış olduğunuz HAGB cezası kesinleştikten sonra 5 yıl içerisinde bir suç işleminiz halinde mahkeme bu hükmü açıklar. Şu anda yapmanız gereken denetiminize devam etmeniz, 2013 yılında verilen cezada mahkeme hükmü açıklamışsa ve bu cezada kesinleşmişse yeniden ceza evine alınırsınız, çekmiş olduğunuz cezanız ve denetimde geçirmiş olduğunuz süre cezanızdan düşüldükten sonra yeni gelen ceza ile içtima ettirilir (toplanır) ve yeniden koşullu salıverme tarihiniz hesaplanır, cezanın tamamını yatmazsınız hakkınızda yeniden şartlı tahliye uygulanır ve sonuç cezadan sonra denetim uygulanır.

 108. Eray dedi ki:

  Merhabalar infaz süresi 5 yıla uzatıldı mı bi bilgisi olan var mı??

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Eray bey, bu konuda yapılan herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. 2018 yılı içerisinde Mahkumlara ilişkin yapılacak ceza indirimi, denetim veya herhangi bir yeni düzenleme ile ilgili anında sitemizde gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

 109. hüseyin dedi ki:

  merhaba 2017 yılı sonu bir yasa çıkacak denildi fakat ocak 14 oldu., 7 yılık suçlar af gelecek ayrıca denetim 3 yıl olacak deniliyor ..bilgisi olan varmı?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Hüseyin bey, dediğiniz gibi söylentisi var ama gerçekte henüz resmi kanallarda bu konuda yapılan bir açıklama yok, bu konuda daha önce okurlarımızı bilgilendirmiş ve asılsız söylentilere inanmamalarını, neticesinde hayal kırıklığına uğrayacaklarını belirtmiştik. Mahkumlara ilişkin yapılacak ceza indirimi, denetim veya herhangi bir yeni düzenleme ile ilgili anında sitemizde gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

 110. Ferit dedi ki:

  Denetimli serbestlik terör suçları için geçerli mi feto ve pkk pyd hariç islami terör örgütü suçları için cezasısın ne kadar bitimine kala açık cezaevi veya denetimden faydalanır cvb yazarsanız sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Denetimli serbestlik terör suçları içinde geçerlidir ancak terör suçunda mahkum olanlar 671 Sayılı KHK hükümleri uyarınca (2 yıl) Denetimli serbestlikten yararlanamazlar. 10 yıldan az hapis cezası kalan mahkumlar cezasının bir ayını kapalı ceza infaz kurumunda geçirmiş olmak kaydıyla açık ceza infaz kurumuna ayrılabilirler.

 111. Ecemmm dedi ki:

  Merhaba lar…. Acillllllll bilgi istiyorum ……
  Kardeşim evimizin yakınlarındaki aynı isimli iki markete girmis ve kimseye zarar vermeden nakitleri alıp ayrılmış.. madde kullandığı için ihtiyacım var zarar vermek istemiyorum diyip alıp çıkıyor.. her iki markettin zararları odenip şikayet i olmuyorlar..ama kamu davası olduğu için yatıyor şuan..ilk mahkeme den cezasının 3/2 yatıyor… İki mahkeme si sağlık raporlarının gelmemesi sonucu bı kaç kere ertelendi.. bu arada kendisi açık cezaevinde..Şubat’ta mahkeme si gerçeklesicez rapor sonuçları gelmiş… Size sorum denetimli serbestlik yasası olursa faydalanabilirmi?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ecem hanım, mevcut yasa gereği denetimden yararlanabilir, yeni düzenleme olursa ondan da yararlanacağını düşünmekteyiz

 112. Ecemmm dedi ki:

  Cevabınız için teşekkür ederim inşallah dediğiniz gibi olur ? bişey daha var şuan açık cezaevinde lakin kendi biraz fazla hareketli bı çocuk olurda kapalı ya geçerse bu yasalardan faydalanabilirmi?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ecem hanım, böyle bir durumda yine denetimli serbestlikten faydalanacağı kanaatindeyiz.

 113. orkun turk dedi ki:

  merhaba taahudu ıhlal den ceza aldım.10 gun ıcınde ınfaz savcılığına gelın dıye teblıg edıldı posta ile fakat ben gıdıp teslım olmadım yakalanmam cıkmıs bugun ınfaz kalemını aradım bana gelin 10 gun sure verelim dedıler.bu bana ınandırıcı gelmedı gıtmedım.ne yapmam gerekiyor böyle bır sure verılıyormu kalktı deniliyordu.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Orkun bey, infaz işlemi için yapılan tebligata uymamanız nedeniyle hakkınızda yakalama çıkartılmış ise tekrar süre verileceğini düşünmemekteyiz, bildiğiniz üzere taahhüdü ihlal suçlarında koşullu salıverme (şartlı tahliye) ve denetimli serbestlik uygulanmamaktadır.

 114. Damla dedi ki:

  Lutfen cevap verin nisanlim 16-17 yasindayken gasptan 40 gun cezaevinde kalmis daha sonra serbest kalmis fakat dosyasi kapanmamis suan 21 yasinda ve gecen gun 1 yil 8 ay hapis kagidi geldi avukatimiz 2 gun yatip denetimlikten yararlanir dedi fakat cezaevinde eski dosyalarida ortaya cikarmi cikarsa bunlar cezasina etkisi olurmu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Damla hanım, nişanlınızın işlediği suç tarihi 01 Temmuz 2016 tarihinde önce olduğu için 671 Sayılı KHK kapsamında 2 yıl denetimli serbestlikten faydalanacağı kanaatindeyiz, nişanlınız hakkında açık ceza infaz kurumuna giriş çıkış işlemi (yaklaşık 1 ile 15 gün arasında olabilir) yapılarak denetime uygulanacaktır. Daha önce işlemiş olduğu erteli (tecilli) veya HAGB olan suç varsa bunların ihlali halinde dava dosyaları yeniden ele alınır. Tabi bu durumda da mahkeme süreleri göz önünde bulunduracak ve ona göre karar verecektir.

 115. Admin dedi ki:

  Merhabalar değerli okurlarımız. Mehmet Zeki Bey, sağlık sorunları nedeniyle 2 gündür aramızda olamadı. Yarından itibaren inşallah sizlerle bilgi paylaşımına devam edecek. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

 116. Adem dedi ki:

  Uyusturucu ektim ve yakalandim pisman oldum ? 3 yil 4 ay verildi kararin temize getmesini istedik sonuc ne olur karar nezaman verilir tesekurler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Adem bey, mahkeme hüküm vermiş bu durumda üst mahkeme ( Yargıya veya BAM) gerekli incelemeyi yaparak karar verecektir, onanması halinde herhangi bir değişiklik olmadan infaz işlemine başlanacaktır. Bozma olması halinde verilen bozma kararına istinaden gerekli işlem yapılacaktır. Dosyanız Yargıtay’a gönderilmişse bu süre Bölge Adliye Mahkemesine istinaden daha fazla yaklaşık 1 ile 3 yıl arasında sürebilir.

 117. murat dedi ki:

  Mehmet bey ..bir soruda 671 khk da infazı yananlar yararlamaz diyorsunuz …doğrusu aynı hüküm ile infazı yananlar değil mi …yanlış bilgi vermeyelim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Murat bey her suç kendi niteliği açısından farklılık gösterebilir bu nedenle infazla ilgili bireysel durumunuza göre değerlendirme yapmak daha doğru olacaktır

 118. murat dedi ki:

  mehmet bey 1998 senesinde 12sene 6 ay ceza aldım 2sene 6 ay yattım ..2001 Rahşan affndan çıktım…2006 yılında 5 sene dolmadan yaralamadan 6 ay ceza aldım ..koşullu salıverilmem geri alındı ..cezamı mükerrirlere özgü infaz rejimine göre çekmesi deniliyor yatarım ne kadar olur ..denetimli serbestlikten yararlanabilirmiyim ….671 khk da aynı hüküm ile infazı yananlar yararlamaz diyor ..benim birinci sucumla ikinci sucum farklı ..teşekkür ederim ..irde sizden bilgi almak istedim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Murat bey, mükerrirlere özgü infaz rejimi uygulandığı takdirde 4/3 infaz uygulanacaktır hükümde denetimle ilgili bir şeyden bahsedilemişse normal şartlarda denetimli serbestlikten faydalanabilirsiniz. Ancak 671 Sayılı KHK ile denetimli serbestlikten faydalanıp faydalanmayacağınıza ilişkin ayrıntılı bilgiyi avukatınızla görüşmeniz daha doğru olacaktır.

   1. murat dedi ki:

    cok sağol hocam

 119. Gülcan dedi ki:

  Merhabalar eşim 15 ay ceza aldı 10 ay denetimli serbeslikten yararlanırken sigorta iptalini haner vermediğ için tekrar aranması çıktı 1 ay önce kapalı cezaevine alındı tekrar denetimliden yararlanabilir mi 1/2 den yaralanıyo galiba ceza 10 aydan 7.5 aya düştü müddetnamesine göre 5 ayı var giriş aralık 26 çıkış mayıs26 Bu arada suçmhırsızlık diye geçiyor: (

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Gülcan hanım eşinizin tekrar Denetimli serbestlikten yararlanamaz, ancak 1/2 infaz aynen devam eder, bu durumda şartlı tahliye tarihinde tahliye olacaktır.

 120. Nuray dedi ki:

  İyi geceler eşim açık cezaevine sabah sayımında uyumuş tutanak almış sonuç ne olur bilgilendirmenizi bekliyorum teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Nuray hanım, bu durum cezaevi idaresinin takdirinde, ciddi bir sorun olacağını düşünmüyoruz.

 121. mustafa dedi ki:

  mrh allahım herkesın yardımcısı olsun Ben 2020 de tahliye olmam gerekirken 2011 detahliyemi oldum 2013 yılında suc işledim hakim aynen şöyle yazmş mükerirlere özgüinfaz rejimine göre çektirilmesine demiş infazımı yakmısmıdır teşklr

 122. mustafa dedi ki:

  mrh allahım herkesın yardımcısı olsun Ben 2020 de tahliye olmam gerekirken 2011 detahliyemi oldum 2013 yılında suc işledim hakim aynen şöyle yazmş mükerirlere özgüinfaz rejimine göre çektirilmesine demiş infazımı yakmısmıdır ben de yurt dısına cıktım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Mustafa bey, infaz dosayını bütün olarak incelemeden kesin bir şey söylememiz doğru olmayacaktır. Ancak hakkınızda mükerrirlere özgü infaz rejiminin uygulanması yönünde bir karar verilmesi verilen karara ilişkin infaz şartlarını belirler.

 123. Tamer motor dedi ki:

  Ben tamer taahhüdü ihlalden yakalandıktan sonra verilen 10 günlük süre içinde teslim olmadım yalnız cezanın kesinleştiği tarih 2 yılı doldurmuş dava düşermi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Tamer bey taahhüdü ihlal nedeniyle hakkınızda verilen mahkeme kararının kesinleşme tarihinden itibaren 2 yıl geçmiş olması halinde zamanaşımı nedeniyle düşecektir. Burada dikkat edilmesi gereken taahhüdü ihlal nedeniyle verilen cezaya ilişkin kararın kesinleşme tarihidir.

 124. demet dedi ki:

  merhaba
  karedeşim ayrı ayrı suçlardan şuan ceza evinde ve eve gelen kağıtlarda denetimli selbeslikten yararlanıp 1 hafta yatıp çıkacaktı fakat biz ceza evine görüşe gittiğimiz zaman 1 ay kapalıda kalması gerektiğini söylediler. cezası açıkta olduğu halde neden kapalıya almışlardır.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Demet hanım, cezası 10 yıldan az olan hükümlüler 1 ay kapalı ceza infaz kurumunda yattıktan sonra buradaki cezalarını iyi halli geçirmeleri halinde açık ceza infaz kurumuna sevkine karar verilmektedir.

 125. demet dedi ki:

  birde 2 yılı doldurma durumunda nasıl davalar düşer şartları nedir ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Demet hanım, yılı doldurma derken tam olarak neden bahsettiğinizi anlayamadım, denetimli serbestlikten bahsediyorsanız eğer dava düşmez sadece infaz tamamlanmış olur.

 126. demet dedi ki:

  KARDEŞİM DENETİMLİ SELBESTLİKTEN CEZASINI ÇEKERKEN YENİDEN BİR MAHKEMESİ SONUÇLANMIŞ VE KAPALIYA ALDILAR ŞUAN KAPALI CEZA EVİNDE VE 16.01.2018 TARİHİNDE YENİDEN BAŞKA BİRİSİ DAVA AÇMIŞ ŞUAN DURUMU NE OLUR DENETİMİ BOZULURMU TEKRAR SUÇ İŞLEDİĞİ İÇİN TEKRAR DENETİMDEN YARARLANABİLİR Mİ BİRDE GEREKÇELİ KARAR YAZILDI NE DEMEK

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Demet hanım, kardeşinizin denetimde geçirdiği süreler cezasından düşecektir, işlemiş olduğu cezaların toplamı içtima ettirilir (toplanır) buna göre tekrar koşullu salıverme (şartlı tahliye) süresi tespit edilir, bu süre üzerinden tekrar denetimden faydalanabilir. Gerekçeli karar duruşma sırasında verilen kararın ceza mahkemesi tarafından duruşmadan sonra 15 gün içerisinde gerekçesiyle yazmış olduğu karara verilen addır, duruşmada verilen karar ile gerekçeli karardaki hüküm kısımları aynıdır herhangi bir değişiklik olmaz.

   1. demet dedi ki:

    Mehmet bey abimin koşullu salıverme süresi 17.08.2020 bu tarihten öncemi denetime ayrılır yada bu tarihi içeride geçirdikten sonra mı bu tarihe göre ne kadar içeride geçirir cezasını

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Demet hanım, koşullu salıverme süresinden önce denetimli serbestlik tedbiri uygulanacaktır, 671 Sayılı KHK dan yararlanıyorsa 2 yıl yararlanmıyorsa 1 yıl denetimli serbestlik uygulanır.

 127. Bera dedi ki:

  Slmlar mehmet bey.istinafa yapilan cezanin itirazi icin verilen kararda ıtıraza red veya onama çıkarsa.bu dosyayı yargıtaya yollama imkanımız varmı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Bera, istinaf başvurunuz reddedilip yerel mahkemenin kararının onanmasına karar verilmesi halinde bunu temyiz edebilmeniz için belli şartların olması gerekmektedir. Bölge Adliye Mahkemeleri Kararları Temyiz Edilebilir mi konulu yazımızı okuyarak bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

   1. Bera dedi ki:

    Çok teşekkür ederım.bir sorum daha var sıze.2004te verılıp ertelenen adlı para cezasından sonra 2007de başka bı suç işlendinde bu sucta tekerrur uygulanırmı 2004teki para cezasına ıstınaden

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Bera hanım, tekerrür uygulanıp uygulanmayacağı konusunda ilgili mahkeme karar verecektir.

 128. Songul dedi ki:

  Kayinim esimin adina 3 bankadan kredi karti cekip kullanmis odemedi esim odemesi icin savciliga basvurdu mahkeme oldular toplim 7 bucuk yil ceza yaziyordu idea name de dun yakalandi karakolda 4 bucuk yil kesinlesmis dolandiriciliktan hapis cezasI var dediler cezaevine gonderdiler acaba ne yapabiliriz kac yil yatar denetimli serbes tllik alirmi acik cezaevine gecisI nasil olur iyi hal varmis bilgilendirirmisiniz tahliye olmasi icin nasil bi yol izlemeliyiz simdiden tesekkurler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Songul hanım, sitemizde CEZA İNFAZ YATAR VE DENETİMLİ SERBESTLİK HESAPLAMA PROGRAMI bulunmaktadır, sitemizdeki bu programdan faydalanarak ceza infaz yatar ve denetimli serbestlik hesaplaması yapabilirsiniz. cezaya ilişkin ayrıntıları yazmadığınız için biz bu konuda size kesin bir bilgi aktaramıyoruz.
   https://www.dilekcesepeti.com/infaz-yatar-hesaplama.html vermiş olduğumuz bu linkten programa ulaşabilirsiniz.

 129. Neslihan dedi ki:

  İyi akşamlar benim eşime arkadaşı uyuşturucu ticareti yapıyor diye iftira attı halbuki arkadaşının kendi aracında çıktı adam tutuklandıktan sonra üç ay sonra eşimin adını veriyor ve tutuklanıyor eşim 17 aydır cezaevinde şuan adam vijdan azabı çektiğini söyleyip eşimin suçunun olmadığına dair dilekçe yazmış bu dilekçenin nezaman iyi haberi gelir beni bilgilendirirmisiniz

  1. Neslihan dedi ki:

   İyi akşamlar benim eşime arkadaşı uyuşturucu ticareti yapıyor diye iftira attı halbuki arkadaşının kendi aracında çıktı adam tutuklandıktan sonra üç ay sonra eşimin adını veriyor ve tutuklanıyor eşim 17 aydır cezaevinde şuan adam vijdan azabı çektiğini söyleyip eşimin suçunun olmadığına dair dilekçe yazmış bu dilekçenin nezaman iyi haberi gelir beni bilgilendirirmisiniz

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Neslihan hanım, Yargılamanın yapıldığı mahkeme bütün delilleri ve sanık beyanlarını değerlendirerek bir karar verecektir, eşinize iftira attığını iddia ettiğiniz diğer sanığın bunu dilekçe ile ikrar edip beyanda bulunmasının eşiniz açısından olumlu sonuç doğuracağını düşünmekteyiz ancak daha önce de belirtiğimiz gibi, Uyuşturucu imal ve ticareti suçlarında yetkili mahkemeler ağır ceza mahkemeleridir, dava dosyasını bir bütün olarak değerlendirmek ve buna göre yorum yapmak gerekmektedir, bu açıdan eşinizin davayla bir ilgisinin olup olmadığı veya ne zaman tahliye olabileceği ile ilgili açık bir yorum yapmamız mümkün olmayacaktır, ancak eşinizin davasını bir avukat aracılığıyla takip ettirmeniz ve bu konuda avukatınızdan ayrıntılı bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır.

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Neslihan hanım, Uyuşturucu imal ve ticareti suçlarında yetkili mahkemeler ağır ceza mahkemeleridir, dava dosyasını bir bütün olarak değerlendirmek ve buna göre yorum yapmak gerekmektedir, bu açıdan eşinizin davayla bir ilgisinin olup olmadığı veya ne zaman tahliye olabileceği ile ilgili açık bir yorum yapmamız mümkün olmayacaktır, ancak eşinizin davasını bir avukat aracılığıyla takip ettirmeniz ve bu konuda avukatınızdan ayrıntılı bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır.

 130. Neslihan dedi ki:

  Allah rızası için yardım edin bana çocuklarım babasız büyümesin eşimin suçu olsa size asla yazmazdım Cumhurbaşkanına kadar gittim ama görüştürmediler yardımınızı bekliyorum

 131. barış dedi ki:

  sayın avukat bey,kardeşim 8 yıl 24 ay ceza aldı .basit cinsel istismardan .mağdur 4 kişi olduğu için 2.yıl 6 şar aydan.madde 103 ten yani.suç tarihi 2013 cezaevine bu ay girdi.açık cezaevine kaç yıl sonra geçebilir.kimselere soramıyoruz ne olur yardım edin.çok teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Barış bey, kardeşimize verilen ceza 8 yıl 24 ay hapis cezası ise işlediği suç gözönüne alınarak verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATARI: 6 YIL 7 AY 26 GÜN HAPİS cezası olacaktır,

   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.

   5 YIL 7 AY 26 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.

   Kardeşinize verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çekmesi gerekmektedir.

 132. barış dedi ki:

  ayrıca henüz müddetnamesi gelmedi 15 gün oldu.suçun 2013 te önce işlenmesi bir şeyi değiştirir mi?tşkler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Barış bey işlediği suç nedeniyle bir şey değişmez 671 sayılı KHK dan faydalanamaz.

