OHAL Komisyonu Başvuru Sonuçları Açıklandı mı (Güncel)

A+
A-

685 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile (KHK) olağanüstü hal işlemleri inceleme komisyonu kurulmuş ve OHAL işlemleri İnceleme komisyonunun çalışmasına ilişkin, usul ve esasları 12/07/2017 tarihi ile Resmi Gazetede ilan edilmiştir. Bu kapsamda KHK ile ihraç edilen kişiler için itiraz yolu açılmış, Komisyon tarafından da başvurular alınmaya başlanmıştır. Siz değerli okurlarımız için OHAL Komisyon Sonuçları ile ilgili detaylı takibimiz sürmekte ve en güncel bilgileri sizinle paylaşmaya devam etmekteyiz.

ohal komisyon başvuru

ohal komisyon basvuru sonuclari aciklandi mi

OHAL Komisyon Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır

OHAL inceleme komisyonu için başvurular internet üzerinden yapılacaktır. KHK ile açığa alınan veya ihraç edilenler arasına bulunan; memur, asker, polis, öğretmen ve sağlık çalışanları OHAL komisyonuna başvuruda bulunabilirler. Bunun için ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr  adresinden elektronik olarak başvuru yapılması gerekmektedir.

Peki bu işlemleri nasıl yapacaksınız?   ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr adresine giriş yapıldıktan sonra bilgilerinizi girin ve giriş yapın, ardından başvuru aşamasına geçin ve burada 4 aşamadan oluşan başvuru işleminizi gerçekleştirin. Bunları aşağıda detaylı bir şekilde sizlere anlatacağız.

  • Birinci aşamada yapılacak işlem; Vatandaşlık bilgilerinizi gerekli bölümlere yazmanız olacaktır.
  • İkinci aşamada ise KHK bilgilerinizi gerekli bölüme net bir şekilde yazmanız olacaktır.
  • Üçüncü basamakta yapmanız gereken şey, başvurunuzun detaylarını yazmanız şeklinde olacaktır.
  • Son ve dördüncü işlem ise yapmış olduğunuz başvurunuzu ön izleme ile kontrol etmeniz varsa yanlışlıkları düzeltmeniz ve işlemi tamamlamanızdır.

Yukarıda belirttiğimiz vatandaş bilgileri nelerdir açılan ekrana neler yazmam gerekiyor sorusuna değinelim.

ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr adresine internet üzerinden girdikten sonra karşınıza Vatandaş Bilgileri penceresi açılacaktır. Bu bölüme sırasıyla TC kimlik numaranız, ad ve soyadınız, adresiniz, doğum tarihiniz yani kimliğinizde bulunan bilgileriniz istenecektir. Öte yandan şu anda yaşadığınız adres ile nüfusta kayıtlı olduğunuz yer farklı ise ekranda bulunan,  nüfusta kayıtlı olan ( yer alan) adresi kullanmak istemiyorum şeklinde belirtin. Ardından şu anda yaşadığınız yeni adres bilgilerinizi eksiksiz ve tam olarak giriniz.  Bu bilgileri yazdıktan sonra,  sağ altta ve köşede olan ileri butonuna tıklayarak işlemlerinize devam etmeniz gerekmektedir. Bir diğer basamak olan Komisyon başvuru KHK bilgilerini anlatmaya çalışalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2017 Yılı Asgari Ücret Belli Oldu

Komisyon başvuru KHK bilgilerinde ise; Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kısmında, başvuru yapan kişi hakkındaki işlem yapılmış olan KHK sayısı, kurumu ile ünvanı kısımları doldurulmalıdır. Örnek verecek olursak, bir memurun 627 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilmesi halinde, ekranda bulunan KHK ekle butonunu tıklayarak 672 KHK seçilerek bilgilerin tam ve doğru yazılmasının ardından, aynı yerde bulunan KHK sayısı ve ünvanı yazan kısımla birlikte sicil no kısmını da işaretlemeniz ve ileri tuşu ile bir diğer işleme geçmeniz gerekmektedir.

Şimdi üçüncü basamakta yapmanız gereken işlemleri detaylandıralım.

OHAL Başvuru Detayı Nedir, Nasıl yapılır?

Aslında en çok dikkat etmeniz ve suçsuz olduğunuzu ispatlamak için bu detaylandırma çok önemli rol almaktadır. Burada kişi suçsuz olduğunu ifade edebilmek için ayrılmış olan 6 bin karakterlik alana masumiyetini ifade edecek bilgilere yer vererek, bir nevi savunmasını bu alana yapmış olacaktır. Bu 6 bin karakterlik alanın tamamı doldurulmak zorunda değildir. Bu kısımdaki alanın doldurulması işleminden sonra, bu yazıyı OHAL başvuru detay inceleme komisyonuna iletmek için bu başvuru dilekçesini yazmanızın ardından ( masumiyetinizi yani suçsuz olduğunuzu kanıtlamanız için elinizde somut veri veya belge bilgi ya da kişi var ise bunları da bu kısma da belirtebilirsiniz) ardından ileri butonu ile en son aşama olan dördüncü aşamaya geçebilirsiniz.

