ÖSYM İtiraz Dilekçe Örneği-Süreç ve Ücreti

A+
A-

ÖSYM (Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi), öğrencileri sınavla seçme ve yerleştirme işlemlerini yürüten bir kurumdur. YGS (Yüksek öğretime geçiş sınavı) ve LYS (Lisans yerleştirme sınavı) sınavları ile öğrencilerin sınav ve yerleştirme süreçlerini takip bir kurum olarak çalışmaktadır. Türkiye’de her yıl yüzlerce öğrenci sınavlara girmektedir. Sadece YGS sınavları değil, KPSS, ALES, TUS ve DGS gibi sınavlar ÖSYM tarafından hazırlanarak, memur ve öğretmen gibi bölümlere yerleştirme de yapmaktadır.

ÖSYM ye nasıl itiraz edilir

ÖSYM İtiraz Süresi ve Ücreti

ÖSYM, YÖK (Yükseköğretim Kurumu)’na bağlı sınavların yerleştirme ve seçme işlemlerini de yürütmektedir. Her sene yapılan bu sınavlarda, binlerce kişi, üniversitelere yerleşmekte, binlerce kişide mezun olduktan sonra, istediği kuruma yerleşmek amacıyla ÖSYM’nin yaptığı sınavlara girmektedir. Sınav sürecinde, her bölüme uygun sorular, uzman kurullar tarafından hazırlanarak, öğrencilere sunulmaktadır. Bazen sınav sorularında veya sınav sonucunun puanlanmasında hatalar oluşabilmektedir. Böyle bir durumda, ÖSYM’ye itiraz nasıl edilir? Ücreti ne kadar? Gibi sorular ortaya çıkmıştır. ÖSYM hata payını düşünerek, öğrencilere itiraz hakkı tanımıştır.

ÖSYM Kurumu Nasıl Çalışır

ÖSYM, kendi yasal sitesinde, eğitim sınavları ile ilgili ve eğitim ile ilgili bütün haberleri, güncel olarak yayınlayarak, binlerce kişiyi bilgilendirmektedir. Sınava giriş hakkında, sınav belgeleri hakkında ve sınav sonucuna göre yerleşme konusunda, çok geniş bir çerçevede hizmet vermektedir. Günümüzde sınav sistemleri, güncellenerek yeniliği takip etmektedir. Bütün sınav işlemleri veya eğitim ile ilgili bütün işlemler, elektronik ortamda yapılmaktadır. Zaman ve maliyet açısından tasarruf sağlanması amaçlanarak, eğitim sistemine kolaylık getirilmiştir. Kişiye verilen şifre sayesinde, kişi kendi kişisel bilgilerine, elektronik yolla ulaşarak, bütün kayıt ve itiraz gibi işlemlerini yapabilmektedir.

ÖSYM’ye İtiraz Hakkında Dikkat Edilecek Hususlar Ve Ücreti

Her yıl binlerce kişi sınava girmekte ve sınav sonuçlarına göre hayal ettiği okullara veya kurumlara yerleşmek için çabalamaktadır. Bazen istenmeyen nedenlerden dolayı, sınav sonuçlarında hatalar oluşabilmektedir. Binlerce kişinin sınav cevap kâğıtları, elektronik ortamda sonuçlanmaktadır. Optik kayması veya elektronik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bazen sınav anı kişiden kaynaklı hatalar veya kaydırmalar oluşabilmektedir. Bütün bu ortaya çıkabilecek sorunlara karşı ÖSYM itiraz hakkı tanıyarak, belli şartlar altında itiraz edebileceğini bildirmektedir.

 • Sınav sonuçlarının açıklanmasından sonraki 10 gün içerisinde, ÖSYM’nin sunduğu, genel amaçlı dilekçe örneği eksiksiz doldurularak, ÖSYM’ye ulaştırılmalıdır.
 • ÖSYM itiraz için veya başka konuda dilekçe yazısını, faks yolu ile kabul etmemektedir. Dilekçenin aslı ÖSYM’ye ulaştırılmalıdır.
 • ÖSYM’nin bütün işlemleri, elektronik ortamda yapılmaktadır. Sınava giriş belgesinden sınav sonuç belgesine kadar bütün sonuç belgeleri, elektronik ortamda yayınlanmaktadır. Posta yolu ile sonuç belgesi gönderilmemektedir. Sınav sonucu internet ortamında yayınlandığı tarihten itibaren 10 günlük itiraz süresinin bulunduğuna dikkat ediniz.
 • osym.gov.tr adresine girerek, dilekçe için evrak referans numarası alınız. Evrak referans numarasını mutlaka dilekçeye ekleyiniz ve bu numarayı başka bir yere kaydedin. Çünkü sonucunuzu öğrenmek için, evrak referans numarasını kullanacaksınız.
 • ÖSYM itiraz dilekçesi için önceden, Ziraat Bankası’nın, TR 390001002533060280115229 numaralı hesabına, 20 TL yatırarak, dilekçeye dekontu da ekleyiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Emniyet Dilekçe Örneği

Bazı sınavlar için, yapılan sınavın kendi şartlarına göre, sürelerinde farklılık oluşabilmektedir. Bu yüzden, 3 gün içerisinde itiraz dilekçesini, ÖSYM’ye ulaştırmaya çalışınız.

