Radar Cezasına İtiraz Dilekçe Örneği (Nasıl İtiraz Edilir)

A+
A-

Sürücülerin özellikle uzun yolda seyahat ederken farkında olarak veya olmayarak hız sınırlarını ihlal etmeleri nedeniyle, haklarında trafik cezası kesilmektedir. Bu trafik cezaları polis ekipleri tarafından bazen yüze karşı, bazen de ruhsat sahibinin tescil belgesindeki adresinde tebliğ edilmektedir. Peki, radar trafik cezaları ne kadar kanunidir. Özellikle tuzak diye tabir edilen, habersiz kurulan gezici radarların kesmiş oldukları trafik cezalarının geçerliliği var mıdır.  Radar cezasına nereye itiraz edilmelidir gibi merak edilen konularda bilgi vererek radar cezası itiraz için dilekçe örneğini sizlerle paylaşacağız.

radar cezasına itiraz

radar cezasina nasil ve nereye itirazda bulunulur

Radar Cezası Nereye Tebliğe Gönderilir

Sürücülerin yüzüne karşı verilmeyen radar cezalarının ruhsat sahibinin tescil belgesinde kayıtlı adresine gönderilerek tebliğ edilmesi gerekmektedir. Tebliğ adresi ruhsat sahibinin tescil belgesinde geçen adresidir. Bu adresin güncel olması oldukça önemlidir, tescil belgesinde kayıtlı adrese gönderilen tebligatlar, 7201 Sayılı Tebligat Kanunu hükümlerine göre tebliğ edilir.  15 günlük itiraz süresi içerisinde herhangi bir itirazın yapılmaması halinde kesinleşir ve ilgili kurumca icra yoluyla alacağın tahsili yoluna gidilebilir.

Radar Cezasının Doğru Adrese Tebliğ Edilmesi İçin Ne Yapılmalıdır.

Hız sınırlarının ihlal edilmesi nedeniyle kesilen radar cezalarında ruhsat sahibinin tescil belgesinde göstermiş olduğu adrese tebliğ yapılır,  özellikle ticari araçlarda birden fazla ruhsat sahibinin olması halinde bunlardan en üstekinin adresine tebliğ yapılır. Bu yüzden tescil belgesindeki adresin güncel kullanılan en son adres olmasına dikkat edilmelidir. Süresi içerisinde yapılmayan itirazlar nedeniyle hak kaybı yaşanabilir.

Radar Cezasına İtiraz Nereye Yapılır

Diğer trafik cezalarında olduğu gibi hız sınırı ihlali nedeniyle kesilen radar cezalarına da itirazlar, cezanın kesilmiş olduğu yerde bulunan Sulh Ceza Hakimliklerine yapılmalıdır. Bulunduğunuz yerin, cezanın kesildiği il veya ilçeye uzak olması halinde, itiraz dilekçenizi bulunduğunuz il veya ilçedeki Sulh Ceza Hakimliği aracılığıyla, ilgili Sulh Ceza Hakimliğine gönderebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Asliye Ticaret Mahkemesi : Hangi Davalara Bakar - Yetki ve Görevi

Radar Cezasına Kaç Gün İçerisinde İtiraz Edilir

Trafik cezalarının tamamına yapılacak olan itirazlarda itiraz süresi 15 gündür, dolayısıyla radar cezasına itiraz süresi de 15 gün içinde yapılmalıdır, aksi halde süresi içerisinde yapılmayan itirazlar reddedilir ve ceza tutanağı kesinleşir.

radar cezasına itiraz dilekçe

radar cezasina itiraz dilekce ornegi nasil itiraz edilir

Radar Cezasının Tarafınıza Tebliğ Edilmeden Kesinleşmesi Halinde İtiraz

Radar cezalarının tarafınıza tebliği yapılmadan kesinleştirilmesi halinde, cezanın kesildiğinin öğrenilmesi ile birlikte 15 gün içerisinde ilgili Sulh Ceza Hakimliğine itiraz başvurusu yapılmalı ve bu durum dilekçede belirtilmelidir. Ayrıca, kesilen cezalara ilişkin olarak ilgili kurumun icra takibine başlaması halinde idare mahkemesine yürütmenin durdurulması için dava açılabilir.

Radar Cezasına İtirazda İlgili Kurumun Avukatlık Ücreti Talebi

Yapılacak olan itirazların gereksiz olmamasına dikkat edilmelidir. Yüzde yüz hak olduğunuza inandığınız durumlarda itiraz yoluna gidilmesi faydalı olacaktır. İlgili kurum kendisini avukat ile temsil ettirdiğinden, talebinizin reddine karar verilmesi halinde ekstradan avukatlık ücretini ödemeniz gerekebilir. Sulh Ceza Hakimliği talebinizin reddine karar vererek ilgili kurum kendisini avukat ile temsil ettirdiği için avukatlık ücretinin ödenmesine hükmedebilir.  Avukatlık ücreti tarafınıza kesilen ceza miktarından fazla olamaz.

radar cezasına itiraz

radar cezasina itirazda avukat masrafi cikar mi

Radar ceza tutanağının itiraz edilmesi yürütmeyi durdurmaz bu nedenle belirtilen süreler içerisinde cezayı ödeyerek indirimden faydalanabilirsiniz. İtiraz sonucunda haksız çıkmanız halinde bu sizin lehinize olacaktır. İtirazınızın kabulüne karar verilerek ceza iptal edilirse, ödemiş olduğunuz cezalarda size iade edilecektir.

Radar Cezasına İtiraz İçin Dilekçe Örneği

Radar cezasına itiraz için dilekçe örneği yazımızın altında istifadenize sunulmuştur. Radar cezasına itiraz dilekçe örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Dilekçenin cezanın kesildiği il veya ilçede bulunan Sulh Ceza Hakimliğine hitaben yazılması gerektiği unutulmalıdır. Bulunduğunuz yerin, cezanın kesilen il veya ilçeye uzak olması halinde, dilekçeyi bulunduğunuz yerdeki Sulh Ceza Hakimliği aracılığıyla da ilgili Sulh Ceza Hakimliğine gönderebilirsiniz. İtiraz süresinin 15 gün olduğu da unutulmamalıdır, dilekçenizin reddedilmemesi için süresi içerisinde verilmesi gerekmektedir. Diğer trafik cezalarına ilişkin olarak hazırlamış olduğumuz dilekçe örneklerine sitemizin arama butonunu kullanarak arama yaparak ulaşabilirsiniz. Radar cezasına itiraz için dilekçe örneği aşağıda istifadenize sunulmuştur.

radar cezasına itiraz dilekçe örneği

Radar cezasina itiraz Dilekcesi ornegi-1

Radar cezasina itiraz dilekçe örneği indirmek için PDF formatımız;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  GASKİ Abonelik Fatura İtirazı Adres Değişikliği Dilekçe Örneği

Radar cezasina itiraz Dilekcesi ornegi

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
PTT Talep ve Şikayet Dilekçesi Örneği : Nasıl Başvuru Yapılır

Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için PTT ile ilgili herhangi bir konuda yaşadığınız sorunu şikayet ya da yine herhangi bir...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016