Milli Eğitim Müdürlüğü İçin Dilekçe Örneği : Şikayet ve Talep Dilekçeleri

Her yıl okullar açılırken, veliler ile okul müdürleri arasından çeşitli sorunlar yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra yine öğretmenler ile veliler arasında da problemler yaşanabilmekte bazı durumlarda konu Milli Eğitim Müdürlüğüne kadar intikal edebilmektedir. Bu yazımızda bu anlamda ihtiyaç duyulabilecek Milli Eğitim Müdürlüğü için dilekçe örneği paylaşımında bulunacak ve yine diğer alternatif başvuru kanallarından bahsetmeye çalışacağız.

Milli Eğitim Müdürlüğü İçin Dilekçe Örneği : Şikayet ve Talep Dilekçeleri

Sorunlarınızı Dile Getirin

Sadece okullar açılırken değil dönem dönem okulların çeşitli hataları, eksiklikleri ya da yanlışları nedeni ile sorunlar yaşanabiliyor. Bu hatalar her zaman okul yönetimi ile ilgili de olmayabilir. Okullarda ki, sorunları şikayet etmek için günümüzde milli eğitim müdürlüklerine şikayet ederek bu sorunları bildirmek mümkün olabilir. Üstelik internet üzerinden ya da telefon ile şikayet etmek günümüzde çok kolaydır. Sizde internet üzerinden ya da telefonla Milli Eğitim Müdürlüğünü arayarak sorunları bildirebilirsiniz.

Telefonla Milli Eğitim Müdürlüğüne Şikayette Nasıl Bulunabiliriz

Sabit hatlardan ya da cep telefonlarınızı kullanarak artık 147 Alo Şikayet hattını da arayarak dilediğiniz şikayette de bulunabilirsiniz. Şikayette bulunduğunuzda telefonun başında ki kişi size yardımcı olarak şikayetinizi dinleyerek kayıt oluşturmaktadır. Oluşturulan kayıt sonrasında da sizin takip edebilmeniz için size bir numara veriliyor. Numara ile sizde şikayetinizin son durumunu öğrenebiliyorsunuz. Ayrıca aradığınız ya da size bilgi gelmesini istediğinizi numarayı vererek de şikayetiniz ile ilgili tüm gelişmeleri mesaj yolu ile telefonunuza gelecek kısa mesajla takip edebiliyorsunuz. Hızlı ve pratik bir şekilde şikayetinizi oluşturarak istediğiniz her konuda Milli Eğitim Müdürlüğüne şikayette bulunabilirsiniz. Günümüzde birçok kişi telefon ile şikayette bulunmakta ve oku ile ilgili sorunları bildirmektedir.

İnternet Üzerinden Şikayet Nasıl Oluşturulur

İnternetin aktif olarak kullanıldığı bu yıllarda sizde interneti kullanarak okulunuzda gördüğünüz sorunları BİMER şikayet edebilirsiniz. Üstelik şikayet etmek oldukça kolay ve hızlıdır. İnternete girerek BİMER sayfasına girdiğinizde şikayet alanına tıklayarak ilgili kurumları seçerek şikayetiniz ile ilgili detayları yazıyorsunuz. Daha sonra ise şikayetinizi Başbakanlık tarafından değerlendirilerek ilgili kuruma aktarılmakta ve takibi yapılmaktadır. Artık eskisi gibi olmayıp, her şikayet değerlendirilerek takibi yapılmamaktadır. Çocuklarımızın daha güzel okullarda ve daha güzel öğretim görevlileri tarafından yetiştirilmesini istiyorsanız, ister telefonla isterseniz de internetten yaşadığınız tüm sorunları şikayet ederek aktarabilirsiniz. Tüm şikayetler değerlendirilerek ilgili kuruma aktarılarak takibi yapılıyor. Sizde okulunuzda ki sorunları internet üzerinden BİMER ya da telefondan 147 Alo Şikayet Hattı ile şikayet kaydınızı oluşturabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Üniversiteler Arası Yatay Geçiş Başvuru Dilekçesi Örneği (Resimli)

Milli Eğitim Müdürlüğüne Dilekçe İle Talep ve Şikayetlerinizi İletebilirsiniz

Eğer mevcut işleyiş ya da farklı konu ile ilgili herhangi bir talep, öneri ya da şikayetiniz var ise; bu durumda Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe ile de başvuruda bulunabilirsiniz. Dilekçelerinize ilgili kurum tarafından yasal süresi içerisinde bir cevap verilerek, konu ile ilgili dönüş sağlanacaktır.

Milli Eğitim Müdürlüğüne Dilekçe Örneği

Milli Eğitim Müdürlüğünden Talep Dilekçesi Örneği

Milli Eğitim Müdürlüğüne Şikayet Dilekçesi Örneği

Milli Egitim Mudurlugunden ogretmen icin nakil dilekce ornegi

Milli Eğitim Müdürlüğü Dilekçesi Örneklerimizi PDF olarak indirmek için;

Milli Egitim Mudurlugunden ogretmen icin nakil dilekce ornegi

Milli Egitim Mudurlugunden talep icin dilekce ornegi

Milli Egitim Mudurlugune Ogretmen Sikayeti icin dilekce ornegi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 97 YORUM
 1. ferhat dedi ki:

  ben şanlıurfa urfa endüstiri meslek lisesınde çok sayıda yaşlı teknisyen çalışıyor ve öğrencileri çok fena bir şekilde azarlıyorla ve iş satinde sigara sarıyorlar bunların yüzünden atama olmuyur gereyinin yapılmasını ist

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ferhat bey, bu konudaki şikayetlerinizi sitemizde bulunan dilekçe örneklerinden faydalanarak ilgili kurumlara yapabilirsiniz.

