Reddedilen KOSGEB Projesine İtiraz Dilekçe Örneği (İşleyiş)

A+
A-

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ülke ekonomisine ve istihdama katkıda bulunabilmesi adına büyüme sürecinde karşılaşacağı maliyetleri finanse etmesiyle bilinen KOSGEB, bazı durumlarda girişimcilerin hayallerine ulaşan yolda komisyon engeliyle karşılaşmasına neden olabiliyor.

Böyle bir durumun yaşanması her ne kadar istenmese ve her KOBİ’nin gelişimi için ihtiyaç duyduğu sermayeyi alması istense de komisyonun incelemesi sonrasında her şey mükemmel gibi dursa dahi reddedilmek mümkün. Reddedilen KOBİ’lerin iş planı projesinin incelenmesi sürecinde meydana gelmiş olduğu sanılan bazı olumsuzlukların tekrar değerlendirmeye alınabilmesi için başvuruda bulunması, diğer bir deyişle KOSGEB sonucuna itiraz edilmesi mümkün.

kosgeb projesinde reddedilme durumunda itiraz dilekçesi

reddedilen kosgeb projesine itiraz dilekce ornegi

KOSGEB Projeleri Neye Göre Değerlendirir?

KOSGEB heyetinin proje değerlendirme konusunda tamamen serbest bırakıldığını düşünmek yanlış olacaktır. KOSGEB, değerlendirme yapan kurul üyelerinin de uyması gereken bir iş süreci hazırlamış ve bunu mevzuata bağlamıştır. Dolayısıyla kurul üyeleri inisiyatiflerini kullanmak konusunda oldukça kısıtlanmıştır.

KOSGEB heyeti, bir projeyi değerlendirirken sırasıyla şu değerlendirmeleri yapar:

 1. Yazılı değerlendirme,
 2. İşletmenin bilgileri,
 3. İşletmenin pazar stratejisi ve hedefleri,
 4. Üretilecek ürün ya da hizmete ilişkin bilgiler,
 5. Fikrin piyasaya uygulanabilirliği ve talep olup olmayacağı,
 6. Pazarlamanın nasıl yapılacağı,
 7. Üretimin nasıl yapılacağı,
 8. Yönetim ve organizasyonun ne şekilde çalışacağı,
 9. Finansal bir planın olup olmadığı,
 10. İş kurma sürecinde yapılacakların belirtilip belirtilmediği,
 11. Risk değerlendirmesi.
 12. Sözlü sunum sırasında nasıl sunum yapıldığı,
 13. İş fikrinin uygulanabilir olup olmadığı.

Görüldüğü gibi KOSGEB 13 madde ile projeleri değerlendirmektedir. İlgili değerlendirme kriterlerinin detaylarına erişmek isteyen girişimciler KOSGEB web adresine giriş yaptıktan sonra KOSGEB İş Planı Değerlendirme Rehberi (Ahmet Can – Mart 2004 – Ankara) isimli yayını okuyabilir. İlgili yayının 4’üncü sayfasıyla 25’nci sayfası arasında kalan kısım değerlendirmelerin neye göre yapıldığıyla ilgilidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adli Yardım Dilekçe Örnekleri

http://www.kosgeb.gov.tr/Content/Upload/Dosya/GirisimcilikYayinlari/is_plani_degerlendirme.pdf

KOSGEB Değerlendirmesine İtiraz Edilebilir Mi?

Her ne kadar değerlendirme süreci belirli bir şemaya bağlanmış olsa ve kurul üyelerinin inisiyatifi bir adım geride tutulmuş olsa da bazı durumlarda yine de KOSGEB’in değerlendirme sonucuna itiraz edilmesi gerekebilir.

Girişimciler, ilgili yayındaki değerlendirme kriterlerini okuduktan sonra halen iş planı projelerinin tüm kriterlere uyum sağladığını düşünüyorsa mutlaka itiraz etmelidir.

İtirazlar KOSGEB Müdürlükleri aracılığıyla dilekçeyle yapılmaktadır. Hazır dilekçe formlarına KOSGEB’in web sitesi aracılığıyla erişilebileceği gibi KOSGEB müdürlüklerinden temin edilmesi de mümkündür.

Yapılan itirazların değerlendirilmesinin ne kadar süreceğiyle ilgili KOSGEB’in herhangi bir taahhüdü bulunmuyor. Bu kapsamda iletilen itiraz dilekçelerinin durumunu sorgulamak isteyen girişimcilerin KOSGEB Müdürlükleri ya da KOSGEB çağrı merkeziyle iletişime geçmesi mümkün.

Geçmiş dönemde yapılan itirazların yanıtlanma süresi ortalama 1 ay kadar sürmektedir. Yapılan itiraz sonrasında karara bağlanan başvuru için yeniden itiraz edilmesi mümkün değil .Tek itiraz hakkı bulunuyor ve bu nedenle tam olarak neye, niçin itiraz edildiği oldukça detaylı biçimde dilekçede belirtilmelidir.

Bunun için de yukarıdaki KOSGEB Değerlendirme Kriterleri kitapçığını baştan sona okumuş ve anlamış olmak gerekir. Aksi taktirde tam olarak neye itiraz edildiği dahi açıklanamayacaktır.

KOSGEB İtiraz Dilekçe Örneği

kosgeb proje reddi durumunda itiraz dilekçesi

kosgeb proje reddine itiraz dilekce ornegi

PDF olarak indirmek için;

kosgeb proje reddine itiraz dilekce ornegi

Sitemizde yer alan KOSGEB Mülakatında Dikkat Edilmesi Gerekenler Ne Gibi Sorular Geliyor konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Radar Cezasına İtiraz Dilekçe Örneği (Nasıl İtiraz Edilir)

Sürücülerin özellikle uzun yolda seyahat ederken farkında olarak veya olmayarak hız sınırlarını ihlal etmeleri nedeniyle, haklarında trafik cezası kesilmektedir. Bu...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016