Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır

| , ,

Tüm öğrencilerin hayali arkadaşları ile birlikte gerek eğitim amacıyla ve gerekse de tatil  amacıyla yurt dışına seyahat etmektir. Ancak bunun için öncelikli olarak, yurt dışı  çıkı işlemlerinde olmazsa olmaz bir belge olan pasaporta sahip olmaları gerekmektedir. Bu konuyla ilgili olarak bugünkü yazımızda sizlere öğrenci pasaportu ile ilgili olarak genel anlamda bilgi paylaşımında bulunarak öğrenci pasaportu nasıl alınır, başvuru süreci ve gerekli olan belgeler hakkında bilgilendirmeye çalışacağız.

Ülkemizde kimliksiz seyahat etmemiz nasıl mümkün değil ise, yurt dışında da pasaportsuz seyahat etmemiz mümkün değildir. Yurt dışına herhangi bir sebeple çıkacak olan öğrencilerin ilk yapacakları işlem bir an önce pasaport başvurusu yapmak olacaktır. Pasaport başvurusunda süreç emniyet müdürlüğünden randevu alma işlemi ile başlar, sonrasında hazırlamış olduğumuz evraklarımız ile birlikte randevu günü emniyet müdürlüğüne müracaat etmemiz gerekmektedir. Emniyet müdürlüğünde yapılacak olan işlemlerin sonunda hazırlanmış olan pasaportumuz adresimize gönderilecektir. Haliyle bu işlemler belli bir zamanı kapsamaktadır. Yurt dışına seyahat etmek istediğimiz tarihten makul bir süre önce bu işlemlere başlamış olmamız, herhangi bir kötü sürpriz ile karşılaşmamızı engelleyecektir.

Öğrenci Pasaport Başvurusu Nereye Yapılır

Öğrenci pasaportu başvuru işlemi de diğer pasaport işlemleri gibi, İlçe Emniyet Müdürlüklerinde hizmet veren pasaport büroları tarafından yapılmaktadır. Öğrenci pasaport başvurusu için internet üzerinden https://epasaport.egm.gov.tr adresinden  randevu almanız gerekmektedir. Randevu gün ve saatinde şahsın bizzat emniyet müdürlüğü pasaport şubesinde olması gerekmektedir.

Öğrenci Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

İnternet üzerinden alınan randevu günü, bizzat aşağıda yazılı istenilen belgelerle birlikte emniyet müdürlüğünde olunması gerekmektedir.

  1. Nüfus cüzdanı aslı
  2. Pasaport için çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf
  3. Öğrenci olduğunuza ilişkin belgeler
  4. Varsa eski pasaportunuz
  5. Emniyet müdürlüğünden alınacak parmak izi belgesi (pasaport için işlem yaptığınızda daha önce parmak izi kaydınız yoksa aynı birim tarafından bu işlem yapılmaktadır.)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İdari Yargılamada İptal Davaları Nelerdir Şartları Nedir

Buraya Dikkat: Öğrenci pasaportu alabilmek için 25 yaşını doldurmamış olmanız gerekmektedir. 25 yaşının üstündekiler lisans veya doktora öğrencisi olsa bile bu haktan yararlanamamaktadır.

Öğrencilerde sadece pasaport defter ücreti alınmaktadır. 2017 yılı pasaport defter ücreti 94 TL’dir.

 

Önceki Yazı

Tutuklunun İlk Mahkemesi Ne Zaman Olur

Tazyik Hapsi Ne Demek

Sonraki Yazı

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Tutuklunun İlk Mahkemesi Ne Zaman Olur

Tutuklunun ilk mahkemesinin ne zaman olacağı, hem tutuklu hem de tutuklu yakınları tarafından merak edilen bir konu olmakta, tutuklu kişinin...

Kapat