 2. Harun dedi ki:

  Ben Yozgat Sarıkaya da Şehit Erhan Ülkü Meslek Lisesinde okuyorum, okadar okullarda sosyal etkinlik oluyor ama bizim buralarda öyle birşeye hiç rastlamadım rastlamadik, bilmiyorum ilçe olarak geride olduğumuz için mi yapılmıyor ama bu bizi okul da heves olarak cok etkiliyor lütfen gereğinin yapılmasını arz ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Harun Bey;
   Konuyla ilgili Milli Eğitim Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için yazımızda paylaştığımız talep dilekçe örneklerini kendinzie göre uyarlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra ALO 147 MEB hattını da arayabilirsiniz.

  2. Harun yılmaz dedi ki:

   Merhabalar.ismim harun yılmaz gaziantep şahinbey ilçesinde bulunan haci fehime güleç ilköğretim okulu 1/d sınıfında halen okumaya devam eden kızımın öğretmeni şenay kılıç hanım çocuklara ödevi dışardan getirip çocuklarımıza sattığı kitaptan veriyor. Ben ona karsi olduğum için devletin verdiği kitablari yeterli bulduğum için o seti almadım.ve benim çocuğum şu an öğretmen o setlerden ödev verdiği için derslerinden geri kalmakta bunun çözülmesi için gereken ne ise yapılmasını arz ederim

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Merhaba Harun bey, Milli Eğitim Bakanlığının şikayet ve talep hattı olan 4440632 nolu telefon hattını arayarak okul şikayetlerinizi MEBİM iletişim merkezi yetkililerine bildirebilirsiniz. şikayetiniz ile ilgili kayıt oluşturularak ilgili birime aktarılacak ve tarafınıza bilgi verilecektir.

 3. Ewindar dedi ki:

  Teogun kaldirilip bu sene merkezi sistemin gelmesi haksizlik ve bunun ardından da teog u getırmenizde öyle, biz haksizliğa uğradık sizlerin yuzunden hayatlarımız zorlasicak bu HAKSIZLIK……. 🙇😧😧

 4. yusuf dedi ki:

  okul müdürü okula sivil pantol ile geldiğim için herhesin içinde ayağıyla pantolonumu kirletti rencide oldum ve velim okula geldi aynı hareketi yine yaptı ne yapmalıyım ? acill

  1. Admin dedi ki:

   Yusuf Bey, konuyla ilgili şikayetçi olabilirsiniz. Cumhuriyet Savcılığına, bunun yanı sıra İl / İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz. Yazımızda yer alan şikayet dilekçesini ve Savcılık Şikayet Dilekçesi Örneği konulu yazımızdan örnekleri temin edebilirsiniz.

 5. İsmail dedi ki:

  Okullar kan testi istiyorlar ama 19.Salik ocagı kan testi yapmıyorlar şıkayetim budur göz önüene alırsanız çok sevinirim dileklerimle arz ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   İsmail bey, Görevini yapmayan sağlık görevlilerini Sağlık Bakanlığına şikayet edebilirsiniz.

 6. melisa dedi ki:

  bir hocamdan sikayetciyim adi ali toraman yardimci olun

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Melisa hanım, Şikayetinizi Milli Eğitim Bakanlığının ilgili birimlerine yapabilirsiniz, dilekçenizde şikayete konu olaya ilişkin ayrıntıları detaylı olarak yazmanız gerekmektedir. Şikayet konusu bir suç teşkil ediyorsa (hakaret, tehdit, yaralama gibi) Cumhuriyet Savcılığına da şikayette bulunabilirsiniz.

 7. efna dedi ki:

  Ben 8 Şubat ortaokulunda Kuran dersinin kaldırılmasını arz ederim.Neden 8Şubat ortaokulunda Kuran dersi 5.sınıflara oluyoda 6.sınıflara veya 7.8. sınıflarda bu ders yoktur.Hoca okumayana eksi veriyi Kuran dersine çalışıyorum aksama kadar eksi almamak için diğer derslere calışamıyorum.8 Şubat ortaokulu imam hatip mi de Kuran dersi işliyoruz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar efna, taleplerinizi Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesinde belirtilen iletişim adreslerine yapmanız halinde bu konuda gerekli çalışma ve işlemlerin yapılacağı kanaatindeyiz.

 8. Aysun dedi ki:

  İyi günler benim oğlum spor lisesinde 240000 barajının kalkmasını ve eski sisteme dönmesini istiyoruz. Birçoğunun gün icinde kulüplerde olmasında dolayı ve spor lisesi olmasından dolayı çok fazla derslere katılamıyorlar. Lütfen onları diğer okullarla mukayese etmeyelim. Çünkü diğer okullardaki gibi sıkı bir eğitim göremiyorlar. Unutmayalım birçoğu milli sporcu. Gereğinin yapılmasını rica ederiz.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Aysun hanım, şikayet ve taleplerinizi Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesi aracılığıyla sitede belirtilen iletişim bilgilerini kullanarak yapabilirsiniz, Milli Eğitim Bakanlığına yapmış olduğunuz bu taleplerinize olumlu veya olumsuz bir yanıt verileceği kanaatindeyiz, ayrıca bu talebinizi Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) aracılığıyla Cumhurbaşkanlığına iletmenizin faydalı olacağını düşünüyoruz.