 133. barış dedi ki:

  son olarak kaç yıl sonra açık cezaevine çıkabilir

 134. barış dedi ki:

  bu tür suçlarda tahliyesine son 3 yıla kalzıyor bazı yerlerde
  a açık cezaeviine çıkar ya

 135. barış dedi ki:

  özür dilerim düzeltiyorum..bazı yerlerde tahliyesine son 3 yıl kala açık cezaevine çıkabilir yazıyor başınızı ağrıttım özür dilerim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Barış bey, hakkında 10 yıldan az hapis cezası verilen hükümlüler cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çektikten sonra geriye kalan cezaları açık ceza infaz kurumunda infaz edilebilir.

 136. barış dedi ki:

  teşekkürler

  1. Barış dedi ki:

   Mehmet bey müddetname geldi 5 yıl 7 ay 26 gün diyor fakat açık cezaevine 3 yıl kala çıkabiliyor.bi yanlışlık olabilir mi sizce

 137. Mehmet dedi ki:

  Merhaba mehmet bey oncelikle bizlere belli bir cikar amaci gütmeden yardimci oldiguniz icin minnetariz mehmet bey sorum șuki biri 2010 biri 2012 tarihlerin de islemis oldugum; 2010 tarihinde basit yaralama yonunden1 yil 1 ay 10 gün 2012 tarihinde 58ci mukerrire ozgu madedeyide icindende bulunduran gorevi yaptirmamak icin mukavemet ve hakaret yönunden 2 sene 3 ay toplamda 3sene 4 ay 10 gun hapis cezasina carptirildim ve davayi temyiz surecine gondermistim bjr sene oncesine kadar yurt disinda egitim gormekteydim 2010 tarihinde isledigim suctan cezam onaylanmis sekilde geldi turkiyedeki ev adresime 10 gunluk belirlenmis sure icinde teslim olmam yonunde mahkumlar icin davetiye
  İsimli tebligat gelmisti ve ben turkiyeye teslim edilme endisesiyle kaydimi dondurup avusturyaya gectim ve 1 ay once 2012 tarinde isledigim suc yonunden 2 yil 3 aylik cezamda onaylandi ve ayni sekilde tekrar teslim olmam yonunde davetiye ev adresime teblig edilmisti inanin hayatimi resmen mahv ettim hem okulumdan ailemden vatanimdan ettim kendimi donemeyi cok istiyorum gecen 671 kararnameyi gordum okudum inanin sevineyimmi uzuleyimmi bilemedim kafam cok karisik uyuyamiyorun artik dusuncelerden cok ozur dilerim mehmet bey sizlerede rahatsizlik veriyorum ama inanin. İnternetten arastirma calistim kafam daha cok karisti sizlerden ricam mukerrire ozgu 58 ci maddenin 2 sene 3 aylik cezamda uygulanmis olmasi ve teslim olmam yonunde gonderilen 10 gunluk sure icinde teslim olmamis olmamis olmam 671 sayili kararnameden yararlanmama engel teskil edermi lutfen beni bu konuda bilgilendirirseniz cok mutlu olurum tesekurler ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Mehmet bey, ilk almış olduğunuz cezada infaz 671 Sayılı KHK kapsamında hesaplanacaktır, ikinci ceza ise mükerirlere özgü infaz rejimine göre hesaplanarak içtima (toplama) yapılacaktır toplanan infaz süresinin iki yıldan az olması halinde hakkınızda direkt Denetimli serbestlik uygulanacağı kanaatindeyiz. İnfaz hesaplaması ışık sitemizde bulunan infaz hesaplama programı ile yapabilirsiniz

 138. Kadir dedi ki:

  Merhaba benim sorum şu anda mahkemem var.suç tarihi yani şikayet tarihi 06.06.2017 ilk duruşma 2018.3. Ay suc basit cinsel saldiri.şu anda bu cinsel suçlarda bir artırım olursa beni etkiler mi ve koşullu salıverme kalkarsa beni etkilermi..burada suç tarihimi baz alınır…suç tarihide ilk yapılan eylem tarihimidir…yoksa şikayet tarihimidir.. teşekkürler mehmet bey

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kadir bey kesinlikle aleyhte yapılacak değişiklikler sizi etkilemez. Suç tarihi eylemin gerçekleştiği tarihtir.

 139. Atakan dedi ki:

  Merhaba mehmet bey oglum 211 yılında küçük yaşta evlilik yaptı hakim acımadan 15 yıl ceza verdi bu cocuk hayatında hiç suç işlemedi ayrıca yargıtaya göndermemiz süre zarfında bile suc işlemedigi halde hiç indirim yapılmamış Allah rızası için iki küçük cocugu var aile dagıldı maddi imkanımızda yok bu cocuk ne kadar kapalıda ne kadar acıkta yatar ne zaman çıkar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Atakan bey, öncelikli olarak geçmiş olsun, çocuğunuzun suçunun tam olarak ne olduğunu bilmediğimiz için infaz hesaplamasını yaparak yardımcı olamıyoruz ancak sitemizde bulunan infaz hesaplama programını kullanarak sizlerde infaz yatar ve denetimli serbestlik süresini rahatlıkla hesaplayabilirsiniz.

 140. Sizi dedi ki:

  Merhabalar… Emre bey.. Bizimde daha önceden açık cezaevinden ev iznine gelip dònmeyen sonrasında yakalanıp hücre cezası ve 6 ay disiplin cezası alan bir yakınımız ardından çıkan yasa ile cezaevine tekrardan geçiş yaptı lakin tekrar bu sefer cezaevinden kaçtı 17 ayı vardı cezasının tamamlanmasına bu durumda ne kadar ceza alır? Bu konuda bizide bilgilendiriseniz çok memnun oluruz. Şimdiden teşekkür ederiz.

 141. Suzi dedi ki:

  Merhabalar… Emre bey.. Bizimde daha önceden açık cezaevinden ev iznine gelip dònmeyen sonrasında yakalanıp hücre cezası ve 6 ay disiplin cezası alan bir yakınımız ardından çıkan yasa ile cezaevine tekrardan geçiş yaptı lakin tekrar bu sefer cezaevinden kaçtı 17 ayı vardı cezasının tamamlanmasına bu durumda ne kadar ceza alır? Bu konuda bizide bilgilendiriseniz çok memnun oluruz. Şimdiden teşekkür ederiz.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Suzi, ceza evinden firar ettiğinden dolayı hakkında cezalandırılması talebiyle yeni bir kamu davası açılacaktır. Yakandığında geçmiş kalan cezalarının infazına devam edilecektir.

 142. Suzi dedi ki:

  Öncelikle hızlı dönüşünüz için teşekkür ederim.. Bu durumda tahmini bir ceza bilginiz yokmu ? Teşekkür ederim tekrardan Mehmet Bey.

 143. Suzi dedi ki:

  Merhabalar… Konuyu size net yazmak istedim belki daha net bir cevap abilirim. Yakınım uyuşturucu suçundan yatmaktaydı. Cezasını yatmakta iken Acikcezaevine geçiş hakkı doğduğundan oraya geçiş yaptı. 2. Ev izninden geri dönüş yapmadi. Daha sonra evinden alınıp kapalıya yollandı cezasını yatmaktayken disiplin affi cıktı. Hücre cezası bitirip açık cezaevine yollandı 8 ay Acikcezaevinde kaldığı sırada oradan firar etti cezasının bitmesine 17 ay kalmışken bu durumda bildiği üzere uyuşturucuya 1 yıl denetim bu firarı ile denetimde yanar mı ? Ayrıca 2. Kez firar ettiği için disiplin cezası dışında bir ceza alırmı ? Ilk firarda 10 gün hücre cezası ve 6 ay ceza almıştı bunlarida göz önünde bulundurursak muhtemel cezası ne olur ? Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederiz. RABBİM cümlemizin yardımcısı olsun İnşa’ALLAH. Sağlıklı günler dilerim. Mehmet Bey.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   merhabalar suzi, daha öncede belirttiğimiz gibi firar etmiş olması infazını etkilemeyecektir ancak firar suçunu işlemesi nedeniyle yargılanacak ayrıcı cezaevi idaresi tarafından hakkında disiplin hapsi uygulanacaktır, açığa çıkma durumu da yine cezaevi tarafından değerlendirilecektir. muhtemel yatacağı ceza yönünden bir yorum yapmamız doğru olmayacaktır. Koşullu salıverme (şartlı tahliye) tarihini bu konuda esas alabilirsiniz.

 144. Ramiz dedi ki:

  İyi aksamlar mehmet akif bey sorulaarimizi cevapsiz birakmadiginiz icin allah razi olsun kusura bakmayin rahatsiz ediyorum bir konuda bilginize ihtiyacim vardi 671sayili kanun hukmunde kararnameyle 01.07.2016 tarihinden once islenmis bir kisim suclari kapsiyan infaz yasasinda yapilmis olan 1/2 lik infaz sistemi ve denetimli serbestlik uygulamasinin 2 yil olarak degisime ugramis olmasi bu gecici degisiklikten yararlanmak kesinlesmis 1yil 1 ay ve 2 yil 3 ay olmak uzere toplamda 3 yil 4 ay Cezam bulunmakta bu cezamin 2 yil 3 ay olan dosyada 58/6 maddesi bulunmakta internetten arastirmama ragmen net bir onuca ulasamadim ve tek ogrenebildigim mukerrire ozgu infaz rejimi uygulanmaktaymis bu madde acik cezaevinden yararlanma acisindan benim icin bir engel teskil edermi diye sormak istemistim internet ortaminda arastirmama ragmen net bir sonuca ulasamadim bu konuda beni bilgilendirseniz memnun olurum tesekurler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ramiz bey, mükerrirlere özgü infaz rejimi uygulayanlar açısından açık ceza evine geçiş yönünden diğer infaz rejimi uygulananlarla aynı şekilde uygulanır. Bu yönüyle engel bir durumun olmadığı kanaatindeyiz, ancak denetimle ilgili mahkeme kararında açık bir hüküm varsa hükümlü hakkında denetimli serbestlik uygulanmaz.

   1. Ramiz dedi ki:

    Cok tesekurler mehmet bey hukumde belirtilmis sadece 58/6 maddesi geregince mukerrire ozgu infaz rejimi uygulanmasina dair paragraf mevcut denetimli serbestlik ile ilgili bir yazi bulunmamakta iliginiz icin tekrardan tesekurler minnettarim allah razi olsun 🙏🙏🙏

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Ramiz bey, yardımcı olabildiysek ne mutlu bize, cümlemizden inşallah.

 145. demet dedi ki:

  MEHMET BEY KARDEŞİM KAPALI CEZA EVİNDE HÜKÜMLÜ OLARAK YATIYOR. 1 AY OLDU ORADA GEÇİRDİĞİ 1 GÜN 2 GÜN MÜ SAYLIYOR ÖYLE BİRŞEY VARMI ? BİRDE ADLİ KURUM BAŞKANLIĞINDAN ADLİ OLGU DİYE BİR DAVA AÇILMIŞ O NEDİR TEŞEKKÜRLER

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Demet hanım, kardeşinizin almış olduğu cezanın infaz hesaplaması sırasında yaşının küçük olması gözönünde bulundurularak koşullu salıverme (şartlı tahliye) tarihi belirlenecektir. Adli olgu diye bahsettiğiniz konunun ise bir dava olmadığı sadece adli tıp kurumundan delil talebi olabileceği kanaatindeyiz.

 146. Betül Altın dedi ki:

  Merhabalar mehmet bey Benim size çok önemli bir sorum olacak Ben ve eşim 2009 sene sinde kendi rizamla birlikte olduk benim yaşım (14) Eşim (18) benim yasim küçük olduğu için eşim den ailem şikayetçi oldular eşim o yıl 2 sene 2 ay yattı sikayetimizi geri cektimiz sulh oldumuz için tekrar geri çıktı cezaevinden Eşim vatani görevini yaptı nisanlandik evlendik yuvamizi kurduk çoğumuz oldu aradan tam 6 yıl geçti Şimdi ise Eşime Kamu davası olarak 5 sene 8 ay ceza geldi 2 sene kapalı 2 sene açık 1 seneside denetimli açık olarak suan 45 gundur ceza evinde Gitmedimiz danismadimiz makam kalmadı bunun gibi birçok mağdur aile var aileler mağdur olmasın diye af çıkıyo diyorlar bu ne kadar doğru gerçekten bizim gibi olan aileler için af söz konusumu lütfen bilgilendirin

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Betül hanım, Maalesef sizin durumunuzda olan bir çok aile var, aileler daha sonra şikayetlerini geri alsalar bile dava şikayete tabi olmadığından kamu davası olarak devam etmektedir. Uzun zamandan beridir af söylentileri var, mahkumlar ve mahkum yakınları dört gözle af ile ilgili resmi kurumlardan yapılacak olan açıklamaları beklemekte ama ülkemizin bildiğiniz üzere bu aralar gündemi çok yoğun umarım bu yoğunluğa rağmen mahkum ve mahkum yakınları unutulmaz ve yakın zamanda af veya bir ceza indirimi gündeme alınır. Bizlerde sizler gibi sabırsızlıkla resmi makamlardan bu konuda yapılacak olan açıklamaları beklemekteyiz, bu konuda yapılacak olan herhangi bir açıklama olduğu takdirde sitemizde vakit kaybetmeden okurlarımızla paylaşacağız.

 147. Betül Altın dedi ki:

  Çok teşekkür ederim mehmet bey inşallah bian önce af çıkar

 148. Seda dedi ki:

  Merhaba mehmet bey kolay gelsin bir sorum olucaktı. Nişanlım şuan ceza evinde ve müddetnamesinde 3 yıl 4 ay ceza aldıgı yazıyo ve yatarıda 10 ay olarak gözüküyor önceden 6 ay yatmıstı tutuklu yargılanarak şimdi dosyası kamu davasına çevrildi. Denetimli serbestliğe çıkacağı tarih kasımın 23 olarak gözüküyor. Bunun dışında erken çıkabilmesi için nasıl bir yol izleyebiliriz. Kamuya yararlı bir işte çalışarak cezasını dışarıda çekebilir mi?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Seda hanım müdetnamede belirten süreler kesindir, buna göre tahliye ve denetimli serbestlik işlemleri yapılacaktır, maalesef daha erken çıkması için yapacağınız bir şey yok.

 149. Şule dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey eniştem 2005 yılında bir iftiraya uğrayıp kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan 5 ay mahkemeye çıkana kadar İstanbul da cezaevinde kalıyor mahkemede beraat ediyor sonra dava kamu davası olup Yargıtay a gidiyor enişteme 14 yıl kadar ceza gelip indirimler yapılınca 5 sene 1 ay a indiriliyor geçen cuma başka bir iş için emniyete giden eniştem orda tutuklanıp cezaevine götürüldü hangi avukatla konuştuysak bu kesin ceza yatıcak diyor lütfen yardımcı olur musunuz yararı nedir denetimli serbestlikten yararlanır mı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Şule hanım, suç tarihi, suç ve sonuç cezanın ne kadar olduğunu yazmanız halinde sizlere yardımcı olabiliriz, isterseniz sizde sitemiz de bulunan CEZA İNFAZ, YATAR VE DENETİMLİ SERBESTLİK HESAPLAMA PROGRAMI‘nı kullanarak infaz hesaplamasını yapabilirsiniz.

 150. Ömer dedi ki:

  Slm ben mahkumu ne kadar ceza alırım 4 yıl 6 ay yamalamadan

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ömer bey, tarafınıza verilen ceza 4 yıl 6 ay hapis cezası ise;
   Verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATAR: 2 YIL 12 AY 3 GÜN HAPİS cezası olacaktır.
   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamazsınız. 1 YIL 12 AY 3 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılabilirsiniz.
   Sanığa verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çekmesi gerekmektedir.
   Sitemizde bulunan CEZA İNFAZ YATAR VE DENETİMLİ SERBESTLİK HESAPLAMA PROGRAMI‘nı kullanarak sizlerde infaz hesaplamasını rahatlıkla yapabilirsiniz.

 151. Hülya dedi ki:

  Merhaba, nişanlım 2.firar olduğu için açığa Çıkarmadılar ve iyi hali kazandık. Müddetname de koşullu salı verilme tarihi 1 mayıs 2020 gözüküyor. Tekerrür vardı. 4 yıl 5 ay cezamız. 2 yıl denetim alabiliyoruz. Sorum şu 2.firar denetime çıkabilir mi yani 1 mayıs 2018 de denetime hak kazanır mı? Şimdi den teşekkür ederim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Hülya hanım, Öncelikli olarak nişanlınızın açık ceza infaz kurumuna çıkması gerekmekte bunun için de hükümlünün bir daha firar etmeyeceğine ilişkin olumlu kanaat oluştuğu yönünde rapor düzenlenmesi gerekmekte böyle bir durumun olması ve nişanlınızın açık ceza infaz kurumuna ayrılabilmesi halinde denetimli serbestlikten yararlanabileceğini düşünmekteyiz, ancak denetimli serbestlik kurallarına uymaması halinde koşullu salıverme tarihine kadar infaz kurumunda tutulacaktır.

   1. Hülya dedi ki:

    Açığa çıkma yönetmeliğinde 2.firar açığa çıkamıyor. Kapalı cezaevi nde kalıcak. Fakat şunu anlayamıyorum 2.firar denetime çıkamaz diye bir ibare yok. Bunun kesin olarak bilgisini nerden alabilirim.

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Hülya hanım, Firar suçu işleyenlerin disiplin hapsini çekmeleri ve iyi halli olduklarına ilişkin raporun düzenlenmesi sonunda açık ceza infaz kurumuna çıkmalarına izin verilmektedir. Bu da yaklaşık 1 yıl gibi bir zaman alabilir, açık ceza evine ayrıldıktan sonra denetimli serbestlikten faydalanma hakkı bulunmakta. Bu konuda daha ayrıntılı ve daha fazla bilgi edinmek için edinebilirsiniz, ayrıca nişanlınızı cezaevinde bu konuda ilgililerin bilgilendirdiğini düşünmekteyiz.

 152. Meyit dedi ki:

  Selamlar mehmet bey ben 1aydır 10aylık cezanın denetımı için cıktım imzaya gıdıyorum.Şimdi benım 10aylık dosyam daha vardı yargıtay onamış muhtemel bıkaç içinde gelir.ben denetimdeyken bu 10aylık cezam geldınde tekrar içeri gir çık yapma gıbı bı durum olurmu yoksa dışardayken cezalar toplanır devam mı ederım denetıme.yane bu gelecek olan cezanın denetım serbestlık kapsamında oldunu da bılıyorum ve cezanın tarıhı temmuz 2016dan öncedir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Meyit bey, Denetim serbestlikteyken hakkınızda verilen diğer 10 aylık cezanın da kesinleşerek gelmesi halinde hakkınızdaki denetimli serbestlik uygulan cezadan kalan ceza miktarı ile gelen yeni cezanın infaz süresi içtima ettirilir (toplanır) bu işlemi infaz savcılığı yerine getirecektir, miktar itibariyle hakkınızda tekrar ceza infaz kurumuna girdi çıktı işlemi yapılarak yeniden denetimli serbestliğin uygulanacağını düşünmekteyiz ancak bulunduğunuz ildeki infaz savcılığında daha farklı bir uygulama yapılması da muhtemeldir bu nedenle infazın yapılacağı savcılığa başvurarak bu konuda ayrıntılı bilgi edinmenizi tavsiye ederiz.

 153. ali kok dedi ki:

  2012 -2013 yıllarında işyerimi kapatmayan muhasebecim birde karşılıksız fatura ve ssk lı adam göstererek suç işlemiş.ssk lı kişiler muhasebecim hakkında suç duyurusunda bulununca 2017 yılının ocak ayında defterlerim maliye tarafından incelemeye alınarak 100,000 tl civarı para cezasına birde 15,asliye ceza mahkemesi tarafında da 2018 yılında 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldım.Ne kadar ceza yatarım yada temyiz yoluna gitmelimiyim yardımcı olababilirmisiniz ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ali bey suç tarihinin 01/07/2016 tarihinden önce olması nedeniyle hakkınızda Asliye Ceza Mahkemesinin vermiş olduğu 2 Yıl 6 Ay hapis cezasının infazı 1/2 olarak hesaplanacaktır, koşullu salıverme (şartlı tahliye) tarihiniz 1 yıl 3 ay olacaktır cezanın 2 yıldan az olması nedeniyle ceza infaz kurumuna giriş çıkış işleminiz yapılarak cezanızı hakkınızda denetimli serbestlik geçireceksiniz. Yerel mahkemenin vermiş olduğu karara karşı süresi içerisinde istinaf başvurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca muhasebecinizle aranızda yaşanan hukuki olaya ilişkin, yapılması gereken bir hukuki durumun olup olmadığının tespiti açısından bir avukata danışmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.

