Mahsup Nedir Ne Anlama Geliyor

A+
A-

İddianamelerde ve mahkeme kararlarında adını çok duyduğumuz kelimelerden birisi de mahsup kelimesidir. Söz konusu hukuk olunca özellikle eski kelimelerin sayısının arttığı da hepimizin malumudur. Sizlere daha önceki birçok yazımızda hukuki terimleri izah ettiğimiz üzere; bu yazımızda da yine bir hukuki terim olan mahsup nedir ne anlama geliyor kısaca izah etmeye çalışacağız.

Mahsup Ne Demek

Hükmün kesinleşmesinden önce gerçekleşen ve şahsi hürriyeti sınırlama sonucu doğuran bütün haller nedeniyle geçirilmiş sürelerin, hükmolunan hapis cezasından indirilmesine mahsup denilmektedir. Adli para cezalarına ilişkin olarak, Adli para cezasına hükmedilmesi halinde bir gün yüz Türk Lirası sayılmak üzere, bu cezadan indirim yapılır.

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu 63. Maddesinde mahsup ile ilgili düzenleme yapılmıştır.

Hangi Hallerde Cezadan Mahsup Yapılır

Hükümlü hakkında mahsup işleminin yapılabilmesi için tutuklu kalınan suçtan dolayı verilen kararın kesinleşmesinden önce başka suçun veya suçların işlenmiş olması, tutuklamaya neden olan suçta tutuklu kalınan sürenin ikinci suç nedeniyle verilen cezadan fazla olması veya beraat ile sonuçlanmış olması gerekmektedir. Herhangi bir suçtan dolayı tutuklu kaldığı halde beraat eden ve bu cezası kesinleşen birinin kesinleşme tarihinden sonra suç işlemesi halinde tutuklu kaldığı bu süre için mahsup talebinde bulunulamaz, yine ikinci cezanın erteli ceza olması halinde de mahsup talebinde bulunulamaz.

5237 Sayılı Türk Ceza kanununa göre mahkûmiyet hükmü kesinleşmeden önce gerçekleşen tutukluluk veya özgürlüğün kısıtlanması sonucunu doğuran tüm süreler ceza mahkûmiyetinden indirilecektir. Muhsup işleminin yapılabilmesi için, mahsup yapılacak suçun yukarıda belirttiğimiz şekilde buna olanak tanıması gerekmektedir. Burada önemli olan konu, mahsuba konu mahkûmiyete ait suçun, tutuklu kalınan suçtan verilen hükmün kesinleşmesinden önce işlenmiş olmasıdır. Bunun temel nedeni ise, sanığın daha önce tutuklu kaldığı süreye güvenerek yeniden bir suç işlemesine engel olmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kiracı Evden Nasıl Çıkarılır Tahliye Edilir

Mahsup Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır

Cezanın mahsubuna ilişkin talep dilekçesi yazılırken daha önce hangi suç nedeniyle hangi mahkemede yargılandığımız ve mahkemenin adı ve esas numarası belirtilmeli ve anlam bütünlüğü içerisinde gereksiz tekrarlardan kaçınılarak mahsup dilekçesinin okunur ve anlaşılır bir dille yazılmasına dikkat edilmelidir.

Mahsup Talebi Dilekçe Örneği

Lütfen büyütmek için resim üzerine tıklayınız.

mahsup dilekçesi

Mahsup talebi dilekçe örneği

Dilekçe Örneğini bilgisayarınıza indirmek için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

Mahsup Talebi Dilekçe ÖrneğiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Mahkumlara Müjde Son Dakika 2019 (900+ Yorum!)

Denetimli Serbestlik Yasası ‘nda 7 Eylül 2016 tarihinde 29824 sayılı yönetmelik kapsamında; kapalı ceza infaz kurumu müdürlüklerinde bulunan mahkumların, açık ceza...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016