   1. Pelin dedi ki:

    Bızım okulda 1 e gıden ogrencı cocuklara arkadan ılıskı yapıyor, rehberlik ve müdüre cıktıgım halde 7 yasında cocuk sıkayet edılmez dıyo, cocukların bazılarının kafasını duvarlara vuruyo, aıle okadar sorumsuz kı, ılgılenmedıgı halde velıyı tehdıt hakaret ettı, şuan davalıklar savcılıktan gelen onayı beklıyolar, çocuk çok zorba, anne ve baba 3. Kez nıkah kıydı, anne cok sınırlı ve kıskırtıyo ınsanları, baba barısmadan önce cocugu hortumla dovup sabaha kadar uykusuz bırakmıs, cocuk sınıfta derste uyuyordu ögretmeni eve yolladı, Bu çocuk gercekten saldırgan ve sıddet ıcerıyor, kıyafetıyle hala cocuklara organını degdırıyor, bu çocuga yardım edin lütfen, 12 yasında bu çocuk ne hale gelir sonra

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Pelin hanım, bu konuyu Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesini kullanarak iletişim bilgilerini kullanarak yetkililere bildirebilirsiniz ancak biz size bizzat bulunduğunuz ilçe milli eğitim müdürlüğüne başvurmanızı ve durumunuzu iletmenizi tavsiye ederiz, mümkün olması halinde birkaç velinin birlikte başvuru yapması daha etkili olacaktır.

 9. eda dedi ki:

  merabalar ben bi hocamdan şikayetciyim geçen hafta arkadaşımıza sınıfın ortasında tokat attı hocada din hocası adı ömer ekinci

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Eda hanım, Sitemizde bulunan şikayet dilekçe örneklerinden yararlanarak şikayet ve taleplerinizi Milli Eğitim Bakanlığına ait resmi internet sitesini kullanarak ilgili birimlere iletebilirsiniz.

 10. canan çurku dedi ki:

  merhaba, sağlık meslek öğrencisi kızımın naklini okulu çok uzak olduğu için evimize yakın bölgede bulunan başka bir sağlık meslek lisesine aldırmak istiyorum. okul taban puanı kızımın teog puanından 1,5 puan fazla olduğu için edevlet üzerinden nakil gerçekleştirilemiyor. bunun için milli eğitime dilekçe vermem gerekliymiş. dilekçe örneği rica edebilir miyim? teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Canan hanım, Milli Eğitim Müdürlüğünün mevcut sistemde uygulamış olduğu Taban Puan uygulaması nakiller için de geçerliğini korumaktadır, nakil işlemlerinde talep edeceğiniz okulun taban puanı çocuğunuzun almış olduğu puandan fazlaysa maalesef talebiniz değerlendirmeye alınmayacaktır, bu konuda sizin gibi bir ailenin de mağduriyet yaşadığını biliyoruz ancak daha önce taban puanların açık hale getirilmesi ile suiistimallerin oluşması nedeniyle Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi hakkında Danıştay Sekizinci Dairesinin 2016/8079 Esas Numaralı kararıyla eğitim kurumları arasındaki nakil ve geçişlerde taban puan uygulanma tarihine (24/03/2015) ilişkin yürütmenin durdurulması ve yönetmeliğin yürürlülük tarihine (13/09/2014) göre taban puan hesaplanması kararı verilmiştir.

 11. Semra dedi ki:

  Merhabalar. Ben öğenci servisinde hosteslik yapıyorum ama bu sene lise mezunu olma zorunluluğu diye bişey çıkmış. Bana çok saçma geldi. Bu kanun yüzünden bir sürü bayan işsiz kalacak ee tabi bende öyle sonuçta diplomamla sağlamayacagım ben güvenliklerini sadece bi süre eğitim vermeleri yeterliydi bence. Bu konuyla ilgili yapabilecegimiz birşey varmı??

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Semra hanım, bu konuda mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar var, bütün meslek grupları için bu geçerli bu şekilde alacağınız bir belgenin yeterli olacağı kanaatindeyiz, 2022’den sonra muhtemelen her meslek grubunun belli bir diplomaya sahip olması gerekecek, mesleki eğitim ve yeterlilik belgesi veren herhangi bir kurumdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz,

   1. Semra dedi ki:

    Halk eğitim merkezleri bu konuyla ilgili eğitim veriyor evet ama lise mezunu olmayınca kursa giriş dahi yaptıramıyorum. Bizim gibi ev hanımları için çok güzel bir işti ama bu kural yüzünden bu meslekten de men edildik. Sadece ben degil bir çok arkadaşım ve meslekdaşlarım madur durumda şimdi. Bir çözüm mutlaka olmalı nerelere başvurmak gerekiyor hiç bilmiyorum. Sadece bu sayfayı bulabildim. Başka be yapmam gerekiyor

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Semra hanım, BİMER’e, CİMER’e ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesine bu durumu iletebilirsiniz, sizin gibi aynı durumda olan bayanlarda sizinle birlikte ortak davranırsa daha etkili olacaktır.

     1. Semra dedi ki:

      Çok teşekkürler.

 12. fahri koç dedi ki:

  karabük üniversitesinde okuyan bir öğrenciyim özel yurtta kalıyorum ve kahvaltı neredeyse hiç birşey verilmiyor her gün zeytin peynir yumurta veriliyor peynirin kaç günlük olduğu belli değil kokuyor şikayet edicem ama nasıl ediceğimi bilmiyorum bir şikayet dilekçe örneği verebilirmisiniz

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Fahri Bey;
   Muhtemelen sizin bu dilekçenizi Üniversite rektörlüğüne hitaben yazmanız gerekiyor diye düşünüyoruz. Eğer buradan bir sonuç alamazsanız bu durumda YÖK ‘e yazabilirsiniz. Üniversite Rektörlüğüne dilekçe örneği için yine sitemizde arama yapıp ilgili dilekçeyi kendinize uyarlamanız yeterli olacaktır.

 13. Ahme dedi ki:

  Merhaba ben Fethiye Muğla dan mesaj atıyorum lütfen beni galeye. Alın ben derste olmama rağmen Hoca Test çözüyorum diye beni yok yazdı öbür arkadaşlarına çalışmıyordu bu hocanın adı da Emel Kaya�yi günler teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ahmet bey, talebinizi MEB resim internet sayfası üzerinden veya il milli eğitim müdürlüğüne yapabilirsiniz.

