Memnu Hakların İadesi İçin Dilekçe Örneği ve Dava Süreci

A+
A-

Memnu Hakların İadesi diğer bir deyişle Yasaklanmış Hakların İadesi, Türk Ceza Kanununun dışındaki ceza mahkumiyetinin bağladığı olumsuz sonuçların ortadan kaldırılması için düzenlenmiştir.

5275 Sayılı Türk Ceza Kanununda cezanın infaz edilmesi ile birlikte tüm yasaklanmış haklarının geri kazanacağını belirtmektedir. Ancak özel kanunlarla belirtilmiş bazı hakların iadesi ancak mahkemeye açılacak olan dava sonucunda alınacak kararla mümkün olacaktır örneğin milletvekilliği, avukatlık, mali müşavirlik, devlet memurluğu gibi bazı mesleklerin yapılabilmesi ilgili mesleklerin özel kanunları ile yasaklanmıştır.

memnu hakların iade dilekçesi

Memnu Hakların İadesi

Memnu Hakların İadesi Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir

Memnu hakların iade edilmesi için belli şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. 5352 Sayılı Adli Sicil Kanununun 13/A maddesinde belirtilen bu şartları maddeler halinde aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

  • Cezanın infaz edilmiş olması gerekmektedir. Hakkında hapis cezası verilmiş olan hükümlünün bu cezasının koşullu salıverme tarihini ve denetim süresini doldurmuş olması yani infazı bütün aşamaları ile tamamlamış olması gerekmektedir.
  • Memnu hakların iadesi için bir diğer şart ise cezanın tüm yönleri ile infaz edilmiş olmasından sonra 3 yıllık sürenin geçmiş olmasıdır. Cezanın infazının üstünden 3 yıllık bir sürenin geçmemesi halinde memnu hakların iadesi için başvuruda bulunulamaz.
  • Memnu hakların iadesi için son şart ise cezanın infazı ve infazdan sonraki 3 yıllık süre içerisinde hükümlünün başka bir suç işlememesi ve cezasını iyi halli olarak geçirmiş olması şartıdır.

Memnu Haklarının İadesi İçin Nereye Başvuru Yapılması Gerekmektedir

Hakkında memnu hakların iadesi talebinde bulunan kişinin bu hakların iadesi için ceza kararı veren ilgili mahkemeye başvuruda bulunması gerekmektedir, mahkumiyet hükmü veren asıl mahkemenin talepte bulunan kişinin ikamet ettiği yerde bulunmaması halinde, memnu hakların iadesi için ilgili mahkemeyle aynı dereceli ikamet edilen yerdeki mahkemeye de dilekçe verilebilir. Bu mahkeme ise asıl mahkemeden infaz evraklarını isteyerek memnu hakların iadesi konusunda karar verebilir veya karar vermesi için dilekçeyi asıl mahkemesine gönderebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Eski Hükümlülere İşkur ve KOSGEB Hibe Kredi Desteği 2019

Memnu Hakların İadesine Karar Verilen Devlet Memuru Olabilir mi

Her ne kadar memnu hakların iadesi için mahkemeden karar alınsa bile devlet memuru olmaya engel bazı durumlar olabilir.  657 Sayılı Devlet Memurluğu kanunun 48/a-5. Maddesi, Türk Ceza Kanununun 53. Maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile kasten işlenmiş bir suçtan dolayı bir yıldan fazla hapis cezasına mahkum edilen kişilerin devlet memuru olamayacağı yönünde düzenleme yapılmıştır. Yine yüz kızartıcı suç işleyen kişilerin hakkında verilen ceza affa uğramış olsa bile devlet memuru olmalarına engel kabul edilmiştir.

Memnu Hakların İadesi ve Adli Sicil Kaydının Silinmesi İçin Ne Yapılmalıdır

Adli sicil kaydı ve arşiv kaydının silinmesi işlemi Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır ancak adli sicil kaydının silinebilmesi için belli şartların oluşması gerekmektedir. Adli sicil kaydında belli bir süre bekletilen sicil kayıtları buradan adli sicil arşiv kaydına alınmakta ve burada tutulmaktadır,

Adli Sicil Müdürlüklerinden veya e-devletten alınan adli sicil kayıtlarında bu kayıtlara rastlanmakta ve birçok kamu veya özel işlemlerin aksamasına neden olmaktadır.

Adli Sicil Genel Müdürlüğü tarafından resen yapılan arşiv kaydının silinmesi işleminin daha hızlı ve erken yapılabilmesi için Mahkemeden Memnu Hakların İadesi Kararı alınmalıdır. Memnu hakların iadesi için ilgili mahkemesine hitaben yazılmış bir dilekçe ile başvuruda bulunulmalıdır.

Memnu Hakların İadesi Dilekçesi Örneği

Memnu hakların iadesi için hazırlamış olduğumuz dilekçe örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak ilgili mahkemeye verebilirsiniz, ilgili mahkeme tarafından memnu hakların iadesine ilişkin dilekçeniz incelenerek tarafınıza olumlu veya olumsuz bir karar verilecektir, verilecek kararın olumlu olması halinde mahkemenin kararını adli sicil arşiv kaydının silinmesi dilekçesine ekleyerek Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne gönderebilirsiniz. Adli sicil arşiv kaydının silinmesi dilekçe örneğine sitemizde arama yaparak ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tutuklu Tahliye Talebi İçin Hazır Dilekçe Örneği

Memnu hakların iadesi (yasaklanmış hakların iadesi) dilekçe örneği yazımız ekinde istifadenize sunulmuştur.

Dilekçe Örneği

memnu hakların iadesi için dilekçe

Memnu Hakların İadesi İçin Dilekçe Örneği Sf.1

memnu hakların iadesi dilekçe örneği sayfa 2

Memnu Hakların İadesi İçin Dilekçe Örneği Sf 2

memnu hakların iadesi sayfa 3

Memnu Hakların İadesi İçin Dilekçe Örneği Sf 3

Memnu Hakların İadesine İlişkin Emsal Yargıtay Kararları;

Yargitay 2 Ceza Dairesi Emsal Karar

Yargitay 13 Ceza Dairesi Emsal Karar

Memnu Hakların İadesi Dilekçe Örneği indirmek için PDF;

Memnu Haklarin iadesi dilekce ornegi

Sitemiz üzerinden farklı dilekçe örneği ile ilgili paylaşımlarımızı da bulabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Mazeret ve Devamsızlık Dilekçesi Örneği

Bildiğimiz üzere; ilk orta okul ve liselerde öğrencinin devamsızlık hakkı; mazeretsiz olarak bir dönem için 20 gün olarak sınırlanmıştır. Devamsızlık süresinin...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016