 154. Ayşegül yıldız dedi ki:

  Merhaba ben aysegül benim eşim 7 ay kapalı cezaevinde yattı mahkeme kararıyla tahliye oldu dosyası istinaf mahkemesine gitti ve 6 yıl 8 ay cezası onaylandı suçu 2017 yılı yağma özgürlüğe kısıtlık acaba kapalı da ve açıkta ne kadar yatar cevaplarsanız cok sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ayşegül hanım, sitemizde hazırlamış olduğumuz ceza infaz ve yatar hesaplama Programı‘nı kullanarak rahatlıkla infaz, yatar ve denetimli serbestlik hesaplayabilirsiniz,

   Eşinize verilen ceza 6 yıl 8 ay hapis cezası ise:
   Verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 4 YIL 5 AY 10 GÜN HAPİS cezası olacaktır.
   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.
   Eşiniz 3 YIL 5 AY 10 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.
   Sanığa verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çekmesi gerekmektedir.

 155. derya dedi ki:

  Sayın Cumhurbaşkanım sadece 1 defa 7 yıl yada 5 yıl ceza indirimi denetimli serbestliğide 3 yıla çıkarın kısmi af sadece 1 defa uzun yıllardır af çıkmıyor…

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Derya hanım, CİMER konulu yazımızı okuyarak, belirtilen aşamaları takip edip Cumhurbaşkanına ulaşabilirsiniz, Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi tarafından talep ve şikayetler değerlendirilerek geri dönüş yapılmaktadır.

 156. Dilek dedi ki:

  Iyi gunler mehmet bey 2018 denetim serbestlik mart ayinda yürürlüğe girecek diyolardi son durum nedir Teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Dilek hanım daha önce de belirttiğimiz gibi söylentiler var ancak henüz resmi makamlarca bu konuda yapılan bir açıklama bulunmamakta, bizler de sabırsızlıkla resmi makamlarca yapılacak ceza indirimi ve denetimli serbestliğin 3 yıla çıkarılması ile açıklamayı bekliyoruz.

 157. Erdal dedi ki:

  Iyi günler ben 1yil 8 ay ceza aldım 2015 yılında bu cezayida hagb verdiler bu olaydan 1 yıl sonra başka bir ceza aldım 6 ay hapis birde 6000 lira para cezası aldım bu durumda hagb bozulmuş oldu ve eski cezamdan mahkemeye çıkıp hükmü aciklayacaklar benim sorum bu durumda benim ne kadar yatarım olur bilgi verirseniz çok teşekür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Erdal bey verilen ikinci ceza olan 6 ay hapis cezasının kesinleşmesi halinde ilk mahkemenin vermiş olduğu HAGB kararı yeniden ele alınarak açıklanacaktır, kesinleşmiş olan ilk cezanızın infazına başlanması halinde ceza evine girdi çıktı işlemi yapılarak denetimli serbestlik uygulanacaktır, bu ceza bitmeden ikinci cezanın gelmesi halinde içtima yaptırılacak buna göre yeniden infaz ve denetimli serbestlik süresi hesaplanacaktır.

 158. Tuğba dedi ki:

  Merhaba Abim 16 yıl hapis cezası almıştı son üç yıl kala açık cezaevinden kaçtı ve yakandı şuan infazını yaktılar ve 12 yıl daha verildi indirimleri geri alındı bu konuda yapılacak birşeyler varmıdır dışarıda hiç bir suça karışmadı avukat tutulsa infaz indirimi olabilir mi bilginiz varmıdır

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Tuğba hanım, firar suçu ile ilgili olarak ayrıca ceza davası açılır ve yargılaması yapılır, ancak infazının yanması ve tekrar 12 yıl verilmesi ile ilgili olayı tam olarak anlayamadığımız için buradan yorum yapmamız doğru olmayacaktır. Bu nedenle hukuki yardım almak amacıyla bir avukata danışmanızın ve infaz dosyasını inceletmenizin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

 159. Erdal dedi ki:

  Iyi günler ben 1yil 8 ay ceza aldım 2015 yılında bu cezayida hagb verdiler bu olaydan 1 yıl sonra başka bir ceza aldım 6 ay hapis birde 6000 lira para cezası aldım ve 1 gün lugune acik ceza evine girip ciktim bu durumda hagb bozulmuş oldu ve eski cezamdan mahkemeye çıkıp hükmü aciklayacaklar benim sorum bu durumda benim ne kadar yatarım olur bilgi verirseniz çok teşekür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Erdal bey, yorumunuza daha önce cevap vermeye çalışmıştık, ancak gözünüzden kaçmış olabileceğini düşünerek tekrar yanıtlıyoruz. Hakkınızda verilen ikinci ceza olan 6 ay hapis cezasının kesinleşmesi halinde ilk mahkemenin vermiş olduğu HAGB kararı yeniden ele alınarak açıklanacaktır, kesinleşmiş olan ilk cezanızın infazına başlanması halinde ceza evine girdi çıktı işlemi yapılarak denetimli serbestlik uygulanacaktır, bu ceza bitmeden ikinci cezanın gelmesi halinde içtima yaptırılacak buna göre yeniden infaz ve denetimli serbestlik süresi hesaplanacaktır.

   1. Erdal dedi ki:

    Ben 6 ay cezadan dolayi 1 günlüğüne cezaevine girdi çıktı yaptım şimdi bu durumda diğer bozulacak olan hagb den dolayi ne kadar yatarım onun cezası 1 yıl 8 ay

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Erdal bey, Tarafınıza verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATAR: 1 YIL 1 AY 8 GÜN HAPİS cezası olacaktır.
     Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamazsınız. 1 AY 8 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılacaksınız.

 160. Sahra dedi ki:

  ….. Merhabalar bu linkte bu ayın 30 da yürürlüğe girecek yazıyor denetim serbestlik 3 yıl ve 7 yıla kadar olan suçlara af mış doğruluk payı varmıdır acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Sahra hanım, Denetimli serbestlik üç yıl olacak ve yedi yıl ceza indirimi geldi gibi bir çok asılsız haber yapılmakta ancak bu haberlerin söylentiden ibaret olduğu resmi kanallardan buna ilişkin herhangi bir açıklamanın yapılmadığını hatırlatmak istiyorum.

 161. Dilek dedi ki:

  Hangi linkden baktiniz bizede soyleyin lutfen bizde bakalim

  1. Sahra dedi ki:

   Samsun habere girip görebilirsiniz bende doğruluk payını öğrenmeye calışıyorum umarım doğrudur umut tacirliği yapmıyorlardır

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Sahra hanım, maalesef haber asılsız ve umut tacirliği yapılmakta, haberin herhangi bir resmi dayanağı bulunmamakta.

    1. Sahra dedi ki:

     Mehmet bey beni uzlaştırmadan bilginiz var mı acaba bir sürü uzlaştırmacı sınafa girdi ve yarın sonuçları açıklanıcakmış uzlaştırma da genişletilme olacakmıdır acaba

     1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

      Sahra hanım, 02/12/2016 tarihinde yapılan düzenleme ile uzlaştırmanın kapsamı genişletilmişti, Adalet Bakanlığı Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı kurularak arabuluculuk ve uzlaştırma işlemleri daha etkin ve düzenli bir hal aldı. Yakın zamanda yapılan uzlaştırmacı sonuçlarının açıklanması ile yeni uzlaştırmacı listeleri oluşturulacak ve buna göre uzlaştırma kapsamındaki dosyaların tevzi işlemi gerçekleştirilecek, uzlaştırmaya ilişkin suçların kapsamının genişletilmesi yönünde ileriki zamanlarda bir çalışma olabilir ancak şu anda mevcut kapsamdaki suçlara ilişkin uzlaştırma işlemi yapılmaya devam edilecektir.

     2. Sahra dedi ki:

      142 maddeye vuruyor mu genelde akraba olduğunda oluyordu bu uzlaşma ama genişletilicek mi derken bunu merak ediyordum x kişilerle de 142 maddede uzlaşma olur mu yani

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Dilek hanım, yapılan haberin herhangi bir resmi kaynağı yok, söylentiden ibaret, lütfen umut tacirliği yaparak asılsız haber yapan bu yayınlara inanmayalım.

 162. Dilek dedi ki:

  Mehmet bey linkde ki yazi ne kadar doğrudur aydınlatırmısınız.

 163. Dilek dedi ki:

  Insallah milletin umutlariyla oynuyolar insallah dogrudur hepimiz seviniriz ailemize kavusuruz

  1. Sahra dedi ki:

   Amin allah çoçuklarımıza acısın ama umut tacirliği yapanlarında lağini versin yanlarına bırakmasın yazık günah allah çok büyük elbet birgün sevindirecek bizleri bizim gibi bekleyenleri

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Dilek hanım, lütfen umut tacirliği yapan bu tür haberlere itibar etmeyelim, emin olun resmi kanallardan yapılacak böyle bir açıklamanın olması halinde biz ve bizimle birlikte ulusal bütün kanal ve sitelerde buna ilişkin haberler yapılacaktır. Bizde sizin gibi resmi kanallardan yapılacak olan açıklamaları bekliyoruz ve mahkum ve mahkum yakınlarının hassasiyetini bildiğimiz için mümkün olduğu kadar bu konuda hassas davranmaya çalışıyoruz.

 164. Fadime dedi ki:

  Mrb eşim 2016 öncesi yasasından yararlanıp 38 gün kapalı cezaevinde kalıp denetimli serbeslige çıkmıştı fakat denetimlinin bitmesine 11 ay kala yine 2016 öncesi dosyalarından cezası geldi 4 buçuk sene şimdi açık cezaevine aldılar direk 22 gündür cezaevinde ve benim dogumum var eşimin durumu ne olur umarım detaylı bi şekilde okuyup cvplarsınız… İyi günler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Fadime hanım, eşinizin denetimde geçirmiş olduğu süre önceki infazından düşürülecektir, sonradan gelen cezası ile daha önceden kalan cezası içtima ettirilerek yeniden infaz hesaplaması yapılacak, buna göre koşullu salıverme ve denetimli serbestlik süresi yeniden belirlenecektir.

 165. İsa dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey 2004 yılında küçük yaşta evlilik olayından dolayı tarafıma 4 yıl 10 ay 10 gün hapis cezası verildi ceza 01.09.2012 de onaylandı yargıtayda aradan neredeyse 14 yıl geçti bu süre zarfında ben yurt dışında çalışmaya başladım 6 yıl dır TÜRKİYE gelmedim şimdi hakkımda yakalama kararı var dosyanın komple bir nüshası elimde yargılayan onaylayan bütün hakim savcı FETÖ cü birde dosyada yaş tespiti yok bu dosyayla ilgi bir itiraz yoluna gidilebilirmi ilginiz için çok teşekkür ederim. Saygılar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   İsa bey hakkınızda verilen ceza kesinleştikten sonra ancak olağanüstü kanun yollarından olan Yargılamanın Yenilenmesi Talebinde bulunabilirsiniz, ancak bu talebinizin dikkate alınabilmesi için yargılamanın sonucunu değiştirecek bir durumun ortaya çıkmış olması gerekmektedir. Yaş tespiti demişsiniz, anladığım kadarıyla nüfus kaydındaki yaşın doğru olmadığını kemik yaşının tespit edilmediğini ifade etmek istemişsiniz, bunun için de yargılama sırasında sizin veya avukatınızın bir talebi olup olmadığı veya talebiniz varsa mahkemenin hangi yönde karar verdiği de önemlidir.

 166. İsa dedi ki:

  Cevap için çok teşekkür ederim O zamanın Cumhuriyet savcısı YAHYA ERDOĞMUŞ (dosyada FETÖCÜ omayan tek savcı ) yaş tespiti için yargıtaya talebi olmuştu evrak dosyada var lakin yargıtay bunu dikkate almamış gerçekten yaşı doğru değil ama bunu inandırmak için ne yapabilirim bilemiyorum çünkü gayri resmi evlendik ve sonra anlaşamadık düğün nişan hepsi yapıldı yargıtay da çalışan bir bayan arkadaşımız vardı dosya zaman aşımına uğramış ama bakılmadan imzalanmış dedi zaten imzalar felan elektronik ortam da yapılmış diye not var ıslak imza yok kararlarda tam bi çıkmazdayım kusura bakmayın biraz uzun oldu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   İsa bey, zamanaşımı süresi dolmuş dosya hakkında sanıklara ceza verilemez, daha önce de belirttiğimiz gibi yargılamanın yenilenmesini gerektirecek yeni delilleriniz varsa avukatınız ile görüşerek bu konuda talepte bulunmasını isteyebilirsiniz, özellikle zamanaşımı ile ilgili durumu belirtin.

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   İsa bey, daha önce de belirttiğimiz gibi hüküm kesinleştiğinden yargılanmanın yenilenmesi talebinde bulunabilirsiniz. Sonucun ne olacağı veya talebinizin kabul edilip edilmeyeceği konusunda bir şey söylememiz doğru olmayacaktır.

 167. Fadime dedi ki:

  Peki mehmet bey teşekkür ederim. Bu Avukatsız yargılamada mahkumiyetsizlik kararı yasası bizide kapsıyormu yoksa sadece terör olayı içinmi

 168. Canan dedi ki:

  Öncelikle teşekkür ederek başlamak istiyorum yazıma!! Açıkcezaevinde yatmakta olan bir tanıdığım okula qidip qelirken telefon kullanıldığı tespit ediliyor bu durumdan dolayı kapalı cezaevine qönderiliyor şimdi ne kadar hücre ve disiplin cezası alır tekrar açıkcezaevine qeçebilir mi ?

  1. Canan dedi ki:

   İçerden bir memurun okul qiriş çıkş saatleri ile ilqili yardım ettiği de tespit ediliyor whaatsaap üzerinden bu durumda alacağı ceza ne olur lütfen yardımcı olun Mehmet Bey Teşekkürler…

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Canan hanım, davanın sonucunun ne olacağına ilişkin yorum yapmamız doğru olmayacaktır, ilgili mahkeme beraat kararı da verebilir ya da adli para cezası ile hapis cezası da verebilir.

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Canan hanım, hücre ve disiplin cezasını tamamlaması gerekmektedir, kapalı ceza infaz kurumunca iyi hal kararı verilmesi halinde tekrar açık ceza infaz kurumuna çıkabileceği kanaatindeyiz ancak belirttiğimiz gibi bu ancak ceza infaz kurumunun raporuna bağlıdır. Bu gibi durumlarda kapalıdan açık cezaevine ayrılmak bir yıl veya daha fazla sürebilir. Ayrıca hükümlü hakkında Ceza İnfaz Kurumlarına Girmesi Yasak Eşya Sokmak Suçundan hakkında kamu davası açılacaktır.

 169. Fadime dedi ki:

  Bi soru daha lütfen k.bakmayın lütfen acil cvp lazım. Eşim yoklama kaçagındanda 13 ay hapis cezası aldı bu ceza uzlaşmaya girermi bide para cezası yada kamuda çalışma cezasına çevrilemezmi yapabilecegimiz bişey varmı çünkü dogumum var eşimin en azında 1 cezasının dahi cezaevinde çekmemesini saglayamazmıyız?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Fadime hanım, Yoklama kaçağı Kalmak uzlaşmaya tabi bir suç değil bu nedenle uzlaşma hükümleri uygulanmaz. Ancak eşinize verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 8 AY 20 GÜN HAPİS cezası olacaktır.
   Sonuç ceza 1 yıldan az olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince eşiniz denetimli serbestlikten doğrudan yararlanır.

 170. Hidayet dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey benim eşim 6 yıl ceza aldı cezayı onaylatınca ne zaman açığa çıkar 4 Aydan fazla dır yatıyor ve eşim İstanbul’da yatıyor biz gaziantepteyiz sevkini istese olur mu biz mağduruz v gidemiyoruz lütfen yardımcı olurmusunuz

 171. Hidayet dedi ki:

  Birde bu 6 yılın ne kadarı yatar nezaman denetime çıkar

 172. Demet dedi ki:

  İyi günler kardeşim 7 yıl 45 ay ceza aldı ama bu cezanın içinde pskiyatri raporu var ve hiç bi şekilde indirim almadı nasıl bir yol izleyip kesinleşen cezasinda indirim alabiliriz biz karşı tarafın zararını karşıladık o kişide vazgeçti sikayetinden ama mahkeme kesinleştiği için ilgilenmiyo bunu nasıl yargıtaya yollayabilirim yeniden hükmün bozulacak yeniden degerlendirilmesi için adelet bakanlığına mi dilekçe yazmamız gerekli

 173. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

  Sevgili okurlarımız ve takipçilerimiz, uzun zamandan beridir beklediğimiz müjdeli haberler gelmeye başladı inşallah yakın zamanda Ceza İnfaz ve Güvenlik Tedbirlerinin Uygulanması ilişkin yasada gerekli düzenleme yapılacak, Yapılacak düzenleme ile Denetimli Serbestliğin 3 yıla çıkartılacağını tahmin etmekteyiz, bu konudaki çalışmalara ilişkin ayrıntıları ileri zamanlarda sizlerle paylaşacağız, şu anda düzenleme aşamasında olan bu durumun yakın zamanda taslak halini alarak resmi gazetede yayınlanacağını düşünmekteyiz.

  1. Hidayet dedi ki:

   Bu üç yıl denetimden kimler faydalanabilecek avukat bey.lütfen bizlere yardımcı olurmusunuz

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Hidayet hanım, suç kapsamının daha önce olduğu gibi 671 sayılı KHK ile aynı suçları kapsayacağı tahmin ediyorum, muhtemelen çalışma baslatılan tarih esas alınarak daha önce işlenmiş olan suçları kapsayacak.

  2. Billur dedi ki:

   Hayırlı günler mehmet bey size daha önce de yazdım beni bilgilendiriniz 1le 15 gün arası kalırsınız dediniz ve dediğiniz gibi bir gece misafir oldum çıktım şu an birileri denetim görecem bayramdan sonra başladım size sormak istediğim mehmet bey denetimlik 3yil olursa ve ya indirim olursa ben yine denetimlige devam eder miyim yoksa kapanirmi suç tarihi 2011 yılı iyi günler mehmet bey kolay gelsin

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Merhaba Billur, sizin hakkınızda zaten uygulanan bir denetimli serbestlik var, denetimli serbestlik 3 yıl olursa bu sizin açınızdan bir değişikliğe neden olmayacak.

 174. Hidayet dedi ki:

  İnşallah güzel haberler alırız Rabbim kimseyi o dar yerde bırakmasın inşallah🤲

  1. demet dedi ki:

   eşiniz neredeki cezaevinde yatıyor

   1. Hidayet dedi ki:

    Benim eşimi mi sordunuz Demet hanım

    1. demet dedi ki:

     evet

     1. demet dedi ki:

      benimde kardeşim yatıyor silivride allah kurtarsın cok zor bizi başına gelenden başkası anlamaz

     2. Hidayet dedi ki:

      Maltepe ceza evinde Demet hanım ben de hamileyim😢

     3. Demet dedi ki:

      Çok zor benim abimde silivride yatıyo aciktaydi kapaliya aldılar kaçtı diye allah yardımcın olsun

     4. Hidayet dedi ki:

      Demet hanım kardeşiniz kaç ay sonra açığa çıktı ve kaç yıl cezası var

     5. Demet dedi ki:

      Kardeşim 5 yıl ceza almıştı 1 ayıni kapalıda yatıp çıktı açığa açıktan firar edince tekrar kapaliya aldılar ve şuan ne olcak durumu hiç belli değil kapalıda kalcakmis galiba hep

 175. Fadime dedi ki:

  Valla çok güzel bi haber verdiniz inşallah çabuk çıkar dogumda yanımda olur eşim😞😔

 176. Emine dedi ki:

  İnşallah dogru haberdir hergun bir umutla bekliyoruz

 177. elif dedi ki:

  denetimli serbestlik 2016 dan sonraki suçlar içinde artacakmı inşallah 2016 sonrası içinde 2 yıl olur

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Elif hanım, suç kapsamının daha önce olduğu gibi 671 sayılı KHK ile aynı suçları kapsayacağı tahmin ediyoruz, Muhtemelen çalışma baslatılan tarih esas alınarak daha önce işlenmiş olan suçları 3 yıl denetimli serbestlik kapsayacak diye ümit ediyoruz.