 14. Ayça dedi ki:

  Ücretli ögretmenler cok magdur durumda asgari ucretin altinda calisiyoruz sigortamiz tam yatmiyor 4 yillik lisans sosyoloji mezunuyum formasyonum var felsefe ogretmenligi yapiyorum yaz tatillerinde 3 ay issisiz kadrolu ogretmenlerle ayni egitimden geciyoruz ayni egitimi veriyoruz kadrolular 4000 lira alirken biz 1200 liraya calisiyoruz hicbir guvencemiz yok ucretli ogretmenlerin maasinin arttirilmasini en azindan asgari ucretin uzerinde olmasini istiyoruz emeklerimizin karsiligini alamiyoruz ayrica 2 yillik onlisans mezunlarinin ogretmenlik yapmasini dogru bulmuyorum onca egitim fakultesi ve lisans mezunu formasyonu olan ogretmenler varken duyun artik sesimizi ucretli ogretmenler toplum icinde pasif olarak goruluyor ayrica daha fazla felsefe ogretmeni atamasi istiyoruz

 15. Erol fidanboy dedi ki:

  Kızımın MEB sosyal destek kartını ATM yuttu.Bankayı aradık kartı iptal ettiler. Banka kartın yenisi vermiyor.Kartı nasıl temin edebiliriz?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Erol bey, kartı iptal ettirmemiş olsaydınız şubenizden 1 hafta 15 gün içerisinde alabilirsldiniz bu durumda banka kart yenileme işlemi yapmıyorsa MEB ilgili birimlerine başvurmanız halinde sorunun çözüleceği kanaatindeyim.

 16. Meryem laloğlu dedi ki:

  Öncelikle Açık öğretim lisesine vermiş olduğunuz desteklerden dolayı teşekkür ederiz.
  Bir zamanlar imamhatipliler 3.sınıf muamelesi görüyorlardı. Şimdi ise açık öğretim lisesi okuyan öğrencilerin aynı muameleyi görmesini istemiyoruz
  Bundan dolayı örgün okuyan öğrencilerin lise kayıt tarihlerinde açıklise kayıtlarınında aynı tarihte yapılmasınI arz ediyoruz.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Meryem hanım, Milli Eğitim Müdürlüğünün resmi internet sitesine talep ve önerilerinizi göndermeniz halinde yetkililer tarafından dikkate alınacağı kanaatindeyiz.

 17. huseyin dedi ki:

  ya bu nasil eyitim cocugumu avcilar leylabayram ilkogretim 1ci sinifa kayit yaptirdik 57ogrenci 1 sinifda ogrenim gorecek bu okullar denetlenmiyormu bu sikayeti nereye yapabilirim yardim edermisiniz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hüseyin bey, şikayetlerinizi Milli Eğitim Müdürlüğüne bizzat veya resmi internet sitesi üzerinde yapabilirsiniz, ayrıca Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)e de şikayet ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

 18. serhat dedi ki:

  kocaeli başiskelede oturuyorum geçtiğimiz günlerde ulaşım zor ve okula hergün geç kaldığım için okulumu bahçecik mesleki ve teknik anadolu lisesinden selim yürekten mesleki ve teknik anadolu lisesine geçiş yapmak istedim fakat okulun puanı 291 10.sınıfım elektrik ve elektronik bölümü okuyorum bölümün puanı 258 benim puanım 243 olduğu için okula giriş yapamadım müdürle konuşuldu olmaz e-okul sistemi direk iptal eder alamayız dedi fakat 15.10.2018 pazartesi günü arkadaşım 217 puan ile okula girmeyi başardı benim puanım ondan yüksek olduğu halde bana neden giremessin denildi okulun boş kontenjanlarıda var kontenjanla alaksı yok yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Serhat bey, talep ve şikayetlerinizi İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine veya MEBİM 147 telefon hattına yapabilirsiniz.

 19. Admin dedi ki:

  Çoçuklarımız sabah karanlık ta okula gidiyorlar bazen denk geldiği zaman biz götürüyoruz ama çoğu zaman kendi gidiyorlar çünkü mecbur işe gidiyoruz. çok korkuyoruz ilkokula gidiyorlar lütfen buna bi çare bulunsun artık saatler geri alınması istiyoruz onların başına bişey gelirse bunun hesabını kim verecek evlatlarımız bizim herşeyimiz geleceğimiz yarınlarımız onlar herşey den önemli devletimiz önce çocukları düşünmesi lazım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Admin, Milli Eğitim Müdürlükleri ile ilgili yapacağınız şikayet ve taleplerinizi ALO 147 şikayet hattına yapabilirsiniz ayrıca talep ve önerilerinizi il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine bizzat başvurarak da yapabilirsiniz.

 20. Ali dedi ki:

  Değerli yetkili,
  Ankara Etimesgutta kurucu müdüre ait 2 kurs bir kolej var. Kurucu müdür bu kurs ve koleje ortak öğretmen alımı yapıyor. Milli Eğitime birinde gösteriyor. Öğretmenler 3 kurumdada ders veriyor. verdikleri ders sayısı haftada 50 saati geçiyor. Bunun için öğretmenlere ek ders ücreti ödemiyor. Haftada 2 gün nöbet yazılıyor. bunun içinde nöbet ücreti ödemiyor. Öğretmenler girişte milli eğitimle yapılan sözleşmenin haricinde farklı bir sözleşmeyede ve yüklü bir senete imza attırılıyor. Öğretmenler zorunlu olarak ses çıkaramıyorlar. Bu yasalmı. böyle bir soruna imilli eğitim müdürlüğünüzün bir yaptırımı yokmu.? Bu hem öğretmenler için zorlayıcı oluyor. Hemde öğrencilerin gelecekleri ile alenen oynanıyor. Kişisel olarak şikayet edemiyorum. Mağdurlardan biri yakınım. Paraya ihtiyacı olduğu için ses çıkarmıyor.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ali bey, konuyla ilgili makalemiz içerisinde Milli Eğitim Müdürlüğüne yapılacak şikayete ilişkin dilekçe örneklerini sizlerle paylaşmıştık, ayrıca Milli Eğitim ile ilgili şikayetlerinizi ALO 147 nolu telefon hattını arayarak da gerçekleştirebilirsiniz.

