Öğrenci Belgesi Talebi İçin Hazır Dilekçe Örneği

A+
A-

Siz değerli öğrencilerimiz için bu yazımızda; eğitim gördüğünüz kurumlardan nasıl öğrenci belgesi alınır kısaca izah edecek, öğrenci belgesinin hangi durumlarda kullanılabileceğine değinecek ve yine ilköğretim, lise ve üniversite öğrenci belgesi talebi için hazır dilekçe örneği ile ilgili paylaşımda bulunmaya çalışacağız.

öğrenci belgesi

Öğrenci Belgesi Talebi İçin Hazır Dilekçe Örneği

Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır? 

Öğrenci belgesi herhangi bir örgün eğitim ya da açık öğretim kurumunda okuyan tüm öğrencilerin durumunu gösteren belgedir. Bu belge öğrencinin okuduğu İlköğretim, Ortaöğretim, Yükseköğretim ya da açık öğretim müdürlüklerinden öğrencinin adı soyadı ve kimlik bilgilerinin ve de fotoğrafının bulunduğu pvc kartlar olarak verilir. Kartların alındığı kuruma göre üzerinde yer alınan bilgiler değişiklik gösterebilir. İlköğretim kurumlarındaki öğrenci kartları genelde öğrencilerin okula giriş çıkışlarında gerçekleşebilecek güvenlik önlemleri için gerekebilir. Bazı yatılı okullarda öğrencilerin yurt, yemek ve diğer sosyal imkanlardan yararlanması için de öğrenci kartı kullanılabilir.

Ortaöğretim kurumları olan liselerde öğrenci kimlik kartı yani öğrenci belgesi hem okul içinde hem de okul dışındaki imkanlardan faydalanması için kullanılabilir. Okul içindeki yemek servisinde ve kantinde öğrenci kimlik kartı gösterilebilir. Okul girişinde ve çıkışında gerekli durumlarda öğrenci belgesi sorgulanabilir.

Öğrenci Belgesi Kullanımı

Yükseköğretim kurumu olan üniversitelerde ise öğrenci belgesi olmadan öğrencilerin yararlandığı hiçbir imkandan faydalanılamaz, çünkü üniversiteler herkese açık kurumlar olup öğrenci dışındaki kişiler de bilgi edinme amaçlı ya da araştırma amaçlı üniversitedeki hizmetlerden yararlanabilir. Tıp fakültesi bulunan üniversiteler halka hastane hizmeti verdiği için kampüsler oldukça kalabalık ve öğrenci olmayan kimseler de tıp fakültesi ya da diğer fakültelere girebilmektedir. Üniversitelerden alınacak kimlik kartı bağlı olduğunuz fakültelerden öğrenci işleri biriminden alınmaktadır. Öğrenci belgesi için fotoğraf vermeniz gerekmektedir. Öğrenci kimliği hem fakültedeki derslerine girişte hem de kaldığınız yurtlara girişte güvenlik birimi tarafından sorgulanmaktadır. Kampüste bulunan yemekhaneden yemek alabilmek için öğrenci kartınızı kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Okul Müdürlüğüne Dilekçe Örneği Lise ve Ortaokul

Çipli kartlara para yükleme özelliği de bulunmakta bu kartlar banka kartı gibi harcama yapmanıza imkan vermektedir. Ayrıca öğrenci belgesi toplu taşıma araçlarında kullanılan öğrenci biniş kartı için alınması için kullanılır. Bağlı bulunulan ilçe ya da il belediye binası ulaşım hizmetlerinden öğrenci belgesi ibraz edilerek otobüs kartı alınabilir. Öğrenci belgesi bağlı olunan üniversitenin kütüphanesinden ödünç kitap alınmasını da sağlar. Öğrenci belgesindeki bilgiler sayesinde kütüphanede size bir kullanıcı tanımlanır ve kütüphane imkanlarından faydalanmanız sağlanır.

Öğrenci Belgesi Talebi İçin Dilekçe Örneği

İköğretim Okulundan Öğrenci Belgesi Talebi

öğrenci belgesi dilekçesi

İlköğretim Öğrenci Belgesi Talep Dilekçe Örneği

Liseden Öğrenci Belgesi Talebi

lise öğrencileri için öğrenci belgesi talep dilekçesi

Lise Öğrenci Belgesi Talep Dilekçe Örneği

Üniversiteden Öğrenci Belgesi Talebi

üniversite öğrencileri için

Üniversite Öğrenci Belgesi Talep Dilekçe Örneği

Öğrenci Belgesi Talep Dilekçe Örneklerimizi PDF olarak indirmek için;

ilkogretim Ogrenci Belgesi Talebi icin dilekce ornegi

Lise Ogrenci Belgesi Talebi icin dilekce ornegi

Universite Ogrenci Belgesi Talebi icin dilekce ornegi

Okullarda ihtiyaç duyulabilecek tüm dilekçe örnekleri için Okul Dilekçe Örnekleri adlı yazımızda ya da Üniversite Dilekçe Örneklerimize bakabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Ödeme Emrine İtiraz Dilekçe Örneği

Ödeme Emrine İtiraz Nedir Borçlunun, borçlu olmadığını ya da alacaklının takip yapma yetkisinin olmadığını icra dairesine bildirmek suretiyle yaptığı itiraza...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016