Mal Beyanı Nedir Nasıl Yapılır

A+
A-

Mal Beyanı Ne Demek

Mal beyanı, borçlunun geçim olanaklarını ve takip konusu borca yetecek kadar mal varlığını icra dairesine bildirmesidir. Mal beyanında bulunmak borçlu için bir yükümlülüktür. Borçlu, kendisine yapılan ilk ödeme veya icra emrine mal beyanında bulunmakla yükümlüdür, Bu yönüyle değerlendirildiğinde mal beyanında bulunmanın bir hak değil, yükümlülük olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Asıl borçlunun olduğu gibi icra kefilleri de kendilerine yapılan tebliğ üzerine mal beyanına bulunmak zorundadır. Ancak borçlu devlete ait bir kurum, belediye, köy gibi bir kamu tüzel kişisi ise bu tüzel kişilerin mal beyanında bulunma yükümlülüğü yoktur.

Mal Beyanında Nelerin Bildirilmesi Gereklidir

Borçlu, gerek kendisinde ve gerek üçüncü kişilerin zilyetliğinde bulunan mal, alacak ve haklardan borcuna yetecek miktarın türünü, niteliklerini her türlü kazanç ve giderlerini, yaşayış biçimine göre geçim kaynaklarını ve buna göre borcunu ne suretle ödeyebileceğini yazı ile veya sözlü olarak icra dairesine bildirmelidir (İİY MD.74).

Borçlu, mal beyanında yalnızca borca yetecek kadar mal varlığını bildirmek zorundadır. Borçlunun tüm mal varlığını bildirmesine gerek yoktur.

Borçlunun hiç malı olmasa, düşük bir geliri olsa ya da yalnızca haciz kabil olmayan malları bulunsa bile bu durumu mal beyanında bildirmesi gerekir(İİY MD. 74).

Borçlunun her hangi bir mal varlığı yoksa bile, verdiği mal beyanında geçimini nasıl sağladığını bildirmesi gerekir. Ancak Yargıtay içtihatlarına göre, hiçbir mal varlığı olmadığını beyan eden borçlu geçimini ne şekilde sağladığını beyan etmediği için geçerli bir mal beyanında bulunmuş sayılmaz. Mal beyanda bulunan borçlunun yeterli malı yoksa ona karşı bir yaptırım öngörülmemiştir. Alacaklı bu duruma katlanmak zorunda kalarak, aciz belgesine dayanarak daha sonra borçlu mal edinirse alacağını alacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yurt Dışı Çıkış Yasağı Nedir Nasıl İtiraz Edilir

Mal Beyanında Bulunma Süresi Ne Kadardır

  • Mal beyanında bulunma süresi kural olarak ödeme emrini tebliğinden itibaren yedi gündür (İİY md. 60/11 b.4)
  • Kambiyo senetlerine özgü haciz yoluyla takipte mal beyanında bulunma süresi ödeme emrinin tebliğinden itibaren 10 gündür(İİY md. 168).
  • Borçlu 7 gün içinde ödeme emrine itiraz ederse itirazın kaldırılması veya iptaline kadar mal beyanında bulunmak zorunda değildir. Ancak aleyhine bu kararların verilmesi durumunda, kararların tefhim veya tebliğinden itibaren 3 gün içinde mal beyanında bulunmalıdır(İİY md. 75).

Süresinde Mal Beyanında Bulunmamanın Cezası Nedir

       Süresinde mal beyanında bulunmamanın iki yaptırımı vardır. Bunlardan birincisi hapisle tazyik, ikincisi disiplin hapsidir. Ancak mal beyanında bulunmayanların hapis cezasıyla cezalandırılacağına ilişkin İcra ve İflas Yasasının 337. Maddesinin 1. fıkrası Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğinde yaptırım olarak sadece hapisle tazyik uygulanabilmektedir.

Mal Beyanı Dilekçesi Örneği

Mal beyanında bulunma ve mal beyanında bulunmayan borçlunun cezalandırılmasına ilişkin olarak sitemizce hazırlanmış dilekçe örnekleri aşağıda paylaşılmıştır. Dilekçeler; örnek ve bilgilendirme amaçlı olduğundan birebir yapılacak olan işlemlerle örtüşmeyebilir bu nedenle yapacağınız talebe uygun dilekçe örneği üzerinde gerekli uyarlama ve düzenlemeleri yapmanız gerekmektedir.  İleride herhangi bir hak kaybı yaşamamanız açısından bir hukuk uzmanından yardım alınması faydalı olacaktır.

Resimleri büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Mal Beyanı Dilekçesi

mal beyanı dilekçe örneği

Mal Beyanı Dilekçesi

Usulüne Uygun Mal Beyanında Bulunmayan Sanığın Cezalandırılması İstemi Dilekçesi

usulüne uygun mal beyanınında bulunmamak

Usulüne uygun mal beyanında bulunmayan sanığın cezalandırılması istemi dilekçesi

Dilekçeleri bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linklere tıklayınız.

Mal Beyanı Dilekçesi

Usulüne Uygun Mal Beyanında Bulunmayan Borçlunun Cezalandırılması İstemi DilekçesiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Mahkeme Kararına Göre İnfaz Yatar Hesaplama Nasıl Yapılır

Herhangi bir nedenle ceza mahkemelerinde yargılamaları yapılan ve ceza alan sanıkların en çok merak ettikleri konuların başında verilen cezanın infazı...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016