 21. sjaks dedi ki:

  merhaba ben 6 sınıf ım ve kayseri melıkgazıde apdulhamıt han ıho dıye okl var orda bana fen ders kıtabı vermıyorlar nabalım magduruz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sjaks, Ders kitaplarının dağıtılması okuduğunuz okulun sorumluluğunda, Okul idaresi ile görüşmenizi probleminizin çözülmemesi halinde talebinizi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne iletmenizi tavsiye ederiz.

 22. Hasan dedi ki:

  Ben hasan devlet okularina çocuklarimizi gönderiyoruz ,bunun sebeplerinden biri’de ücrezsiz olasi .ama malesef okullarda temizlik parası,güvenlik parası,hikaye parası, kitqp parası(vs) gibi şeyler için para isteniyor böyle olunca özel okulla masraflar aynı oluyor…

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hasan bey, haklısınız devlet okullarında da maalesef çeşitli adlar altında öğrencilerden para talep edilmekte, bu paralar genellikle devlet tarafından karşılanmayan giderler için kullanılmakta bu işlemi de gönüllülük esası ile okul aile birlikleri yerine getirmekte, yine de alınan paranın haksız olduğunu düşünüyorsanız şikayet ve taleplerinizi Milli Eğitim Bakanlığı şikayet olan MEBİM “147” Telefon numarasını arayarak şikayet kaydı oluşturabilirsiniz.

 23. Umran dedi ki:

  Merbh ben kizim için özel egtim almasın istiyorum kizim göz kanseri yüzde 42 engeli var kızımın destek alması lazım kizim ama ram onay vermiyor lütfen bana yardım edin

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ümran hanım, bu konuda bizzat bulunduğunuz il veya ilçedeki milli eğitim müdürlüğüne giderek başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

 24. fevzettin sarıdoğan dedi ki:

  merhaba adım fevzettin sarıdoğan 20 10 2018 tarihinde ıspartakule final ana okuluna 3,5 yaşında oğlum çınarın kaydını yaptım çocuk okula başladı başlanan hafta aylık olan okul ücretini ödemesini yaptım
  okuldan kırtasiye malzemeleri istendi çocukla alakalı 1,100 tl istedikleri marka kırtasiye malzemelrini aldık 10 gün sonra okuldan her gün saat 12 gibi aramaya başladılar gelin çocuğunuzu alın dediler çınar çok yaramaz bizim öğretmenler bakamıyor dediler bu 1 hafta böyle sördü günde 3 saat çocuk eğitimi olmayacagını söyledik alın çocugunuzu dediler aldık okulda çocuğu yaklaşık 1 hafta önce final okullarından aradılar ceza ödemeniz var dediler oğlu 20 gün okula gitmiş 1 aylık ücreti ödemişim final okuları okuldan atmış ve birde ceza ödeyecekmişiz bunları denetleyen bir mercek olarak mili eğitim bakanlığı yetkililerine soruyorum böyle bir ceza alınması hakmıdır 3,5 yaşındaki bir çocuk nekadar yaramaz olabilir okuların görevi sadece sakin çocuklarlamı ilgilenmesi gerekiyor bu konuda şikayetçiyim ve gereginin yaılasını rica ederim

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Fevzettin Bey,
   Belirttiğiniz sorunlar ile ilgili bir dilekçe oluşturarak, bulunduğunuz il / ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ibraz etmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra Alo Milli Eğitim Hattı 147 yi de arayabilirsiniz. Ancak her daim yazılı başvuruda bulunmak en garanti yöntemdir. Dilekçe hazırlarken, yazımız içeriğinde paylaşmış olduğumuz Milli Eğitim Müdürlüğü şikayet dilekçesi örneğini kullanabilirsiniz.
   Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle.

 25. İsimsiz dedi ki:

  ben erzurumlu ıbraghhım orta okulunda okuyorum zeka oyunları dersinde bize anlatmadığı şeyi sordum ve onu bız bılmediğimi için 40 aldım ben

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba isimsiz, Milli Eğitim Müdürlüğüne yapacağınız şikayet ve taleplerinizi “MEBİM 147” telefon hattına iletebilirsiniz.

 26. Ceren dedi ki:

  Benim bir yakınım’ın çocuğu 6. sınıfta okulu bıraktı. Gizli ihbar edeceğim ama Bimer/ Cimer hesaplarım. Yok .
  Başvuru yapablilme imkanımda yok. Maill’den yazdım ikamete başvurun diyorlar. İkamet adresine mail attım, takan yok. Ne yapabilirim? İlkokul Ortaokul okumak zorunlu çünkü.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ceren hanım, Cimer’e şikayet ve taleplerinizi iletebilmek için abone olmanıza gerek yoktur, dilerseniz kimliğinizin gizli tutulmasını da isteyebilirsiniz. Cumhurbaşkanına ulaşabilmek için sitemizde bulunan Cumhurbaşkanına Nasıl Ulaşabilirim CİMER konulu makalemizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 27. Güzin dedi ki:

  İyi akşamlar.kizim 4.sinifta ve yarın yine sözleşmeli sınıf öğretmenimiz dokuzuncu kez değişecek.neyapmaliyim .çocukların psikolojisi alt üst.birinci sınıftan beri her dönem değişiyor.ama şimdi sınavlar var karne var.mufur benimle ilgili değil diyor.sabah okulda ayaklanma cikicak.nereye basvuarlim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Güzin hanım, Milli Eğitim ile ilgili şikayet ve taleplerinizi ALO 147 hattını arayarak yapabilirsiniz. Ayrıca bir kaç veli ile birlikte il veya ilçe milli eğitim müdürlüğüne başvurarak bu durumu bildirmenizi tavsiye ederiz.