   1. Emine dedi ki:

    Gercekten dogrumu bu mehmet bey

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Emine hanım, Dilekcesepeti.com olarak her zaman için yazdığımız makalelere ve yazılara dikkat ettik, diğer sitelerde yapılan yayınlar gibi buradan yanlış ve asparagas bir şeyler yazarak ümit tacirliği yapmıyoruz bu konuda oldukça hassas davranmaya çalışıyoruz. Ceza ve güvenlik kanunlarının infazı hakkındaki sorunlar ve alternatif infaz usulleri ile ilgili şu anda Adalet Bakanlığında yapılan bir çalışma mevcut, bu çalışma tamamlandığında ayrıntıları tekrar sizlerle paylaşacağız.

 178. Emine dedi ki:

  Mehmet bey öncelikle sabırla cevap verdiginiz icin tesekkur ederiz. Esimin 2009’da yaralamadan acildigi dosyasi bu yil onandı iki aydir cezaevinde yatarı 2 sene 10 ay . Aile ici oldugu icin denetimli serbestlik alt soy/ust soy davasini kapsar mi ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Emine hanım, 671 Sayılı KHK ile uygulanan 2 yıl denetimli serbestlikten, Altsoya, üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden ya da ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda olan kişiye karşı işlenen kasten yaralama suçu işleyenler faydalanamamaktaydı. Ancak yapılacak olan yeni düzenleme ile ilgili taslağı gördükten sonra fikir sahibi olacağız. Yakın zamanda bu durum netlik kazanacaktır.

   1. Hidayet dedi ki:

    Allah sizden razı olsun Mehmet bey.benim eşime 2 yıl olur mu acaba denetimlilik eşim 2017 aralık 3 ten bu yana yatıyor ve ne zaman açığa çıkar lütfen yardımcı olurmusunuz.

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Hidayet, denetimli serbestlik ile ilgili düzenleme yapılmasına ilişkin çalışmalar devam etmekte yapılacak düzenleme sonrası denetimli serbestliğin 3 yıl olarak düzenleneceğini düşünüyoruz. 10 yıldan az hapis cezası alan hükümlüler iyi hal kararı almaları halinde açık ceza infaz kurumuna ayrılabilirler.

  2. Nil dedi ki:

   Mehmet bey merhaba iyi çalışmalar birşey sorucaktım suç örgütüne üye olmayı çeteye sokulmuş bir dosyadan 11,5 sene alınca yatarı nedir bunun

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Nil hanım, Sanığa verilen ceza 11 yıl 6 ay hapis cezası ise.
    Sanığa verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 8 YIL 7 AY 16 GÜN HAPİS cezasıdır.
    Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.
    Sanık 7 YIL 7 AY 16 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.
    NOT: Terör ve örgütlü suçlardan hükümlü olup, mensup oldukları örgütten ayrıldıkları idare ve gözlem kurulu kararıyla tespit edilenler, koşullu salıverilme tarihine bir yıldan az süre kalması halinde açık ceza infaz kurumuna geçebilirler.

 179. Hidayet dedi ki:

  Bir de eşim 6 yıl ceza aldı bunun yatarı nedir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Eşinizin sonuç cezası 6 yıl ise koşullu salıverme şartlı tahliye tarihi 4 yıl olacaktır. mevcut duruma göre bunun 3 yılını yatacak geriye kalan bir yılında ise hakkında denetimli serbestlik uygulanacaktır.

 180. Hidayet dedi ki:

  Hakkınızı helal edin avukatım bir sorum daha olacak eşim bu 3 yıl denetimden faydalanır mı acaba

 181. demet dedi ki:

  mehmet bey 7 yıl 45 ay olunca nasıl oluyor 7 yılı mı esas almalıyız

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Demet hanım, 7 yıl 45 ay şeklinde yazıyorsa yine bu şekilde yani 7 yıl 45 ay üzerinden infaz hesaplaması yapılacaktır.

 182. Sümeyye dedi ki:

  merhaba benim eşimin toplamda 10,5 yıl cezası var 155 gün masup günü var önceden yatmıs olduğu cezada tekerrür var 8 aydır içerde ne zaman açığa çıkar ve tahmini ne kadar yatar sucu 142

 183. Fadime dedi ki:

  Allah rızası için gözünüzü seveyim mehmet bey nolur söyleyin şu 3 senelik yasa kaç aya çıkar.? Azmı çokmu var yani senemi yoksa nolur söyleyin😢

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Fadime hanım, mahkum ve mahkum yakınlarının dört gözle bu yasanın çıkmasını beklediğini biliyoruz, ancak şu an için sadece ceza infaz yasasında alternatif infaz şekilleri üzerinde çalışma yapıldığını kesin olarak söyleyebiliriz, denetimli serbestliğin 3 yıl olup olmayacağı, hangi suçları kapsayacağı, esas alınacağı tarih ve ayrıca ceza indirimi ile ilgili bir çalışma olup olmayacağını taslak hazırlandıktan sonra okurlarımızla paylaşabiliriz, hassasiyetinizi bildiğimiz için peşin olarak paylaşım yapmak istemiyoruz, inşallah yakın zamanda beklediğiniz müjdeli haberleri alırsınız, sağlıcakla kalın.

 184. Demet dedi ki:

  7 yıl 45 ay olunca açığa ne zaman çıkar peki Mehmet bey

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Demet hanım, verilen ceza 7 yıl 45 ay hapis cezası ise: verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 7 YIL 1 AY 18 GÜN HAPİS cezası olacaktır.
   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.
   6 YIL 1 AY 18 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.
   Hükümlüye verilen ceza 10 yıldan fazla olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezanın 1/10’u olan 1 YIL 25 GÜN HAPİS cezasını kapalı ceza infaz kurumunda çekmesi gerekmektedir.

   1. demet dedi ki:

    sayın avukat bey denetim 3 yıl olacagına göre 6 yıldan 3 çıkınca 3 yıl mı ceza evinde kalacak 196 günde yattığı gün var

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Demet hanım, burada dikkat edilmesi gereken infaz süresi sonuç ceza 6 yıl hapis ise infaz hesaplandıktan sonra kalan ceza için denetim uygulanacaktır, infaz 6 yıl olarak hesaplanmışsa bunun 3 yılını cezaevinde geçirecek geriye kalan 3 yılı için denetimli serbestlik uygulancaktır, tabi denetimli serbestlik 3 yıla çıkarıldığı takdirde bu şekilde uygulama yapılacaktır.

 185. Hidayet dedi ki:

  Sayın avukatım size yine bir sorum olacak lütfen yardım edin bana .benim eşim 6 yıl almıştı 6136 dan bize avukatımız ceza beş yılın üstü olduğu için Yargıtay’a gitmek zorunda diyor ama biz istemiyoruz.bir de açık hakkı için kaç ay yatar bilinmiyor denildi allah rızası için avukat bey eşim birden fazla ateşli silah bulundurmadan aldı bu cezayı bu suçtan dolayı açık hakkı nasıl belli olmaz yardım edin bana lütfen🙏

 186. Hidayet dedi ki:

  Sayın avukat bey lütfen benim de soruma cevap verirmisiniz lütfen 🙏

 187. Emine dedi ki:

  Mehmet bey bizleri azda olsa umutlandirdiniz ama sizde biranda yok oldunuz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Emine hanım, inanın her gün ceza infaz ve güvenlik tedbirlerinde yapılacak olan düzenleme ile ilgili araştırma yapıyoruz, aynı şeyleri tekrar ederek sizleri sıkmakta istemiyoruz ancak bu konuda çalışma olduğuna ilişkin kuşkunuz olmasın. Pazartesi ve Salı günü Ankara da olacam bizzat bu konu hakkında Bakanlığa giderek bilgi almaya çalışacağım. İnşallah döndüğümde güzel haberler iletmek nasip olur.

   1. canan dedi ki:

    Size ne kadar tşk etsek azdır mehmet bey.İnanın hergün iki üç defa sayfanıza giriyorum yeni birşey varmı diye.çok güveniyorum sizin yazdıklarınıza.Allah sizden razı olsun.İnşallah en yakın zamanda müjdeli haberlerinizi alırız.

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Canan hanım, kapsamlı bir düzenleme yapılacağını düşünmekteyiz inşallah taslak hazırlandığında bütün mahkum ve mahkum yakınlarının beklediğine değecek.

 188. Emine dedi ki:

  Cok tesekkür ederim mehmet bey inanin her gün sizden gelecek güzel haberler bekliyoru dilerim allahtan hayirli haberler verirsiniz gercekten tek umudumuz sizden duyacagimiz güzel bir haber siz bizim tek umudumussunuz sizden allah razı olsun sorularımızı sabirla cevapldigiz icin

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Emine hanım, iyi dilekleriniz için teşekkür ederiz, Allah ceza infaz kurumlarında bulunan mahkumlara ve mahkum yakınlarına sabırlar versin. Sağlıcakla kalın.

 189. Dilan dedi ki:

  Mehmet bey benim arkadaşım yaralamadan ve polise mukavemetten ceza yatmaķta şuan 18 aydır bu cezayi acik cezaevin de yatmakta ve 43 ay ceza aldı kosullu salıverme ile ilgili söylentiler var ve arkadasim bundan yaralanabilir mi ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Dilan hanım, Adalet Bakanlığı ilgili birimleri tarafından Ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında dile getirilen sorunların tespiti ile çözüm önerilerinin getirilmesi, alternatif infaz usullerinin geliştirilmesi ve infaz hakimliği müessesesinin güçlendirilmesi amacıyla ilgili çalışma yapılmakta, çalışmalar tamamlandıktan ve taslak belirlendikten sonra net bir şey söyleyebiliriz, ancak çıkarılacak olan yasanın birkaç suç haricindeki (cinsel suçlar, terör ve örgütlü suçlar hariç) bütün suçları kapsayacağını tahmin ediyoruz.

   1. Dilan dedi ki:

    Mehmet bey sartli saliverme suan açıkcezaevlerin de gundem de bunun gercekligi var mi peki meclise bir yasa sunulmus bunlarin gercekligi var mi ve cezalarin arttirilmasi dusunuluyormus yardimci olur musunuz cevaplarinizla

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Dilan hanım, cezaevindeki mahkumların inanın bu durum hiç gündemlerinden düşmüyor ancak duyulan her haber gerçekmiş gibi kulaktan kulağa anlatılıyor, şu anda çalışmalar tamamlanmadı ve taslak hazırlanmadı bu yüzden meclise verilmiş bir yasanın da olması mümkün değil. Biliyorum sizin için zor ama biraz daha sabırlı olmanız gerekiyor, inşallah yakın zamanda güzel haberler gelmeye başlayacak.

 190. Emine dedi ki:

  Mehmet bey mrb bugun sizden hayirli bir haber alabilecekmiyiz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Emine hanım, doğrudur iki gündür Ankara bulunuyordum yeni dönüş yaptım. Tabi taslak tam olarak netlik kazanmadığı için kimse kesin bir şey söylemek istemiyor, ancak kapsamlı bir çalışma olduğun söyleyebilirim, inşallah bütün mahkum ve mahkum yakınlarını memnun edecek bir sonuç ortaya çıkar.
   Adalet Bakanlığı ilgili birimleri tarafından Ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında dile getirilen sorunların tespiti ile çözüm önerilerinin getirilmesi, alternatif infaz usullerinin geliştirilmesi ve infaz hakimliği müessesesinin güçlendirilmesi amacıyla geniş bir çalışma yapıldığını tekrar hatırlatmak istiyorum.

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Emine hanım, Adalet Bakanlığı ilgili birimleri tarafından Ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında dile getirilen sorunların tespiti ile çözüm önerilerinin getirilmesi, alternatif infaz usullerinin geliştirilmesi ve infaz hakimliği müessesesinin güçlendirilmesi amacıyla ilgili çalışma yapılmakta, çalışmalar tamamlandıktan ve taslak belirlendikten sonra net bir şey söyleyebiliriz, ancak çıkarılacak olan yasanın birkaç suç haricindeki (cinsel suçlar, terör ve örgütlü suçlar hariç) bütün suçları kapsayacağını tahmin ediyoruz. Bu konuda alacağımız yeni bir bilgiyi sitemizde sizlerle paylaşacağız.

   1. Nil dedi ki:

    Mehmet bey uzlaştırmalardan haberiniz var mı sormak istedim birşey var da

    1. Nil dedi ki:

     Kapsamlı bir genişletilme olacakmış uzlaştırmacıların söylediğine göre 142 de dahil kapsamlı genişleme 149 a vurur mu acaba bilginiz var mı

     1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

      Nil hanım, Adalet Bakanlığında yapılan çalışmalar Ceza İnfaz ve Güvenlik Tedbirlerine yönelik olarak yapılmakta ancak uzlaştırma kapsamında bulunan suçların kapsamının genişletileceğine ilişkin de söylentiler mevcut, bilindiği üzere uzlaştırma uygulaması ülkemizde adalet sistemine alternatif çözüm olarak yeni girmiş bir uygulama bu uygulamanın 02/12/2016 tarihinde yapılan düzenleme ile kapsamının genişletilmesi bir çok olumlu sonuçlar alınmasına neden oldu bence yargının yükünün hafifletilmesi açısından uzlaştırma ve diğer alternatif çözümlere daha fazla önem verilmesi gerekmekte. Uzlaştırma kapsamının genişletilmesi ile ilgili şu anda yapılan bir çalışma bulunmamakta.

     2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

      Nil hanım, şu anda hırsızlık suçlarından TCK 141 (açıktan hırsızlık) uzlaştırma kapsamında, Uzlaştırma kapsamındaki suçların kapsamının genişletileceğine ilişkin söylentiler bulunmakta ancak TCK 142 ve TCK 149 Uzlaştırma kapsamına alınacağını düşünmüyoruz.

 191. Mahkum eşi dedi ki:

  Mehmet Bey benim eşimin 2013teki dosyası temyizden geldi şu an ceza evinde sorum şu ki eşim duruşmaya falan çıkmadı direkt cezaevine alındı normalde de böyleymiş ama bir kereliğine de olsa duruşmaya hakim karşısına çıkma gibi bir alternatif yok mu? Kendisi şu an açıkcezaevinde

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mahkum eşi, Hiç kimseye savunma hakkı tanınmadan bir ceza verilemez, yargılama sırasında bir kez bile olsa eşinizin savunmasının alınmış olması gerek, böyle bir şey olmadığı yönünde ısrar ediyorsanız avukatınız aracılığıyla gerekli incelemeleri yaptırarak yargılamanın yenilenmesi talebinde bulunabilirsiniz.

 192. Meryem dedi ki:

  Mehmet Bey benim eşimin 2013teki dosyası temyizden geldi şu an ceza evinde sorum şu ki eşim duruşmaya falan çıkmadı direkt cezaevine alındı normalde de böyleymiş ama bir kereliğine de olsa duruşmaya hakim karşısına çıkma gibi bir alternatif yok mu? Kendisi şu an açıkcezaevinde

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Meryem hanım, hiç kimseye yargılama ve savunma hakkı tanınmadan ceza verilemez, eşinizin mahkemede kesinlikle bir kez bile olsa ifadesinin alınmış olması lazım.

   1. Meryem dedi ki:

    2013’te çıkmış hakim karşısına temyizden dosyası gelince diyorum 5 yıl sonra yani şimdi cezaevine direkt alındı kendisi hükümlü şimdi yok mu diyorum hakim karşısına çıkma hakkı

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Meryem hanım, 2013 yılında mahkemede ifade vermiş olması yeterli, farklı bir durum meydana gelmedikten sonra tekrar tekrar sanığın ifadesi alınmaz yokluğunda da karar verilebilir. Ayrıca Yargıtay’dan onama gelen kararlar açısından ifade alınması gibi bir uygulama yoktur, Yargıtay’dan Onama gelen dosyalar hemen kesinleştirilme işlemi yapılarak Cumhuriyet Savcılığı İnfaz bürosuna gönderilmektedir.

 193. fettah dedi ki:

  MEHMET BEY öncelikle böyle bir uygulama yaptıgınız için tsk sizi takıp ediyorum helal olsun

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Fettah bey, iyi dilekleriniz için biz teşekkür ederiz.

 194. Ayse dedi ki:

  10 yil ceza almis 3 bucuk sene yatmis ve 12 sene once serbest birakildi 12 sene sonra gecen hafta tekrar aldilar ayni davadan lutfen bilgilendirirmisiz yatar mi cikarmi ne olur

 195. Meryem dedi ki:

  Mehmet Bey, ceza indirimi, denetimli serbestlik şu an ne durumda bu ay içerisinde birşeyler çıkacak deniliyor doğruluk payı nedir?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Meryem hanım, Ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkındaki kanunda yapılacak düzenlemelerle ilgili çalışmalar devam etmekte tarihin tam olarak belli olmamasıyla birlikte Mayıs ayı içerisinde taslağın hazır olacağını ümit ediyoruz.

   1. canan dedi ki:

    mehmet bey seçimlerin erken tarihe alınması bu çalışmaları iyi veya kötü yönde etkilermi

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Canan hanım, seçimin erken tarihe alınmasının ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında yapılan düzenlemeleri kötü etkilemeyeceği aksine olumlu sonuç doğurabileceği kanaatindeyiz, Mayıs ayı içerisinde taslağın hazır olacağını ümit ediyoruz.

 196. ebru dedi ki:

  Mrb eşim 3 ay önce açık cezaevindeydi fakat bundan 8 yıl önce işlemiş olduğu suçun cezası geldi. Ve mahkeme olmadan direk kapali ya götürdüler 14 yıl ceza verdiler. Ama eşim hakim cezayı yüzüne okumadığı için itiraz etmek istiyor böyle bir hakkı varmi? Ne yapabiliriz lütfen bir yol gösterin cocugumda var cezası falan düsmezmi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ebru hanım, ceza yargılamalarında sanığın ifadesinin alınmış olması yeterlidir, sanığın her duruşmaya katılma gibi bir zorunluluğu, mahkemenin de sanığı her celse duruşmaya çağırma gibi zorunluluğu yoktur, ilgili mahkeme kararı sanığın yüzüne karşı verebildiği gibi yokluğunda da verebilir, yokluğunda verilen kararlar sanığa tebliğ edilmek zorundadır, tebligat sanığın mahkemeye bildirmiş olduğu adrese yapılır, sanığın bu adresine tebligat yapılamazsa MERNİS adresine tebligat çıkartılır bu tebligatın dönüşünden sonra herhangi bir itirazın olmaması halinde karar kesinleştirilir. Yapılan tebligatın usulsüz olması halinde tebliğe itiraz edebilirsiniz veya yargılamanın sonucunu değiştirecek yeni bir delil elde edilmesi halinde yargılamanın yenilenmesi talebinde bulunabilirsiniz, bunu kabul edip etmemek mahkemenin takdirindedir.

   1. ebru dedi ki:

    Tskler

 197. defne dedi ki:

  merhabalar Mehmet bey erken seçim kararı verildi bu durumda denetimli serbestlik yasası düzenlemeleri nasıl olacak meclis daha yoğun çalışacak sizce bu değişiklik çalışmaları hızlanır mı ne olur içimizi rahatlatın

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Defne hanım, seçim çalışmalarının başlamış olmasının Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin infazı hakkında yapılacak olan düzenlemeyi olumsuz etkilemeyeceği kanaatindeyim, zaten düzenleme yapılmasına ilişkin çalışmalar yaklaşık bir aydır devam etmekte, Mayıs ayı içerisinde buna ilişkin taslağın hazır olacağını düşünüyoruz,

   1. defne dedi ki:

    teşekkür ederim Mehmet bey eğer taslak hazır olursa seçimden önce yürürlüğe girer mi sizce ,yani seçim öncesi sevdiklerimize kavuşurmuyuz😔

   2. Hidayet dedi ki:

    Mehmet bey ceza indirimi mi olacak denetim mi uzayacak ve kimler faydalanacak lütfen bizi aydınlatın

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Hidayet, ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında yapılacak olan düzenlemenin kapsamlı olacağı kanaatindeyiz, ancak yine de taslak tam olarak netlik kazanmadan bu konuda yorum yapmamız doğru olmayacaktır.

