MHP Af Teklifini Meclise Sundu (Tüm Detaylar)

A+
A-

Mahkum ve mahkum yakınlarının sabırsızlıkla bekledikleri af teklifi nihayet MHP tarafından hazırlanarak Türkiye Büyük Millet Meclisine sunuldu.

Bilindiği üzere 24 Haziran seçimlerinden önce Milliyetçi Hareket Partisi genel başkanı ve diğer parti kurmayları tarafından sıkça gündeme getirilen mahkumlara af konusu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçelinin genel hatlarını çizmesi ile partinin hukukçularından oluşan heyet tarafından detayları belirlenerek af kanun teklifi olarak meclise sunuldu.

mhp nin af tekilfi

mhp af teklifi

MHP’nin hazırlamış olduğu af teklifinin kapsamının ne olduğu, hangi suçları kapsadığı ve diğer detaylar cezaevlerinde bulunan hükümlü ve hükümlü yakınlarının en çok merak ettikleri konulardan biri oldu. MHP’nin hazırlamış olduğu af taslak teklifi 8 maddeden oluşmakta, bu haliyle düzenlenen af teklifi üzerinde başkaca değişiklik yapılacağı da kulislerde konuşulan konuların başında gelmekte.

MHP’nin Af Teklifi Kimleri Kapsıyor

MHP’nin hazırlayıp Türkiye Büyük Millet Meclisine sunduğu af teklifi 8 maddeden oluşmakta, teklifte PKK ve FETÖ ile birlikte diğer terör örgütleri kapsam dışında tutulmuş, ayrıca kadın cinayeti nedeniyle mahkum olanlar ile çocuk istismarında bulunan mahkumlarda kapsam dışında tutulan hükümlüler arasında.

MHP tarafından hazırlanan af teklifi, bundan önce çıkan 52 af detaylı incelenerek MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız başkanlığındaki partinin hukukçuları tarafından düzenlenerek taslak haline getirildi. MHP Grup Yönetim Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız’ın yapmış oldukları açıklamalarda, düzenlenen af teklifinin 19 Mayıs 2018 tarihinden önce işlenmiş suçları kapsayacağı belirtildi, düzenlenen teklifte kapsam dahilindeki suçlarda Türk Ceza Kanununda ve özel kanunlarda hükümlülerin tabi oldukları infaz hükümlerine çekilmesi gereken cezadan bir defaya mahsus olarak 5 yıl indirim yapılacağına yer verildi. Bu haliyle kapsam dahilinde olan suçlar yönünden 5 yıl ceza indirimi yapılan bir hükümlünün infazı gereken cezası kalmazsa hükümlü derhal salıverilecek.  Düzenlenen taslakta cezasından indirim yapılan hükümlünün bihakkın tahliye tarihine kadar herhangi bir suç işlememesi gerektiği, hükümlünün bihakkın tahliye tarihine kadar herhangi bir kasıtlı suç işlemesi halinde 5 yıllık ceza indiriminin geri alınacağına yer verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  SEÇSİS Nedir Güvenli midir

MHP’nin Af Teklifi Kapsamı Dışında Kalan Suçlar

Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen; Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, Devletin güvenliğine karşı suçlar, Milli savunmaya karşı suçlar, Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk suçları, Vücut dokunulmazlığına karşı suçlardan olan insan üzerinde deney suçu ile organ veya doku ticareti suçu, Hayata karşı suçlardan olan kasten öldürme ve nitelikli halleri, Soykırım ve insanlığa karşı suçlar, Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, İşkence ve eziyet suçları ile bu suçların Türk Ceza Kanunundaki karşılığı olan suçlar, Atatürk aleyhine işlenen suçlar, Orman Kanunundaki suçlar ile 3713 Sayılı Terörle Mücedele Kanunundaki suçlar kapsam dışında tutulmuştur.

