Milli Eğitim Şikayet Hattı MEBİM ALO 4440632

A+
A-

Vatandaşlardan gelecek olan talep, öneri, görüş ve olumsuzluklara ilişkin kayıt oluşturmak, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okul ve kurumlarda çalışan öğretmen ve aday öğretmenlerin özlük ve diğer işlemlerine ilişkin bilgilendirme yapmak amacıyla kurulan Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi artık farklı bir numara ile hizmet vermeye başladı.

alo mebim 4440632

MEBİM ALO 147 Ne Zaman Kapatıldı

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve diğer kurumlara ilişkin bilgi edinme, talep, öneri, görüş ve okul ve okul idareci ve öğretmenlere yönelik olumsuzluklara ilişkin şikayetlere yönelik kayıt oluşturulması amacıyla, daha önce MEBİM ALO 147 nolu telefon hattı faal hale getirilerek vatandaşların hizmetine sunulmuştu. Ayrıca bu birimin daha etkin ve hızlı çalışması amacıyla her ilçede bu birimde çalışmak üzere iki personel görevlendirilmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından MEBİM ALO 147 nolu çağrı merkezi telefon hattı 29/07/2018 tarihinde kapatılarak, aynı kapsamda faaliyet göstermek amacıyla yeni bir çağrı merkezi hayata geçirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi Alo 147 telefon hattı kapatıldıktan sonra, yurt içinde 4440632, yurt dışında ise +904440632 telefon hattından aynı konularda hizmet vermeye devam edilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezinin (MEBİM) Amacı Nedir

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından faaliyete geçirilen MEBİM’in amacı, bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren okul ve diğer kurumlarla ilgili vatandaşların dile getirmek istedikleri talep, öneri, görüş ve olumsuzluklara ilişkin kayıt açmak ve açılan kayıt doğrultusunda yetkili birimler tarafından en kısa sürede gerekli işlemlerin yapılmasını sağlamaktır. Ayrıca MEBİM kendi personeline, öğretmen ve aday öğretmenlerin özlük ve diğer işlemlerine ilişkin olarak da hizmet vermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mahkeme Davasına Kimler Şahitlik Yapabilir ve Yapamaz

Milli Eğitim Bakanlığı MEBİM’e Nasıl Ulaşabilirim

Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezine MEBİM’e yurt içinden 4440632, yurt dışından +904440632 telefon hattından ulaşılabilir, bütün telefon operatörlerinden yapılacak olan aramalar ile Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezine ulaşılabilir.

MEBİM Talep, Görüş ve Şikayet Bildirme Hattı “4440632”

MEB’e şikayette bulunmak isteyen kişiler yurt içinden 4440632, yurt dışından ise +904440632 numaralı telefon hattını arayarak, Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezine  (MEBİM) ulaşabilirler. Yapılan talep, görüş, öneri ve şikayetler kısa bir süre içerisinde dikkate alınarak, 3 iş günü gibi kısa süre içerisinde sonuca bağlanmaktadır. MEBİM’e yapılan talep, öneri, görüş ve şikayetlerin 3 iş günü içerisinde sonuca bağlanmasının mümkün olmaması halinde, MEBİM personelleri tarafından talep, öneri, görüş veya şikayette bulunan kişilere geri dönüş yapılarak konuyla ilgili bilgilendirme yapılarak sürecin tamamı hakkında bilgi verilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Şikayetlerinde Kimlik Gizli Tutulabilir mi

Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezine (MEBİM) 4440632 nolu telefonu arayarak yapacağınız şikayetlerde kimlik bilgilerinizin gizli tutulmasını talep edebilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi yetkilerinden, şikayette bulunan veli, öğrenci veya personelin kimlik bilgilerinin gizli tutulmasını talep etmesi halinde hiçbir şekilde buna ilişkin bir paylaşım yapılmayacaktır.

Böylelikle velilerin en çok çekindikleri durumlardan birisi olan, çocuklarına bundan sonraki süreçte okulda sıkıntı yaşatılacağı ve şikayet ettikleri öğretmen veya okul yöneticileri tarafından baskıya maruz kalacakları yönündeki kaygılarının da önüne geçilmiş olacaktır. Okul ve okul idarecilerini şikayette bulunan velilerin bu nedenle çekimser davranışlarda bulunmalarını ve korkmalarını gerektirecek bir durumda olmayacaktır. Dolayısıyla veli, öğrenci veya personelin çekimser davranışların ya da yaptırım korkusunun üstesinden gelinmiştir. Daha önce de belirttiğimiz gibi şikayette bulunan kişinin mutlaka isminin (kimlik bilgilerinin) gizli tutulmasını talep etmesi gerekmektedir.

MEBİM ALO 4440632 Talep, Görüş, Öneri ve Şikayet Hattı

Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi Van Depremi sonrasında bölgede istihdam yaratmak ve eğitimi ile ilgili talep, görüş, öneri ve olumsuzlukların dile getirilmesi, ayrıca personel, öğretmen ve aday öğretmenlere ilişkin özlük ve diğer işlemlerine ilişkin daha etkin işlem yapılabilmesi amacıyla Van ili Erciş ilçesinde faaliyete geçirilmiştir. MEBİM de istihdam edilen personellerin % 85’i depremzede % 50’si ise engelli vatandaşlardan oluşmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mahkumlara Müjde Son Dakika 2019 (900+ Yorum!)

Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi (MEBİM) Çalışma Gün ve Saatleri

MEBİM haftanın her günü 24 saat süresince (7/24) hizmet veren bir çağrı merkezi donanımına sahiptir. MEBİM yurt içinden aranılabildiği gibi yurt dışından arayan vatandaşlara yönelik de hizmet vermektedir. Yurt dışındaki vatandaşlarımızda +904440632 nolu telefon hattını arayarak çağrı merkezine bağlanabilirler.

