Ölen Kişinin İmzalamış Olduğu Senet Borcu Ne Olur

A+
A-

Senet, ticari ve şahsi borç ilişkisinin belgelenebilmesi adına kullanılan oldukça önemli bir değerli kağıttır. Senedi düzenleyen kişi, adına senet düzenlenen kişiden senet üzerinde yazan miktar kadar alacaklı olur ve bu senedin mahkemelerde borç ilişkisini belgeleyen bir kağıt olarak kullanılması mümkündür. Dolayısıyla senet borcu bulunan kişinin ölmesi halinde borcun ne olacağı da merak edilebilmektedir.

ölen kişinin imzaladığı senet

olen kisinin imzalamis oldugu senet ne olur

Ölen Kişinin Borcu Ne Olur?

Senet borcu bulunan kişinin vefat etmesi halinde borcu mirasçılarına devredilmektedir. Eğer vefat eden kişinin mal varlığı varsa ve bir şekilde borcun tahsil edilmesi mümkünse öncelikle haciz işlemi uygulanıyor ve mal varlığı mirasçılar arasında pay edilmeden önce borç ödemesi gerçekleştiriliyor.

Alacaklı olan kişinin tahsil edemediği borcunu almak için miras hakkı talep etmesini mümkün kılan bu olay borçlar kanunu uyarınca düzenlenmiştir ve hak talebinde bulunmak isteyen kişilerin mahkemelere başvurması gerekecektir.

Borcu Reddetmek Mümkün Müdür?

Yalnızca borcun reddedilmesi kanuni olarak mümkün değildir fakat varislerin miras hakkını reddetmesi mümkündür.

Ölen kişinin senette yazılı olan borcu karşılayacak kadar mal varlığı olmaması halinde borç varislere aktarılacaktır. Varisler, bu borcu ödemek istemezse mal varlığının reddi hakkını kullanmalıdır. Bu hak uyarınca vefat eden kişinin mirasından yararlanmak istenilmediği mahkemeye bildirilebilmektedir. Mirasçılar, sulh mahkemesinde elde ettiği bu hak ile borç ödemesi yapmayabilir fakat bu durumda tüm miras hakkı alacaklı kişiye ait olacaktır.

Ölen Kişinin Borcuna İtiraz Edilebilir Mi?

Borç ödemesi ya da senet ile ilgili herhangi bir konuda itirazda bulunmak isteyen kişilerin başvurması gereken birimler haciz müdürlükleridir. Haciz müdürlüğüne yapılan başvurular sonucunda borcun kefilden tahsil edilmesinin talep edilmesi ya da ödemeyle ilgili erteleme talep edilmesi mümkündür.

Ölen Kişinin Mirasçısı Yoksa

Vefat eden kişinin mal varlığını miras edebileceği herhangi bir kişi yoksa borcunu da devredebileceği herhangi bir kişi bulunmayacak, dolayısıyla borcun tahsil edilmesi mümkün olmayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Cevap Dilekçesi Nedir

Bankalar, bu gibi durumlarla karşılaşmamak için tüketicilere tahsis ettiği kredilere ek olarak hayat sigortası yaptırılmasını da talep edebilmektedir. Bilindiği gibi hayat sigortası, vefat durumu halinde kişinin borçlarını da sigortalamakta ve mirasçılarla alacaklının haklarını korumaktadır.

Borç Ne Zaman Mirasçılara Devredilir

Mirasçıların, vefat eden kişinin borcundan mesul olmamak için miras hakkını reddetmek üzere 3 ay içerisinde aksiyon alması gerekmektedir. 3 ay içerisinde miras hakkının reddedilmemiş olması durumunda miras devri gerçekleşecek ve mirasçıların daha sonra reddedemeyeceği bir borcun sahibi olması kesinleşecektir.

Miras hakkı reddi için öncelikle sulh mahkemesine başvurulmalıdır. Dava kısa süre içerisinde sonuçlanmakta ve sonucunda bir belge hazırlanmaktadır. Bu belge ile icra dairesine başvurulması ve borcun reddedilmesi gerekmektedir.

Kimlerin Borcu Devredilir

Anne veya babaya ek olarak kardeşlerin borcundan mesul olunması da söz konusu olabilir. Eğer kardeşin herhangi bir mirasçısı yoksa, diğer kardeşlerin de borç ödemesi konusunda muhatap kabul edilmesi mümkündür. Dolayısıyla borcun reddedilebilmesi için aynı şekilde miras hakkının reddedilmesi gerekecektir.

Sitemizde yer alan Baba Öldüğünde Miras Nasıl Paylaşılır konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Okul Nasıl Şikayet Edilir Ne Yapmak Gerekiyor (ALO 147)

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren okul ve diğer kurum ve kuruluşlarla ilgili şikayetlerin yapılabilmesi için bir birim kuruldu. Söz...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016