Özel Numaradan Arayanı Bulma Programı Var mı

A+
A-

Son günlerde sıkça karşılaştığımız sorunlardan biriside, Özel Numaradan Aranma ve Rahatsız edilme konusudur.

Bu makalemizde bu konu ile ilgili neler yapılabileceğini ve özel numaradan arayanı bulabilen bir programın olup olmadığı konusunu ele alacağız.  Günümüzde,  teknolojinin gelişmesi ile yediden yetmişe herkesin hayatına giren cep telefonları birçok faydasının olmasının dışında, bazen sıkıcı durumlarda doğurabiliyor. Sadece telefon rehberinizde kayıtlı olan ve tanıdıklarınızın dışında, telefonunuza kayıtlı olmayan kişilerde sizi özel numara ile arayabilir veya size rahatsızlık verebilirler. Aklınıza şu soru gelecektir; beni özel numaradan arayanı bulabileceğim bir program var mı? Var ise nasıl yararlanabilirim.

özel numaradan arayanı tespit etme

ozel numaradan arayani bulma programi var mi

Birçok internet sitesinde veya telefonlarınızdaki Google Play Store uygulamaları kısmında bulunan ve farklı sitelerin hazırlamış oldukları Özel Numara ile Arayanı Bulma, özel numara bulucu, gizli numaradan arayanı bulma programları hazırlanmış ve bu programlar kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. Örnek verecek olursak UpCall bilinmeyen & Spam Numara programını kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bu uygulamayı cep telefonuna yüklemek olacaktır. Binlerce kişinin cep telefonuna indirdiği bu program sayesinde Özel Numaradan Arayanı Bulmanız kolaylaşacaktır. Hatırlatmakta fayda gördüğümüz bir diğer husus ise bazen bu programlar hata verebiliyor ve doğru bir şekilde çalışmıyor olması konusudur. Ayrıca bu programı sadece Turkcell kullanıcıları kullanmaktadırlar.  Sizin GSM operatörünüz başka bir firma ise bu programın size hiçbir faydası olmayacaktır. Yine cep telefonlarınızda Google Play Store uygulama menüsünde bulunan CIA Çağrı Tanımlama/ Engelleme programını telefonunuza indirmek sureti ile  Özel Numaradan Arayanı bulma konusundaki sorununuz bir nebze olsun çözüme kavuşacaktır. Diğer programlarda olduğu gibi bu programdan da memnun olan kişiler kadar memnun olmayan insanlar ne yazık ki var.

GSM Operatörlerinden Özel Numaradan Arayanı Engelleme

İsterseniz bu programlar dışında Özel numaradan arayanı başka nasıl bulabilirsiniz konusuna değinelim. Öncelikle yapmanız gereken şey cep telefonunuzda ayarlar kısmında bulunan Arayan bilgisini göster tuşunu etkin hale getirmeniz olacaktır. Yine telefonunuzdan *253# tuşları tıklamanız yeterli olacaktır. Yalnız bu işlemi GSM operatörünüz  Turkcell, Türk Telekom aboneleri, Avea  ve Bimcell  operatör kullanıcıları kullanabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Konkordato Komiseri Nasıl Olunur Kimdir Ne İş Yapar

Sizin GSM Operatörünüz Vodafone ise Özel Numaradan aranmamak için cep telefonunuzdan GIZLI KAPAT yazıp bunu sms ile 7046 yollamanız yeterli olacaktır. Tüm bunların dışında Özel Numaradan Arayanı Bulmak veya Bilinmeyen Numaradan arayanı bulmak için ise izleyeceğiniz bir başka yol ise;  Bilinmeyen numaralar servislerini belli ücret karşılığında arayarak sizlere yardımcı olmalarını istemek olacaktır. Bilinmeyen numaralar servisleri olarak da bilinen 118 bilinmeyen numara servisleri olan 11818, 11880 , 118 11, 118 70 ve 118 99 gibi numaralar ile yapacağınız görüşme sonrasında bu sorundan kurtulmuş olacaksınız.

Özel Numaradan Arayıp Rahatsız Edeni Nasıl Şikayet Edebilirim

Şimdi sizi Özel Numara ile Arayanı bulmanızdan sonra yapmanız gereken en önemli konuya değinelim. Sizi arayan kişi yada kişiler sizlere sıkıntı,  veriyor yada telefonda sesli veya yazışma( mesaj) yolu ile hakaret, küfür,  tehdit veya şantaj yapıyor ise yapmanız gereken ilk ve en önemli şey Cumhuriyet Savcılığına bir şikayet dilekçesi ile derhal müracaat etmeniz ve bu kişilerden şikayetçi olmanız yeterli olacaktır. Savcılık sizin ifadenizi aldıktan sonra yasal süreç başlayacaktır. Bu dilekçeyi vermeden önce telefonunuzda sizi rahatsız eden kişi ya da kişilerin arama kayıtlarını ve gönderdikleri mesajları silmemeniz gerekmektedir. Telefonunuzda bulunan bu kayıtların kendiniz dökümünü alabilir ya da GSM operatörünüzden yazılı doküman şekline size vermesin talep edebilirsiniz. Çıkarmış olduğunuz mesaj dökümlerini dilekçenize ekleyerek yasal süreci başlatmanız yeterli olacaktır. Bu talebinizden hemen sonra savcılık makamları, sizleri özel ya da gizli numara ile aramak sureti ile rahatsız eden, tehdit şantaj ve benzeri suçları da içine alan bir eylemde bulunarak sizlere huzursuzluk yaşatan bu kişi ya da kişileri bulmak için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan bu kişilerin kimlik ve adres bilgileri tespit edilerek en kısa sürede haklarında yasal işlem yapılmaya başlanacaktır.

Özel Numaradan Arayarak Rahatsız Eden Kişilere Mahkemece Ne Gibi Cezalar Verilir

Savcılık ve mahkeme makamları bu kişi ya da kişilere ne gibi cezalar verir? Sizi Özel veya Gizli numara ile arayan rahatsızlık veren ve bunların tespitinden sonra kişi ya da kişiler eylemine uyan bu suçtan dolayı mahkemece yapılan yargılama sonunda hapis ya da para cezası verilebilir. Bir diğer uygulama ise Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması ( HAGB) olabilir. Ceza davasının haricinde sizi rahatsız eden, huzur ve sükununuzu bozan, tehdit, şantaj ve hakarette bulunan kişilere tazminat davası da açabilirsiniz. Ancak, tazminat davası açmadan önce ceza davasının sonucunu beklemeniz daha uygun olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır

Özel Numaradan Arayıp Rahatsız Edeni Şahısları Savcılığa Şikayet Dilekçesi Örneği

Sitemizde bulunan, okurlarımız faydalanması amacıyla hazırladığımız savcılık şikayet dilekçe örnekleri üzerinde talebinize uygun uyarlama yapabilirsiniz. Savcılığa şikayet dilekçesi yazıldığında gereksiz konulara değinilmekten kaçınılmalı, çıkarmış olduğunuz mesaj dökümleri dilekçenize eklenerek Cumhuriyet Savcılığına verilmelidir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
ÖSYM İtiraz Dilekçe Örneği-Süreç ve Ücreti

ÖSYM (Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi), öğrencileri sınavla seçme ve yerleştirme işlemlerini yürüten bir kurumdur. YGS (Yüksek öğretime geçiş sınavı)...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016