Düzenlenen Af Kanun Teklifinden 162 bin mahkumun faydalanması ve bu mahkumların topluma kazandırılması planlanmakta. Yıldız yapmış olduğu açıklama ile toplumsal bir mutabakat sağlamayı amaçladıkları, hükümlü ve hükümlülerin ailelerini düşünürken diğer yandan suçtan zarar gören mağdurları da gözetmek zorunda olduklarını, bu nedenle suçu meslek edinmiş insanların affedilmesinden ziyade Kader Mahkumu olarak adlandırılan kişilerin düzenlenen af teklifinden faydalandırmayı amaçladıklarını belirtti.

Sürekli güncel olarak af / denetimli serbestlik gibi haberleri paylaştığımız Mahkumlara Müjde konulu yazımızı da okuyabilir, yazımız altına yorum bırakabilir ve sorularınızı sorabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Mkkocaman dedi ki:

  Mehmet bey MHP nin af yasa tarasısında net af kapsamında veya kapsam dışında görünmeyen Taahhüdü ihlal den 3 ay tazyik hapis cezası ile ilgili bir bilgi göremedim. acaba kanun tasarısında taahhüdü ihlal suçuna da af varmı?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mkkocaman, MHP nin af tasarısında taahhüdü ihlal ve tazyik hapsine ilişkin herhangi bir düzenleme bulunmamakta, daha önceki düzenlemelerde de (671 Sayılı KHK gibi) taahhüdü ihlal ve tazyik hapsi ile ilgili herhangi bir düzenleme yapılmamış ve kapsam dışında bırakılmıştı, yine de MHP nin hazırlamış olduğu af tasarısı son halini alıp yasallaşmadan net bir şey söylemek doğru olmayacaktır.

 2. Yıldız dedi ki:

  Merhaba mehmet bey benim abim infazını yaktı toplam yatması gereken ceza 3.5 yıl sormak istediğim infazını yakanlar bu aftan yararlanabilecekler mi? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yıldız hanım, maalesef mahkum ve mahkum yakınlarının beklediği af hayalleri yapılan son açıklamalarla suya düştü, infaza ilişkin düzenleme yapılacağı yönünde benim hala umudum var, ancak bir düzenleme yapılmadan kapsamı hakkında bilgi vermemiz mümkün değil.

 3. Erdi yigit dedi ki:

  Mrb ben trafik kazasından 3 yıl 4 ay hapis cezası aldım ve 3 ay hapis yattım.şu An dosyam istinafta ben bu aftan yararlanirmiyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Erdi bey, sunulan teklifteki şekilde bir af çıkmış olsa sizde bundan faydalanabiliyorsunuz, Aslında af söylentilerinin çıkması halen Kanunlar Genel Müdürlüğünde düzenleme aşamasında olan Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunda yapılacak olan değişikliklerin de askıda kalmasına neden oldu, inşallah yakın zamanda mahkum ve yakınlarını sevindirecek bir haber alırız.

 4. Asmin dedi ki:

  Yeter artık verin ya şu yasayı umudlsrimizi kurmayın duyun bizi lütfen çocuklarimiz var geçmişte yapılan gencken yapılan suçu çocuklarimiz çekmesin babasız kalmasınlar duyuuuunnnnn artikkkkk sesimiziiiiiiiiii…

 5. Tolga dedi ki:

  Merhaba bir dosyaya 2 kişi aynı anda tahüt verdik ve ödeyemedik 3 ay hapis çıktı ikimizede arkadaşım benden hebersiz aynı dosyaya yeniden tahüt vermiş yakalaması kalkmış bemimki devam ediyor toplam borca yeniden tahüt verdiği zaman her ikimizşnde yakalaması kalmazmı acaba yada bu dosyaya itiraz etsek faydsı olurmu acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Tolga bey,
   Taahhüt edilen miktar yatırılmadığı sürece taahhüt nedeniyle hapis cezasını yatmak zorundasınız, alacaklı veya vekili bu taleplerini geri çekebilir bu nedenle onları razı etmeniz halinde yeniden bir ödeme planı ortaya koyabilirsiniz.


Önceki yazıyı okuyun:
MESKİ Dilekçe Örneği (Abonelik Fatura İtiraz Talep)

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Mersin ilinde hizmet vermekte olan bir kuruluştur. Mersin’in tüm ilçelerine su ve kanalizasyon...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016