Okul Nasıl Şikayet Edilir Ne Yapmak Gerekiyor (ALO 147)

A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren okul ve diğer kurum ve kuruluşlarla ilgili şikayetlerin yapılabilmesi için bir birim kuruldu. Söz konusu birim ile iletişime geçen öğrenciler, öğretmenler, veliler ve okul idarecileri şikayetlerini çok kolay bir şekilde dile getirme imkanına sahip oldu. Bölgedeki şikayetlerin değerlendirilmesi ve işleme alınabilmesi için her ilçede en az 2 personel görevlendirildi ve yapılan şikayetlerin takibinin bu personeller aracılığıyla sağlanması amaçlandı.

okul şikayetleri

okul nasil sikayet edilir ne yapmak gerekiyor alo 147

MEB Şikayet Hattı

MEB’e şikayette bulunmak isteyen kişiler ALO 147 numaralı Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi’ni (MEBİM) kullanma imkanına sahip. Yapılan şikayetler çok kısa bir süre içerisinde işleme alınacak ve en geç 3 iş günü içerisinde sonuca bağlanacak. Eğer yapılan şikayetlerin 3 iş günü içerisinde sonuca bağlanması mümkün olamayacaksa yine MEBİM personelleri tarafından şikayet yapan kişiye konuyla ilgili bilgilendirme yapılacak ve sürecin tamamı hakkında bilgi verilmiş olacak.

Şikayet yapan kişinin ismi belli olmayacak. MEBİM’e bir kişi veya konuyla ilgili şikayetini ileten öğrencinin, velinin ya da personelin hiçbir şekilde ismi paylaşılmayacak. Dolayısıyla çekimser davranışların ya da yaptırım korkusunun üstesinden gelinmiş olacak. Fakat bunun için şikayet yapan kişinin mutlaka isminin gizli kalmasını istemesi gerekiyor.

ALO 147 MEBİM

MEBİM ilk olarak deprem faciasının ardından bölgede istihdam yaratmak ve eğitim konusundaki sorunların dile getirilmesi amacıyla Erciş’te faaliyete geçmiştir. Hali hazırda 180’den fazla çalışanı bulunan MEBİM’in istihdam ettiği personellerin % 85’i depremzede % 50’si ise engellidir.

Haftanın her günü 24 saat süresince hizmet veren MEBİM, yurt dışından yapılan aramalar için de uygun bir çağrı merkezi donanımına sahiptir. Bu kapsamda yurt dışından arama yapacak kişilerin +90 312 147 11 22 numarasını araması gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcrada İmzaya İtiraz Dilekçesi Örneği

Dilekçeyle Şikayette Bulunmak

Eğer MEBİM aracılığıyla şikayet bildiriminde bulunmak istemiyor ve bunu yazılı bir belge ile gerçekleştirmek istiyorsanız dilekçeyle de şikayette bulunabilirsiniz. Söz konusu şikayetlerin okulun ya da şikayete konu kurumun bağlı olduğu ilçe ya da il Milli Eğitim Müdürlükleri’ne ihbar edilmesi gerekir.

Şikayetin açıkça ifade edildiği bir dilekçe yazıldıktan sonra il ya da ilçe Milliği Eğitim Müdürlükleri’ne gidilmeli ve dilekçe elden teslim edilmelidir. Dilekçe verildikten sonra oluşturulan kayıt numarası MEB personelinden alınmalı ve saklanmalıdır.

Dilekçenin teslim edilmesine istinaden MEB, konuyla ilgili bürokratik mevzuat gereği en geç 60 gün içerisinde yazılı olarak dilekçeyi yanıtlamak durumundadır. Eğer 60 gün geçtiyse ve halen şikayetle ilgili bir aksiyon alınmadıysa kayıt numarasıyla birlikte Valilik ya da Kaymakamlık makamlarına gidilebilir söz konusu dilekçenin cevaplanmaması nedeniyle başvurunun buraya yapıldığı belirtilebilir.

