Nüfus Kaydının Düzeltilmesi Davası

A+
A-

Nüfus kaydının düzeltilmesi ile ilgili açılan bir çok değişik dava türü mevcuttur. Nüfus kaydının düzeltilmesi davaları; yaşla ilgili, isim veya soyisim tashihi ile ilgili, cinsiyet değişikliği ile ilgili veya buna benzer herhangi bir nüfus kaydının düzeltilmesi konusunda olabilir. Burada önemli olan ne yapmak istediğimiz ve buna ilişkin uygun dilekçenin yazılarak talep doğrultusunda işlem yapabilmesi için mahkemeye verilmesidir.

nüfus kaydı

Nüfus kaydının düzeltilmesi

Nüfus Kaydının Düzeltilmesi Nasıl Yapılır

Öncelikle Nüfus kaydının düzeltilmesi için hangi konuda düzeltme talebinde bulunacaksak buna uygun nüfus kaydı düzeltme dilekçesi yazılması ve ilgili harçların yatırılması akabinde mahkemesine teslim edilmesi gerekmektedir. Mahkeme tarafından yapılacak tespitler sonrasında dava karara bağlanarak, gerekli düzeltmelerin yapılması için ilgili kuruma ibraz edilecektir.

nüfus kaydı nerde düzenlenir

Nüfus kaydı

Nüfus Kaydının Düzeltilmesi İçin Hangi Mahkemeye Başvurulur?

Bu davalarda yetkili olan mahkeme; ikamet ettiğiniz il ve ilçedeki görevli Asliye Hukuk Mahkemesi olup, bu mahkeme tarafından gerekli inceleme yapıldıktan sonra nihai karar açıklanacaktır. Başvuru sürecine baktığımızda; hazırladığınız dilekçe ile birlikte Adliye Sarayı içerisindeki bulunan tevzi bürosuna ( mahkemelere dosya dağıtımını yapan birim ) başvurulur. Burada ilgili memur tarafından UYAP sistemine kayıt yapıldıktan sonra vezneye gidilerek harç yatırılır. Vezne tarafından verilecek harç makbuzuna dilekçe de eklendikten sonra yine adliye içerisinden temin edilecek ( genelde adli içerisinde fon saymanlığı ya da fotokopi birimlerinde satılmaktadır ) hukuk dava dosyası ile birlikte tekrar tevzi bürosuna gidilir. Buraya tüm evraklar teslim edilir, böylelikle işlem tamamlanmış ve davamız de açılmış olacaktır. Davamız için hangi Asliye Hukuk Mahkemesinin görevlendirildiği, tevzi bürosu tarafından bize teslim edilen tevzi formunda yazacaktır. Artık bu mahkemeden davamızın akıbetini takip etmemiz gerekmektedir.

asliye hukuk mahkemesi

Nüfus kaydı düzenlemesi için hangi mahkemeye gidilir

Nüfus Kaydı Düzeltme İçin Kimler Dava Açabilir

Nüfus kaydının düzeltilmesi için yaşı küçük olan çocuğun anne ve babası yada vasisi tarafından dava açılabilecektir. Dava aleyhine kayıt düzeltilmek istenen kişi, hukuki tüm ilgililer ve nüfus müdürlüğü aleyhine açılmalıdır, 18 yaşını doldurmuş olan bireyler kendileri dava açabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Boşanma Davası Harç Ücreti Ne Kadar 2019

Nüfus Kaydı Düzeltilme Davası Ne Zaman Açılabilir

Nüfus kaydının düzeltilmesi davası herhangi bir süreye tabi olmaksızın her zaman açılabilir. Bu konuda kanunda sınırlayıcı herhangi bir engel yoktur.

nüfus kaydının düzeltilmesi

Nüfus kaydı

Nüfus Kaydı Düzeltilmesi Dilekçe Örneği

Nüfus kaydındaki yanlışlıkların düzeltilmesi için talebimizle ilgili uygun dilekçe yazılmalı ve herhangi bir yanlışlığa meydan vermemek adına dilekçenin talep bölümünde düzeltilmesi istenilen hususlar açıkça belirtilmelidir. Nüfus kaydının Düzeltilmesi dilekçe örneği, İsim Tashihi dilekçe örneği, Ad ve Soyadın Düzeltilmesi dilekçe örneği, Soybağının Tespiti dilekçe örneği, Cinsiyet Değişikliği dilekçe örneği ve buna benzer bir çok dilekçe örneği sitemizde bulmakta olup, Nüfus ile ilgili örnek dilekçelere ulaşmak için buraya tıklayınız. 

Sitemiz içerisinde bulunan dilekçe örnekleri bilgilendirme amaçlıdır, ileride herhangi bir hak mahrumiyetine maruz kalmamak için bir hukukçudan bilgi almanız faydanıza olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Çiğdem Canik dedi ki:

    Bazı nedenlerden dolayo kimlikte anneannem ve dedem baba ve annem olarak görünüyor gerçek annem hayatta babam ise vefat etmiş..Şimdi kimliğim de gerçek anne ve babamın adının yazmasını istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

      Sayın Çiğdem Canik, Nüfus kaydının düzeltilebilmesi için öncelikli olarak soybağı davasının açılması gerektiğini düşünmekteyiz, bu nedenle Soybağıdın Tespiti ile ilgili olarak daha önceden yazmış olduğumuz makalemizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz, yine de bu konuda bir avukat ile görüşerek dava açmanızı tavsiye ederiz.

Önceki yazıyı okuyun:
Nüfus Kaydı Düzeltme Dilekçe Örnekleri

Nüfus kayıtları ile ilgili düzenleme yapılabilmesi mahkeme kararı ile olan bir işlemdir. Bunun için yetki nüfus müdürlüğünde değil Mahkemelerdedir. Mahkeme...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016