 198. Emine dedi ki:

  Biz bosuna umutlaniyoruz arkadslar secim girdi araya yasa falan cikmaz artik gundemde bundan sonra secim olur kimse yasayla falan zaman harcamaz

  1. Hidayet dedi ki:

   Aynen Emine hanım.biz boşuna umutlanıyoruz bizleri düşünen yok Mehmet bey de bizi teselli ediyor lütfen boşuna umut vermeyin bizlere Mehmet bey hiç bir yerde mahkumlar için yasa var diye ne yazı ne de açıklama yok.

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Merhaba Hidayet, bir çok yerde denetim 3 yıl oldu, ceza indirimi geldi ve bunun gibi haberler yapılarak mahkum ve mahkum aileleri suiistimal edildi, durumun hassasiyetini bildiğimizden dilekcesepeti.com olarak mümkün olduğunca netlik kazanmayan bu konuda haber yapmamaya ve yapılan haberlerin asılsız olduğunu okurlarımızla paylaşmaya çalıştık. Ancak, son olarak yaptığımız yorumları Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunda yapılacak olan değişikliklerin olduğunu bizzat Adalet Bakanlığı resmi yayın organlarını takip ederek okurlarımıza iletiyoruz, daha önce de dediğimiz gibi bu konuda çalışma yapılmakta ancak çalışmanın içeriğini taslak belli olmadan iletmemiz mümkün değil, taslak belli olduğunda bu konudaki ayrıntılarla ilgili okurlarımıza net bilgi verebiliriz.

 199. Emine dedi ki:

  Eşimle acik ceza evinde yatiyor her gün 3 4 defa ariyor yasa ciksa ilk once bizim haberimiz olur diyor cinsel istirmayla alakali taslak hazirlanip meclise sunulmustu onu bile secim sonrasina ertelediler artik hic umudum kalmadi allah herkesin yardimcisi olsun

  1. Hidayet dedi ki:

   Emine hanım benim işim beş Aydır kapalıda yatıyor keşke açığa çıksa benim eşim de hamileyim iki çocuğum var benim tek umudum açığa çıkması artık en azından hergün arar kaç ayda bir evine gelir buna bile razıyım artık sizin eşiniz nezaman açığa çıktı

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emine hanım, diğer okurlarımıza da aynı şekilde yorum yaparak bilgi vermeye çalıştık, malumunuz bir çok yerde denetim 3 yıl oldu, ceza indirimi geldi ve bunun gibi haberler yapılarak mahkum ve mahkum aileleri suiistimal edildi, durumun hassasiyetini bildiğimizden dilekcesepeti.com olarak mümkün olduğunca netlik kazanmayan bu konuda haber yapmamaya ve yapılan haberlerin asılsız olduğunu okurlarımızla paylaşmaya çalıştık. Ancak, son olarak yaptığımız yorumları Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunda yapılacak olan değişikliklerin olduğunu bizzat Adalet Bakanlığı resmi yayın organlarını takip ederek okurlarımıza iletiyoruz, daha önce de dediğimiz gibi bu konuda çalışma yapılmakta ancak çalışmanın içeriğini taslak belli olmadan iletmemiz mümkün değil, taslak belli olduğunda bu konudaki ayrıntılarla ilgili okurlarımıza net bilgi vermeye çalışacağız, gündemin takipçisiyiz, bu konudaki sesizliğimiz yetkililer tarafından henüz bir resmi açıklama yapılmamasından kaynaklanmakta, yanlış anlaşılmalara mahal vermemek adına bu konuda kesin yorum yapmaktan kaçınmaktayız.

 200. Emine dedi ki:

  Iki ay oldu aciğa geceli ama sonucda ceza evi sabahtan aksama kadar bahcede calistiriyorlar acik ceza evinin tek avantaji telefon hakki esiniz hangi ceza evinde yatiyor

  1. Hidayet dedi ki:

   Eve gelmedi mi eşiniz üç ayda bir eve gelme hakkı varmış .ben Gaziantep teyim eşim İstanbul Maltepe ceza evinde yatıyor sizin eşiniz kaç ay sonra çıktı açığa kaç yıl cezası var

 201. Emine dedi ki:

  Üç yıl cezası bir ay kapalida yattı sonra aciga gecti bir hafta izne geldi acıga gectikten bir gun sonra ramazan bayraminda tekrar izne gelecek bizim istedigimiz gelsinlen basimizda olsunlar hayat sartlari zor

 202. Emine dedi ki:

  Sevdiklerimizle birlikte olmak bizimde hakkımiz onlar icerde bizler disarda birer mahkumuz fark eden hic bir sey yok hatalar insanlar icindir tek duğamiz bir an once cikip gelmeleri hasret ayni ozlem ayni telefonla ariyo konusuyoruz ama gelmiceni bilmek insani kahrdeiyor

  1. Hidayet dedi ki:

   Üç yıl cezanın yatarı yok bildiğim kadarıyla neden böyle oldu ki üç yılı para cezasına da çevrilebilir diye biliyorum toplam cezası mı üç yıl yararı mı üç yıl

 203. Emine dedi ki:

  Toplam cezasi 5 yil 7 aydi yatari 3 yil alt soy ust soy oldugu icin denetimden faydalanamiyor

  1. Hidayet dedi ki:

   Özür dilerim ama alt soy üst soy ne demek ne suçu bilmiyorum

 204. Emine dedi ki:

  Birinci derece akraba eşim 9 sene önce ağile icinde cikan bir kavgaya karistigi icin aldi bu cezayi

 205. Emine dedi ki:

  Sizin eşiniz hangi suctan yatiyo kac sene cezasi

  1. Hidayet dedi ki:

   Birden fazla ateşli silah bulundurmadan 6 yıl aldı ama ne kadar yatacak nezaman açığa çıkacak bilmiyorum beş ay bitti altıncı aydayız

 206. Emine dedi ki:

  Allah yardimcin olsun 6 ay kapalida yattiktan sonra aciga gecebiliyorlar diye biliyorum kapalida 6 ayini doldurmasi lazim aciğa gecince bir hafta izne gelecek insalla ama oda zor bir haftda alisiyo insan daha sonra kendi elinle teslim ediyosun o dahada zor bir durum

  1. Hidayet dedi ki:

   Allah razı olsun.araştırmalarıma göre cezanın üçte ikisini yatacak yani dört yıl bir yıl da denetime gidiyor üç yıl olarak deniliyor

 207. Emine dedi ki:

  Cok tsekkr ederim mehmet bey bizleri bu konuda aydinlattiğiniz icin secim girdi araya gündem okadar yoğunki bizlerinde ister istemez umutlari tükeniyor sizd3n gelen gelen guzel haberlerle tekrar icimizi sevinc bir umut sariyor iyiki varsiniz allah razi olsun sizden iyiki varsiniz mahkum yakinlarinin umudu oldunuz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Emine hanım iyi dilekleriniz için teşekkür ederiz.

 208. Dilek dedi ki:

  Iyi gunler mehmet bey uyum yasasinda ceza indirimi olacakmi bizleri sevindirecek biseyler olacakmi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Dilek hanım, mahkum ve mahkum yakınlarının sabırsızlıkla ne kadar da çok bu yasanın çıkmasını beklediklerini tahmin edebiliyorum, Ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkındaki kanunda yapılacak olan düzenleme ile nasıl bir şeyin ortaya çıkacağını ancak taslağın hazır olması ile anlayabileceğiz, bu konudaki çalışmanın tamamlanması halinde gerekli bilgilendirmeyi sitemizde sizlerle paylaşacağız, biraz daha sabır lütfen, asılsız haberlere lütfen itibar etmeyiniz.

 209. Billur dedi ki:

  İyi günler mehmet bey ben daha önce de yazmıştım size cevap vermiştiniz teşekkür ederim başımdan ilkkez geçen olay 2bin onbir yılında yaşadım şikayet yok 4 yıl sonra kamu davasından 2yil bir ay ceza geldi yatari cezam hesaplandı 4 bucuk ay ve ben 2yil denetimlikten yararliniyorum hocam bazı kişiler 1 hafta kalırsın 1gun de olabilir diyor lar neyse hocam allah nasip ederse pazartesi günü gidecem ve benim merak ettiğim hocam geldikten sonra ben denetimlikten kaç ay yararlanacam aymi yilmi bilmiyorum merak ediyorum hayırlı günler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Billur, tarafınıza verilen ceza 2 yıl 1 ay hapis cezası ve suç tarihi 01/07/2016 tarihinden önce ise
   Verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 1 YIL 15 GÜN HAPİS cezası olacaktır.
   Sonuç ceza 2 yıldan az olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince denetimli serbestlikten yararlanarak serbest bırakılacaksınız, normalde ceza evine giriş çıkış işlemi yapılarak serbest bırakılacaksınız. (Ceza evine giriş çıkış işleminiz 1 ile 15 gün arasında olabilir bu işlem cezaevinden cezaevine farklılık gösterebilir)

 210. Erdal dedi ki:

  Iyi günler mehmet bey ben bundan 3 yıl önce kamu görevlisine hakaret ve tahditen 1 yıl 8 ay ceza aldım ve hagb verdiler bu olaydan 2 yıl sonra eşim şikayetçi oldu ve 6 ay hapis cezası ve 6 binlira para cezası aldım bu cezadan dolayı 1 gün açık ceza evine girip çıktım ve para cezasını da öduyorum suan benim sorum hagb bozulacak ve mahkemeye çıkacam yakın tarihte bu durumda ne kadar bir hapis cezası alırım şimdiden cevabınız için teşekür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Erdal bey, hakkınızda verilen HAGB kararında belirtilen ceza miktarı neyse HAGB kararına uymadığınızdan dolayı hakkınızdaki hüküm aynen açıklanır, suç tarihinizin 01/07/2016 tarihinden önce olması nedeniyle verilen cezanız direkt olarak denetime tabi olacaktır, hakkınızda verilen ikinci cezanın ise infazı hesaplanarak önceki cezanızla içtima ettirilecektir.

   1. Erdal dedi ki:

    Mehmet bey iki cezayimi topluyoruz yani 2 yıl 2 ay olarak bu şekilde olursa ne kadar hapis cezası Yatmam lazım mehmet inanin bu yüzden psikolojim bozuldu

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Erdal bey işlediğiniz her iki suçun tarihleri yanılmıyorsam biri 01 Temmuz 2016 tarihinden önce biri ise bu tarihten sonraydı böyle bir durumda her ikisini de ayrı ayrı hesaplamamız gerekecektir. suç tarihlerini ve sonuç cezaları ayrı ayrı yazmanız halinde hesaplama konusunda tarafınıza yardımcı olabiliriz.

 211. Melike dedi ki:

  Merhaba Mehmet Bey, ağabeyim 2004 yılında cezaevine girdi. Müebbet ile yargılandı. Yatırı 16 yıl olan hapis cezasına çarptırıldı. 11 Eylül 2016 yılında açık cezaevine geçti daha sonra oradan kaçtı. 2 Aralık 2016 yılında ailem tarafından yakalatıldı fakat dosyasına kolluk kuvvetleri tarafından yakalatıldığı yazmaktadır. Kendisi Kastamonu İnebolu Kapalı Ceza İnfaz Kurumundadır şu an. İlk cezaevinde yattığı yer Bartın Cezaeviydi. Şimdi kendisi firar ettiği için Bartın Mahkemesi almış olduğu indirimli günlerini yaktı yani 6 günlerini. 10 yıl 16 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Eğer kaçmasaydı Aralık 2019 yılında çıkacaktı şimdi ise koşullu salıverme tarihi 2030 olarak görünmektedir. Ayrıca firar ettiği Kocaeli Kandıra Açık Cezaevi 6 ay 20 gün hapis cezası verdi. Size soruyorum benim ağabeyim gibi aynı durumda olup bu sıkıntılı durumdan kurtulabilen var mı? Çünkü kendisi Eski TCK’den yargılanıyor. Biz bu durum karşısında ne yapabiliriz. Eğer böyle bir durumda olan daha sonra açık cezaevine geçen birileri varsa bize emsal karar lazım en azından kendisini savunabilir Mehmet Bey. Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Melike hanım, öncelikle geçmiş olsun, kardeşinizin almış olduğu cezanın miktarı ve yaşananlar nedeniyle iyi bir ceza avukatına danışmanızda ve avukat aracılığıyla işlemlerinizi takip ettirmenizin faydalı olacağı kanaatindeyiz. Bu aşamada bizim yorum yapmamız pek doğru olmayacaktır, infaz dosyasının bir avukat tarafından incelenerek gerekli işlemlere başlaması veya talepte bulunması en doğrusu olacaktır.

 212. defne dedi ki:

  merhabalar Mehmet bey denetimli serbestlikle ilgili bir gelişme yok mu seçim öncesi inşallah yasa netleşir umutlarımız tükenmek üzere ilginize çok teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Defne hanım, çalışma devam ediyor henüz taslakla ilgili bir netlik yok, sizlerin nasıl bir sabırsızlık içerisinde olduğunuzu biliyoruz ancak bu konuda net bir bilgi edinmeden de bu konuda herhangi bir yorum ve paylaşım yapmak da istemiyoruz, inanın her gün bu konuda bilgi edinmeye çalışıyoruz, inşallah yakın zamanda müjdeli haberleri alırsınız.

 213. Fadime dedi ki:

  Mehmet bey benim bankaya kredi borcum vardı 28 30 bin kadar eşim cezaevine girince gecikme oldu ödeyemedim icraya verecekler beni… Size sormak istedigim benim üstüme olan kredi borcu icraya verilince annemin tapulu evine el koyarlarmı kredi borcumda annemin hiçbir imzası yoktur fakat ben çok korkuyorum anneme haciz giderse mahvolurum😢

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Fadime hanım, almış olduğunuz krediye ilişkin icralık olmanız halinde icra işlemleri borçlu ve varsa kefiline ilişkin yürütülecektir. Annenizin borçla bir ilgili olmaması nedeniyle maaşına veya mal varlığına ilişkin bir işlem yapılamaz, borçlar ve borca dayalı yapılan işlemler kişiseldir. icra ve haciz işlemleri sizin adınıza yürütülecek ve yapılacaktır.

 214. Emine dedi ki:

  Mehmet bey sizce secime kadar cikarmi bu yasa herkes farkli birsey konusuyor bizler sizden gelecek müjdeli haberler bekliyoruz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Emine hanım, seçime kadar ceza infaz ve güvenlik tedbirleri ile ilgili bir düzenleme yapılacağını ümit ediyoruz, buna sizin gibi bütün mahkum yakınlarının ve mahkumların ihtiyacı var.

   1. Nil dedi ki:

    Mehmet bey seçime kadar diyorsunuz geçenlerde mayıs ayının ortalarında taslak hazır olur demiştiniz

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Nil hanım, yine de aynı düşüncedeyim ancak ülkemizdeki gündemin ne kadar sıklıkla değiştiğinin sizde farkındasınız, ben yine de taslağın mayıs ayı içerisinde hazır olacağına seçimden önce de kanunlaşacağına inanıyorum, burada önemli olan ceza infaz ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında yapılacak olan düzenlemeye ilişkin çalışmalara başlanmış olması, daha önceden böyle bir çalışma olmadan bir çok siteden asılsız af haberleri yapıldı, ancak şu anda kesinlikle bir çalışma yakın zamanda çalışmanın sonlanacağını ve taslağın hazır olacağına inanıyorum.

     1. Nil dedi ki:

      Anlıyorum umarım inşallah rabbim hayırlı kapılar nasip etsin bekleyenlere bizede peki bu kimlere vurur

 215. Dilek dedi ki:

  Mehmet bey iyi calismalar diliyorum. Esim 2019 mart ayina kadar cezaevinde kalacak. Esimin banka borcundan dolayi icra islemleri baslatildi bu islemlerin yada faizin durdururulmasi icin herhangi bir dilekce verebilir miyiz ? Simdiden tesekkur ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Dilek hanım, Borçlu bir yıl veya daha fazla hürriyeti bağlayıcı bir ceza ile mahkum olmuş ise, icra memuru, hükümlüye bir vasi tayin edilmesini vesayet makamından isteyebilir. Vasi tayin edilinceye kadar hükümlüye karşı başlamış olan takip durur.

 216. erdinç dedi ki:

  iyi günler mehmet bey bana verilen hagb bozuldu ve cezayı yüzüme açıkladılar bu durumda ıtiraz etme hakım varmış bölge mahkmesine bölge mahkmesine istinaf dilekçesi nasıl yazabiliriz ve ne yapmamaız lazım şimdiden teşekür ederim cevabınız için

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Erdinç bey, hakkınızdaki hükmün açıklanmasına karar verilmiş ise Bölge Adliye Mahkemesine istinaf başvurusunda bulunabilirsiniz, sitemizde bulunan istinaf başvurusu dilekçe örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

 217. Hakan dedi ki:

  Benim 2009 da 1 ay 15 gün cezam vardı ertelemeli ve birde 2015 suç tarihli 5 ay ceza aldım mükerrer oldu toplamda 1 yıl 5 ay 15 gün oldu bu yatari olurmu lutfen bana bi cvp verin lütfen eve 10 gün içinde teslim olun kağıdı geldi 10 gün içinde teslim olmasam yakalanınca kapaliyami alırlar acil bi cvp.lutfen

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Hakan bey 2009 yılında almış olduğunuz erteli cezanın ne zaman kesinleştiği ve denetim süresinin ne olduğunu belirtebilirseniz sizin hakkınızda bir hüküm doğurup doğurmayacağı yönünde bir yorum yapabiliriz, tecilli ilamın denetim süresi geçtikten sonra sizin açınızdan bir sorumluluğu olmaz, bu haliyle 2015 yılında işlemiş olduğunuz suç yönünden de hakkınızda direkt olarak cezaevine giriş çıkış işlemi yapılarak (bu da yaklaşık bir hafta sürmekte) denetimli serbestlikten faydalanabilirsiniz, sizin gidip infaz savcılığına müracaat etmeniz lehinize olacaktır.

 218. Hakan dedi ki:

  Mehmet bey 2009 ‘daki 1yil 15 gün cezam 2012 de kesinleşti temyiz gönderdim ordanda 2014 de geldi ertelemeli diye infaz edilmedim denetimli olmadı şimdide suç tarihi 2015 olan bir sucdan 5 ay ceza aldım mükerrer oldu bunun için yorum istemiştim yardımcı olursanız sevinirim ilk suç olan 1 sene 15 günden ertelemeli olduğu için içeri girmedim 5 yıl içinde bir suç daha işlediğim.icin mükerrer oldu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Hakan bey, ikinci suçtan dolayı mahkemenin vermiş olduğu kararda mükerrirlere özgü infaz rejiminin uygulanmasına karar vermiş olması halinde infaz buna göre uygulanacaktır.

 219. Hakan dedi ki:

  Geçmiş cezamda 1 yil 15 gun olan yargıtay dosya kapama tarihi 30.04 2014 yazıyor

 220. Hakan dedi ki:

  Son davada da mukerrere ozgu infaz rejiminin ve cezanın infazından sonra denetimli serbestlik tedbirinin uygulanmasına diye yazıyor eski ceza içinde

 221. Hakan dedi ki:

  Yani benim yatarım varmi yoksa girdi ciktimi yaparım

  1. Nil dedi ki:

   Merhaba! Mehmet bey yiğit bulutun açıklamasını gördünüz mü genel af çıkartalım dedi cumhurbaşkanının baş danışmanı oluyor cumhurbaşkanının izni olmadan böyle bir şey yazamaz bence bazı suçları kapsayan dedi

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Nil hanım, zaten gündeme alınmış bir ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı ile ilgili çalışma var haliyle taslak tam hazır hale geldiğinde bunun açıklamasını Cumhurbaşkanının yapacağı kanaatteyim, ancak bunun genel af olma ihtimali hayli düşük.

