Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ve Masrafı Ne Kadar (Püf Noktaları)

A+
A-

Geçtiğimiz günlerde Gümrük ve Ticaret Bakanı tarafından yapılan açıklama uyarınca son zamanlarda şahıs şirketi kuruluşlarında olağanüstü bir artış tespit edilmiş, aynı oranda iflas eden şirketlerin sayısının da giderek arttığına değinilmişti. Bu kapsamda bakanlık şahıs şirketi açılışlarına ve ticaret odası kayıtlarına ilişkin bazı incelemeler başlattı, fakat şahıs şirketi kurmak için uygulanması gereken prosedürlerde herhangi bir değişiklik olmadı.

Rakamsal olarak ifade etmek gerekirse yıl içerisinde 30 bin TL’den daha düşük iş hacmi olacağını tahmin eden kişilerin şahıs şirketi kurması oldukça mantıklıdır, çünkü şahıs şirketi kurmak, diğer türdeki şirketlere nazaran hem çok daha ekonomik hem çok daha kısa süren bir iştir. Fakat 30 bin TL’den daha fazla geliri olacağını tahmin eden kişilerin yazının sonunda belirtilen vergi dilimlerini incelemesi ve limited, anonim şirket gibi diğer alternatifleri düşünmesi gerekir.

şahıs şirketi kurarken nelere dikkat etmek gerek

sahis sirketi kurarken dikkat edilmesi gereken noktalar

Şahıs Şirketi Kurma Avantajları

Şahıs şirketi kurmanın onlarca farklı avantajı vardır, ancak gerçekten şahıs şirketini diğer tipteki şirketlere nazaran tercih sebebi yapan noktalar çok cüzi muhasebe ücretleriyle işlemlerin halledilebilmesi, basit vergilendirme sistemiyle kar ya da zararı çok önceden tahmin edebilme yetisi ve çok düşük defter tasdik ücretleri olarak sıralanabilir.

Şahıs Şirketi Kurmanın Zararları

Aslında şahıs şirketi kurmanın zararları en başta yapılacak iyi bir analizle aşılabilir. Çünkü bu zararların girişimciyi ilgilendirmesi için en başta yapılan planlamada iş hacminin kestirilememiş olması ve işin tahmin edilenden daha fazla büyümüş olması şarttır. Dolayısıyla burada zarar olarak bahsedilen şeyler, şirketi kurmadan iş hacmine ilişkin detaylı bir planlama yapılması halinde aşılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TCK 204 Madde Resmi Belgede Sahtecilik Suçu Detaylar

Şahıs şirketi kurmanın dezavantajları iş hacminin 30 bin TL’yi aşması halinde % 35’lere varan vergi vermek zorunda kalınması, devredilmesinin diğer tipteki şirketlere nazaran daha zor olması ve girilecek ihale ve imzalanacak anlaşmalarda diğer tipteki şirketlere göre daha az otoriter bulunması olarak sıralanabilir.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur (Adım Adım)

  1. Kaç işçi istihdam edileceğine bakılmaksızın bir muhasebeci ile anlaşmaya varılmalıdır. Muhasebeciyle anlaşmaya varıldıktan sonra her ay yinelenecek şekilde bir protokol de imzalanmalı ve muhasebecinin kuruluş bildirisini hazırlaması beklenmelidir. Bu adımda yapılacak masraf 500 – 800 TL arasında olacaktır.
  2. İş başlatma formu, ikametgah belgesi, nüfus cüzdanı sureti, imza sirküleri, işin icra edileceği yere ait tapu fotokopisi ya da kira kontratı ve muhasebeciye verilecek vekalet belgesi hazırlanmalıdır. Bunların toplam masrafı 240 TL kadar olacaktır.
  3. Muhasebeci tarafından düzenlenen işe giriş bildirgesi alınır ve 2’nci adımdaki belgelerle birlikte vergi dairesine gidilir.
  4. Vergi dairesine iş yeri kuruluşu için başvuruda bulunulur ve 30 TL kadar damga vergisi ödenir.
  5. Memurlar, işin icra edileceği yere gelip incelemeler yapar ve vergi levhasını tasdikler.
şahıs şirketi kurmak

sahis sirketi nasil kurulur masrafi ne kadar

Görüldüğü gibi şahıs şirketi kurma masrafı aşağı yukarı 1200 – 1400 TL aralığındadır. Yapılacak işe göre meslek odası ya da ticaret odasına kayıt olunması gerekirse 600 TL’lik kayıt ücreti ve 750 TL civarında da yazar kasa ücreti ödenmesi gerekecektir.

Vergi Dilimleri

Kazanç Vergi
0 – 13.000 TL % 15
13.001 TL – 30.000 TL % 20 (13.000 TL’si için 1.950 TL)
30.001 TL – 70.000 TL % 27 (30.000 TL’si için 5.350 TL)
70.000 TL – x

% 35 (70.000 TL’si için 16.150 TL)

Sitemiz üzerinden Tüzel Şirket kuruluşu ile ilgili bilgilere de ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık Bakanlığı Şikayet Hattı SABİM ALO 184 (Tüm Detaylar)

Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezinin kısaltılmış adı olan SABİM, Sağlık Bakanlığı birimleri ile ilgili vatandaşların daha etkin ve hızlı bir şekilde...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016