Sağlık Bakanlığı Şikayet Hattı SABİM ALO 184 (Tüm Detaylar)

A+
A-

Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezinin kısaltılmış adı olan SABİM, Sağlık Bakanlığı birimleri ile ilgili vatandaşların daha etkin ve hızlı bir şekilde talep, öneri, görüş ve şikayetlerini iletebilmeleri amacıyla faaliyete geçirilmiş bir uygulamadır. Bu yazımızda SABİM ile ilgili ayrıntılı bilgi vermeye, Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan birimler ile ilgili (Devlet Hastanesi, Sağlık Ocağı vb.gibi) yapılacak talep ve şikayetlerinizin SABİM ile nasıl yapılacağı konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

sabim alo sikayet

SABİM Nedir

SABİM Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezinin kısaltılmış adıdır, 2004 yılında dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından faaliyete sokulmuştur. SABİM’in kurulmasındaki amaç Sağlık Bakanlığında yaşanan sorunlarla ilgili hızlı ve etkin bir şekilde çözüm üretmek ve yaşanan sorunlarla ilgili Sağlık Bakanlığı teşkilatının en üst noktasına kadar zaman kaybı olmadan bilgilendirme yapmaktır. Bununla birlikte SABİM’e başvuran vatandaşların yaşadıkları sorunlara da zamanında ve etkili çözüm üretmek amaçlanmaktadır.

SABİM’e Nasıl Başvuru Yapılır

Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi olan SABİM aracılığıyla, vatandaşlar SABİM ALO 184 nolu telefon hattını kullanarak Sağlık Bakanlığına bağlı Hastane, Sağlık Ocağı, Aile Sağlığı Merkezi veya diğer birimlerde yaşadıkları sorunlarla ilgili eleştiri, talep, öneri ve şikayetlerini dile getirebilirler. Ayrıca vatandaşlar hastanelerde yaşadıkları olumsuzluklarla ilgili ALO 184 nolu telefon hattı aranarak yaşadıkları problemlerin çözüme kavuşturulmasını talep edebilirler.

Sağlık Bakanlığı birimleri, Hastane ve Sağlık Ocakları ile ilgili yapılan eleştiri ve şikayetler SABİM yetkilileri tarafından değerlendirilerek sorunun çözümü amacıyla İllere göre sevki sağlanır, İllerde bulunan SABİM çözümleyicileri kendilerine iletilen problemleri (eleştiri ve şikayetleri) en kısa sürede çözümlemeye çalışır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mahkumlara Müjde Son Dakika 2019 (900+ Yorum!)

SABİM ALO 184 Çağrı Merkezi Çalışma Saatleri

SABİM ALO 184 Çağrı Merkezine vatandaşlar haftanın 7 günü günün her saatinde yani 7/24 ulaşabilirler. Vatandaşlar ALO 184 çağrı merkezindeki yetkililere Sağlık Bakanlığında, Hastanede, Sağlık Ocağında ve Aile Sağlığı Merkezinde yaşadıkları sorunları ve şikayetlerini günün her saatinde iletebilirler.

Sağlık Bakanlığı, Hastane, Sağlık Ocağı ve Aile Sağlık Merkezi Şikayet Dilekçesi

Vatandaşlar SABİM ALO 184 telefon hattını kullanarak çağrı merkezine eleştiri, öneri, talep ve şikayet kaydı oluşturabilecekleri gibi bunun haricinde 03122861357 numaralı hatta Faks çekilerek şikayet dilekçelerini gönderebilirler. Ayrıca vatandaşlar, Sağlık Bakanlığı, Hastane, Sağlık Ocağı ve Aile Sağlık Merkezi ile bu birimlerde çalışan doktor, hemşire ve diğer çalışanlarla ilgili şikayet dilekçelerini SABİM’in Ankara Balgat’da bulunan Ziyabey Caddesi 1419. Sokak’da bulunan adresine bizzat başvurarak verebilirler.

SABİM ALO 184 Çağrı Merkezine yapılacak olan ihbarların, asılsız ve iftira niteliğinde olması halinde bunun yasal sorumluluğu ihbarda bulunan kişiye ait olacaktır, bu nedenle yapılacak şikayetlerin asılsız ve iftira niteliğinde olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. İlgili ve alakalı daha önceden yayımladığımız İl Sağlık Müdürlüğüne Dilekçe Örneği konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Elvan Gözüpek dedi ki:

  Merhaba,Tekirdağ Namık Kemal üniversite hastanesi ile şikayetlerimi bildirmek istiyorum,yatan hastaların tahlilleri için 5 lt pet şişelerde biriktirilen idrarların belli bir saatte hastane koridorunda tartılması gibi bir uygulama söz konusu,bidonunu kapan sıraya giriyor,nasıl bir hijyen açığıdır bu anlayamadım.diğer konuda hastane çalışanlarının gece vardiyasında bu kadar gürültü yapması tahammül edilecek gibi değil,kimse uyumaya gelmiyor evet ama hastanın beden yorgunluğunu da gidermesi gerektiğini düşünüyorum

  1. Hikmet Ilgaz dedi ki:

   Merhaba Elvan Bey,
   Söz konusu şikayetinizi platformumuzda dile getirmenizin yanı sıra; yazımız içeriğinde belirttiğimiz şekilde süreci devam ettirmenizde yarar vardır. Özellikle bir dilekçe ile başvuruda bulunmanız, başvurunuzun daha fazla resmiyet kazanmasını sağlayacaktır. Ayrıca üniversite hastaneleri Rektörlüğe bağlı olduğu için konuyu ilgili üniversitenin rektörlüğüne ulaştırmanızda da fayda vardır.

Önceki yazıyı okuyun:
Milli Eğitim Şikayet Hattı MEBİM ALO 4440632

Vatandaşlardan gelecek olan talep, öneri, görüş ve olumsuzluklara ilişkin kayıt oluşturmak, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okul ve kurumlarda çalışan öğretmen...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016