Şikayetler konusunda oldukça hassas davranılmalıdır. Dilekçe üzerinde kişi ya da kurum isimlerinin belirtilmesi herhangi bir soruna yol açmayacaktır fakat halka açık şekilde çeşitli ithamlarda bulunmak kişilik haklarına saldırı kapsamında değerlendirilebilir. Dolayısıyla şikayetlerin internet ya da sosyal medya üzerinden dile getirilmesi yerine dilekçe ya da MEBİM aracılığıyla MEB’e iletilmesi gerekir. Bu konuda oldukça hassas davranılması cezai yaptırımlarla karşılaşmamak adına büyük önem arz etmektedir.

Sitemiz üzerinden Milli Eğitim Müdürlüğüne Şikayet Dilekçesi Örneği konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 187 YORUM
 1. şerife özen dedi ki:

  Merhabalar çocuğum özel okula gidiyor yemeklerinden şikayetçiyiz nereye şikayette bulunabiliriz acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Şerife hanım,
   Bu durumu okul idaresine bildirmenizi yemekler ile ilgili sorunun Özel okul olması nedeniyle okul idaresi ve ilgili birimler tarafından çözüleceği kanaatindeyiz.

 2. İsimsiz dedi ki:

  Merhaba Ankara Yenimahalle ilçesinde bulunan bir orta öğretimde bir yol önce atanmış müdür olan Ali isimli şahıs orta öğretim son sınıfa giden 5.6 çocuğun ve bazılarının bir birine uyarak teşvik edilmesi sonucu okulda sıraların üstündeki kıyafetleri atan üstünde zıplayan ve bir takım yanlışlar yapan çocukları kınama cezası verip üstelik velilerin her birinden 600 tl para talep edip bunu iki taksitle ödemeleri için kapıt imzalatmak isteyen müdürden şikayetçiyiz her bir velinin ödemesi sonucu 3600 tl gibi bir para yapıyor bu parayı alma yetkisi nedir üstelik senin çocuğun okumaz diyip sanayiye gönder deniliyor adı üstünde çocuk hatalar yanlışlar kabul edilmese de telafisi mümkündür her bireyin yanlış davranışlarda bulunduğu anlar mümkündür peki bir eğitimciye yakışan nedir bu mudur saniye gönderin ve çocuklar hakkında ileri geri sözler toplum içinde çeşitli bağımlılık veya hükümlü olan yanlış şeyler içinde bulunmuş bireyleri bile topluma kazandırmak için insanlarımızın ve devletimizin çabası var iken bir eğitimcinin davranışı kınıyorum ve bir yol için yardım istiyorum bu sözler ve bir takım sözler sebebi ile çocuklar okula gitmek istemiyor bunun sebebi nedir sizce o küçük daha ne olduğunu düşünemeyen çocukları aşağılacak sözleri söylemek kimin haddine sizden rica ediyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba,
   Okul, okul müdürü, müdür yardımcıları ve öğretmenler ile ilgili şikayet ve taleplerinizi Milli Eğitim Bakanlığının şikayet ve talep hattı olan MEBİM ALO 4440632 nolu telefonunu arayarak iletişim merkezi yetkililerine iletebilirsiniz. Ayrıca il veya ilçe millî eğitim müdürlüğüne de şikayette bulunabilirsiniz.

  2. Hatun dedi ki:

   Mrb 6yasinda oglum var anaokuluna gidiyo normalde okul yonetmeliginde cocuklari giydirme zorunlulugu yok deniliyo ama bazi cocuklarla gzl ilgileniyorlar ben nye boyle oluyo diyince inkar ettiler resmen lutfen bi uyari almalaro gerekiyo

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hatun hanım,
   Bu konudaki şikayetlerinizi Milli Eğitim müdürlüğüne veya MEBİM ALO 4440632 nolu telefon hattını arayarak iletişim merkezi yetkililerine bildirebilirsiniz.

