Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır

A+
A-

Yurt dışına tatil ya da seyahat amaçlı çıkış yapmak isteyen vatandaşların, sınır kapılarından ya da hava limanlarından çıkış yapabilmeleri için gerekli olan resmi belgeye pasaport denmektedir. Bu belgeye sahip olmayanlar yurt dışına çıkış yapamayacaktır. Bu yazımızda pasaport konusunun biraz daha ayrıntısına inerek; pasaport başvurusu nasıl yapılır, pasaport nereden alınır, pasaport için gerekli evraklar, 2017 yılı Pasaport harçları, vs. gibi konularda sizleri ayrıntılı olarak bilgilendirmeye çalışacağız.

Pasaport Nedir Ne İşe Yarar

Ülkemizde nasıl kimliksiz seyahat edemiyorsak, yurt dışında da pasaportunuz olmadan seyhat etmeniz mümkün değildir. Yurt dışına herhangi bir sebeple çıkacak olan ve pasaportu olmayan kişilerin öncelikli olarak yapmaları gereken işlem pasaport alabilmek için gerekli işlemlere başlamalarıdır.  Pasaport çıkartma işlemi  emniyet müdürlüğünden randevu alma,  başvuru sürecinin yapılması ve daha sonra pasaportun adrese yollanması aşamalarından oluştuğundan belli bir zamanı kapsamaktadır.

Pasaport Başvurusu Nereye Yapılır 2019 Güncel

Pasaport işlemleri İlçe Emniyet Müdürlüklerinde hizmet veren pasaport büroları tarafından yapılmaktadır. Pasaport başvurusu için  internet üzerinden   https://epasaport.egm.gov.tr adresinden  randevu almanız gerekmektedir. Randevu gün ve saatinde şahsın bizzat ilgili emniyet müdürlüğü pasaport şubesinde olması gerekmektedir. Pasaport randevu işlemi için verilen saati geçirmeniz halinde randevunuz iptal edilebileceğini de unutmayın.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

İnternet üzerinden alınan randevu günü aşağıda yazılı  istenilen belgelerle birlikte emniyet müdürlüğünde olunması, pasaport harç bedelinin randevu gününden önce mal müdürlüğü veya bankaya yatırılması gerekmektedir.

 1. Nüfus cüzdanı aslı
 2. Pasaport için çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf
 3. Öğrenci iseniz öğrenci olduğunuza ilişkin belgeler
 4. Varsa eski pasaportunuz
 5. Reşit olmayan yada engelli bir birey için alınıyorsa muvafakatname.
 6. Pasaport harç bedeli makbuzu (Şartları tutan öğrenciler muaftır)
 7. Emniyet müdürlüğünden alınacak parmak izi belgesi (pasaport için işlem yaptığınızda daha önce parmak izi kaydınız yoksa aynı birim tarafından bu işlem yapılmaktadır.)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcrada İmzaya İtiraz Dilekçesi Örneği

Pasaport Çeşitleri Nelerdir

Pasaport uluslararası geçerliliği olan bir belgedir ve uluslararası bir standarda sahiptir. Ülkemizde ve dünyada dört çeşit pasaport kullanılmaktadır. Bütün dünyada kullanılan pasaportlar renkleri itibari ile aynı şeyleri ifade etmektedir.  Bunlar Bordo, Yeşil, Gri ve Siyah pasaporttur.

pasaport

Pasaport çeşitleri

Bordo Pasaport

Bordo pasaport Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC vatandaşı olan her bireyin alacağı pasaporttur. Bireysel ve seyehat sırasında vize alınmasını gerektiren pasaporttur.

Yeşil Pasaport

Yeşil pasaport TBMM eski üyeleri, birinci, ikinci, üçüncü derece devlet memurları, kamu çalışanları ve bu görevlere sahip çalışanlar ile bunların eş ve çocuklarının sahip oldukları pasaport türüdür. Genellikle bu pasaport için vize istenilmemektedir. Yeşil pasaportlar hususi pasaportlar olarak da adlandırılmaktadır. Bu haliyle bir çok insanın sahip olmak istediği bir pasaporttur.

Gri Pasaport

Gri pasaport bir diğer adıyla hizmet pasaportları, bireylerin kurumları tarafından (hükümet, hususi idare ve belediyeler) yurt dışında  görevlendirilmeleri nedeniyle  kendilerine verilen pasaport çeşididir. Uluslararası kuruluşlarda görevlendirilen bireylerede bu pasaport verilir.

Siyah Pasaport

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeleri, eski cumhurbaşkanları,  başbakanlar ve bakanlar, Yargıtay ve Danıştay başkan ve üyeleri. Yüksek kademedeki askeri çalışanlar (Orgeneral ve Oramiraller), diyanet işleri başkanı, Cumhurbaşkanı genel sekreteri, ateşeler ve devlet kademesinde çalışan üst düzey yöneticilere siyah pasaport verilmektedir. Siyah pasaport diplomatik pasaport olarak adlandırılmaktadır.

Pasaport Harçları 2019Yılı Oranları

Pasaport ücretleri her yıl süreleri geçerlilik süreleri oranında arttırılmaktadır. 2019 yılı pasaport defter ücreti 94 TL olup, 2019 yılı pasaport harç miktarları ise,

 • Altıaylık pasaport harç ücreti 170,10 TL
 • Bir yıllık pasaport harç ücreti 248 TL
 • İki yıllık pasaport harç ücreti 405 TL
 • Üç yıllık pasaport harç ücreti 575 TL
 • Dört – On yıllık pasaport harç ücreti 811 TL
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Büyükanne Maaşı Başvuruları Başladı

Sık seyehat eden vatandaşların 10 yıllık pasaport çıkartmaları daha ekonomik olacaktır. Yeni yapılan uygulama ile pasaport süresi uzatılmamaktadır, sadece yenileme yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yeşil Pasaport Nedir 2019 Yılı Yeşil Pasaport Harçları Adlı yazımıza ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Önceki yazıyı okuyun:
Palengaz Doğalgaz Dilekçe Örneği (Abonelik, Fatura İtiraz, vs.)

PALEN Enerji Doğalgaz Dağıtım Endüstri ve Ticaret A.Ş. firması ülkemizde Erzurum ilinde hizmet vermekte olan bir doğalgaz şirketidir. Firma Erzurum...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016