Mirasçılık Belgesi İçin Dilekçe Örneği : Veraset İlamı Nasıl Alınır

A+
A-

Veraset ilamı, miras bırakanın kime ne kadar mirasının kaldığını payları oranında gösteren belgedir. Veraset İlamı, 4721 Sayılı Medeni Kanunun 598. Maddesinde mirasçılık belgesi olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle veraset ilamı mirasçılık belgesi olarak da ifade edilmektedir. Bu yazımızda, veraset ilamının nasıl alınacağı, veraset ilamı almak için nereye başvurulması gerektiği gibi konularda genel bilgileri verdikten sonra veraset ilamı dilekçe örneğini paylaşarak sizlerin istifadesine sunacağız.

mirasçılık belgesi dilekçesi

Mirasçılık Belgesi İçin Dilekçe Örneği : Veraset İlamı Nasıl Alınır

Veraset İlamını (Mirasçılık Belgesini) Kimler Alabilir

Veraset ilamını, ölen murisin mirasçılarından herhangi birinin başvurusu üzerine verilir. Veraset ilamı almak için mirasçılardan birinin başvurusu yeterli görülmektedir. Yasal mirasçıların dışında atanmış mirasçıların mahkeme veya noter huzurunda bunu ispat etmesi gerekmektedir.

Veraset İlamı (Mirasçılık Belgesi) Nereden Alınır

Veraset ilamı (mirasçılık belgesi ) Sulh Hukuk Mahkemeleri tarafından verilmektedir. Ancak, 01/11/2011 tarihinde yapılan yasal düzenleme ile veraset ilamı belgesini Sulh Hukuk Mahkemeleri dışında noterlerde verebilmektedir. Noterden veraset ilamı alabilmek için bazı şartlar mevcuttur, mirasçılardan birinin yabancı uyruklu olması yada Türkiye de ikamet etmemesi noterlerce veraset ilamı (mirasçılık belgesi) verilmesine engel teşkil eder. Bu durum yabancılık unsuru olarak ifade edilmektedir. Böyle bir durumda veraset ilamını yalnızca Sulh Hukuk Mahkemeleri verebilir.

Veraset İlamının (Mirasçılık Belgesinin) Geçerlilik Süresi Ne Kadardır

Veraset ilamı (mirasçılık belgesi) belli bir süre için verilmez, kısıtlı olduğu bir süre yoktur ve geçerliliğini sürekli olarak korumaktadır. Veraset ilamının (mirasçılık belgesinin) birkaç yere verilmesi gerekiyor ise mahkemeden alınacak olan suretlere aslı gibidir yaptırılarak ilgili yerlere verilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Borçlunun Talebi İle Takipsiz Doğrudan İflas Dilekçe Örneği

Veraset İlamı (Mirasçılık Belgesi) Ne İşe Yarar

Veraset ilamının (mirasçılık belgesinin) amacı, murisin, mirasçılara payları oranında ne kadar miras bırakıldığının açıkça gösterilmesidir. Mirasçılar bu belge ile muris tarafından bırakılan mirastan payları oranında hak sahibi olabilirler.

Veraset İlamına (Mirasçılık Belgesine) Nasıl İtiraz Edilir

Veraset ilamına (mirasçılık belgesine) itiraz, yine mahkemeye hitaben yazılmış olan dilekçe ile yapılabilir. İtiraz eden mirasçılar veya üçüncü kişiler itiraz gerekçelerini ayrıntıları ile dilekçede belirtmeli varsa delillerini dilekçeye eklemelidirler.

Veraset İlamı (Mirasçılık Belgesi) Harç ve Giderleri Ne Kadardır

Veraset ilamı (mirasçılık belgesi) harç ve nakit avans miktarı 2019 yılı için yaklaşık olarak 150 TL civarındadır, bu giderin yaklaşık olarak 110 TL’si nakit avans olarak alınmaktadır. Mirasçıların sayısı ve yapılacak başka giderler de göz önüne alınarak bu giderler artabilmektedir bu nedenle müracaat tarihinde adliye veznesine başvurduğunuzda bu konuda yatırılacak net miktarı öğrenebilirsiniz. Nakit avans olarak alınan paranın kullanılmayan kısmı dava sonunda başvuruda bulunana iade edilmektedir.

Veraset İlamı (Mirasçılık Belgesi) Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır

Veraset İlamı (mirasçılık belgesi) başvuru dilekçesi Hukuk Mahkemeleri Kanununun 119. Maddesinde belirtilen dava dilekçesinde olması gereken hususlar göz önünde bulundurularak yazılmalıdır. Özellikle, Mahkemenin adı, talepte bulunanların T.C.kimlik numaraları, adı soyadı ve adresleri, varsa kanuni temsilcilerinin adı soyadı, davaya ilişkin deliller yazılmalı ve ıslak imza ile imzalanmalıdır. Dilekçeye nüfus müdürlüğünden alınmış olan vukuatlı aile nüfus kayıt örneği eklenmelidir.

Veraset İlamı (Mirasçılık Belgesi) Dilekçe Örneği

Sitemizde örnek olarak hazırlanmış olan veraset ilamı (mirasçılık belgesi) dilekçe örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirisiniz. Veraset ilamı (mirasçılık belgesi) dilekçe örneği aşağıda istifadenize sunulmuştur.

veraset ilanı mirasçılık belgesi dilekçesi

Mirasçılık Belgesi Talebi Dilekçe Örneği

Mirasçılık Belgesinin İptali Davası Dilekçe Örneği

mirastan çıkma kararı iptal dilekçesi

Mirasçılıktan Çıkma Kararı İptal Davası Dilekçe Örneği

mirasçılık belgesi dilekçesi eki

Yetki Belgesi Kapsamında Mirasçılık Belgesi dilekçe örneği

Dilekçe örneklerimizi PDF olarak indirmek için;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tutuklu Tahliye Talebi İçin Hazır Dilekçe Örneği

Mirasciliik Belgesi Talebi Dilekce ornegi

Mirascilik belgesinin iptali davasi dilekcesi

Mirasciliktan cikarma Kararinin iptali Davasi dilekcesi ornegi

Yetki Belgesi Kapsamında mirascilik Belgesi dilekcesiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Mersin Belediyesi Dilekçe Örneği (İşlemler, İletişim, Saatler)

Akdeniz Bölgesinin en güzel ve büyük illerinden biri olan Mersin kuşkusuz ülkemizin ve dünyanın da en güzel şehirlerinden biridir. Mersin...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016