 3. .......... dedi ki:

  Merhaba bugün yapılan tuyap gezisinde bulunan öğretmenlerden Perihan Karaman bir çocuğa toplanma saatini yanlış söyleyip geç kalmasına neden olmuş ve bunun yanında da çocuk geç kaldığı için arkasından hakaret etmiştir
  Bu durum öğrencinin onuruna bir hakarettir.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba,
   Milli eğitim bakanlığına bağlı okul ve kurumları, burada görev yapan öğretmenler ve idarecilere ilgili şikayet ve taleplerinizi Milli Eğitim Bakanlığının şikayet ve talep hattı olan MEBİM ALO 4440632 nolu telefon numarasını arayarak iletişim merkezi yetkililerine iletebilirsiniz.

 4. Şeyda dedi ki:

  İyi akşamlar çocuklarımın okulunda deneme sınavları paralı oluyor ve girilmesi zorunluymuş kişi başı 4 TL her hafta yapılıyor okula kayıt yapılırken hem fotokopi kağıdına para veriyoruz hemde sınavlara devlet okulunda böyle bir saçmalık

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Şeyda hanım,
   Okullar ile ilgili şikayetlerinizi Milli Eğitim Bakanlığının şikayet ve talep hattı olan MEBİM ALO 4440632 nolu telefon hattını arayarak iletişim merkezi yetkililerine iletebilirsiniz.

 5. Ece dedi ki:

  Merhabalar..ücretli öğretmenim.. görev yaptığım okulu ,okulun birkaç velisi ve muhtar yönetiyor..Hakkımda bir takım iftiralarda bulunulmuş olup görevime son verdirttiler..Okul müdürü baskı ve tehdit altında hiçbirşey yapamiyor..Bu durumu nereye bildirebilirim?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ece hanım,
   Milli Eğitim Bakanlığının şikayet ve talep hattı olan MEBİM ALO 4440632 nolu telefon hattını arayarak şikayetinizi iletişim merkezi yetkililerine, il veya ilçe milli eğitim müdürlüğüne veya CİMER aracılıyla yapabilirsiniz.

 6. Şahabettin baz dedi ki:

  Okul aidatı hala devam ediyormu benden sürekli para istiyorlar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Şahabettin Baz,
   Okullarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından para toplanmasına izin verilmese de gönüllülük esası ile okul aile birliği tarafından okulun eksiklerinin tamamlanması adına velilerden para talep edilmektedir ancak bu paranın ödenmesi için zorlama yapılamaz.

 7. Ahmet Nafiz. Orhan dedi ki:

  Kılıç Aslan Teknik meslek Anadolu
  Okulundan. Şikayetçi
  Wc lapa bisi öğrencilere bundan Rasız

  Miletim Mudurlu
  Sikayetiniz 2 saat sorna açıklanacaktır

 8. Sevda Demir dedi ki:

  Merhaba oğlum izmir Menderes bayrak anaokuluna gidiyor ve aylık yemek temizlik giderleri adı altında 200 tl toplanıyor. Birinci sorum bu yasalmı ikincisi ise bizlere verilen yemek listesine asla riayet etneyip hergün tek çeşit veriyorlar. Bu konuda yapılacak bir şey varmıdır

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sevda hanım,
   Ana okulu öğrencileri için okul yönetimi giderleri karşılamak amacıyla (temizlik,yemek, bakıcı gibi) belli bir ücret alınmaktadır yine de okul ile ilgili bir şikayetiniz varsa bunu milli eğitim bakanlığının şikayet ve talep hattı olan MEBİM ALO 4440632 nolu telefon hattını arayarak iletişim merkezi yetkililerine iletebilirsiniz.

 9. Mert dedi ki:

  Ben konuk horlak ortaokulunda okuyorum ve saçlar kesilmemesini istiyorum

1 3 4 5

Önceki yazıyı okuyun:
Okul Müdürlüğüne Nasıl Başvuruda Bulunulur Şartları Nelerdir

Sözlü sınavın geldiği günümüzde, okul müdürü olabilmek için şartlara değişiklik gelmiştir. Okul müdürlüğüne başvuruda bulunabilmek için öncelikle, yüksekokul mezunu olmak gerekmektedir. MEB’e...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016