Okul Cumartesi Çalışıyor mu Açık mı Memur Var mı

A+
A-

Yaz saati uygulamasının yıl boyunca yürürlükte kalmasına karar verildikten sonra veli ve öğrencilerin en sık sorduğu sorulardan birisi de okulların cumartesi günü açık olup olmadığıyla ilgiliydi. Geçtiğimiz dönemlerde özellikle sınav öncesinde MEB tarafından yapılan açıklamalarla zaman zaman hafta sonları da hizmet vermek durumunda kalan okulların çalışma saatleri ve cumartesi mesaisi yönetmelikler uyarınca çeşitli şartlara bağlı olacak şekilde düzenlenmiştir.

Okul Mesai Saatleri

Okulların mesai saatleri il bazında düzenlemelere tabi tutulmuştur. Bu kapsamda İstanbul ve İstanbul dışı olacak şekilde iki kategoriyi baz almak gerekse de İstanbul dışı şehirlerin Ankara Valiliği’nin aldığı kararı uygulamaya koyduğu bilinmektedir.

İstanbul Okul Çalışma Saatleri

İstanbul’daki ikili eğitim uygulayan okulların ilk zili 08:00’da çalıyor. Bu kapsamda Valilik tarafından yapılan açıklama uyarınca mesai saatinin de 08:00 itibariyle başlayacağı belirtildi. Personeller 16:30’a kadar çalışmaya devam edecek fakat okul idarecileri için mesai kavramı bulunmuyor. Dolayısıyla idarecilerin ikili eğitimden doğan çalışma yükümlülüklerini gerektiği şekliyle yerine getirmesi gerekiyor.

Ankara Okul Çalışma Saatleri

Ankara Valiliği tarafından yapılan açıklama uyarınca ikili eğitim yapan okulların 07:50’de ilk zili çalmasına karar verildi. Personeller 07:50 itibariyle başlayacakları mesailerine 16:30’a kadar devam edecek. Yine İstanbul’da olduğu gibi Ankara’daki idarecilerin de mesai kavramı bulunmuyor. Okul, öğrencilere eğitim vermeye devam ettiği müddetçe idari amirlerin de okul içerisinde bulunması gerekiyor.

Cumartesi Günü Okullar Açık Mı?

Milliği Eğitim Bakanlığı 16 Eylül 2017 tarihinde Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde bir değişiklik yaptı ve idari amirlerin mesai kavramını ortadan kaldırdı. Söz konusu karar çeşitli tartışmalara neden olsa da müdür, müdür başyardımcısı  ve müdür yardımcılarının gereklilikleri yerine getirmek amacıyla mesaiye bağlı kalmadan çalışacak olması velileri sevindirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Üniversite Öğrenci İşleri Saat Kaçta Kapanıyor 2019

Bu kapsamda ihtiyaç olması halinde Valilik tarafından yapılan duyuruya istinaden idari amirlerin Cumartesi günleri de çalışması mümkün kılındı. İdarecilerin çalışmasına dolayısıyla da okulun Cumartesi günü açık olup olmayacağıyla ilgili kararı Valilik veriyor.

okullar cumartesi açık mı

okul cumartesi calisiyor mu acik mi memur var mi

Cumartesi günleri okul açık olsa dahi herhangi bir resmi işlemin yapılması söz konusu değil. Buna ek olarak tercih dönemi, sınav hazırlığı, not güncellemeleri vb. aciliyeti olan istisnai durumlar için işlem yapılabiliyor.

Sitemizde Okul Dilekçe Örnekleri konusunda bir çok alanda lazım olabilecek hazır dilekçeleri bulabilir, bunun yanı sıra diğer Kamu Kurumlarının çalışma saatlerine de ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
OHAL Komisyonu Başvuru Sonuçları Açıklandı mı (Güncel)

685 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile (KHK) olağanüstü hal işlemleri inceleme komisyonu kurulmuş ve OHAL işlemleri İnceleme komisyonunun çalışmasına ilişkin,...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016