 28. Z. Nisa yilmaz dedi ki:

  Merhaba, 3.sınıfa giden kızımın özel öğrenme güçlüğü var . Ram raporlu . Özel eğitime gidiyor fakat yeterli değil okul destek eğitim veriyor sma kızıma hala vermeye başlamadı.Bunları geçtim okul genelinde çocuğumu durumundan dolayı çok dışlanıyor istenmiyor. Yapmadığı şeylere yapıldı deniliyor ve buna öğretmeni müdahale etmiyor. Kızımın psikolojisi iyice bozuldu okula gitmek istemiyorum diyor. Her sabah ağlayarak götürüyoruz. Bu konuları öğretmene defalarca ilettiik ama sonuc almadik . Bu durumda neler yapmamız gerekir . Lütfen yardımcı olun

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Z.Nisa Yılmaz, Milli Eğitim Müdürlüğüne yapacağınız şikayet ve taleplerinizi makalemizde belirttiğimiz yolları izleyerek bulunduğunuz il veya ilçedeki milli eğitim müdürlüğüne bizzat yapabilirsiniz ayrıca Milli Eğitim Bakanlığına ait çağrı merkezi numarası olan 4440632 nolu numarayı da arayarak talep veya şikayetlerinizi ileterek kayıt oluşturabilirsiniz.

 29. İsimsiz dedi ki:

  Merhabalar eskişehirde okuyorum 10.sınıf öğrencisiyim biraz düşük bir liseye geldim ama şimdi çok çalışıyorum ama öğretmenlerimiz bizim hedefimiz olmadığını söylüyor sizden bişey olmaz diyorlar bizi derslere çok çalıştırmıyirlar önemsemiyorlar sizin aykuunuz düşük filan diyorlar insanın hayatı bir sınavla belirlemez ki sonra havalı öğrencileri çok seviyorlar öğrenci ayırt ediyorlar milli eğitim bakanı kaynak kitabı yasakladı ama öğretmenlerimiz devlet kitabını kullanmayı kaynak kitap kullanıyorlar defterlere yazı yazmıyorum bazı derslerini boş geçiyor okula müfettişe gelmiyorlar LÜTFEN YARDİM EDIN BANA BU OKULDAN KURTUPMAK ISTIYORUM BAŞKA OKULA GÖNDERIN BENI ESKIŞEHIR EDEBALI ANADOLU LISESI

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba isimsiz, Milli Eğitim Müdürlüklerine veya Bakanlığına yapacağınız şikayet ve taleplerinizi 444 0 632 MEBİM iletişim hattından yapabilirsiniz, İletişim merkezi yetkilileri talep ve önerilerinizi ilgililere iletecektir.

 30. ahmet dedi ki:

  cevaplarını bekliyorum TEŞEKKÜRLEaçık lisede okuyan iki oğlumun acık lise 2.dönem ücretini 30tl olarak yatırdım ve makbuzlarını aldım,okul müdür yardımcısı benden her iki oğluma 25 den 50 lira para istiyor,benim durumumun olmadığını söylememe rağmen
  bana senin çocukların ders alamıcaklar deye tehdit ediyor,
  bu müdür yardımcısının bunu yapması hakkı varmıdır
  bunu öyrenmek istiyorum,,R

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey, Milli Eğitim şikayet, talep ve önerilerinizi MEBİM ALO 4440632 nolu telefon hattına iletebilirsiniz, talepleriniz iletişim merkezi yetkilileri tarafından ilgili birimlere iletilmekte ve 3 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Milli Eğitime bağlı okullara yapılacak olan bağışlar zorunlu değildir, maddi durumunuz yoksa para ödemek zorunda değilsiniz, kimse sizi bu parayı ödemek için zorlayamaz, okul müdürü bile olsa kimsenin böyle bir şey yapmaya hakkı yoktur.

 31. Gizem dedi ki:

  Meslek liselerinde ingizlizcenin kaldırılması lazım lise son sinif olmusum hala ıngilizce görüyorum ve bolumum muhasebe ve alanımız eşit ağırlık olmasına rağmen ıngilizce görüyoruz şu meslek liselerinde artık ingizlice kalsin son sınıfta. Ingizlice yüzünden belge alamıyorum . Ben eşit agirlikciyim dilci değil

  1. Hikmet Ilgaz dedi ki:

   Merhaba Gizem Hanım,
   Konuyla ilgili taleplerinizi MEB ‘e dile getirebilirsiniz.

 32. Davut dedi ki:

  Benim evin yanında okul inşaatı yapıldı benim evi tehlikeye soktu bu süre boyunca her gun mutahite soyledim ama ilgilenen olmadi…

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Davut bey, Milli Eğitim şikayet ve önerilerinizi Milli Eğitim şikayet ve talep hattı olan MEBİM ALO 4440632 nolu hattına iletebilirsiniz. Ancak sizin Sulh Hukuk Mahkemesine başvurarak TESPİT yaptırmanız gerektiği, buna ilişkin olarak gerekirse inşaatın durdurulması için dava açmanız gerektiği kanaatindeyiz.

