RTÜK e E Devlet Üzerinden Şikayet ve Memnuniyet Bildirme

A+
A-

e-Devlet aracılığıyla gerçekleştirilebilecek işlemlerin arasında RTÜK şikayeti de eklendi. Söz konusu hizmet sayesinde televizyon programlarıyla ilgili şikayet, öneri ve taleplerin RTÜK’e iletilmesi mümkün.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) talebiyle hizmete koyulan şikayet ve beğeni bildirim hizmetinden yararlanmak için e-Devlet şifresi sahibi olunması da gerekmiyor. Doğrudan hizmetler sayfasına girerek RTÜK menüsünden şikayet ya da beğeninin dile getirilmesi mümkün.

rtük şikayet

rtuke e devlet uzerinden sikayet ve memnuniyet bildirme

RTÜK Şikayet ve Beğeni Bildirim Hizmeti

Vatandaşlar Şikayet ve Beğeni Bildirim Hizmeti’ni kullanarak dilediği konudaki düşüncelerini RTÜK’e iletme imkanına sahip oldu. Kişisel bilgilerini paylaşan kişilerin program özelinde herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan metin mesajını iletmesi mümkün.

RTÜK, şikayetle ilgili geri dönüş yapılması gerekmesi halinde e-mail ya da cep telefonu numarası aracılığıyla vatandaşa erişebiliyor. Dolayısıyla kişisel bilgilerin eksiksiz girilmesi şikayetin takibinin sağlanabilmesi için büyük önem arz ediyor.

e-Devlet aracılığıyla şikayette bulunmak istemeyen vatandaşların rtuk.gov.tr internet sitesine girmesi ve menüde yer alan Şikayet – Beğeni Formu kullanarak şikayetlerini iletmesi de mümkün.

RTÜK Cezaları

RTÜK’e herhangi bir programla ilgili bildirimde bulunacak kişilerin yayınlanan programın ismini ve şikayete konu olayın gerçekleştiği saati not etmesi gerekiyor.

RTÜK tarafından şikayetlerle ilgili en sık sorulan sorular hakkında bir bildiri yayınlanmış durumdadır. Dolayısıyla cezalar ve şikayetler hakkında en çok sorulan soruların cevaplarına kısaca değinmek yararlı olacaktır.

RTÜK Nasıl Cezalar Verir?

RTÜK, yayınlanan programda yaşananlar nedeniyle herhangi bir radyo ya da televizyon programına uyarı, program durdurma, para cezası ya da yayın durdurma ve lisans iptali gibi cezalar uygulayabilmektedir. Bu, cezaya konu şikayetin niteliğine bağlı olarak hukuk uzmanları tarafından belirlenecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  D- SMART Abonelik İptal Dilekçesi Örneği

Yasaklanan Programların İnternette Yayınlanması

RTÜK’ün vermiş olduğu kararlar tebligat niteliğindedir ve bu nedenle yayınlanan programlara yayın yasağı getirilmesi halinde internet servis sağlayıcılarının da bu konuda hassas davranması gerekliliği vardır. Kamu düzenini ya da milli güvenliği tehdit eden ya da bozan nitelikteki yayınların herhangi bir mecrada paylaşılıyor olması 7201 sayılı Tebligat Kanunu uyarınca hükümlendirilecektir.

RTÜK Dilekçeyle Şikayet

RTÜK’e şikayet iletmenin diğer bir yolu da dilekçe yazmaktır. Dilekçede şikayete konu programın isminin, yayınlandığı kanalın ve yayın saatinin açıkça ifade edilmesi gerekir. Şikayet sebebinin ve tarihin de yazılmasına istinaden kişisel bilgilerle birlikte dilekçeyi Üniversiteler Mahallesi, 1597 Caddesi, No:13 Bilkent 06800 Ankara adresine teslim etmek gerekir. Sitemiz üzerinden Şikayet Dilekçeleri konusunda bilgi ve dökümana ulaşabilirsiniz.

RTÜK Telefonla Şikayet

Şikayetlerini RTÜK’ü arayarak iletmek isteyen vatandaşlar 444 1 178 numarasını arayabilir. Yapılan aramada tıpkı diğer başvuru kanallarında olduğu gibi yayınlanan programın ismi, yayın tarihi ve yayıncı kanal ile ilgili bilgiler sorulacaktır.

Mail aracılığıyla öneri, şikayet ve taleplerini dile getirmek isteyen tüketicilerin rtuk@rtuk.gov.tr adresine elektronik posta göndermesi gerekir. Gönderilen mailler 3 iş günü içerisinde yanıtlanacaktır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Mustafa kul dedi ki:

    Gece 24.00 05 .00arasında olursa daha iyi olur

  2. Selcuk dedi ki:

    Fox tv halk tv cumhuriyet gazetesi birgun gazetesi ve sozcu gazetesi kapatilsin

  3. Cansu ÖZDEMİR dedi ki:

    TRT de pazartesi akşamları yayınlanan Ya İstiklal Ya Ölüm adlı dizi yaklaşan 23 Nisan gününün önemi için çok anlamlı olmuştur.Dizinin her bölümünü heyecan ile izledim.TRT nin böyle güzel ve tarihimizi anlatan diziler yapmasını istemekteyim.Saygılarımla.


Önceki yazıyı okuyun:
Resmi Makamlara Yalan Beyan Vermenin Cezası Varmı

Resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan, bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kumu görevlisine karşı gerçeğe aykırı olarak beyanda bulunmaktır....

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016