Ödeme Emrine İtiraz Dilekçe Örneği

A+
A-

Ödeme Emrine İtiraz Nedir

Borçlunun, borçlu olmadığını ya da alacaklının takip yapma yetkisinin olmadığını icra dairesine bildirmek suretiyle yaptığı itiraza ödeme emrine itiraz denir. Geçerli bir ödeme emrine itirazdan söz edebilmek için bazı koşulların bulunması gereklidir. Bu koşulların ne olduğuna dilerseniz hep beraber göz atalım.

Ödeme Emrine İtiraz Edebilmek İçin;

 1. Ödeme emrinin tebliğ edilmesi: Ödeme emrinin kesinlikle borçlu olduğu iddia edilen kişiye tebliğ edilmesi gerekir, ödeme emri tebliğ edilmeden yapılan irade açıklamaları itiraz sayılmaz.
 2. İtiraz iradesi: Borçlu, kendisine yapılan ödeme emrini itiraz ettiğini yeterli açıklıkta ortaya koymalıdır. İtiraz için belirli kalıptaki sözcüklerin kullanılmasına veya belirli kalıplar içerisinde cümleler kurularak işlem yapılmasına gerek yoktur. Borçlu beyanında “İtiraz ediyorum”, “Borcumu ödedim”, “Borcum yoktur”, “Borcu kabul etmiyorum”, “Borç bana ait değildir” gibi ifadeler kullanarak, ödeme emrine itiraz etmesi itiraz için yeterlidir. Burada önemli olan borçlunun beyanında ödeme emrine açıkça itiraz ettiğini anlaşılıyor olmasıdır. Borçlunun beyanında ödeme emrine itiraz ettiği anlaşılmıyorsa o zaman borçlunun beyanı geçerli bir itiraz olarak kabul edilmez. Borçlunun ödeme emrini almaktan kaçınması beyanında “Borcu kabul ediyorum ancak şimdi ödeyemem”, “Bu borçla ortaklarım ilgileniyor” gibi beyanlarda bulunması geçerli bir itiraz olarak kabul görmez.
 1. Süreye uyulması: Borçluya yapılan ödeme emrinin tebliğinden itibaren borçlu tarafından yedi gün içerisinde ödeme emrine itiraz edilmelidir.
 1. İtiraz ehliyeti: Takip ehliyetine sahip ve ödeme emrinde borçlu olarak görünen kimseler ödeme emrine itiraz edebilirler.
 1. Adres bildirme: Borçlu veya vekili, dava ve takip işlemlerine esas olmak üzere borçluya ait yurtiçinde bir adresi itiraz ile birlikte bildirmek zorundadır (İİY md. 62/3). Ancak adres bildirilmezse borçluya adres bildirmesi için süre verilir. Yine de adres bildirilmezse borçlunun itirazı kabul edilmez. Adresini değiştiren borçlu yurtiçinde yeni adres bildirmediği ve tebliğ memurunca yurtiçinde yeni adresi belirlenmediği taktirde, takip talebinde gösterilen adrese çıkartılacak tebligat borçlunun kendisine yapılmış sayılır (İİY md. 62/3).
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Denetimli Serbestlik 2019 Yılı En Son Durum (150+ Yorum)

Ödeme Emrine İtiraz Nedenleri

Ödeme emrine itiraz nedenleri, ileri sürülüş biçimi bakımından imzaya itiraz ve borca itiraz olmak üzere ikiye ayrılır.

Borçlu bunun yanı sıra bir icra takibinde hem imzaya hem de borca itiraz edebilir yani ödeme emrine itiraz nedenlerinden yalnız birine dayanılması gerekmez hem borca hem de imzaya birlikte itiraz edilebilir.

Ödeme Emrine İtiraz Nereye Yapılır

Ödeme emrine karşı itiraz icra dairesine yapılır, icra dairesi dışında bir makama yapılan itiraz sonuç doğurmaz, yapılmamış sayılır. İcra mahkemesine ya da genel mahkemelere yapılan itirazlar geçersizdir.

Ödeme emrine itiraz kural olarak, ödeme emrini gönderen icra dairesine yapılır. Ancak borçlu, başka bir yerdeki icra dairesine de takibin yapıldığı icra dairesine gönderilmek üzere itirazda bulunabilir. Kendisine itiraz için başvurulan icra dairesi borçludan gerekli giderleri alarak derhal itirazı yetkili icra dairesine göndermelidir. İcra memuru, giderleri borçludan almazsa bu giderlerden kendisi sorumlu olur ( İİY md. 62/1, c.2).

Ödeme Emrine İtiraz Dilekçe Örneği

Ödeme emrine itiraz ve ödeme emrine itirazın kaldırılmasın ilişkin olarak sitemizde örnek olarak hazırlanmış birçok dilekçe örneği mevcuttur. Ancak dilekçeler örnek ve bilgilendirme amaçlı olduğundan birebir yapılacak olan itirazla örtüşmeyebilir bu nedenle yapacağınız itiraza uygun dilekçe örneği üzerinde gerekli uyarlama ve düzenlemeleri yapmanız gerekmektedir.  İleride herhangi bir hak kaybı yaşamamanız açısından bir hukuk uzmanından yardım alınması faydalı olacaktır. Sitemizde bulunan ödeme emrine itiraz dilekçe örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca İmzaya İtiraz ve Borca İtiraz konusunda yazılmış ayrıntılı makalelerimize de sitemizden ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Bay_x dedi ki:

  Değerli arkadaşlar 08.11.2017 tarihinde Kiptaş Hadımköy 3 projesinden bir daire satın aldım sorum şu site yönetimi geriye dönük 10.10.2016 tarihinden şahsıma ısı kaybı altında borç çıkartma bu dönemde daire benim değildi ben 11.2017 sonraki tutarı tanıtacağımı belirtim ödemiyorum fakat sistemde faiz de işliyor ne tavsiye edersiniz? Teşekkürler. Saygılarımla

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Bay_x, Size ait olmayan bir borcun sizden tahsil yoluna gidilmesi yasal değil buna ilişkin herhangi bir resmi talep olması halinde süresini kaçırmadan itiraz etmenizi ve haklı sebeplerinizi dilekçenizde belirtmenizi tavsiye ederiz. Satın alma tarihinden sonra doğacak borçlar size aittir ancak satış sözleşmesi ile birlikte geçmiş tarihli borçlar da size yüklenmişse o zaman durum değişebilir. Yine de avukatınıza danışarak hareket etmeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır.


Önceki yazıyı okuyun:
Nüfus Kaydının Düzeltilmesi Davası

Nüfus kaydının düzeltilmesi ile ilgili açılan bir çok değişik dava türü mevcuttur. Nüfus kaydının düzeltilmesi davaları; yaşla ilgili, isim veya...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016