Son Aşama Olan Dördüncü Aşamada Neler Yapmamız Gerekiyor

Başvuru ön izleme ve tamamla yapacağınız en son ve önemli işlerden biridir. Yine bu sayfada karşımıza başvuru onay ekranı çıkacaktır, fakat daha öncesinde tüm bilgilerinizi kontrol etmeniz sizlere yarar sağlayacaktır.  Bu ekranda,  ilk aşamada doldurduğumuz vatandaşlık bilgileri, KHK ile ilgili olan bilgiler ve başvuru bilgilerini net ve tam doğru ve eksiksiz bir şekilde yazmanızın ardından OHAL komisyon başvurusu onayı işlemini sonlandırabilirsiniz. Yazdığınız bilgilerde eksiklik ya da hata fark ederseniz geri tuşunu tıklayarak eksik ya da hatalı bilgileri yeniden düzenleyebilirsiniz. Bu işlemlerin bitimi ile birlikte OHAL başvuru komisyonuna yaptığınız bu başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından son olarak açılacak olan ekrandan başvuru çıktısının alınması unutulmamalıdır. Başvuru çıktısının mutlak suretle elektronik çıktı olarak alınması gerekmektedir. Tamamlanan başvurular valilikler veya ilgili kurumlar vasıtasıyla onaylanarak OHAL komisyonuna gönderilmelidir.

Yaptığınız bu işlemler sonucunda OHAL komisyonu başvuru işleminiz tamamlanmış olacaktır. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise yapmış olduğunuz başvuru sonrasında ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr adresi başvuruları güncelleyebilir. Tamamladığınız başvurularınızda elinizde bulunan başvuru formları valilik veya ilgili kurumlara onaylattırılarak OHAL komisyonuna gönderilmelidir. Elinizde olan başvuru formunun bir suretini saklayınız ve hiçbir kuruma teslim etmeyiniz bu belgeler sizler için önemli belgelerdir. İnternet başvuru güncelle bölümünde yapmış olduğunuz başvurunuzda komisyon tarafından yapılan bir hata ya da eksik veya yanlışlık saklamış olduğunuz bu belge sayesinde düzeltilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  BES Kesintisini Nereden Öğrenebilirim (Resimli Anlatım)

14 Temmuz 2017 tarihinde yayınlanan 692 Sayılı KHK ile bu tarihten önce yayınlanan diğer KHK ile ihraç edilen kamu görevlileri en geç 14 Eylül 2017 tarihine kadar OHAL inceleme komisyonuna elektronik ortamda başvurularını yapmış olmaları gerekmektedir. Bu tarihten sonra herhangi bir KHK ile yapılacak olan  ihraçlarda ise KHK’nın yayınlandığı tarihten itibaren 60 günlük süre esas alınmalıdır ve bu süre içerisinde OHAL komisyonuna yapılacak olan başvuru elektronik ortamda tamamlanmalıdır.

OHAL Komisyonu Nasıl Çalışıyor

OHAL Komisyonu 7 Hakim ve 200 uzman ile görev yapmaktadır, OHAL süresi içerisinde haksızlığa uğradığını ve mağduriyet yaşadığını iddia eden kişilerin başvuruları komisyon tarafından değerlendirilerek, başvurucunun herhangi bir hak ihlaline uğrayıp uğramadığına karar verilmektedir. OHAL’de mağdur olduklarını iddia edenlerin OHAL komisyonuna başvurmadan ve komisyondan bir karar çıkmadan yargı yoluna başvuramayacaklardır. Başvurucunun hak ihlaline uğradığı yönünde karar çıkması halinde OHAL kapsamındaki işlemler yönünden dava açılmasının önü açılmış olacaktır. OHAL komisyonu başvuruları teker teker inceleyerek başvuranın talebinin kabulüne ve haksız yere işinden çıkarıldığı yönünde karar verilmesi ve komisyonun uygun görmesi halinde, işyerinden 15 gün içerisinde başvuranın işe alınmasını isteyecektir.

OHAL Komisyonu Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanıyor

OHAL komisyonuna yapılan onbinlerce başvurunun bulunması, komisyonun kurulması ve faaliyete geçmesinin uzun bir süre alması nedeniyle OHAL komisyonu başvuru sonuçlarının kısa zamanda incelenmesine ve açıklanmasına engel olmuştur. Bazı sivil toplum örgütleri ve ana muhalefet partisi milletvekillerinin yapmış oldukları açıklamalarda,  OHAL komisyonunun yaşamış olduğu yoğunluk nedeniyle başvuruları kısa zamanda sonuçlanmayacağı yönündedir.

Ancak Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Selami Turabi geçenlerde TRT Haber’de katılmış olduğu canlı yayın sırasında yapmış olduğu açıklamada “OHAL İnceleme Komisyonu iç hukuk yolu haline gelmiştir ve ilk kararını da yakında verecektir. İki hafta içerisinde ilk kararı bekliyoruz” şeklinde beyanda bulunmuştur.

Sonuç olarak hukukçular, sivil toplum örgütleri ve siyasetçilerin büyük oranda ortak görüşü 2018 yılı başlarında OHAL komisyon kararları sonuçlarının açıklanacağı, tüm başvuruların tamamlanmasından sonra ortalama 4 ay sonra sonuçların açıklanacağı yönündedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Ohal Komisyonu Başvuru Formu Örnegi : OHAL Komisyonu Çalışmaya Başlıyor

15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen darbe teşebbüsü sonrasında ilan edilen OHAL (Olağanüstü Hal) kapsamında; ülkemiz genelinde bir çok kamu...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016