Mazeret Dilekçesi Nedir

A+
A-

Mazeret Dilekçesi Nedir Ne Zaman Verilmeli 

Öncelikle; Mazeret dilekçesi duruşma  başlanmadan önce verilmelidir.  Duruşmaya başlamadan önce herhangi bir günde ve saatte verilebilir.  Duruşma gününden önce mahkemesine verilecek mazeret dilekçeleri hakime havale ettirildikten sonra dosya içerisine koydurulmalıdır.  Posta yolu veya elektronik ortamda gönderilen mazeret dilekçesinin herhangi bir aksiliğe neden olmaması ,  dosya içerisine girmiş olması ve hakimin dilekçeyi görebilmesi için en geç bir gün önceden verilmesi faydalı olacaktır.  Mazeret dilekçesinde duruşmaya katılamama  sebebimizin açıkça belirtilmesi gerekmektedir.

Mazeret Dilekçesi Neye Göre Kabul Edilir ya da Reddedilir

Mazeret dilekçesinin kabul veya reddine  hakim duruşma sırasında   yapacağı inceleme sonucunda   karar verir, mazeretin kabul veya reddi hakimin tasarrufundadır.

mazeret dilekçesi örneği

Mazeret dilekçesi

Mazeret Dilekçesi Nereye Hitaben Yazılmalı 

Mazeret dilekçesinin,  davanın görülmekte olduğu mahkemeye hitaben yazılması,  aynı mahkemeye verilmesi  veya   gönderilmesi gerekmektedir,  mazeret dilekçesini  duruşmadan önce mahkemeye ulaşacak şekilde posta ve   faks yoluyla gönderilebileceği  gibi  UYAP  üzerinden e imzalı olarak da gönderilebilir.

Mazeret Dilekçesi E-imza ile UYAP ‘tan Gönderilebilir mi

UYAP üzerinden bir çok işlemi yapabildiğimiz gibi mazeret dilekçesini de hem Vatandaş portalından   hemde  Avukat portalından  yazarak  e imzalı şekilde mahkemeye gönderebiliriz.  Burada yine dikkat edilecek  en önemli husus dilekçenin duruşmadan önce mahkemeye ulaşması ve kabul edilebilir bir mazeretimizin olmasıdır.

Mazaret Dilekçesine Pul Eklenir mi 

Ceza Mahkemelerine verilen mazeret dilekçelerinde pul eklenmesine gerek yoktur, Hukuk Mahkemelerine verilen mazeret dilekçelerinde ise pul eklemek gereklidir ancak bu şart değildir, bununla ilgili Yargıtay içtihatleri de mevcuttur. ( Yargıtay 19. Hukuk Dairesi 2004/6443 Esas, 2004/12791 Karar)         Mazeret dilekçesine pul eklendiği takdirde, mahkeme tarafından yeni duruşma gününün tebliği sağlanmış olur, bazı mahkemeler tarafından yapılan son duruşma tutanağı  tebligata eklenerek gönderilir, ancak günümüzde UYAP bilişim sisteminin yaygın şekilde kullanılıyor olması  özellikle  Avukat işlemlerinin hemen hemen tümünün UYAP üzerinden yapılabilmesi  ve talik duruşma gününün de UYAP tan öğrenilebilmesi nedeniyle  dilekçelere  pul eklenmesi yoluna artık genel olarak gidilmemektedir,  yazılacak dilekçeye duruşma gününü bizzat kalemden veya UYAP ortamından öğreneceğiz diye not düşülmesi yeterli olacaktır.  Taraf  bu şekilde duruşma gününü  öğrenme yükümlülüğünü  yüklenmiş olacaktır.

Mazeret Dilekçesi Örneği

mazeret dilekçe örneği

Mazeret dilekçesi

mazeret dilekçe örneği

Mazeret dilekçesi

mazeret dilekçe örneği

Mazeret dilekçesi

Lütfen resimleri büyütmek için üzerine tıklayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Karşılıksız Yararlanma Suçu Nedir

Mazeret Dilekçesi Word Formatında

Dilekçe örneklerimizi bilgisayarınıza indirmek ve üzerinde düzenleme yapmak için lütfen aşağıdaki linklere tıklayınız.

Mazeret Dilekçe Örnekleri (Avukatlı)

Mazeret Dilekçe Örnekleri

Mazeret Nedeniyle Duruşmanın Bekletilmesi İstemi Dilekçesi

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
MASKİ Dilekçe Örneği : Abonelik İptal Şikayet Fatura İtiraz

MASKİ ye Nasıl Başvurulur MASKİ, Malatya ve çevresinde su dağıtım, onarım ve bakım hizmeti veren bir kurum olarak kaliteli hizmetine...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016