OGS Cezasına İtiraz Dilekçe Örneği (Nasıl ve Nereye Başvurulur)

A+
A-

PTT tarafından yapılan açıklama uyarınca geçtiğimiz yıl içerisinde 1 milyon 352 bin 264 araca kaçak geçiş cezası uygulandığı duyurulmuştu. Sürücülerin çoğu söz konusu OGS geçiş cezasını haksız bulmuş ve itiraz etmek istemiştir. OGS geçiş itirazı yapabilmek için çeşitli prosedürlerin takip edilmesi ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün (KGM) belirlediği bir standartta dilekçe hazırlanması gerekmektedir.

ogs cezaya itiraz

OGS Cezasına İtiraz Nasıl ve Nereye yapılır

 

Trafik ve OGS Cezası İndirimleri

İtiraz dilekçesi iletmeden önce ceza ödemelerinin ilk 15 gün içerisinde indirimli yapıldığını hatırlamakta fayda var. Bu nedenle itiraz sürecinin ertelenmemesi ve bir an önce başlatılması indirimli ödeme imkanından yararlanılabilmesi için oldukça önemlidir. Aksi taktirde ceza itirazı sürücü lehine sonuçlansa dahi indirim imkanından yararlanılamayacaktır.

Sürücüler, ilk 15 gün içerisinde ceza ödemesi yapması halinde OGS cezasını % 25 oranında indirimli ödeme imkanına sahiptir. Ceza ödemeleri PTT merkezleri ve şubeleri aracılığıyla yapılabilir.

OGS Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

OGS nedeniyle kendilerine kesilen cezayı haksız bulan sürücülerin bu cezaya itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Özellikle araç tipiyle ve ceza miktarıyla ilgili yaşanan sıkıntılarda sürücü lehine sonuçlanan itiraz sayısının oldukça fazla olduğunu belirtmekte fayda var.

OGS cezasına itiraz etmek isteyen sürücüler, başvurularını Karayolları Genel Müdürlüğü’ne yapmalıdır.

Sürücüler, itiraz için 0850 460 60 60 numaralı çağrı merkezine yapabilir ya da 0212 263 42 23 numaralı OGS Danışma Merkezi’ne dilekçesini faks çekebilir. Ek olarak ogs@kgm.gov.tr mail adresine mail ile itiraz dilekçesi gönderilebilir. Yapılan başvurular gerektiği şekilde incelenecek ve sonuçlandırılacaktır, gerekli görülmesi halinde düzeltmeler yapılacak daha sonra gerekiyorsa iade gerçekleşecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Elektrik Faturasına İtiraz Dilekçe Örneği : Nasıl İtiraz Edilir

Bunun dışında Sulh Ceza Hakimliklimlerine de itiraz edilebilmesi mümkündür. OGS cezaları, bir idari ceza işlemi olduğu için bu anlamda bir diğer müracaat birimi de Sulh Ceza Hakimlikleridir. Sulh Ceza Hakimliği İşlevi konusunda sitemizde daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

OGS Ceza İtiraz Dilekçesi

OGS cezasına itiraz edilecek dilekçenin içerisinde ceza kesilen aracın plakası, OGS hesap numarası, sürücü ismi soy ismi, giriş ve çıkış istasyonları mutlaka belirtilmelidir.

ogs cezasına itiraz dilekçesi

OGS Gecis Cezasına itiraz Dilekce ornegi Sulh Ceza Hakimligi-1

ogs geçiş cezasına itiraz

OGS Gecis Cezasına itiraz Dilekce ornegi KGM-1

Dilekçe örneklerimizi indirmek için PDF formatı;

OGS Gecis Cezasına itiraz Dilekce ornegi KGM

OGS Gecis Cezasına itiraz Dilekce ornegi Sulh Ceza Hakimligi

OGS İtiraz Birimleri

Eğer dilekçenin elden teslim edilmesi ya da doğrudan bir memurla görüşülmesi gerekirse yararlanılabilecek OGS Danışma Birimleri şunlardır:

 • Sultan Mehmet Köprüsü
 • 15 Temmuz Şehitler Köprüsü
 • Mahmutbey İstasyonu,
 • Çamlıca İstasyonu,
 • Edirne Alın,
 • İzmir Havalimanı,
 • İzmir Narlıdere,
 • Adana Batı Alın,
 • Gaziantep Batı,
 • Şanlıurfa Bakım İşletme Şefliği,
 • Ankara Akıncı,
 • Ankara Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü.

Eğer cihazla ilgili bir sorun tespiti yapılması gerekirse ve güncelleme söz konusu olursa yine yukarıdaki danışma birimleri aracılığıyla test işlemi de yapılabilecektir.

Fazla Ödeme İtirazı

İtirazda bulunan sürücülerin büyük bir kısmı gişelerde yaptığı ödemenin olması gerekenden fazla olması kaynaklı başvuruda bulunmaktadır. Söz konusu fazla ödemelerin itirazı için de KGM’nin OGS birimine başvurulması gerekir. İtiraz başvurusu dilekçeyle, çağrı merkezi yardımıyla ya da maille yapılabilmektedir.

İtiraz Ne Zaman Sonuçlanır

KGM, yapılan itirazların sonuçlandırılması süreciyle ilgili herhangi bir bilgi paylaşmamıştır, ancak yapılan itiraz başvurusu sonrasında mevcut yoğunluğa bağlı olarak tahminen başvurunun ne zaman sonuçlanacağı da öğrenilebilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır

Tüm öğrencilerin hayali arkadaşları ile birlikte gerek eğitim amacıyla ve gerekse de tatil  amacıyla yurt dışına seyahat etmektir. Ancak bunun...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016