 33. Davut dedi ki:

  Evin yaninda yapilan okuldan sikayetciyim çünkü evim inşaat sebebiyle düşme tehlikesi geçiriyor

 34. Ahmet dedi ki:

  Merhaba Sivas’ın Zara ilçesinde İmam Hatip Lisesinde beden eğitimi dersi yoktur bence çocukların birazda spora yönlendirilmesi lazım ve ben bu durumdan şikayetçiyim

  Gereğini arz ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey, milli egitim bakanlığına şikayet veya bir talepte bulunmak istiyorsanız MEBİM ALO 4440632 nolu hattan iletişim merkezi yetkilileri ile görüşebilirsiniz.

 35. İsa dedi ki:

  Bu benim geçen sene 9 dayken 2 donem teşekkür belgesi aldım ama bu aldım belge e. Okuldan aldın belgelerden gözükmüyor

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İsa, Milli Eğitim Bakanlığı şikayet ve taleplerinizi MEBİM 4440632 nolu telefon hattını arayarak müşteri temsilcisine iletebilirsiniz bu konuda ayrıntılı bilgi edinmek için Milli Eğitim Şikayet Hattı MEBİM konulu makalemizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı Şikayet Hattı MEBİM konulu makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

 36. Bedriye Su dedi ki:

  Merhaba bu sene adrese dayalı sistemle okullara yerleşti çocuklarımız.Ama malesef benim çocuğumda dahil olmak üzere bütün öğrenciler bu okulda sıkıntılıyız.Anadolu lisesi okulumuz.Seçmeli derslerimiz bile 1.600 kontenjanlı okulda 1.dönemde 200 öğrenci geçti.Cimer’e bu konuyla ilgili 2 kere dilekçe yazdık malesef sadece müdüre uyarı yapılmış.İlçe milli eğitim müdürlüğüne dilekçe yazdık.Orasıda cevap olarak bizlere, sorular kitaplardan usule uygun sorulmuş şeklinde cevap verdi.öğretmenler ve müdür bu okuldan gidin yoksa kalıcaksınız diyorlar çocuklara.Maksatları 10.sınıfa 300 öğrenciğle devam etmek.Bu duruma veli olarak çok üzülüyoruz.Yazılı kağıtlarından aşırı derecede not kırıyorlar.Geçen seneki Teog öğrencilerine sorulan soruları çocuklara soruyorlarmış.Öğretmenler kendileri diyor bunları.Bu okul zor gidin meslek lisesine burda kalıcaksınız diyip okuldan eğitimden soğutuyorlar çocukları.Bilerek zor sorular sorup notlarını düşürüyorlar.Lütfen bizlere yardımcı olun.Bağcılar Anadolu Lise’si bu okul

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Bedriye hanım, okul ile ilgili şikayet ve taleplerinizi Milli Eğitim Bakanlığına ait iletişim Merkezi olan MEBİM ALA 4440632 nolu telefon hattına yapabilirsiniz, iletişim merkezindeki yetkililer talep ve şikayetleriniz ilgili birimlere iletecektir.

 37. Bedriye Su dedi ki:

  Merhaba bu sene adrese dayalı sistemle okullara yerleşti çocuklarımız.Ama malesef benim çocuğumda dahil olmak üzere bütün öğrenciler bu okulda sıkıntılıyız.Anadolu lisesi okulumuz.Seçmeli derslerimiz bile 1.600 kontenjanlı okulda 1.dönemde 200 öğrenci geçti.Cimer’e bu konuyla ilgili 2 kere dilekçe yazdık malesef sadece müdüre uyarı yapılmış.İlçe milli eğitim müdürlüğüne dilekçe yazdık.Orasıda cevap olarak bizlere, sorular kitaplardan usule uygun sorulmuş şeklinde cevap verdi.öğretmenler ve müdür bu okuldan gidin yoksa kalıcaksınız diyorlar çocuklara.Maksatları 10.sınıfa 300 öğrenciğle devam etmek.Bu duruma veli olarak çok üzülüyoruz.Yazılı kağıtlarından aşırı derecede not kırıyorlar.Geçen seneki Teog öğrencilerine sorulan soruları çocuklara soruyorlarmış.Öğretmenler kendileri diyor bunları.Bu okul zor gidin meslek lisesine burda kalıcaksınız diyip okuldan eğitimden soğutuyorlar çocukları.Bilerek zor sorular sorup notlarını düşürüyorlar.Lütfen bizlere yardımcı olun.

 38. Saltuk buğra yıldız dedi ki:

  Okulda ingilizce dersinde elif erdoğan adlı öğretmen için şikayette bulunmak istiyorum beni okulda amaçsız bir şekilde vurmaya başladığı ve büyük şiddetlerle vurduğu için bu sebep ötürü hocadan şikayette bulunuyorum en kısa zamanda geri dönüşümünüzü bekliyorum saygılarımla:Saltuk Buğra Yıldız

 39. Caner dedi ki:

  Adana Çukurova’da tabibler odası ilkokulunda çocuğum tenefüste tuvalete yani binaya girdiği için kulağından çekilip kafasını sallamış bir öğretmen var yani daha birinci sınıfa giden bir çocuğa bunu nasıl yaparlar oğlum şimdi okula bile gitmek istemiyor buna nasıl yardımcı olabilirsiniz ilgili yerleri aradım halledeceğiz dediler ama hala bir sonuç yok oğlum o öğretmeni her gördüğünde kaçacak yer arıyor illa kaba kuvvet mi kullanalım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Caner bey, Milli Eğitim Şikayet ve Taleplerinizi iletişim merkezi telefonu olan 4440632 nolu hattı arayarak ileşitim merkezi yetkililerine iletebilirsiniz, ya da dilekçe ile bulunduğunuz ilçedeki milli eğiti müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak şikayette bulunabilirsiniz.

