Ölüm Aylığı Kimler Ne Kadar Alır

A+
A-

Ölüm aylığını kimler alır, ölüm aylığını almanın şartları nelerdir, Eş, Anne baba ve çocuklar arasında ölüm aylığı nasıl paylaştırılır ve oranları nelerdir, çocuklar ne zamana kadar ölüm aylığı alabilir gibi merak edilen konularda bu makalemizle bilgi vermeye çalışacağız.

ölüm aylığını kimler alır

olum ayligi kimler ne kadar alir

Ölüm Aylığını Kimler Ne Kadar Alır

Ölüm aylığını memur, işçi veya devlet güvencesi altında olan yani SGK güvencesi bulunan, vefat eden kişilerin vefatı durumunda geride kalan hak sahiplerine bağlanacak olan bir maaş türüdür.

Ölüm Aylığı Almanın Şartları Nelerdir

Bu aylığı alabilmek yani ölüm aylığından yararlanabilmek için bazı şartlar vardır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz; Sigortalının eşi, varsa çocukları ve bazı şartlara bağlı olarak baba ya da annesi de yararlanabilir. Eşini bu maaştan yararlanabilmesi için resmi nikâhının yani yasal bağının olması gerekir. Aksi halde bu maaştan alamaz.  Maaş bağlanan eş yeniden evlilik yapar ise bu maaş kesilir.

Ölüm Aylığı Alabilmek İçin Çocuklarda Aranan Şartlar Nelerdir

Peki, bu maaşı alacak çocuklar için şartlar nelerdir?  Erkek çocuklar öğrenim görmüyor ise 18 yaşına kadar, şayet eğitim hayatı devam ediyorsa ve bu çocuk orta veya lise de ise 20 yaşına kadar bu paradan alabilirler. Yüksek öğretime devam etmesi durumunda 25 yaşını doldurmamış olması gerekir, 25 yaşından sonra bu maaş kesilir.

Kız çocukları için bu durum biraz daha farklılık gösterir. Bu maaşın bağlanması için öğrenim veya yaş şartı yok ilaveten bu kız çocuğunun bekar olası gerekiyor evlenmesi durumunda bu haktan yararlanamaz. Boşanması halinde ise bu maaş tekrar kendisine bağlanır. Ayrıca bu kız çocuklarının her hangi bir yerde çalışmaması ve hiçbir gelirinin olmaması şartı da aranıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Büyükanne Maaşı Başvuru Dilekçesi Örneği

Anne ve Baba Ölüm Aylığından Nasıl Faydalanabilir

Anne veya babasının bu haktan yararlanması için ise babanın veya annenin hiçbir gelirinin olmaması veya gelirlerinin şimdiki asgari ücretinden daha az olması halinde ölmüş olan sigortalının eşinden veya çocuklarından geriye kalan pay oranında maaş bağlanır.

Ölüm Aylığının Hak Sahiplerine Eşit Olarak Nasıl Paylaştırılır

Vefat eden sigortalının kanun hükümlerine göre aylığı şu şekilde pay edilir. Dul eşine % 50 oranında fakat aylık bağlanmamış hiç çocuğu olmayan, çalışmaması ya da kendi çalışması nedeniyle aylık yada gelir bağlanmaması durumunda bu maaşın% 75 i oranında maaş bağlanır. Erkek veya kız çocuklarına % 25 oranında maaş bağlanır.

Sigortalı tarafından evlat edinilmiş, soy bağı düzeltilmiş çocuğu varsa bu çocukta yukarıda ele aldığımız miktarlardan yararlanabilir.

Anne veya baba için ise bu biraz daha farklı bir durumdur. Hak sahibinin anne veya babasının bu imkândan yararlanabilmesi için; eş ya da çocuklarından artan hisse var ise ayrıca anne ve babanın çalışmamaları durumu ile hiçbir gelir ile aylık maaşlarının olmaması durumunda % 25 miktarında bir para bağlanır. İlaveten çalışmayan baba veya anne 65 yaş üstü olması halinde hisseye bakılmaksızın yine bu miktar %25 olmak şartı ile bu maaş bağlanılır. Burada önemli bir konuda ölen sigortalı kişinin ölüme bağlı olarak toptan ödeme şekli vardır. Ölen kişinin hak sahiplerine aylık bağlanamaması halinde ölen kişinin ölüm tarihi göz önüne alınarak yasaya göre bu miktar hesaplanır ve çıkan miktar hak sahiplerine toptan olacak şekilde ödenir.

Emekli Bir Kişi Ölünce Maaşı Kime Kalır konulu yazımızı da okuyabilir ve bu hususlarda bilgi alabilirsiniz.



ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
OSKİ Dilekçe Örneği Yeni Abone Fatura İtiraz Adres Değiştirme

728 bin 949 kişilik nüfusu ile Ordu ili Türkiye’nin en kalabalık otuzuncu ili olmuştur. Ordu’nun içme suyu kaynaklarında bulunan ham...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016