ÖSYM İtiraz Dilekçesi Örneği

Ösym İtiraz Dilekçe Örneği

Ösym İtiraz Dilekçe Örneği

ÖSYM itiraz dilekçesi örneğimizi PDF olarak indirmek için;

Osym itiraz dilekcesi ornegi 1

Osym itiraz dilekcesi ornegi 2ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. fatih dedi ki:

  edevlet ve ösym e isim deşikliği icin yazılack dilekçeyi nasıl yazabilirim.saygılar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Fatih bey isim değişikliği derken neden bahsettiğinizi tam olarak anlamadık, biraz daha açabilirseniz yardımcı olmaya çalışabiliriz.

 2. Tülay dedi ki:

  Sınav sonuçlarının tekrar değerlendirilmesini istiyorum bunun için genel dilekçe mi yazacağım. Yoksa başka bir başlık mi kullanacağım bilmiyorum ki kafam karıştı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Tülay hanım, ÖSYM sınav sonucuna nasıl itiraz edilir ve ÖSYM itiraz dilekçesi örneği ile ilgili ayrıntılı olarak ilgili makalemizde gerekli bilgiyi paylaştık, burada dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri sınav sonucunun internette yayınlandığı tarihin üzerinden 10 gün geçmemiş olmasıdır. diğer aşamalara yine ilgili makalemizden ulaşabilirsiniz.

 3. Merve Yavuz dedi ki:

  Merhaba, tyt sınavında optiğin “soru kitapçık numarasını doğru kodladım” kısmını işaretlemeyi unuttum. Bunun için dilekçe yazmalı mıyım, sorun olur mu? Nasil yazabilirim? Yardimci olursaniz cok sevinirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Merve hanım,
   Yanılmıyorsam sınavda görevli salon başkanları tek tek optik kağıdını kontrol ederek doğru kitapçığın işaretlenip işaretlenmediğini kontrol etmekte ve buna ilişkin olarak da imza atmaktalar. Yine de ayrıntılı bilgi edinmek için en yakın bir liseye giderek bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi burada bulunan öğretmen ve yöneticilerden edinebilirsiniz.

 4. Murat dedi ki:

  Arkadaşlar bugün yapılan sınavda gy gk soru kitapçığını imzalamayı unuttum sınavımın okunmaması gibi bi durum olur mu
  Ne yapmam gerekiyor

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Murat bey,
   Bu saatten sonra yapılacak bir şey yok ancak kitapçıktaki imza nedeniyle sınavınız geçersiz sayılırsa itiraz edebilirsiniz.

 5. Görkem dedi ki:

  Tyt sınav sonucum hesaplandı Ayt sınav sonucum hesaplanmadı bildiğim kadarıya 0.5 net barajı var benim netlerim hiçbiri bu barajin altında değil hatta çok üstünde sayısalcıyım sayısal ayt puanlarım gözükmüyor ne yapmalıyım nasıl bir dilekçe yazmalıyım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Görkem bey,
   Makalemizde belirttiğimiz ayrıntılara dikkat ederek, yine sitemizde bulunan örnek dilekçeden faydalanarak itiraz dilekçenizi oluşturarak ÖSYM’ye gönderebilirsiniz,

 6. Fatma dedi ki:

  Merhabalar ben yks sınav sonucu için itiraz dilekçesi gönderdim ama sonuç nereden nasıl bakılır referans numaranız ile bakılacak deniyor ama bu numarayı nereye yazarak gireceğim tekrar sınav kağıdı okundumu nasıl olacağını bilen varmı yardımcı olursa sevinirim

 7. Burak dedi ki:

  süreç demişsiniz ama süreçle alakalı hiç bilgi yazmamışsınız. Hiç bir yerde de yazmıyor. İtiraz dilekçeleri nasıl değerlendiriliyor veya ne kadar sürede dönüş yapılıyor. Bazıları aylarca haber alamamış benim de 1 hafta oldu göndereli. Dilekçenin durumu veya sonucu hakkında nasıl bilgi alacağız nereden alacağız hep soru işareti.


Önceki yazıyı okuyun:
Ortaklığın Giderilmesi Davası Nasıl Açılır

Ortaklığın giderilmesi davası, Medeni Kanunun 696-700. Maddeleri arasında düzenlenmiş olup; Medeni Kanunda, ortak malın ya da gayrimenkulün ortaklar arasında paylaşımı...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016