Mal Beyanında Bulunmak İçin Dilekçe Örneği

A+
A-

Genel anlamda memurları ilgilendiren ancak biz vatandaşları da icra işlemleri açısından ilgilendiren bir konu olan mal beyanında bulunulması ile ilgili olarak bu yazımızda sizler için; konuyu genel anlamda izah ederek, bu işlem için ihtiyaç duyacağınız mal beyanında bulunmak için dilekçe örneği paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

mal beyanında bulunmak

Mal Beyanında Bulunmak İçin Dilekçe Örneği

Mal Beyanında Bulunma Nasıl Olur

Mal beyanı konusunda sorulan en önemli sorulardan biri de mal beyanının ne için yapılacağı ve nasıl yapılacağıdır. Mal beyanı Türkiye Cumhuriyeti kanunlarınca zorunlu ve yasal bir durum olup dayanağı ise 3628 sayılı mal bildirilmelerinde bulunulması, rüşvet ve yolsuzluklarla mücadele kanunudur. Bu kanunun amaca kamu kurumlarında görev yapan her kademedeki memurun göreve başlarken ve bunu takiben memurluk yaptığı süreç içerisinde dönem dönem sahip olduğu mal varlığı bilgisinin belgelendirilerek devlete bildirilmesidir. Amaç ise görevde olan memurun yolsuzluk yapmadığı ve rüşvet almadığı, sahip olduğu mal varlıklarının kendi kazancı ile alınabildiğini ispatlamak ve bu tür durumların da önüne geçmektir. Kanunen devlet memurlarının kısa süreli ya da daimi olarak başka herhangi bir ticari işletme içinde çalışması, ortaklık etmesi ya da iş sahibi olması tamamı ile yasaktır.

Devlet memurları yalnızca devlet tarafından onlara verilen görevi belirtilen kamu kurumu içinde yapmakla yükümlüdürler. Dolayısı ile bu görevdeki bir devlet memurunun aylık ve yıllık kazancı devletin garantisi ve gözetimi altındadır. Devlet memurunun sahip olduğu mal varlığının ölçüsü aldığı maaşla orantılı şekilde olmalıdır. Kişinin kendi kazancını aşacak değerde fazla sayıda mal ve mülke sahip olması ya da lüks olarak sayılan mal varlıklarına sahip olması değerine bakılmaksızın sorgulama dahiline alınır. Kişinin sahip olduğu yüksek değerde mallar ise örnek olarak 1500 TL maaş alan bir kamu çalışanının 800.000 TL değere sahip bir eve sahip olması sorgulama dahilinde olacak bir durum olmalı ve kişinin bu mal varlığını nasıl edindiği açıklığa kavuşturmalıdır. Mal varlığının beyanı sonucu herhangi bir şüpheli durum oluşmaması durumunda başka bir işlem yapılmamaktadır.

Mal Beyanında Kimler Bulunur?

Mal beyanını kanuna göre bu beyanı vermek zorunda olanların başında devlet memurları gelir. Devlet memurları haricinde ise seçim ile bir iş başına gelen kamu görevlileri de bu beyanı vermek zorundadır. Noterler mal alım satım işlerinde bulundukları için mal beyanında bulunmak zorundadır. Yardım ve bağış faaliyetleriyle kendini idame eden bazı kurumlarda (Türk Hava Kurumu, Türk Kuşu Kurumu, Kızılay Derneği gibi) yönetim kurulu başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, bu kurumların şube ve bölge başkanları dahil olmak üzere üst düzey yöneticileri mal beyanında bulunmak zorundadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Savcılık Şikayet Dilekçesi Örneği

Yine aidat, üyelik ücreti gibi nakit akışlarıyla faaliyetlerini yürüten meslek odaları ve vakıfların yönetim kurulu üyeleri, başkanları ve başkan yardımcıları mal beyanında bulunmak zorundadır. Mal beyanı yalnızca görev başındaki devlet memurları için değil aynı zamanda herhangi bir borcun doğurduğu icra durumlarında da borçlu kişiden istenebilir. Örneğin kredi kartı borcunuzu ödeyemediniz ve borçtan dolayı evinize icra bildirim belgesi geldi, bu belgede borcunuzu 1 hafta içinde ödemeniz yoksa evinize icra geleceği yazılıdır. Ayrıca bu belgede süresi içerisinde mal beyanında bulunmanız gerektiği de yazılıdır.

Mal Beyanı İçin Nereye Başvurulur?

Mal beyanının bildirilmesi gereken dönemler değişmekte olup bu dönem ve mal beyanı yapmanız için size verilen süre sahip olunan mal varlığına göre ve mal beyanının istenme sebebine göre değişiklik gösterebilir. Mal varlığı beyanı verme yükümlüğü olan kimseler çalıştığı kurumlara göre Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı, Adalet Bakanlığı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, valiliklerdir. Her kamu kurumu görevlisi bağlı olduğu kurumun müdürlüklerine ve personel işleri başkanlığına da bu beyanları elden iletebilirler. İcra ile ilgili mal beyanında bulunacaklar ise; tebligatın gönderildiği ilgili İcra Müdürlüğüne yapılacaktır.

İcra İçin Mal Beyanında Bulunma Dilekçe Örneği

mal beyanı için dilekçe

Mal Beyanı Dilekçe Örneği Sf:1

mal beyanı dilekçesi

Mal Beyanı Dilekçe Örneği Sf:1

Mal beyanı dilekçe örneği PDF olarak indirmek için;

mal beyaninda bulunmak icin dilekce ornegiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Mal Beyanı Nedir Nasıl Yapılır

Mal Beyanı Ne Demek Mal beyanı, borçlunun geçim olanaklarını ve takip konusu borca yetecek kadar mal varlığını icra dairesine bildirmesidir....

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016