    1. Nil dedi ki:

     Genel af olmaz bende inanmıyorum ama kismi af olabilir belki

 222. Banu dedi ki:

  Merhabalar Mehmet bey sürekli iyi bir haberler bekliyoruz denetim ya da ceza indirimi gerçekten cikabilme ihtimali varmidir küçük te olsa bu yıl içinde nisanlimin 2 dosyasi var 1061 gün yatari var ama henüz ikinci dosyasi gelmedi sizce ilk cezayi çekerken ikinci dosya ne zaman gelir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Banu hanım, çalışmalarda sona gelindiği yönünde haberler gelmekte inşallah yakın zamanda müjdeli haberi alırsınız. ikinci cezanın ne zaman geleceği ile ilgili kesin bir şey söylememiz mümkün değil bu açıdan bir çok faktör süreyi etkileyebilir.

 223. Banu dedi ki:

  Merhabalar Mehmet bey bi ümitle hala bekliyoruz gerçekten bir ihtimalde olsa denetim ya da indirim olmasi söz konusumudur sizin fikirleriniz bizim için çok onemli

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Banu hanım, dikkat ederseniz genel af veya af gibi söylendiler hükümete yakın kanallardan gelmeye başladı bu aslında ceza infaz ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkındaki çalışmalarla ilgili sona gelindiği ve taslağın hazır olduğu anlamına geliyor diyebiliriz, yakın zamanda Cumhurbaşkanı tarafından müjdeli haberin verileceği kanaatindeyiz.

 224. Alper80 dedi ki:

  Merhaba iyi günler, karsiliksiz cek yüzünden adli para cezasina carptirildim su an acik ceza evindeyim izin hakkimi kulaniyorum, izinden geri donmeyip 1,5 ay sonra yakalanmadan para cezasini ödesem ihlal davasindan firar cezasi alirmiyim? Firar da iken yakalanirsam kapali ceza evinde gidermiyim? Yoksa acikda devam mi eder cezam? Yeni kanun cikmis, kesinlesmis para cezasini taksitlendirebilirmiyim?? Acil cevap alabilirsem sevinirim 6 gun sonra izinim bitiyor bugun 02.05.2018 saygilar efendim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Alper bey izinden dönmeyerek firar suçu işlemiş olursunuz bunun içinde ayrıca hakkınızda ceza yargılaması yapılarak mahkumiyetinize karar verilebilir, kesinleşmiş olan cezanın taksitlendirilmesi ceza infaz kurumuna girmeden önce infaz savcılığınıza yapacağınız müracaatla yapılabilirdi en fazla 4 taksit bunun ilk taksidini de hemen ödemek zorundaydınız ancak para cezasına ilişkin hapis yatıyorsanız almış olduğunuz para cezasının tamamını yatırarak cezaevinden çıkabilirsiniz. Firar suçunu işlemeniz halinde kapalı ceza infaz kurumuna alınacaksınız.

   1. Alper80 dedi ki:

    Cevabiniz icin cok tesekkür ederim. Özet olarak söyle anlayabilirmiyim, firari duruma düsdükden sonra para cezasi ödenirse, infaz kalkmis olup mahkumiyete son veriliyor, ama ayrica ihlal davasi acilip irelleyen zamanda 6 ay gibi bir firar cezasi veriliyor, onunda 15 gününü girdi cikdi yapip bitiriyorsunuz. ?

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Alper bey, paradan çevrilme hapis cezaları ödendiği anda ortadan kalkar, dizinde belirttiğiniz gibi firar suçu nedeniyle ayrıca hakkınızda dava açılacaktır.

 225. Banu dedi ki:

  Mehmet bey biraz önce oda TV de af geliyor haberi paylaşıldı fakat sadece çek senet ve adam yaralama için 100 bin kişi cikicak diyorlar sizce bu af sadece bu insalarimi kapsar bu çok saçma değil mi

  1. Nil dedi ki:

   Bence alakası yok tabiki de 100 bin kişi olamaz bazı suçlarıda kapsıyor bende gördüm rabbim hepimizi sevindirsin inşallah bayramdan önce bolca dua edelim

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Banu hanım, 22 Nisan 1999 yılından önce işlenen suçlar için Aralık 2000 yılında Rahşan afı diye nitelendirilen 4616 sayılı yasa ile bazı suçlardan dolayı bazı mahkumlara ceza indirimi (af) çıkartıldı ancak daha sonra Anayasa Mahkemesi’nin verdiği iptal kararlarıyla yasanın kapsamının genişlemesi sonucu cezaevinden tahliye olanların sayısı 45 bini buldu, bu nedenle böyle bir şeyin olması halinde Anayasa Mahkemesince affın kapsamı genişletilebilir, açıkçası henüz ortada bir şey yok bu nedenle çıkacak yasanın ne olduğunu bekleyip ona göre hareket etmek en doğrusu olacak.

 226. defne dedi ki:

  Mehmet bey benim eşim 2011 yılında yaşadığı bi olaydan dolayı 81. maddeden yargılandı ama ölüm yok 3 yıl 4 ay cezanın 13 ay yatarı var 4 aydır açıkta yatıyor eğer yasa çıkarsa 81. maddeyi de kapsar mı sizin fikirlerinize ve bilgilerinize çok güveniyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Defne hanım, bildiğiniz gibi artık af söylentileri hükümet kanalından da dillendirilmeye başlandı bu nedenle kapsamın nasıl olacağı geniş tutulup tutulmayacağı konusunda net bir şey söylememiz doğru olmayacaktır, açıkçası bekleyip göreceğiz, son ana kadar ne olacağını tahmin etmemiz mümkün olmayacak. 🙂

 227. okan dedi ki:

  mehmet bey kişiyi hürrüyetten yoksun bırakma suçundan ceza aldım birden fazla kişiyle olduğu için katlamalı 6 sene ceza verdiler 2/1 den yararlanabiliyormuyum . buceza da iftiradan aldım kendimi savunamadım olay da bile yoktum. beraat edip yargı bozunca hiç savunamadan cezayı verdiler. şimdi ne yapmam gerekiyor denetim 3 yıla cıkarsa yatarmıyım yatmazmıyım bilmiyorum daha önce 40 gün kapalı da yattım ne olur bilmiyoruz. teşekkürler..

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Okan bey, hakkınızda verilen 6 yıl hapis cezasının koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATARI: 3 YIL HAPİS cezası olacaktır.
   Sonuç ceza 2 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamazsınız. 1 YIL HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılabilirsiniz.
   Daha önce Ceza İnfaz Kurumunda geçirmiş olduğunuz süreler cezanızın infazından düşülecektir.

 228. okan dedi ki:

  bu suç olay tarihi 2009

 229. Alper80 dedi ki:

  Mehmet bey sizi takdir ediyorum üsenmeden yorulmadan herkezin sorusuna cevap vermeniz gercekden saygi deyer bir durum. Benimde bir sorum olcak, kafam cok karisik.Az yukarida BANU hanim sorusuna dayanarak merak etdigm sudur. Karsiliksiz cekden dolayi hapiz cezasini acik ceza evinde yatiyorum ( adli para cezasi), eyer bu yasa cikarsa, benim tahliye olmam hangi sartlara bagli? Kesinlesmis dosyayi yeniden yapilandirma imkanim mi olacak ? Nitekim, eyer bu yasa cikdignda ben firari durumdaysam, yinede faydalanabilirmiyim ve prosedur tam olarak nasil olur öyle bir durumda? Cok tesekkür ederim Mehmet bey abim..

  1. Nil dedi ki:

   Mehmet bey bütün resmi internet haberleri meclis tatile girmeden önce çıkıcak diyorlar yasa için doğrumu acaba meclis 17 sinde tatile giriyor bakanlar kuruldan geçti meclise gönderilirdi diyorlar

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Nil hanım, bütün internet sitelerinde herhangi bir kaynağı olmayan sadece Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut’un bazı suçlar dışında af çalışması olmalı sözüne dayanılarak yapılmış resmi kaynağı olmayan haberler mevcut, daha önce de belirttiğim gibi tek resmi olan şey ise Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunda yapılacak olan değişiklik ile ilgili çalışmalara başlandığı, muhtemelen bu çalışma sonucunda ortaya çıkacak olan taslak af olarak kamu oyuna sunulacak.

 230. süleyman dedi ki:

  iyi gunler mehmet bey öncelikle böyle güzel bir site yapıp herkesin sorularına titizlikle cevap verdiğiniz için çok tesekür ederim. benim sorum ben 2016 temuz öncesinde kamu görevlisine hakaret ve tehditten 1 8 ay ceza aldım bu cezayı hagb verdiler 5 yıl süreyle bundan yaklaşık 2 yıl sonra eşim şikayetçi oldu tehdit ve darptan dolayı 5 ay hapıs cezası aldım bu cezayı para cezasına çevirdiler benim sorum bu durumda tekerürü hükmü uygulanak mı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Süleyman bey, son işlemiş olduğunuz suç nedeniyle hakkınızda mahkumiyet hükmünün kurulması nedeniyle daha önce almış olduğunuz HAGB kararının açıklanması için ilgili mahkemeye ihbarda bulunulacaktır, ilgili mahkeme dava dosyasını tekrar ele alarak HAGB kararını açıklayacaktır. Mükerrerlik hususunda ilgili mahkeme hüküm kısmında bu duruma ayrıntılı olarak değinecektir, hüküm kısmında bu konuya değinilmemiş ise bir işlem yapılmaz, sonuçlarının oluşması halinde, tekürrür olması ve mükerrerlik uygulanması için mahkemenin kararına ihtiyaç vardır.

 231. Yeliz dedi ki:

  Mehmet bey bir şey sorabilir miyim kaçak sigaradan iki dosyasi olup ilkinde infazı yakanlar da bu af kapsaminda olma şansı varmi yani onlara yok gibi bir şey olabilir mi merak ediyorum gorusunuzu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yeliz hanım, henüz ortada bir af yok, böyle bir şey söyleyebilmemiz için af kararının resmi gazetede yayınlanmış olması germekte, bizde sizler gibi yapılacak olan açıklamaları beklemekteyiz, umarız af söylentileri boşa çıkmaz.

 232. canan dedi ki:

  Benim bütün umutlarım tükendi, meclis tatile girince zaten o saatten sonra hiçbirşey olmaz…

  1. Nil dedi ki:

   Mehmet bey kesin birşey mi bu kısmi af lütfen umut tacirliği değildir umarım artık sabrımız tükendi gerçektenn heryerde paylaşılıyor bukadar dile getirildi ve bunu öne süren normal bir vatandaş değil baş danışman! Cumhurbaşkanı ne zaman açıklama yapıcak

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Nil hanım, daha önce de belirttiğim gibi şu anda resmi olarak sadece Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı hakkındaki kanunda düzenleme yapılmasına ilişkin çalışma devam etmekte, af ve genel af söylentileri her seçim döneminde olduğu gibi bu seçim öncesi de gündeme geldi kesin bir şey olmamakla birlikte çek ve vergi davalarına ilişkin af çıkartılacağı söylentisi var, ancak ben Cumhurbaşkanının ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı ile ilgili kapsamlı yapılacak olan düzenleme ile ilgili bir açıklama yapacağını beklemekteyim, inşallah bütün mahkum ve mahkum yakınlarını mutlu edecek bir haber olur.

    1. Nil dedi ki:

     İnşallah kandırılmıyoruzdur okadar insan umutlandı allahtan korkuları vardır umarım bu haberi heryerde yayınlayanların allah sorsun o haber kaynaklarına inşalllah çıkar ama inşalllah

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Canan hanım, mahkum ve mahkum yakınlarını ilgilendiren aslında şu anda çalışması yapılan Ceza ve Güvenlik tedbirlerinin infazı hakkındaki yasal düzenleme olacak bu da umarım mayıs ayı içerinde taslak olarak hazır hale getirilir.

 233. Emine dedi ki:

  Hirsiza dolandiriciya cikiyor yani bu af

  1. Nil dedi ki:

   Kime çıkmasını bekliyorsunuz çoçuklarımızı uyuşturucuyla zehirleyenlere mi ya da tecavüzcülere mi ya da askerimize sıkanlara mı

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Nil hanım, yasa düzenleyicilerin sizin belirttiğiniz suçlar konusunda titiz davranarak kapsam dışında tutacakları kanaatindeyim ancak yine de en son söz bu konuda TBMM de olacak, ayrıca şu anda genel af veya af olacağını düşünmüyorum daha önce oluğu gibi bazı suçlarda denetim süresinin uzatılacağı veya infaza ilişkin düzenleme yapılacağı düşünmekteyim.

 234. Alper80 dedi ki:

  Mehmet bey cek le ilgili adli para cezasi alan ve su an hukumlu olan mahkumlari böyle bir af cikarsa adli para cezasini hic ödemedenmi cikacak, yoksa yeniden TAKSITLENDIRME imkanimi verilecek onlu anlamadim ?? Saygilar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Alper bey henüz bir yasa çıkmadı yasanın çıkmasından sonra bu konuda yorum yapmak daha doğru olacaktır.

 235. Fadime dedi ki:

  Peki mehmet bey ceza ve infaz tedbirleri içerigi denetim yükselmesimi acaba? Yani yükselirmi 3 sene olurmu?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Fadime hanım, denetimin 3 yıl olması veya ceza indiriminin uygulanması muhtemel beklentilerimiz arasında ancak daha önce de belirttiğimiz gibi yasa çıkmadan bir yorum yapmak pek de doğru olmayacaktır.

 236. Emine dedi ki:

  Tabikide hayir bir sürü kader mahkumu var icerde binlerce harbe kader basina bir is gelmis vermisler 4.5 sene bu insanlar ne olacak cekti senetti bunlar hirsizlik degilmi ne hakla bu gibi insanlari disari cikartiyor adamlar cikmadan tahliye olduktan sonra surayi soyacam burayi soyacam onun hesabini yapiyo adamin 4 dosyasi var dolandiriciliktan bunlar gibi …. tahliye ediyorlar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Emine hanım, içeride bir çok mahkum var ve hepsi farklı suçlardan tutuklu veya hükümlü olarak bulunmaktalar, Bence en doğrusu bu işi düzenlemeyi yapacak yetkililere bırakmak toplum hassasiyetini göz önünde bulundurarak en doğru kararı vereceklerine inanıyorum

 237. Hakan dedi ki:

  Mehmetbey ben girdi cıktı ya girip denetimliye ayrılan sanırım daha önce belirttim cezaevi savcısına gittim annemin bakıma muhtaç olduğunu söyledim yatmadan çıksam denetimliye dedim evrakları ameliyat raporlarını gösterdim p.tesi teslim olmadan yanıma gel ben ceza evi müdürünü arayayım dedi böyle birşey mümkünmüdür sizce

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Hakan bey, infaz savcısı insiyatifini kullanabilir, sonuçta C.Savcısının yalan söyleyeceğini sanmıyorum.

 238. Sahra dedi ki:

  İyi günler Mehmet bey bu yasa daha ne zaman çıkacak . Meclis ayın 17 sinde kapanıyor tasarı henüz hazır değilmi yoksa bu haberdemi yalan.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Sahra hanım, ne kadar çaresiz olduğunuzu ve sabırsızlıkla çalışmanın neticelenmesini beklediğinizi biliyoruz ancak biraz daha sabır lütfen, asılsız af söylentilerine itibar etmeyin sadece çekler ve vergi suçlarına ilişkin af gündemde diğer suçları kapsamamakta, mahkum ve mahkum yakınlarını ilgilendiren asıl konu Ceza infaz ve güvenlik tedbirlerinde yapılacak olan düzenleme, onda da çalışmalar devam etmekte inşallah bu ay içerisinde taslak hazır olur

   1. Nil dedi ki:

    Çekler diyorsunz ama çeklerin okadar cezası yok ve içerd çekten yatan okadar insan yok avukatlarımız 100 bin kişi diyor 100 bin kişi kim çekten senetten yatıyor onu anlamadım ve diğer mahkumlara da vurucakmış akpliler bunu yaZıyor Twitter de

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Nil hanım herkes bir şeyler söylüyor ama ortada hiçbir şey yok, size söyleyebileceğim tek şey, mahkum ve mahkum yakınları ilgilendiren yasal düzenleme ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında yapılacak olan düzenleme.

     1. Nil dedi ki:

      Mehmet bey ama siz geçen hafta düzenleme bitti demiştiniz cumhurbaşkanı açıklama yapıcak dediniz

 239. Sahra dedi ki:

  Biz zaten diğer haberlere inanmıyoruz.Sizin söylediklerinize güveniyoruz.Şimdiye kadar gerçek dışı bir haber yayınlamadınız .

 240. Emine dedi ki:

  Mehmet bey af yasası meclis komisyonundan gecti diye söylentiler var sizin bir bilginiz varmidır acaba sizden gelecek müjdeli haberleri sabırsızlıkla bekliyoruz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Emine hanım, af ve genel af söylentileri her seçim döneminden önce gündeme getiriliyor maalesef bu konular istismar edilmeye müsait olduğundan bir çok yerde buna ilişkin asılsız haberlere rastlamak mümkün, sadece çekler ve vergi suçlarına ilişkin bir af üzerinde çalışıldığı ile ilgili duyumlarımız var ancak mahkumlara yönelik asıl konu ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazında yapılacak olan düzenleme buna ilişkin çalışmalar da devam etmekte inşallah bu ay içerisinde taslak hazır hale gelir.

 241. Sercan dedi ki:

  Mehmet bey Meclis ayın 17 kapanacak yasa ne zaman çıkar sizden gelecek müjdeli haberleri bekliyoruz.Size güveniyoruz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Sercan bey, bizlerde sizin gibi Ceza İnfaz ve Güvenlik tedbirleri ile ilgili yapılacak olan düzenlemeye ilişkin çalışmanın sonuçlanmasını ve taslağın hazır olmasını bekliyoruz, umarım beklentileri boşa çıkarmaz ve herkesi mutlu edecek bir çalışma yapılır.

 242. muhammed k dedi ki:

  seçim önü denetimli serbestlik 3 yıla çıkar mı? yada kısmı af çıkar mı? pek çok söylenti var sizce umut etmeli miyiz?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Muhammed bey af ve genel af söylentileri her seçim döneminden önce gündeme getirilmekte, maalesef bu konular istismar edilmeye müsait olduğundan bir çok yerde buna ilişkin asılsız haberlere rastlamak mümkün, sadece çekler ve vergi suçlarına ilişkin bir af üzerinde çalışıldığı ile ilgili duyumlarımız var ancak mahkumlara yönelik asıl konu ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazında yapılacak olan düzenleme buna ilişkin çalışmalar da devam etmekte inşallah bu ay içerisinde taslak hazır hale gelir.

 243. muhammed k dedi ki:

  nitelikli dolandırıcılıktan 3 yıl 4 ay ceza alan akrabam var. uzlaşma yasasından yararlanabilir mi ? veyahut bu uzlaşma yasası genişletilecek mi ? ilginiz için teşekkür ederim şimdşden.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Muhammed bey nitelikli dolandırıcılık uzlaşma kapsamında değil, ileride kapsam dahilinde olup olmayacağı yönünde bir yorum yapmamız doğru olmayacaktır.

 244. Alper80 dedi ki:

  Hayirli aksamlar arkadaslar ! MECLISTEN BUGÜN gecen maddeler arasinda ADLI PARA CEZA larinada af varmi ?? Adli para cezasina yeniden yapilandirma gibi af cikdimi, cikmaeimi kafam karisik! Bilen varsa lütfen yardimci olsun!

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Alper bey, adli para cezalarına ilişkin bir af ve düzenleme maalesef yok.

 245. defne dedi ki:

  inşallah gözümüz aydındır sayın Bahçeliden açıklama geldi siz ne dersiniz Mehmet bey sevinelim mi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Defne hanım, kamu oyunda kısmi af veya af olarak zikredilen düzenleme daha önce de belirttiğimiz gibi Ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında kanunda yapılacak değişiklikler ile ilgili, inşallah yakın zamanda güzel haberler mahkum ve mahkum yakınlarına ulaşır, bayram öncesi bayram yaşarsınız.

 246. Batuhan dedi ki:

  Adli para cezalarina yapilandirma imkani cikdimi ? Su an yürürlülüge girdimi?? Nerden bilgi alabiliriz ???