Milli Eğitim Şikayet Dilekçesi

Şikayet ve taleplerini MEBİM ALO 4440632 aracılığıyla yapmak istemeyen ve bunu yazılı bir belge ile gerçekleştirmek isteyen vatandaşlarımız şikayet ve taleplerini dilekçeyle gerçekleştirebilirler. Söz konusu şikayet ve taleplerin, okulun ya da ilgili okul veya kurumun bağlı olduğu ilçe ya da il Milli Eğitim Müdürlükleri’ne ihbar edilmesi gerekmektedir.

Dilekçede talep, görüş, öneri veya şikayetin açıkça ifade edilmesi gerekmektedir. Ayrıca dilekçe yazıldıktan sonra ilgili il ya da ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri bizzat teslim edilmelidir. Konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı görevlileri 60 gün içerisinde dilekçenizi yazılı olarak yanıtlamak zorundadır. 60 günlük süre içerisinde halen tarafınıza bir geri dönüş yapılmadıysa şikayet sırasında almış olduğunuz kayıt numarasıyla birlikte ilgili Valilik ya da Kaymakamlık makamlarına başvurarak dilekçe ile ilgili gerekli işlemin yapılmasını talep edebilirsiniz.

Sitemizde bulunan Okul Şikayet Dilekçesi Örneklerinden ya da Milli Eğitim Müdürlüğü Şikayet Dilekçesi faydalanarak talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz.

MEBİM 4440632 Asılsız İhbar Yapılırsa Ne olur

Gerek MEBİM 4440632 nolu telefon hattına gerekse dilekçe ile kişi ya da kurum isimlerinin belirtilerek şikayette bulunulması herhangi bir soruna yol açmayacaktır, ancak talep ve şikayetlerin internet ya da sosyal medya üzerinden halka açık şekilde yapılması ve çeşitli ithamlarda bulunulması kişilik haklarına saldırı kapsamında değerlendirilebilir. Bu nedenle talep ve şikayetlerin internet ya da sosyal medya üzerinden paylaşılması yerine dilekçe ya da MEBİM aracılığıyla Milli Eğitim Bakanlığına iletilmesi gerekir. Bu konuda herhangi bir cezai yaptırımla karşılaşmamak amacıyla oldukça hassas davranılması büyük önem arz etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Aynur dedi ki:

  Gürültü çocuk ağlaması çocuklarla iletişim kötü etrafa verilen rahatsızlık komşular olarak rahatsız oluyoruz ilgilenmenizi rica ederim adres .koruturk mahalesi ahlat şok no 35 balcova izmir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Aynur hanım, Milli Eğitim Şikayet ve önerilerinizi MEBİM ALO 4440632 nolu telefon hattını arayarak iletişim merkezi yetkililerine iletebilirsiniz. Talep, şikayet ve önerileriniz 3 gün içerisinde ilgili birimlere iletilecektir.

 2. Hilal dönmez dedi ki:

  Sayın milli eğitim bakanlığı ali kul çok programlı lisesi sozlesmeli anaokulu öğretmeni olan damla acar ve serhap temir öğretmenlerden kişisel hesabımdaki gruptan yazismalarimi çıkarıp okul toplantısında açığa çıkarmasından insan içinde insanı rencide edici hareketlerinden bir öğretmene yakışmaz üslubundan ve bir veliyle sakalasma adı altında dalga geçmesinden müdür isa özden beyin bunlara göz yummasindan şikayetçiyim özelimdeki konuşmaları cikarip ortaya dokmesini konuşma üslubunun zayif olmasını siz milli eğitim bakanlığına şikayet ediyorum dilekçem için gerekenin yapılmasını rica ediyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hilal Hanım,
   Makalemizde belirttiğimiz gibi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve idarelerle ilgili yapacağınız şikayet ve taleplerinizi Milli Eğitim Bakanlığı iletişim merkezi olan MEBİM ALO 4440632 nolu telefon hattına yaparak iletişim merkezi yetkililerine iletebilirsiniz.

 3. Aylin dedi ki:

  Ü*** k**** tarafından mağdur olup eğitim öğretim yılımı ondan tek kuruş para almadan mektebim mersin okullarında hamile ve düşük tehlike raporlarım olmasına rağmen tamamlamam adalet istiyorum hakkımı istiyorum beni madd manevi mağdur eden şahsa dava açamıyoruz eşi avukat olduğu için herşeyi kılıfına uydurarak ilerletilmiştir kendisinin refah ve vicdanı sızlamayan yeni yollara başvurmasının önünü kesilmesini başka hayatları da ziyan etmemesi için desteğinizi istiyorum.

  1. Ayben dedi ki:

   Umarım cezasız kalmaz yapılan dolandırıcılık Ü**** K**** bir dolandırıcısıyla ..Hakkınız olanı almanızı temenni ederim Aylin hanım ..

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Aylin hanım,
   Milli eğitim bakanlığının şikayet ve talep hattı olan MEBİM ALO 4440632 nolu telefon hattını arayarak iletişim merkezi yetkililerine şikayetlerinizi iletebilirsiniz. Ya da Milli Eğitim Bakanlığı İl veya ilçe müdürlüğüne başvurarak şikayette bulunabilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Kişisel Verilerin İzinsiz Kullanılması Suçu ve Cezası

Bilişim sistemlerinin hayatımıza girmesi ile birlikte gerek internet ortamında değişik mecralarda, gerekse sosyal medyada (facebook, twitter, whatsapp, youtube vb.) yapılan...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016