Müşteki Nedir Ne Anlama Geliyor

A+
A-

Müşteki Nedir Ne Anlama Geliyor

Müşteki Nedir; Herhangi bir suçtan dolayı, yakınan, şikayetçi olan kişilere müşteki denir. Bir kişinin Cumhuriyet Savcılığına yapmış olduğu bir suç duyurusundan dolayı şikayetçi olması ona müşteki (şikayetçi) sıfatını kazandırır.  Müşteki olabilmek için sadece şikayetçi olunması ya da suç duyurusunda bulunması gerekmez. Herhangi bir soruşturma sonucunda,  yakınan olunması halinde de müşteki (şikayetçi) sıfatı alınmış olur.

Bazı soruşturmalarda karşılıklı meydana gelen olaylardan dolayı hem müşteki hem de şüpheli olunabilir. Bu durumda soruşturma dosyasında müşteki şüpheli sıfatı alınmış olur. Davanın Cumhuriyet Savcılığınca ilgili mahkemeye açılması halinde yani kovuşturma aşamasında bu sıfat müşteki sanık olarak değişir.

Mağdur da ceza yargılamasında soruşturma ve kovuşturma aşamasında kendisi haksızlık yapılmış, suçtan zarar görmüş kimselerin aldıkları sıfattır. Müşteki nedir sizlere kısaca anlattıktan sonra şimdi de ne gibi haklara sahip kısaca bir bakalım.

Müşteki ve Mağdurun Hakları Nelerdir

5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 234. Maddesinde müşteki ve mağdurun hakları açıkça belirtilmiştir. Hem soruşturma aşamasında hem kovuşturma aşamasındaki bu hakları aşağıdaki şekilde belirtebiliriz.

Soruşturma (Savcılık) Aşamasında

 1. Delillerin toplanmasını isteme
 2. Soruşturmanın gizlilik ve amacını bozmamak koşuluyla Cumhuriyet Savcısından belge örneği isteme.
 3. Vekili bulunmaması halinde, cinsel saldırı suçu ile alt sınırı beş yıldan fazla hapis cezasını gerektiren suçlarda baro tarafından kendisine avukat görevlendirilmesini isteme.
 4. CMK 153. Maddeye uygun olmak koşuluyla vekil aracılığı ile soruşturma belgelerini ve el konulan ve muhafazaya alınan eşyayı inceletme.
 5. Cumhuriyet Savcısının kovuşturmaya yer olmadığı yönündeki kararına kanunda yazılı usule göre itiraz hakkını kullanma.

Kovuşturma (Mahkeme) Aşaması

 1. Duruşmadan haberdar edilme.
 2. Kamu davasına katılma.
 3. Tutanak ve belgelerden vekili aracılığı ile örnek isteme.
 4. Tanıkların davetini isteme
 5. Vekili bulunmaması halinde, cinsel saldırı suçu ile alt sınırı beş yıldan fazla hapis cezasını gerektiren suçlarda, baro tarafından kendikine avukat görevlendirilmesini isteme.
 6. Davaya katılmış olma koşulu ile davayı sonuçlandıran kararlara karşı kanun yollarlına başvurma
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur

Mağdurun 18 yaşından küçük olması, sağır veya  dilsiz olması veya meramını anlatamayacak derecede malul olması halinde, bir vekili yoksa istemi aranmaksızın kendisine bir vekil görevlendirilir.

Bir önceki yazımız olan Savcılığa Suç Duyurusu Dilekçe Örneklerimiz için lütfen buraya tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Önceki yazıyı okuyun:
Muhtaçlık Fakirlik Belgesi Almak İçin Dilekçe Örneği

Ülkemizde maddi durumu olmayan kişiler için devlet tarafından sağlanmakta olan bazı sosyal imkanlar bulunmaktadır. Bu sosyal imkanlardan yararlanabilmek için muhtaçlık...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016