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Batuhan bey adli para cezalarına ilişkin bir af ve düzenleme maalesef şu anda yok.

 247. Ayse dedi ki:

  Insallah bu hafta guzel haberler aliriz secimden once butun mahkum ve mahkum yakinlari olarak rahat bi nefes aliriz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ayşe hanım, kamu oyunda kısmi af veya af olarak zikredilen düzenleme daha önce de belirttiğimiz gibi Ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında kanunda yapılacak değişiklikler, inşallah yakın zamanda güzel haberler mahkum ve mahkum yakınlarına ulaşır, bayram öncesi bayram yaşarsınız.

 248. Başak dedi ki:

  Mehmet bey meraba nisanlimin dosyasi istinaf mahkemesinde e devlette on inceleme icin atama bekliyor yaziyodu ama suan on incelemede yaziyor on inceleme suresi ne kadar surer?

 249. Emine dedi ki:

  Mehmet bey kasten yaralamara vurmicakmiş bu af sizin bir bilginiz varmi bu konuda

 250. Batuhan dedi ki:

  KIMSE BIRSEY BILMIYOR 500 KISI EVET ADLI PARA CEZASINA AF CIKDI DIYOR BIRISI YOOO DAHA CIKMADI DIYOR BEN BÖYLE ISIN TAAA !!! REZIL MEMLEKET SECIM ICIN MILLETIN UMUTLARIYLA OYNUYORLAR YOK CIKDI YOK CIKACAK ULAN INSANIZ INSAN ! CIKACAKSA SU CIKACAK BU CIKACAK DEYIN BILELIM CIKMICAKSA DA YOK BELKI CIKAR YOK DAHA MASAMIZDA DEYIL YOK CALISMA YAPIYORUZ CIKABILIR…BUNE LAN ?!? REZILLER ! CIKSADA CIKMASADA ARTIK KIMSEYE AMA KIMSEYE OY YOK ! NE ONA NE BUNA, HEPSI AYNI !

 251. Emine dedi ki:

  Dün devlet bahçelinin açiklamasının ardından ceza evleri bayram yerine döndü benim esimde ceza evinde insanlar heyacandan sabahlara kadar uyku uyumamislar esyalarini hazirlayanlar bile olmus binlere kader mahkumu var butun mahkumlar ağilesini arayip ak partiye oy vermiceksiniz diye söylüyorlarmis gercekten yeter artik itice piskolojimiz bozuldu hop oturup hop kalkiyoruz insanlarin duygulariyla oynuyorlar resmen ne olacaksa bir an once olsun artik dünku aciķlamasinda yabanci ogrencilerin gelecegini düsunuyor cumhur baskani once kendi milletini dusün kendi insanini dusun ama yok yabancilar kendi milletinden daha onemli sanki yabancilar sececek bunlari

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Emine hanım, daha önce defalarca bu konunun suistimale açık bir konu olduğunu, gündemde kısmi af ve genel af olmadığını sadece ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkındaki kanunda değişiklik yapılması için çalışmaya başlandığını belirttik, taslağı bekliyoruz, umudunuzu kaybetmeyin.

  2. Hidayet dedi ki:

   Af Yok hiç birşey Yok boşuna umutlanıyoruz 😢

 252. Tuçe dedi ki:

  Mehmet bey lütfen banada yardımcı olurmusunuz babam hürriyeti tehtinten ceza aldı 2017 Mart 12 de istinaf cezayı onayladı 3yıl 4ay verdi içerde 4ay yatmişlığı var bunun yatarı nekadardır denetimli serbert ilk kaç sene lütfen cvp yazın

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Tuğçe hanım babanıza verilen cezanın koşullu salıverme (şartlı tahliye) süresi hesaplandığında Yatarı 2 yıl 2 ay 20 gün olacaktır, bunun 1 yıl 2 ay 20gününü ceza infaz kurumunda geçirdikten sonra son bir yılda denetimli serbestlikten yararlanarak tahliye edilecektir, daha önce yatmış olduğu ceza bu süreden mahsup edilecektir.

   1. Emine dedi ki:

    Mehmet bey biz umutlarımızida hayellerimizide dört duvarın arkasında yatan sevdiklerimizle hapsettik tok acin halinden anlamaz derlerya bu böyle bir durum ne desek ne söylesek hepsi boş biz nekadar parcalarsak parcalayalim kendimizi kimin umurunda allah kimseye yasatmasin insan oğlu hatalar yapa bilmek icin gelmis dünyaya allah bile kulunu bağişlarken kul kula neden bunu yapar benim esim gercekten kaderinin kimsesizliğin kurbanı bir üvey annenin yüzünden bugun dört duvar arkasinda ve biz yeni evlenmistik insan hayatta mutlu olmayinca olmuyor

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Emine hanım daha önce de aynı şeyleri yazdım, af çıktı çıkıyor diye bu konuyu suistimal eden bir çok insan oldu, ama bizim beklentimiz af değil sadece ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkındaki kanunda yapılacak olan düzenlemeler, bu konuda yapılacak düzenleme beklentilerimizin çoğunu inşallah karşılayacak.

     1. Emine dedi ki:

      Bizim size bir sözümuz yok mehmet bey allah sizdr binlerce kere razi olsun sen bizlere burdanda olsa ön ayak oldun gözümüz kulagimiz oldun umudumuz oldun sitemimiz belli sadece sezimizi buralardan duyura biliyoruz biraz olsun yükümüzü hafifletmeye calışıyoruz belkide yada kendimizi avutuyoruz size her konuda tskkr ederiz iyiki sizvarsinizda bir nebze yaramiza merhem oluyosunuz

 253. Tuçe dedi ki:

  Bn çok tşk ederim aynı tarihte birde yağma yani gasp tan ceza aldı oda 5 sene. 4ayda gasptan aldı ama o dosya Yargıtay’a gitti 5sene 4ay onaylanırsa yatarı nekadar. Olur. Denetimli serbestlik 2 sene diyorlar bu yanlışmı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Tuğçe hanım suç tarihi ve işlediği suçu maddesi ile birlikte tekrar yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

 254. Tuçe dedi ki:

  Tuğçe Mehmet bey. TCK nın 62ci maddesine göre cezasının takdiren 1/6 oranında indirilerek 3 yıl 4 ay hpis cezasıyla cezalandırılmasına ..suç tarihi. 12 mart 2017..suçu. Hürriyeti tehdit

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Tuğçe hanım, verilen ceza 3 yıl 4 ay ve suç tarihi 2017 ise koşullu salıverme şartlı tahliye süresi 2 yıl 2 ay 20 gün olacaktır, bununda son bir yılını denetimli serbeslikten faydalanarak geçirebilir.

 255. Batuhan dedi ki:

  SORU ; HERANGI bir af cikdimi su an ?? devlete borcu olanlarla hani devlet baris eli uzatiyordu? Kamu borclarina af cikdimi cikmadimi ??

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Batuhan bey, herhangi bir af çıkmadı, sadece vergi çekle ilgili borçlarla alakalı düzenleme yapıldı.

 256. Emine dedi ki:

  Af falan yok arkadaslar bugune kadar bosuna umutlandik bekir bozdağ son noktayi koydu bugun af söz konusu bile olamaz dedi devletimizin cani sagolsun ne diyelim cok görduler ozgurlugu mutlu olmayi halkina

  1. Nil dedi ki:

   Arkadaşlar umutsuz olmayın bence çıkacak birşeyler indirim felan verilicek denetim 3 e çıkacak bukadar dillendiremezler yoksaa diğerleri haber kanalları vs dua edelimm rabbim açıçak o kapıları hayırlısıylaa

 257. Emine dedi ki:

  Benim umutlerım tükendi artik

  1. Hidayet dedi ki:

   Emin’e hanım önceden size yazmıştım benim eşim de 6 yıl aldı ruhsatsız silah bulundurmaktan ben bir hafta sonra yedinci aya giriyor sizin eşiniz nasıl açığa çıktı dilekçe mi yazdı müddetneğmede mi yazıyordu ne olur beni bilgilendirin Allah rızası için

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Merhaba Hidayet, 10 yılın altında verilen cezalarda hükümlünün cezasının bir ayını kapalı ceza infaz kurumunda geçirmesi halinde açık ceza infaz kurumuna ayrılma hakkı bulunmakta. Eşinizle ilgili farklı bir durum olabilir.

    1. Hidayet dedi ki:

     Mehmet bey eşim dosyasını istinafa yolladı yani daha onaylamamıştı ama dün istinaf ta cezayı onamış şimdiden sonra ne zaman açığa çıkar yardımcı olurmusunuz

    2. Hidayet dedi ki:

     Mehmet bey kardeşim diyorki 10 ay yatmadan açığa çıkamaz diye toplam cezası 6 yıl altı aydır yatıyor ceza evinde ne olur bana yardım edin örnekleri varmı 6 yıl ceza alıp bir kaç ay içinde açığa çıkan lütfen beni bilgilendirin hamileyim çok çaresizim😢

     1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

      Hidayet hanım daha önce de bu konuda size yazdığım gibi eşinizin cezası 10 yıldan az olduğu için açık ceza infaz kurumuna bir ay kapalıda yattıktan sonra ayrılabilir, ancak bunun için cezasının kesinleşmiş olması yani hükümlü sıfatını kazanmış olması gerekir, tutuklular açık ceza infaz kurumuna ayrılamaz ayrıca özel durumu olan ( terör vb. suçtan yatanlar) bundan faydalanamaz.

 258. Fadime dedi ki:

  Denetim bari yükselse çolugumuzla çocugumuzla ortada kaldık nasıl olacak böyle anlamadım.. 😢 denetim yükselecek diye çok ümitlendim çok😢yarabbim şu mubarek aylarda yardım et…

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Fadime hanım, biraz daha sabır, yakın zamanda güzel haberler gelecek.

 259. Emine dedi ki:

  Eşimin yatari 2 sene 10 ay cezasi 5 yıl yada aldında olanlar acikta yata biliyor eşinizde 3 ay sonra açıga gececektir 5 yilini acikta tamamlicak

  1. Hidayet dedi ki:

   Emin’e hanım benim eşimin yatarı 4 yıl bir yıl denetime gidiyor geriye 3 yıl kalıyor altı aydır da yatıyor yani 6 senenin altı yılı değil üçte ikisi yatarı

 260. Hasan dedi ki:

  MERHABA.Mehme Bey…dün aksam torba yasasi YASALLASDI…Adli Para cezalarina yapilandirma geldimi? Torba yasasinin icind adli para cezalariyla ilgili düzenleme varmi? Tskür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Hasan bey anladığım kadarıyla siz mahkemelerin vermiş olduğu adli para cezalarından bahsediyorsunuz, bu konuda torba yasada bir düzenleme ve af yok. Sadece idare para cezalarının bir kısmında düzenleme yapıldı.

 261. Aysu dedi ki:

  Mehmet bey hayirli ramazanlar istinaf mahkemesi saat kaca kadar calisiyor ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Aysun hanım, istinaf mahkemeleride diğer kamu kurumlarında olduğu gibi 08:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

   1. Nili dedi ki:

    Mehmet bey iyi akşamlar ne zaman çıkacak bu yasa taslak hazır demiştiniz ne bekliyoruz acaba sabrımız kalmadı mahkumlar yatamıyor içerde sürekli gündemde af olayı var bizim için isim önemli değil çıkacak olan yasa önemli

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Nil hanım, taslak hazır demedim, taslağın hazırlanması için çalışmalar devam ediyor dedim, bu ay içerisinde taslağın hazır olacağını düşünüyorum.

 262. Fadime dedi ki:

  Meclis kapandı acaba bu ay nasıl hazır olacak bizi düşünmeden kapadılar meclisi vicdanları nasıl rahat edecek nasıl uyuyacaklar dicem ama onlar alışmış umutlarla oynamaya mışıl mışıl uyur onlar… Gene uykusuz kalacak biz gene bekleyen umutları yıkılan biz…

 263. Selda dedi ki:

  Iyi gunler istinaf mahkemesinde birgun icinde kac dosyaya bakiliyodur ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Selda hanım Bölge Adliye Mahkemeleride birden fazla ceza ve hukuk istinaf mahkemesi bulunmakta bu oranı net olarak vermek mümkün değil ancak toplamda bine yakın dosyaya bakıldığını söyleyebiliriz.

 264. Yeliz dedi ki:

  Mehmet bey bir şey sorabilir miyim bu onaylanan KHK ile şartla saliverme gibi şeylerin çıkması mümkün olmadığı ni söylüyor kar doğru mu acaba

  1. Hidayet dedi ki:

   Bizleri düşenden yok tabi.bin yerde yazıyor okuyoruz af yok yok yok yok biz kendimizi kandırıyoruz Mehmet bey bize destek oluyor Allah razı olsun ama o da biliyor ki mahkumlar için hiç birşey yok ve olmayacak bizi düşünen anlayan yok bizden de artık oy yok beşyüz kişilik bir aileyiz ve beşyüz oy bizden gitti ve artık oy kullanmak ta yok bir ruhsatsız silah bulundurmadan eşim 6 yıl aldı ve bir başkası terör örgütüne üye olmaktan 4 sene iki ay alıyor bu adalet değil

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yeliz hanım denetimli serbestlik ile ilgili daha önce 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 01/07/2016 tarihinden önce işlenen suçlarda ayrı bir denetimli serbestlik uygulanması ile ilgili düzenleme yapılmıştı, ben yeni KHK ile tekrar bu konuda düzenleme yapılabileceği düşünüyorum.

   1. Hidayet dedi ki:

    Merhaba Mehmet bey size daha önce ve sürekli yazdığım konuyla ilgili sorum şu sizin dediğiniz üzere on yılın altında ceza alan bir mahkum bir ayını kapalıda geçirip açık ceza evine geçebilir diyorsunuz bizim avukatımızın dediğine göre 7 ay yatıp açığa çıkacak diyor yani aldığı ceza ruhsatsız silah bulundurmadan 6 yıl ceza aldı yani altı yıl 72 ay yapar onda biri 7 ay bu şekilde mi açığa çıkacak zaten yedi aya girdi yattığı süre ama cezayı onaylamadığı için müddetname de gelmedi daha istinafa gönderdiği için onaylamadı istinaf mahkemesi de cezayı onadı bana yardım edermisiniz lütfen bu müddetname kaç günde gelir eşim daha nezaman açığa çıkar

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Hidayet hanım eşinizin cezası kesinleştiyse, yani hükümlü sıfatını kazanmış olması halinde açığa çıkmasına bir engel yok, yine de bu konuda yazmış olduğumuz yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 265. Emine dedi ki:

  Ne taslakmış bu böyle bir türlü hazirlanmadi meclis tatile girdi allah aşkına olmicak duğaya amin deyip durduk devlwtin cokta umurunda sanki yüzlerce kanun onayladı 5 aydir bir mahkumlarin taslagi hazırlanamadı birgünde secim kararı alan bir devlet var başımızda isteseydi o taslağıda bir günde harilardı neyse bizim tek derdimiz sevdiklerimiz fazla kaybedecek biseymiz yok umutlarımizdan hayallerimizden baska onlarin koltuk korkusu kadar agir degildir

  1. Hidayet dedi ki:

   Taslak felan yok Emine hanım sadece kandırılıyoruz mahkumlarla ilgili hiç birşey yok hamileyim ve birkaç gün içinde doğum yapacağım tek istediğim eşimi görmek o İstanbul’da ben gaziantepteyim açığa çıksa biraz rahatlardık ama 6 Aydır ayrıyım eşimden yedi aya girecek 😢onu çok özledim ve şu an ona çok ihtiyacım var😢😢

   1. Emine dedi ki:

    Siz hic ziyaretine gelemedinizmi

    1. Hidayet dedi ki:

     İki kez gidebildim ancak hem maddi hem manevi açıdan zor durumdayız iki tane daha çocuğum var onlar da çok özledi biz bu çocuklara bu devleti nasıl sevdirelim bir af yok bir indirim yok babalarını istiyorlar .açığa ne zaman çıkar bilmiyorum dediğim gibi altı ay bitti 😢

     1. Emine dedi ki:

      Öyle demeyin hepimiz aynı kaderi paylaşıyoruz suclar farklida olsa kaderler aynı umudunuzu yitirmeyin allah büyük bazen sinirlenip sitem ediyoruz ama yinede bir umut diyerek her gecen gun hasretle ayakta durmaya calışıyoruz ne mahkumun nede mahkum yakınlarının hic bir zaman ümidleri tükenmez inşallah allah sabilerin yüzünü güldürür

     2. Hidayet dedi ki:

      Öyle tabi ama bayramda yok yanımızda 😢yine sizinki açıkta mesela şu an öyle ihtiyacım var ki sesine desteğine ama haftada bir gün on dakikayı bekliyoruz 😢

     3. Emine dedi ki:

      Biliyorum anlıyorum sizi evet açıkta yatmalarınin tek iyi yönü zaman buldukca araya bilmeleri bugun aradı 4 sefer bayramda izine gelecek ama hic bir sey yanımızda olmalarina deymiyor keske başimda olsa nefes alsa yeter gölgesi olsa yeter diyosun hayat şartları cok zor tek basimıza mücadele ediyoruz

     4. Hidayet dedi ki:

      Benim eşimde bir an önce açığa çıksın inşallah üç ayda bir gelmesine de razıyız her gün arasın inanın kapalıdan daha da iyi olur zaman daha hızlı geçer bu kez her gittikçe o üç ayı sayar yine hızlı geçer zaman yedinci aya girecek bir hafta sonra ve çok özledik😢

 266. Sahra dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey mayıs ayının ortalarını geçtik henüz taslak hazır değilmi daha ne zaman çıkacak bu yasa bayram öncesi beklentilerimiz gerçekleşir diye ümit ediyoruz.inşahlah beklentilerimiz boşa çıkmaz.

  1. Hidayet dedi ki:

   Aylardır söyleniyor yok af var yok indirim var hani nerede bıktık artık hiç birşeyin çıkacağı yok devlet büyükleri açıklama yaptı af yok Yorulduk artık😢

 267. Hidayet dedi ki:

  Boşuna beklemeyin hiç birşey yok olmayacakta kandırıyoruz kendimizi

 268. erdal dedi ki:

  merhaba mehmet bey benim hagb bozuldu ve cezamı yuzume okudular ve onun neticesinde 1yıl 6 ay 27 gün ceza aldım bir hafta içinde teslim olmam söylendi bölge mahkemesine itiraz etmezsem benim sorum bu cezanın ne kadarını yatarım ceza yatarına göre iş yerinden izin almam lazım eger yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden ilginizi ve cevabınız çok teşekür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Erdal bey verilen cezadan koşullu salıverme (şartlı tahliye) süresi hesaplandığında yatar 1 Yıl 18 gün olacaktır, bununda 18 gününü ceza infaz kurumunda geçirdikten sonra kalan 1 yıl denetimli serbeslikten faydalanarak geçirebilirsiniz.

   1. Nili dedi ki:

    Mehmet bey Merhaba iyi akşamlar ayın sonuna geldik neredeyse ne zaman çıkıyor bu indirimler adı her neyse sıkıldık artık gerçekten sabrımız kalmadıı yorulduk

    1. Hidayet dedi ki:

     Nili hanım gerçekten öyle birşey yok sadece seçimler için bir şey atıldı ortaya ve gerçekten vazgeçelim artık bizede yazık boşunA bekliyoruz

     1. Nili dedi ki:

      Evet benim de inancım kalmadı artık sabrım da kalmadı ama mehmet bey neden ozaman bizlere umut veriyor yazık günah yani gerçekten

    2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhabalar Nili, bu olayın ne kadar sıkıcı bir hal aldığını bende görüyorum, sizlere aynı şeyleri tekrar edip durmak da istemiyorum aslında ama, en baştan beri söylediğim gibi hiç bir zaman af lafı ağzımdan çıkmadı, sadece şunu söylemek istiyorum yakında denetimli serbestlik ve infazla ilgili düzenleme yapılacak, bu konuda resmi makamların açıklama yapmasına az kaldı, şimdiye kadar tamamlanmış olması lazımdı ancak maalesef seçim malzemesi yapılacağı kanaatindeyim.