 40. Cansu dedi ki:

  Eskişehirde mehmet ali tasin okulunda okuyan bir öğrenci velisiyim.okul tarafından istenen bir kağıt çocuklar tarafından biz velilere gönderildi.izin kağıdı adı altında okul içinde ve dışındaki gezi ve etkinliklerde oluşabilecek herhangi bir olumsuzlukta bütün sorumluluk tarafıma aittir.yapılacak gezi ve etkinliklere izin veriyorum şeklinde bir yazıya imza atmamız isteniyor.böylece öğretmenin ve idarenin sorumluluğu kalkmış oluyormuş.bilgi verirmisiniz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Cansu hanım, Okul veya Milli Eğitim ile ilgili şikayet ve taleplerinizi, Milli Eğitim Bakanlığının şikayet ve talep hattı olan ALO MEBİM 4440632 nolu telefon hattını arayarak İletişim Merkezi yetkililerine iletebilirsiniz.

 41. Kaan Özdemir dedi ki:

  Benim isteğim askerlik gibi matematik dersininde bedellisi olsun lütfen.Ögrenciler bıktı matematik dersinden neyse parası verelim.
  Arz ederim.

 42. Taha mert ceyhan dedi ki:

  Okulumun ismi şehit teymen ali yılmaz orta okulu hem müdür yardımcısı hem fen öğretmenim aydat parası istiyor 100 lira lutfen bunun için gerekli şeylerin yapılaması gerekiyor babam işsiz ve emekli 1363 lira alıyor 750 tl kira ve gerikalan parayla 4 kardeş annem ve babam varız ayın 30 zor dayanıyoz bide aydıt parası isteniyor gereken şeylerin yakılmasını arz ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Taha Mert, Okul şikayet ve taleplerinizi Milli Eğitim Bakanlığının şikayet ve talep hattı olan MEBİM 4440632 nolu telefon hattını arayarak iletişim merkezi yetkililerine iletebilirsiniz.

 43. Harun yılmaz dedi ki:

  Merhabalar.ismim harun yılmaz gaziantep şahinbey ilçesinde bulunan haci fehime güleç ilköğretim okulu 1/d sınıfında halen okumaya devam eden kızımın öğretmeni şenay kılıç hanım çocuklara ödevi dışardan getirip çocuklarımıza sattığı kitaptan veriyor. Ben ona karsi olduğum için devletin verdiği kitablari yeterli bulduğum için o seti almadım.ve benim çocuğum şu an öğretmen o setlerden ödev verdiği için derslerinden geri kalmakta bunun çözülmesi için gereken ne ise yapılmasını arz ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Harun bey, Okul şikayetlerinizi Milli Eğitim Bakanlığının şikayet ve talep hattı olan ALO 4440632 nolu hattını arayarak iletişim merkezi yetkililerine bildirebilirsiniz. Talepleriniz ilgili birimlere aktarılarak tarafınıza bu konu hakkında bilgi verilecektir.

 44. mehmet mustafa ergün dedi ki:

  mili eytim müdürlüğü ne adiyaman ili golbasi ilcesi harmanlı beldesi ilk okulunda türkçe ve matamatik öğretmenleri olmadığından çocuklar ders verilmiyor öğretmen ataması yapılmasını arz ederim saygilarimla

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mustafa bey,
   Milli Eğitim Müdürlüğüne yapacağınız okul veya okul yöneticileri ile ilgili şikayet ve taleplerinizi MEBİM ALO 4440632 nolu telefon hattından iletişim merkezi yetkililerine yapabilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezine yapacağınız şikayet ve talepleriniz 3 gün içerisinde ilgili birimlere iletilmektedir.

 45. Recep Enes GÜNEŞ dedi ki:

  merhaba BEN HALİL AKYÜZ ORTAOKULUNDA OKUYORUM hocam bizi sürekli tehtit edip zorunlu test kitapları aldırıyor adı FATMA GÜNDÜZ görevde atılmasını talep ediyorum

 46. Htc dedi ki:

  Biz öğretmenimize şikayet dilekçesi yazmıştık sanırım soruşturma başladı biz bunu bir gün içinde geri çekebilir miyiz çünkü öğretmeniz pişman

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hatice hanım,
   Millî eğitim bakanlığı şikayet ve talep hattı olan 4440632 nolu telefon numarası arayarak iletişim merkezi yetkililerine talebinizi iletebilirsiniz.

 47. Samet dedi ki:

  Sürücü kurları kayıtları silmiyor ugraştırıyor para istiyorlar bu konuda yardım edebilecek varmı??

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Samet bey, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak çalışan sürücü kurslarını MEBİM 4440632 nolu telefon hattını arayarak iletişim merkezi yetkililerine iletebilirsiniz, şikayet ve talepleriniz iletişim merkezi yetkilileri tarafından 3 gün içerisinde ilgili birimlere aktarılmaktadır.

 48. İsimsiz dedi ki:

  Kocaeli Dürdane özdilek ortaokulu öğretmeni mustafa Saruhan matematikçi konuları düzgün anlatmıyor sınava hazırlık test veriyor sonrada tahtaya kaldırıp çözdürüyor çözemeyenlerede ekşi veriyor bide teknoloji tasarım hocası sigara içip geliyor sınıfa ve sınıfı sigara kokusu sarıyor

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İsimsiz, Okul idaresi ve öğretmenler ile ilgili şikayet ve taleplerinizi Milli Eğitim Bakanlığının şikayet ve talep hattı olan MEBİM ALO 4440632 nolu hattını arayarak iletişim merkezi yetkililerine iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Ceza Mahkemesi İstinafa Cevap Dilekçesi Örneği

Daha önce yazmış olduğumuz yazılarımızla istinafın ne olduğu, İstinaf başvurusunun nasıl yapılması gerektiği ve istinaf başvuru dilekçesi örneğine ilişkin ayrıntılı...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016