Özel Sektör İş Başvurusu İçin Dilekçe Örneği : Kolayca Doldur

| , ,

Dilekcesepeti.com olarak sizler için hazırlamış olduğumuz dilekçe örneklerimizi paylaştığımız üzere; bu yazımızda da özel sektör iş başvurusu dilekçe örneğimizi paylaşacak ve yine özel sektör iş başvurusu konudaki süreçten size kısaca bahsetmeye çalışacağız.

Özel Sektör İş Başvurusu İçin Dilekçe Örneği

Özel Sektör İş Başvurusu Nasıl Yapılır

İşletme sahipleri firmalarında çalıştıracakları kişileri seçerken iş başvurularını dikkate alırlar. CV dediğimiz kişinin özgeçmiş formlarından işletmeleri için en uygun gördükleri adayları ön görüşme için firmaya davet eder, karşılıklı görüşme sonrası işe alım için nihai kararlarını verirler. Büyük firmalarda bu görevi İnsan Kaynakları birimi veya Personel birimi yürütür. Kamu sektöründe KPSS sınavı ile belli bir baraj puanını aşanlar işe yerleştirilir. Özel sektörde ise kişisel yeterliliğin, tecrübenin, eğitimin, birtakım becerilerin ön plana çıktığı görülür.

Özgeçmiş Nedir (Cv)

Latinceden gelme CV‘nin Türkçe karşılığı özgeçmiştir. İş bulma aşamasında işe girmek isteyen kişinin kendisi hakkında doldurduğu bir tür bilgi formudur. Bu formda işe girmek isteyen kişi aldığı eğitimi, bitirdiği okulları yazarak, katıldığı seminer veya kursları belirtir. Daha önce iş deneyimi varsa çalıştığı firmaları ve aldığı görevleri, çalışma sürelerini de tarih sırasına göre belirtir. Kişisel zevklerini, askerlik durumunu, medeni halini, hobilerini, beklentilerini de ifade ederek aslında işe uygunluğunu açıkça ortaya koyar. Özgeçmiş yazarken fotoğraf da eklenebilir. Formda, bize ulaşmalarını sağlamak için irtibat telefon numarasını ve ikamet ettiğimiz adresi de belirtmemiz gerekir.

Özel Sektörde İş Başvurusu

İş görüşmesine girmek isteyen kişiler, yukarda kısaca anlatılan şekilde hazırladıkları özgeçmişlerini bir ön müracaatla randevu alarak ilgili firmanın İnsan kaynakları birimine iletir. Özel sektör iş başvurusu nasıl yapılır sorusunun kilit cevabı budur. Doğru ve detaylı bilgiler vererek kendimizi anlattığımız özgeçmişimizi ilgili firmaya sunmak. CV bir dosya içersinde, katlanmadan buruşturulmadan konmalı ve sunulmalıdır. Firma işe alacağı kişiyi, uygun gördüğü özgeçmişler arasından seçer. Ön bir görüşme için işyerine davet eder. Karşılıklı sohbet ortamında iki taraf da birbiri hakkında biraz daha detaylı bilgi edinir. Ön görüşmeye giderken giydiğimiz kıyafete, saçımıza makyajımıza kısaca dış görüntümüze özen göstermeliyiz. Otururken duruşumuza dikkat etmeli, vücut dilini doğru kullanmalıyız. Soğukkanlı olmalı, rahat davranmalıyız. Heyecanlı, panik içinde stresli bir tablo oluşturmamak gerek. Duygularımızı içimizde yaşamalıyız. Esprili, hazırcevaplı bir konuşma diyalogu içinde geçen bir ön görüşme belki de ömür boyu yaşamımızın en büyük kısmı olarak geçecek iş hayatının başlangıcı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Detaylı ve Hazır 9 İhtarname Örneği (İşçi, Alacak, İşveren,vs.)

Özel Sektör İş Başvurusu Dilekçe Örneği

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

Özel Sektör İş Başvurusu Dilekçe Örneği

Vermiş olduğumuz dilekçe örneğine PDF formatında ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

ozel sektor is basvurusu dilekce ornegi-1

Eğer hâli hazırda doldurulmuş bir CV ‘niz (özgeçmiş) yok ise; CV Nasıl doldurulur öğrenmek ve fotoğraflı boş CV örneğine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Önceki Yazı

Üniversiteler Arası Yatay Geçiş Başvuru Dilekçesi Örneği (Resimli)

Türk Ceza Kanununda İçtima Nedir ve İçtima Türleri Nelerdir

Sonraki Yazı

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Üniversiteler Arası Yatay Geçiş Başvuru Dilekçesi Örneği (Resimli)

ÖSYM tarafından yakın zaman önce tüm üniversitelerin yatay geçiş tarihleri açıklanmış olup, Dilekcesepeti.com olarak üniversiteler ile ilgili dilekçeleri sizlerle paylaştığımız...

Kapat