     1. Nili dedi ki:

      Nasıl yani kandırılıyormuyuz açıkcası Ama rabbim öok büyük okadar insanın umutlarıyla oynuyorlar allah sorar bizlerin elinden birşey gelmesede

     2. canan dedi ki:

      Mehmet Bey bizlerde sizi ne kadar sıktığımızın farkındayız ne olur hakkınızı helal edin.Seçim malzemesi yapılacak demek bu yasanın seçime kadar çıkacağı anlamınamı geliyor yada seçim için konu edilip çıkarılmayacağımı sizin düşünceniz nedir.Tekrar çok tşk ediyorum ve bizi anladığınızı umuyorum saygılar…

   2. Şahin dedi ki:

    Suç tarihi ne zaman ? Egerki 2016 öncesiyse sadece gircik yapacak erdal bey.yatarı yoktur yani.çünkü hagb karari bozuldu diyor.bu karar nezaman verildi ve nezaman bozuldu bilgisini alıp cevabi ona göre verirsenin daha dogru olur.iyi günlerr

  2. Şahin dedi ki:

   Yatariniz yok erdal bey.gir çık yapacaksınız.buda 2 gün ile 10 gün arası degişebilir.iyi gunler

   1. Erdal dedi ki:

    Şahin bey açıkçası kafam çok karıştı bazıları bir aya yakın yatarsiniz diyor bazıları girdi çıktı yaparsınız diyor bakalım ne olacak
    Ilgi ve alakaniz içinde çok sagolun

 269. Hidayet dedi ki:

  Seçim malzemesi yapılıp hiç birşey çıkmayacak tabiki sadece oyalanıyoruz adalet bakanı da sayın Tayyip Erdoğan bey de sayın Bekir Bozdağ’ da açıklama yaptı hiç birşey yok mahkumlarla ilgili boşuna beklemeyelim ki ben artık beklemiyorum sizlerde beklemeyin derim😔

 270. Emine dedi ki:

  Denetimli serbestlik olsa ne olacak kime ne faydası olacak bu yasanin

 271. Sahra dedi ki:

  Mecliste kapandı bu nasıl bir seneryo hepsi rolmüydü taslak tamamlandıysa neyi bekliyorlar sayın Erdoğan seçimi kazanırsamı yasa çıkacak yada lafta kalacak .Af çıkmaz biliyoruz bizim beklentimiz denetimli serbestlik zaten oda olmayacak galiba

  1. Nili dedi ki:

   Bencede ama denetimli serbestlik hiç birimize yetmez saçmalık

   1. Hidayet dedi ki:

    Af var ama nasıl bir af saçma sapan Yok çiftçinin elektrik borcu yok kredi kartı borcu af bunlara ve buna benzer şeylere var ne denetim ne ceza indirimi Yok Mehmet bey kusura bakmayın ama sizde o taslağın içeriğini bilmiyorsunuz galiba o yüzden bize boşuna Ümit vermeyin lütfen yine de allah razı olsun sizden ama burada olan arkadaşlar artık sizlerde boşuna Ümit edip durmayın ne olur bizi anlayan Yok yaramıza merhem olan Yok ateş düştüğü yeri yakar

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Hidayet hanım, Ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkındaki kanunda yapılacak düzenlemeler ile ilgili taslağın içeriğini maalesef kimse bilmiyor, çalışmalar tamamlandıktan sonra bu konu netlik kazanacak, keşke daha fazlası elimizden gelebilseydi, beklemekten başka yapacak birşey yok, tek bir gerçek var o da bu konuda çalışma yapıldığı.

   2. Hülya dedi ki:

    Merhaba ceza 4 yıl 2016 temmuz öncesi suç tekerrür vardı fakat 2 yıl denetimden faydalanabiliyorduk. İzin ihlali dolayısıyla firar a düştük. 12 gün hücre 2 temmuz 2017 de bitmişti. Bize 1 yıl iyi hal beklenecek dendi kapalıda. Sonra 5 ay mahkeme ceza verdi. Fakat verilen bu cezaya İtiraz hakkı tanımadan onanmış halde geldi. ağustosta çıkan disiplin affından sen faydalandın diye 28 mart 2018 de açığa çıktı. 1 mayısta çıkacak diye beklerken infaz daki memur sen temmuz 2016 sonrası firar ettiğin için denetimden 6 ay düştü bu 6 ayı cezaevinde geçireceksin dendi. Böyle birşey var mı gerçekten firar la denetimin ne alakası var. İkinci sorum ise şu mahkemenin verdiği 5 ay disiplin için alınan cezaya itiraz hakkı tanımadığı için nereye müracaat edebiliriz? Şimdiden teşekkür ederim.

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Hülya hanım, disiplin için verilen cezaya ilişkin kararı veren hakimliğe süresi içerisinde itiraz edilebilir, diğer hususlarda ise bir avukata danışmanız ve infaz dosyasını inceletmeniz faydalı olacaktır.

 272. Selman turan dedi ki:

  Merhaba mehmet bey şimdi benim hirsizliktan bi cezam var cezam şu 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi ve ben bu cezayı temyize gönderdim. Cezam 2013/2014 senesine oldu Bana Herhangi bir Af vuruyormu yada bunu sabıka kaydindan nasıl kaldırabilir.? teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Selman Bey, suç tarihi Temmuz 2016 tarihinden önce olduğu için siz de 671 sayıl KHK dan faydalanabilirsiniz, dosyanız kesinleşmeden infaz edilmez bu nedenle Yargıtay dan dönmesi gerek, adli sicil kaydından ise kesinleştikten 5 yıl sonra silme şartları oluşur.

 273. Yeliz dedi ki:

  Mehmet bey bir şey sormak istiyorum olaki bir yasa cikarsa sizce bu hangi tarihten oncesini kapsar geçen KHK 1Ocak 2016 oncesiydi yine ayni tarih olmaz herlde demi 1 Ocak 2017 olma ihtimali var midir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yeliz hanım çalışmalar 2018 Şubat ayından sonra başladığı için bu tarihten öncesini kapsayacağını düşünmekteyiz.

 274. Sahra dedi ki:

  Mehmet bey şimdi ne oldu anlayamadık sayın Bahçeli seçimi kazanırsa af mı olacak ozamana kadar bişey yokmu taslak ne için hazırlandı anlamadık açıklarmısımız.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Sahra hanım bu konu suistimale açık bu nedenle her kes kendine pay çıkarmaya çalışıyor, seçim süreci olmasaydı şimdiye kadar bu konuda düzenleme yapılacağı kanaatindeyim, yine de seçime kadar denetimli serbestlik ve infazla ilgili düzenlemenin tamamlanacağına ilişkin umudum var.

 275. selma dedi ki:

  Merahabalar Mehmet bey benim eşim sahte evrakta örgüt lşderliğinden 1 sene 8 ay ceza almıştr bu suç 2016 dan önce işin içerisinde tekerrür var 4/3 olarak hesaplandığı zaman yatarı 15 ay oluyor 5 ay bitmesine rağmen halen kapalıda iyi halli olduğu anlaşılıp f tipi yüksek korumadan t tipi ne gönderildi denetimliden nezamn faydalanır açığa çıkıncada ordada yatarı varmıdr

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Selma hanım eşinizin infazının hem mükerrer olarak hesaplanması hem de suçun örgütü olması nedeniyle İnfazı diğer hükümlülerden farklılık gösteriyor. Birkaç ay sonra açığa çıkaran hakkında denetimli serbestlik uygulanacağı kanaatindeyim, yine de bu konuda ilgili birimlere veya avukatınıza danışarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 276. Yeliz dedi ki:

  Mehmet bey belki çok.soru soruyorum simdiden kusura bakmayin ama bilginize dayanarak soruyorum benim eşimin kaçak sigaradan 5 yıl infazı vardı bu infazdan sonra tekrar yapti ve mahkeme 3 yıl 11 ay ceza verdi istinaf gonderdik şuan 1 yıla yakin cezasini ikinci dosyasini yatiyor daha sonra mahkeme o onceki infazida bozarak ceza verdi tekrar istinafa gonderdik ve şuan herhangi bir yasa cikmasi umidiyle tanidik vasıtasıyla o dosyasyi istinafta bekletiyoruz sizce o dosyanin beklemesi yasa cikarsa lehimizemi olur yoksa aleyhimize olur acaba ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yeliz hanım sizin için önemli olan suç tarihi yasa çıkarsa suç tarihini esas alır, şu an için ne kadar geç kesinleşirse sizin açınızdan daha iyi.

 277. Nurhayat dedi ki:

  Merhaba hocam eşimin 2 ayrı cezası var biri 7 ay 15 gün diğeri ise
  2 yıl 13 ay 15 gün ikisini de temyize göndermişti ve ikisinden de temyiz red kararın onanması diye 20 gün önce kağıt geldi şimdi ne olacak kaç gün içersinde tutuklanır yatarı ne olur ve ne kadar yattıktan sonra açık ceza evine geçer suçu terörle alakalı lütfen bi cvp yazın rica ediyorum

  1. Nurhayat dedi ki:

   Hocam rica ediyorum cvp yazın

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Nurhayat hanım, sizin yorumunuza cevap verdik diye hatırlıyorum, lütfen yorumları kontrol edin, bulamdığınız takdirde tekrar yorum kısmına ayrıntılı sormak istedikleriniz yazarsanız cevaplamaya çalışırız.

 278. Sahra dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey Çarşamba günü sayın Tayyib Erdoğan MGK toplantısı yapacakmış bu toplantının bizim beklentilerimizle bir alakası olabilirmi aceba yani denetimli serbestlikle ilgili bir karar görüşmesi olabilirmi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sahra hanım, Milli Güvenlik Kurulunda daha farklı konular ele alınmakta, af veya ceza indirimi gibi konuların MGK da konuşulacağını tahmin etmiyorum, ancak yine de bir sürpriz olurmu bilmem.

 279. Banu dedi ki:

  Mehmet bey artık bu çalışmalar ne zaman biter sizce seçim öncesi olur mu denetim fln artık dayanacak gücümüz.kalmadi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Banu hanım bizde sizin gibi sabırsızlıkla Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki kanunda yapılacak olan düzenlemelerin sonuçlanmasını bekliyoruz, biraz uzadı ancak sonucun güzel olacağı kanaatindeyiz.

 280. Banu dedi ki:

  Dün bir avukat cem cihan diye biri 12 Haziran’da çıkacağını soylemis madde madde hemde fakat 1 Ocak 2016 oncesini kapsayacigini söylemiş sizce bu doğru olabilir mi 2016 zaten bir khk.cikti ve ayni yılla oncesini kapsadı şimdi çıkan yasa ta 2 yıl oncesini kapsarmis böyle bir şey olabilir mi gercekten

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Banu hanım böyle bir şey olacağına ihtimal vermiyorum, 01 Ocak 2018 diye ifade edilseydi mantıklı olabilirdi

 281. Nurhayat dedi ki:

  Hocam bana cvp vermediniz eşimin 2 ayrı cezası var biri 7 ay 15 gün diğeri ise 2 yıl 13 ay 15 gün 20 gün önce yargıtaydan cvp geldi temyiz reddedilmiştir kararın onanması diye şimdi ne olacak kaç gün içerinde yakalama emri çıkar yatarı nedir ve kaç ay kapalıda kaldıktan sonra açığa geçer suçu terörle alakalı artık bi cvp verin rica ediyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Nurhayat hanım, anladığım kadarıyla eşinizin suç tarihi 01/07/2016 tarihinden önce ve verilen toplam ceza 2 yıl 20 ay 30 gün hapis cezası.

   Eşinize verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATARI: 2 YIL 9 AY 20 GÜN HAPİS cezası olacaktır.

   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince esiniz denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.

   Eşiniz 1 YIL 9 AY 20 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.

   NOT: Terör ve örgütlü suçlardan hükümlü olup, mensup oldukları örgütten ayrıldıkları idare ve gözlem kurulu kararıyla tespit edilenler, koşullu salıverilme tarihine bir yıldan az süre kalması halinde açık ceza infaz kurumuna geçebilirler.
   Ayrıca Yargıtay’ın onama kararı 1-2 ay içerisinde yerel mahkemeye ulaşmaktadır, yerel mahkeme tarafından da hemen infaz işlemleri için savcılığa teslim edilecektir. Ceza miktarı itibariyle savcılık tebligat çıkarmadan hemen yakalama düzenleyecektir.

 282. Nurhayat dedi ki:

  İki cezayı da temyiz red etti rica ediyorum artık bi cvp yazın

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Nurhayat hanım umarım vermiş olduğumuz cevap sizin için bilgilendirici olmuştur

 283. Banu dedi ki:

  Bende bir cevap alabilir miyim çok merakta kaldik

 284. Banu dedi ki:

  Sosyal medyada surekli bir 1 Ocak 2016 lafı dönüp duruyor siz daha bikgilisiniz yani önceden iki kere khk 670 671 var şimdi bir denetim çıksa yasa çıksa bu yine mi 2016 olur lütfen cevap verir misiniz

 285. Banu dedi ki:

  Mehmet bey ?

 286. Dilek karagoz dedi ki:

  Merhaba benim kardesim 2014 de daha yaşi 16 arkadaşıyla beraber bir kavgaya karisti kardesimin arkadasi bıçakladı adam öldü kardesimde yaninda oldugu için tutuksuz yargilandi 2017 tutklama karari cikardilar ve 15 sene verdiler dosya kasten adam öldürmeden geciyo af ciksa kardesimde yararlana biliyomu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Dilek hanım, şu anda hazır olan bir af tasarısı yok, bu nedenle bir şey söylememiz doğru olmayacaktır.

 287. Yasemin dedi ki:

  Allahın izniyle 10 güne kadar güzel haberler alacagız. Bu güzel haber uyuşturucuyudà kapsayacakmı ne olur artık biz ölüyoruz çok yorulduk

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yasemin hanım, inşallah güzel haberler alırız, ancak ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı ile ilgili yapılan düzenlemede ne gibi bir değişiklik yapılacağını taslağı görmeden söylemek doğru olmaz.

 288. Sercan dedi ki:

  Yasemin hanım nerden biliyorsunuz on güne iyi haberler alacağımızı nasıl emin oluyorsunuz öyle bir duyummu aldınız sayın Bahçeli’nin açıklamalarına dayanarakmı yazdınız

 289. Sahra dedi ki:

  Mehmet bey Haziran’ın ikinci haftası af çıkacakmış ama yazılıp çizilen söylentilere göre yine 1ocak 2016 yı kapsayacakmış gerçekten böyle olabilirmi olursa çok saçma birşey olur lütfen bizi aydınlatırmısınız.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Sahra hanım 01 Ocak 2016 nereden çıktı bilmiyorum ama bunun doğru olacağına ihtimal vermiyorum.

 290. Şahin dedi ki:

  Gözümüz aydın mehmet bey yine af yok dediler sizce durum ne olacak

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Şahin bey, bizim beklediğimiz ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkındaki kanunda yapılacak olan düzenleme, biz zaten hiçbir zaman af çıkacak demedik, seçimden kaynaklı af söylentileri ortaya atılarak herkes bu durumdan nemalanmaya çalışıyor, daha fazla kafaları karıştırdılar.

 291. Soner dedi ki:

  Mehmet bey yeni açıklamalar moralimizi bozdu hükümet yine moral bozucu açıklama yaptı.Af yok dediler sizce olay bittimi ne dersiniz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Soner bey, daha önce de belirttiğimiz gibi, bizim beklediğimiz ve bu an önce sonuçlanmasını umut ettiğimiz ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkındaki kanunda yapılacak olan düzenleme, biz zaten hiçbir zaman af çıkacak demedik, seçimden kaynaklı af söylentileri ortaya atılarak herkes bu durumdan nemalanmaya çalışıyor lütfen söylentilere itibar etmeyiniz.

 292. Banu dedi ki:

  Cevap alamiycaz herhalde?

 293. Şahin dedi ki:

  Mehmet bey sizin açıklamalarınız benim için önem taşıyor ceza evinden izine çıktım ve 2 gün içinde geri döneceğim içerdeki arkadaşlarıma bilgi vermek istiyorum.Bu konuda açıklama yapmanızı sizden rica ediyorum.Saygılarımla…

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Şahin bey, diğer yorumunuzun altına bu konuda gerekli açıklamayı yaptım, sağlıcakla kalın.

 294. Soner dedi ki:

  Moralimiz bozuldu af yok deniliyor sizce…

 295. İsa dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey Dava zaman aşımı bu durumda gerçekleşmiş oluyor mu
  toplam ceza 4 Yıl 10 Ay 10 Gün suç Tarihi : 22.08.2004 yargıtay onama tarihi 01.09.2012 geçen süre 8 yıl TCK 765 sayılı kanun 102 maddesinde 5 yıl ağır hapis alanlar için dava zaman aşımı 5 yıl süre tutumu da yarısını geçemez diyor oda 2.5 yıl yapıyor toplam 7.5 Yıl geçince dava zaman aşımının re’sen işlemesi kanun gereği diyor yargıtayın dosyayı incelemeden onaylandığı söylendi sizce bu hesaplar doğrumu Saygılar.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   İsa bey, dava zamanaşımı süreleri aşağıdaki gibidir, daha fazla ayrıntıyı ancak dava dosyasının incelenerek verilmesi gerekmektedir,

   Dava zamanaşımı

   MADDE 66. – (1) Kanunda başka türlü yazılmış olan hâller dışında kamu davası;

   a) Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektiren suçlarda otuz yıl,
   b) Müebbet hapis cezasını gerektiren suçlarda yirmibeş yıl,
   c) Yirmi yıldan aşağı olmamak üzere hapis cezasını gerektiren suçlarda yirmi yıl,
   d) Beş yıldan fazla ve yirmi yıldan az hapis cezasını gerektiren suçlarda onbeş yıl,
   e) Beş yıldan fazla olmamak üzere hapis veya adlî para cezasını gerektiren suçlarda sekiz yıl,
   Geçmesiyle düşer.

 296. Sahra dedi ki:

  Mehmet bey ayın 12 sinde bir şeyler olacak deniliyor ne kadar doğru sizin açıklamalırınız biZim için önem taşıyor biZ sizin sözünüze daha çok güveniyoruz

  1. İsa dedi ki:

   Mehmet bey suç tarihindeki geçerli kanun TCK 765 bahsettiğiniz 5237 sayılı Tck 66 ise 11 kasım 2004 de resmi gazetede yayınlanmış yeni kanunla suç tarihi arasında 2.5 ay zaman farkı var. Bu durumda Lehe olan kanun maddesi geçerli değilmidir. Kusura bakmayın ben sadece internetten araştırıp baktım bi şey bildiğimden değil saygılar.

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Merhabalar İsa bey, cezanın infazında hangi kanun lehe ise o uygulanacaktır, bu durumda suç tarihi esas alınır.

 297. Basak dedi ki:

  Mehmet bey iyi gunler denetimli serbestlik ile ilgili calidma suruyo demistiniz bilgi verirmisiniz ne zaman sonuca varcak ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Başak hanım, normalde Mayıs ayı içerisinde taslağın hazır olmasını bekliyorduk ancak seçimden kaynaklı taslağın hazırlanmasının geciktiği kanaatindeyiz, inşallah bayram öncesi bekleyenler için sevindirici haber gelir.

 298. Basak dedi ki:

  Tesekkurler mehmet bey peki bu denetim serbestlik kesin olcakmi ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Başak hanım, biz kesin gözüyle bakıyorduk ancak gündem o kadar sıcak ki, her an farklı bir şey olabiliyor, bekleyip göreceğiz.

 299. Yeliz dedi ki:

  Mehmet bey bu çıkması beklenen denetimli serbestlik yasasi 1 Ocak 2016 ve ya eskisi gibi 15 temmuz öncesi olmaz demi yani bu ortada gezen 1 Ocak 2016 tarihi öncesi olmaz değil mi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yeliz hanım ben öyle olacağını zannetmiyorum, sizde resmi olmayan açıklamalara itibar etmeyin.

 300. Basak dedi ki:

  Mehmet bey denetim serbestlik taslagi kesinmi cikcakmi ?

 301. Zehra dedi ki:

  Iyi gunler mehmet bey bu taslak adalet bakanligi tarafindan biliniyormu ? Onaylimi